ZIERIKZEESCHE COURANT. N.° 79. Woensdag 2 October. 1850. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. •^r ABOBiBJEMENTS-PRUS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór 4 ure. VBBSCHUNT PRIJS DER ADVEET3BWTIEEI Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijksen Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegclregt. INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, gezien het be- sluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 20 Augustus 11. Provinciaalblad n.° 115), brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de INSPECTIE OVER RE VERLOFGANGERS DER NATIONALE MILITIE in bet 4de. kanton zal plaats hebben op Maandag den 7 October aanstaande, des morgens ten 8 ure voor het Raadhuis dezer Stad. Op welke Inspectie de Verlofgan gers zullen bêhooien te verschijnen, gekleed in de uniformen voorzien van de verdere kleeding- en equipementstukkendie bij bet vertrek van liet korps aan hen zijn gelaten, benevens van het attest H. H. hun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt; van welke Inspectie geene andere zijn uitgezonderd, dari de manschappen dié tot de Reservé behooren of niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzeeden 21 September 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE. Ter ordonnantie vari dezelve De Stads Secretaris W. J.P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat van Maandag den 7 October' tot en met Zatnrdag den 2G October 1850 (de daarin vallende Zondagen uitgezonderd), alsmede op M attndag en Dings dag den 28 en 29 dier maandbij de Nederlandsche Bank en bij de Betaalmeesters in de arrondissementen op de gewone kantoor-uren ter INÜSns— •FLING kunnen worden aangeboden L>E MUNTSTUKKEN 10 el* 5 CENTEN volgens de Wet van den 28 September IS'iG geslagen dat die inwisseling zal plaats hebben tegen nieuwe ailveren munten en dat de Ontvangers der Belastingen die inwis seling zullen bevorderen door overneming tot en met den 29 Octo ber aanslaandeaangezien deze oude stukken van lOenS cents met den 27 October 1850 buiten omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aange nomen worden, noch door de ingezetenen zullen behoeven te ■worden aangenomen terwijl een iegelijk wordt aangespoord om niet den uiterÜjken termijn af te wachten maar zich tot. de inwis seling vroegtijdig aan te melden, als zullende dit strekken om «chaarschlieid in den omloop van kleine specie voor te komen. Zierikzee den 30 September 1850. Burgemeester en Wethouders, K. W. de JONGE, vt. WethouderLB Ter ordonnantie J. BOEI JE, Lid van den RaadL. S AANBESTEDING. Op Woensdag den 23 October 1850, des middags, ten Raadhuize der Stad Zierikzee, zal door het Ste delijk Bestuur, gemeenschappelijk met de Centrale Directie van Schouwenin liet openhaar aan den minsteischenden worden aanbesteed t liet werk der uitdieping; van Stad» ©racist, te re- rekenen van den S'.eenen heer, hij de Zuidwellepoort, tot san den Havendijk ingevolge het bestek en de Voorwaarden lot die aanbesteding vastgesteld welke van heden af, ter lezing van de gegadigden ter Ste delijke Secretarie voorliggen en waarvan gedrukte exemplaren zijn te bekomen bij de Erven A. de Vos terwijl de verlangd wordende inlichtingen tot dit werk kunnen worden verkregen hij den Heer Ingenieur van den Waterstaat en hij den Stads-Architect. BUITENLAND. DDtTSGBtAN D. Frankfort 27 September. De permanente com missie der Keur-Hessische stenden-vergadering heeft gisteren besloten ten einde geen middel lot verzoe ning ongebezigd te laten aan den keurvorst nogmaals een adres aan te bieden waarin do toestand van zaken naar waarheid zal worden blootgelegd. Wel ver wachtte zij niet veel gevolg van dien slap doch schijnt daardoor alle verantwoordelijkheid van zich af te wer pen van hetgeen later nog mogt kunnen gebeuren. Het adres zal schriftelijk toegezonden worden. De Pruissische regering neemt, werkelijk maatrege len om des noodig troepen in Keur-Hessen te doen binnenrukken. De landdag van Hessen-Darmstadt is heden mede ontbonden geworden een maatregel welke na al het gebeurde ook daar elk oogetihlik te gemoet ge zien werd. De generaal Baynau heeft van den keizer van Rusland het groot-kruis der S.'