I Zaturdag 5 October. [ff.° 80. Woensdag en Zaturdag. VERKIEZINGEN, 1R1KZEESCHE ABOSNEMÉNTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. inzending der Advert, daags tevoren,'Snamidd. yóór 4 are. VEBSCHIJNT FBUS DEB AUVEBTEMX'IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zege/regt. {Vervolg^ De laatste vraag, iti ons vorig n.° gedaan, leidt er toe om onze bedoelingen aangaande de zelve eenigzins kenbaar te maken. Zij behelst eene geheele vernietiging van het tegenwoordige belastingstelsel en de vervanging daarvan door een ander, dat minder, en tneer gelijkmatig drukt en op eene veel eenvoudigere wijze konde worden ingerigt. De tegenwoordig bestaande ambtenaren zou den vooreerst kunnen Vervallen, en waarlijk deze kosten den lande nog al eene aanzienlijke som; bij eene belasting op de inkothstenzoo als wij op den voorgrond geplaatst hebbenkon den de ontvangsten gemeentelijk gemaakt wor- iden, en de lieele durable rommel van Inspec teurs, Controleurs en alle vérdere overtollige ambtenaren verlos ons van die boozeonze vader die in den Haag zijt," zoo was de aan vang van eén stukje dat voor eenige jaren door Nederland rondzwierf,) gemist worden, b. v. een lid van den gemeenteraad mét de ontvangst be last worden en laat hem hiervoor eenig salaris genieten; de onkosten hiertoe besteed zouden betrekkelijk, tegenover de tegenwoordige bezol digingen, onbeduidend zijn. Deze vermindering kimde misschien zoo sterk zijn dat de belasting op brood vleesch en spekde allernoodza kelijkste levensbehoeften voor den werkman werden afgeschaftdie op zoutzeepbrand stoffen enz. geheel konden gemist worden ver meerder daarentegen de belastingen op wijnen en sterke dranken, deze kunnen gemist worden, deze zijn geen volstrekte behoefte, zijn artike len van weeldehij toch die des middags be hoefte heeft aan een bittertje of een groot glas maderawijnmoet betalen want hij zal best zich het eten laten smaken al heeft hij een van beide artikelen niet genoten. Vergun ons dat wij de dienstbodenofschoon menschenvleesch zijnde, een artikel van gemak noemenleg op hen welke meer dan twee per sonen voor hun gemak of genoegen houden, eene dubbele belasting ophet is weelde wij willen de mevrouw niet laten schurennoch den heer het paard rossen maar hij voert eenen zekeren stoet en moet dus overeenkomstig zij nen stand betalen. Vrije handel, volksvertegenwoordigers! ware misschien ook niet te verwerpenhet leger van ambtenaren, eerste, tweede, derde en wie weet hoeveel klassenverviel en zoude de schatkist aanmerkelijk stijven; hierdoor Werd onder an deren voorgekomen de zoogenaamde smok kelhandel, aie, niet ten nadeele van het gou vernement, maar ten nadeele van ieder individu gepleegd wordt. Immers indien er voor honderd duizend gul den aan goederen gesmokkeld wordtzoude hiervan eene zekere som in 's lands schatkist vloeijen en in vermindering strekken van de bestaande belastingen? daar nu deze door de goede burgers gezamentlijk moeten opgébragt worden en vragen wijwerken de voordeden van deze tekortdoening aan de schatkistvoor- deelig op het algemeen? het antwoord is gereed: geenszinseenig en alleen voor den persoon welke ze bedrijft; hij alleen is de zalige, de gelukkige, hij steekt de schatten alleen in de beurs en lacht in zijn Vuist het gouvernement, de amb ténaren en de domme menigtewelke voor hem betaalt, uit, terwijl hij schatten op schat ten hoopt, even als of de rivier Halijs onder door zijn huis vloeide en ons dus doet geden ken aan de schatten van Citoësus. Geen inensch weet het en kan het berekenen hoeveel millioenen of er jaarlijks door den smok kelhandel verloren gaan. Neen, vrije handel kan even goed en met meer voordeel voor al len concurcren dan de geheele sinokkelpartij. Eerlijkheid en regtschapenheid zijn twee deug den, die het voorgeslacht bezat; of het tegen woordige ze bezit, hierover zullen wij nader spre ken. Dit échter is eene onbetwistbare waarheid dat de smokkelaar geen van beide bezit, maar zich alleen tracht te verrijken met eene veel te groote winst en dus een eervergeten mensch, een volslagen woekeraar is. Zoude het niet onder de mogelijkheden be- hooren, de heide kadettehscholenzoo voor de zee- als landmagt, te supprimerenen deze beide door de oprigting van zoogenaamde bataillons- scholen bij het leger te doen vervangen, en de bevelhebbers der vloot aan boord der schepen zelve te vormen Volksvertegenwoordigers wij