-Anna-Orde Ist" klasse ontvangen. Volgens berigten uit Alexandriezijn te Suez tellende eeno bevolking van 3300 zielen in 14 dagen niet minder dan 650 menschen aan de cholera overle den. Bovendien heersckt aldaar groot gebrek aan water. Keulen 27 September. Volgens een door de Köl- nische Zeitung medegedeeld telegrafisch berigt uit Cux- haven van den 25, was daar de tijding ontvangen dat de Eider geblokkeerd was en dat reeds den 23 een 40ial schepen van verschillende natiën in het bin- nenloopen dier rivier verhinderd was geworden. O ES O O T - B I T T IB Londen 28 September. De oprigting van het gebouw voor de groote tentoonstelling des volgenden jaars is thans werkelijk begonnen. Het gebouw zal geheel uil ijzer en glas worden zaïnengesteld 250 a 300 menschen zijn er dagelijks aan werkzaam. Op den 22 October aanstaande zal alhier door de commissie voor die tentoonstelling worden aanbe steed het drukken en uitgeven van den groolen cata logus daarvan berekend op twee deelen octavo als mede liet drukken van een beknopten catalogus om a 1 shilling te verknopen. Dezer dagen sliet het van Rotterdam te Yarmouth aangekomen stoomschip Enterprise tegen het Kade- hoofd waardoor een der raderkaslen beschadigd en alstoen toevallig eene, massa daarin verborgen tabak ont dekt werd. Men haalde vervolgens 160 ponden tabak te voorschijn. Wegens deze sluikerij is de machinist in arrest genomen. Het schip Minerva, van 1000 tonnen is bij Natal totaal verongelukt. Het is hetzelfde schip dat in der tijd de overgeblevenen der equipage van den Nederiandschen Oosl-lndievaarder Geertruida heeft mo gen redden onder de leiding van den braven kapt. Moirdie nog over de Minerva gebood en die tot het laatst op het wrak gebleven is. Hij benevens de equipage van de Minerva, zijn thans, op hunne beurt gelukkig gered. BINNENLAND. 's Gravenhage 30 September. Men berigt dat indien H. M. de koningin in beterschap blijft toene men hoogstdezelve tegen liet einde van de maand October naar deze residentie zal terugkeeren. H. M. de koningin-moeder heeft eene bijdrage van/-15,000 voor het op te rigten Tollens- fonds ge schonken. Den Helder 28 September. Dezer dagen is bin nen deze gemeente eene misdaad gepleegd welke bij beschaafde volkeren onder de zeldzaamheden kan wor den gerekend en welligt daarom de algemeene aan dacht nog al tot zich heeft getrokken. Een der inge zetenen namelijk wiens echtgenoot reeds voor omtrent drie jaren ter zake van huiselijke oneenigheden de wijk naar Londen heeft genomen en thans daar met der woon gevestigd is, vermist dingsdag jl.den 24 dezer zijn 12jarig dochtertje en nadat alle door heinzelven aangewendo pogingen om haar terug te vinden vruchteloos zijn afgeloopen vervoegt hij zich hij de policie ten einde met haren bijstand zijne onder zoekingen voort te zetten. Het gelukt deze om eenige aanwijzingen te bekomen welke het vermoeden doen I ontslaan dat het bedoelde meisje, in jongcns-klecdercn vermomd en vergezeld van een bejaard en hier Ier plaatse niet'te huis behoorend persoor, ir. oen rijtuig van hieij vertrokken en waarschijnlijk den weg naar Alkmaar in geslagen is. Ijlings spoeden zich daarop de vader en de Ie dier zake tot zijne beschikking gestelde agent der poli cie in het midden van den nacht met een rijtuig naar laatstgenoemde plaatsvan waar het meisje en haar ver voerder echter reeds in den vroegen morgen van woens dag de reis naar Haarlem hadden voortgezet. Derwaarts met allen spoed vervolgd worden zij in eene herborg in de nabijheid van Castricum aangetroffen en is do vervoerder dadelijk in hechtenis genomen en aan den officier van justitie te Alkmaar overgegeven terwijl het meisje door haren vader herwaarts is medegenomen. Uit hetgeen door dit kind tpn aanzien barer ontvoe ring wordt verhaald blijkt het dat zekere hier ter plaatse wonende vrouw welke zij nu en dan bezocht de gedachte aan hare voortvlugtige moeder steeds hij haar levendig hield en hij haar den lust poogde op te wekken om zich naar deze welke zich te Londen op houdt, te begeven vooral nadat die vrouw zelve voor omtrent 8 weken een kortstondig bezoek in dio stad afgelegd had. Do voorspiegeling van de genoegens, welke haar daar wachtten, schijnen het meisje bewogen te hebben tol de vermomming en ontvoering. Deze vrouw is io den nacht van wopnsdag insgelijks in ver zekerde bewaring genomen. De persoon welke da ontvoering volhragt heeft, was daartoe door de moeder uit Londen afgezonden. De juiste en kraclitigo maat regelen der policie in deze zaak verdienen allen lof, ver mits hel daaraan alleen is toe te schrijven dat deze heide personen welke zich aan deze met criminele straf fen bedreigde ontvoering eener minderjarige hebben schuldig gemaaktzich in hechtenis bevinden en hunne welverdiende straf niet ontgaan zullen. Vlissingen 27 September. Andermaal heeft het noodlot zijne offers van brave zeelieden geëischt. De Belgische loodssloep schipper Oelsenbemand met 3 loodsen en 4 roeijers trof het ongeluk op de Schelde hij vrij hevigen wind om te slaan waardoor acht men schen in het verschrikkelijkste doodsgevaar verkeerden en te midden van de branding zich al zwemmende trachtten boven water te houden. Yan de batterijen dezer stad was het gezigt der acht met den dood wor stelenden zielverscheurond de sloep n.° 7 van het Ne derlandsche loodswezen schipper van Struykvoerendo de Nederlandsche loodsen L. Hamilton, Bogaartvan Boven en M. Zegershenevens 4 roeijers snelde de rampzaligen ter hulp en met dien prijzenswaardigen en moedvollen ijver die onze zeelieden kenschetst gelukte het hun zes der mannen te redden doch tweo nog jeugdige roeijers Daniël den Hollander en Adriaan Aersakker heiden gehuwd de eerste vader van twee kinderen zageri hunne betrekkingen helaas niet weder en vergrootten de lange lijst dergenen, die, om hun dagelijksch brood te verdienen, hun graf in de gol ven vinden. De ongelukkige voorheelden van zelfmoord welke hier onlangs hebben plaats gehad zijn andermaal met één vermeerderd. De fuselier Blom gel), te Amers foort van heil"' regement infanterie heeft zich in den afgeloopen nacht op schildwacht staande aan den Nieuwen Weg een kogel door het hoofd gejaagd. Zierikzee 1 October. In de zitting van de pro vinciale stalen van Zoeland van den 27 September jl. zijn tot leden van do eerste kamer der staten-generaal benoemd de lieeren m." IE. C. M. DE JONGE VAN ELLE ME ETte Middelburg met 29 en C. VAN DER LEK DE CLEUCQte Zierikzee, met 25 van de 37 stemmen. Verder is de heer JSlegt hij continuatie tot griffier der provinciale staten van Zeeland benoemd. Wijders heeft jonkh.' m.' J. F. Schuurbeque Boeije verklaard voorloopig de betrekking van lid der gede puteerde stalen te aanvaarden. De voorzitter wenscht hem geluk en uit zijne hoop dat er zoodanige regeling zal kunnen worden gemaakt die het den benoemde

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1