hopen dat gij hierop uwe aandacht zult vestigente meer, daar het aanleiding zal géven tot het verkrij- geh van meerdere wetenschappelijke kennis voor de officieren en onder-officieren zelve. De officier toch, welke de week van dienst niet heeft, leeft op zijne lauwerenwelnu, om hem werk te verschaffen, kon het gouverne ment hem bij zijne benoeming de verpligting opleggen om in ledige uren aan de genoemde scholen onderwijs te geven in die vakken welke tot het examen voor officier gevorderd worden, dan toch zoude men eerst kundige en waarlijk knappe bevelhebbers verkrijgen want men vindt toch zeker ferme koppen onder alle standen? Iemand wordt tot een vak met den aanleg geboren, doch nimmer er toe gemaakt; menig een wordt tot geestelijke opgeleid omdat moe der het Zoo prettig vindt, dat zoonlief dominé qf pastoor is; of misschien omdat de jongen, op een stoof staandeeenige guitenstukken inet een zeker voorkomen en houding, aan zijne makkers verhaalt. Plaatst eens een matroos op de snijderstafel wanneer hij voor zijn vak geboren is, en dus hiertoe den aanleg bezit; of Iaat de kleermaker naar den top der mast van een driemastschip klimmenwat zou trien misselijke figuren waar nemen. Welnu, ieder komt, met de kiem voor zien, met zijnen aanleg ter wereld, zij behoeft slechts ontwikkelt en gevoed te worden en het kan niet anders, of bij eene gepaste leiding, moet er een knap mensch uit geboren worden. Volksvertegenwoordigers! zoo is het in deze ook; menigeen, die den soldatenrok over de huid heeft aangetrokken jaagt udoor zijne zware knevels, fiksche houding en wapening, benevens een grimmig gezigtschrik aanen vertoonen u na het uiterlijke te oordeelen het hart van eenen leeuwdoch gij mogt eens van binnen kunnen ziendan zaagt gij dat van eenen haas; alle zijn geen geboren solda ten de mooije rok heeft menigeen aangespoord om tot dien waarlijk edelen stand over te gaan, maar geenszins moed en onverschrokkenheid zij zijn als een schaap met een leeuwenhuid omhangen, en dat, op liet gezigt van den wolf, nogtans aan het loopen trekt. llelpt dus dat spel, die vertooning, welke te Breda gehouden wordt, en den lande jaar lijks eenige honderd duizenden kostweg cij feren, dan zal men, uit alle klassen der maat schappij, menschen vormen, die waarachtige verdiensten in hun vak bezitten. Is het, volksvertegenwoordigers! toch niet bijzonder erg, met een aantal kinderen geze gend te zijnzijne schatten en lasteneven goed als de aanzienlijke, aan het land te moe ten offerenen verstoken te zijn van zekere voorregtenvan het heklceden van sommige posten? Het kon zijndal iemand eene onder zijne kinderen heeftwelke aanleg heeft voor de krijgsdienst, dan, maar slechts een middelma tig burger en geerre fondsen genoeg, om zijn zoon aan de kadettenschool te doen instrueren deze gaat als bloot soldaat in'dienst, legt zich met de borst op zijn vakdat hij gekozen heeft, toe; verkrijgt eene groote mate van kun digheden, zoo theoretisch als practisch; doet examen voor officier; is het nu niet ontmoedi gend dat de kadets der militaire academie worden voorgetrokken, en de arme onder-offi cier op den duim kan fluiten. Jaren wacht hij en eindelijk wordt hij Se oud verklaardom de betrekking' van krijgsbevel hebber te bekleedenen wat zal nu de be looning zijn, als hij oud en afgeleefd is? met een schraal pensioentje aan den dijk gejaagd te worden; of krijgt hij eene betrekking, dan is het die van veldwachter, om op de wild- stroopers te passen of vader in de eene of andere stichting van liefdadigheid; of, en dan mag men de handen hard toeknijpen, ambtenaar der 3Je klasse hij dc belastingen te worden. Zoo zit het nu, volksvertegenwoordigers! in den baak gepikt bij de Nederlandsche zee- en landmagt. Helpt dus de geldaristocratie den kop ver pletteren want zij is erger dan het ergste despo tisme: want zij maakt zich door den invloed van het geld, door omkoopingen, van alles meester, wat onder haar bereik komt; en geen wonder, want geld maakt geld; geld is het algemeen beweegmiddel; geld maakt, zelf hen, die alles aan eenen anderen verpligt zijn lot lage ondank baren geld is datgene waarom men werkt en zoodia het ophoudtden moed beneemt; geld is de sleutel van het beloofde land, liet boek der wijsheid; geld is de hoorn des overvloeds; geld maakt den geldduivelen hemtot eenen zedelijkcn en wezentlijken moordenaar. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1