Zaturdag 28 September. N.° 78. 1850. O Woensdag en Zaturdag. VERKIEZINGEN. IliiSTIM 1DMISTIUT1B. ZIER1EZEESCBE COURANT. ABOMNE3HE3STS-FRI3S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Intending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór dl are. VEKSCHZJKTT o o PRIJS BEK ADVEHTEWTÏEW l Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel ZegelxegU [Ver-volg.) Sèctmdo. Wat mag de Nederlandsche natie in deze oogenblikken verwachten en wat wenscht zij van ben? De volksvertegenwoordigers toch, die in de volgende maand in 's lands vergaderzaal zitting zullen nemen bezitten voor bet tegenwoordige bet vertrouwen van hen, door wien zij geko zenzijn; bet volk wil dus dat vertrouwen be waarheid en door daden bewezen zieniedere afwijking van den meest algemeenen wil der natie is dus cene bittere krenkingeene streep door de rekening; het zien van grove misken ning barer regténwélke zij in banden gesteld hebben van derdens. De natie wil hare regtén manmoedig onver schrokken verdedigd hebben en wenscht dit neen, niet wenschen maar beveelt dit op eene nadrukkelijke wijze aan ben wien hare be langen zijn toevertrouwd en voegt daarbij de bedreiging, den verzaker van zijnen pligt, bij de eerste aftreding van leden der kamersben. als een onwaardig lid uit dezelve te verbannen. Wij verwachten handhaving van den alge meenen wilhandhaving der wet en daardoor paal en perk stellende aan alle despotiek ge zag en eigendunkelijke regeringsvorm, neen, de kamer zij de eigentlijke wetgevende, de regering de uitvoerende magtde uitvoerders van den algemeenen wil des volksNederland heeft zich groot en edel gehouden bij de staats- schokkeriwelke Europa gedurende twee jaren beroerd hebben; en waarom? het waren de mannen, die, bezield met eenen vasten wil en doordringenden geestden wil der natie ken baar maaktendie den val voorbereid hebben van hen, welke niet in den smaak des volks vieleneere hen, die nog leven; eere de assche der groote ontslapenen die hiertoe medegewerkt hebben. Mogt het volk thans, nu het eene Vrije keuze gedaan heeftniet misleid worden. Nog is de geest van ontevredenheid werkzaam; of zou men kunnen veronderstellen dat de onderdrukking van den vrijheidskreetdie uit Hongarije op ging door den bekendenin allo dagbladen als den vreesselijken menschenslagter Haynau ge titeldgeheel gesmoord is? die dit denkbeeld koestert., kent waarlijk den nationalen trots van dit edel volk nietneende zon der vrij heid zal zeker daar eenmaal aan den vollen hemel schijnen en deze natie zich in hare stra len koesteren. Europa is nog steeds gelijk aan eenen vul kaan welke van binnen brandtdoch van bui ten in rust schijntmogt de storm des oproers nog eenmaal door Europa woeden, en ook Ne derland door zijne volksvertegenwoordigers be drogen worden, dan wordt het mcdcgesleept en onze ondergang is zeker; het zal opgeno men worden in eenen draaikolk van verwarring en vernield en verpletterd worden uitgeworpen. Doch onze geëerde lezers denken echter niet dat het onze wil zoude zijn, neen, eenig en alleen hangen wij dit taferee1 op, om den volks vertegenwoordigerzoover onze zwakke krachten dit toelaten, op het standpunt te plaatsen waar van hij het geheele terrein kan overzien; geen haat bestuurt onze pen maar waarachtige vader landsliefde en burgerzin, en mogt het, er op aankomen om voor deze twee punten de stilt te versnijden, dan, dit bekennen wij, zou gecne wraakzucht, maar diepe verontwaardiging haar besturen, en den schuldige treffen, zooals het een' warmen beminnaar van zijn geliefd vaderland past. Wij wenschen dus met korte woorden van de leden der Tweede Kamer, en dit wordt door allen gewenscht, dat zij huil vaderland bemin nen, en doen zij dit? welnu, dan zal ons ver trouwen niet te leur gesteld worden want hem wien men bemint of achting toedraagt, kan men immers geen nadeel toebrengen. God behoede door hen het vaderland en doe hetzelve in bloei en welvaart toenemen. Maar wat verwachten wij nu van den be noemden vólksvertegenwoordiger er is gewenscht wat bij zijn moge. Welaan, de kroon en diadeem schittert op het hoofd van eenen vorst, zonder dat hij soms eeuige verdienste bezit; de scepter wordt in de handen geplaatst van hem, zonder zijne zwaarte te kunnen torschen; dit alles wordt door ge boorte of door erfregt verkregenen de harde bcoordeeling van het nageslacht zijn de zeker ste Translateurs van het gebeurde in vroegere tijdperken. Maar de natie verwacht van hem, dat hij zij de man des volks; het volk zelf, de mart die zich door ware verdiensten eenen troon weet te verschaffen ert zich eene burgerkroon ver werft, welke helderder fonkelt, dan die van het schoonste metaalzichzelf eenen adeldom schept door verdiensten die lacht met dengenen welke het beginsel huldigtmetstroop vangt men vliegen, ja zelfs mieren de man, eindelijk, die, nog eens, door verdiensten eene gedenkzuil tracht te stichten, welke wel niet voor het vleeschelijke maar voor het oog der ziel altijd zigtbaar zal blijven, zelf tot zoo lang de geslachten ontbon den de laatste naneef zal bestaanen alles zich wederom in den bajert zal opgelost hebben. Hij bedenke dat de alvernielende tand des tijds alles doorknaagt, zelf marmer, arduin en de hardste metalenmaar verworven roem hetzij dan ook in welke betrekking, biedt wederstand aan alle vernieling, en laat zichzelven als de hardsteen, niet door den val van eenen be stendigen waterdroppel uithollen. Denk hier, volksvertegenwoordiger! aan de rij van groote mannenwelke ons vaderland heeft opgeleverd en die door eigen verdienste het zoo ver gebragt hebben; denk aan de Admi ralen Trojip, Piet IIein (de arme visscherszoon) de groote de Ruyter (dc baandersjongen)hoe velen niet in dc vakken van letter-, natuur-, wis-en werktuigkunde, met deze voor oogen, treedt hij het strijdperk voor de regten des volks, dat hem gezonden heeft, in, en dan kan het niet missen of de ruimste bclooning, zelfvoldoening, moet hem ten deel vallen; ter wijl de dankbare harten der natie hem zelfs tot over het graf volgen. Niet te veel kan dus de natie haren wil den volksvertegenwoordiger op het hart drukken en hem hare belangen voorstellenten einde ten allen tijde zoo te handelenzooals zij wil. Wij stellen dus dc volgende vragen aan de volksvertegenwoordigers voor Zoude het niet goed zijn dat de zware tracle- menten bij het leger, de vloot en verdere hoog geplaatste ambtenaren worden afgeschaft Zou het kwaad kunnen indien de geestelijk heid eens een weinig gekortwiekt werd? Zou het niet heilzaam werken, indien het tegenwoordige stelsel van belastingen (zoo alge meen gehaat) eens werde afgeschaft, en door eene meer gelijkmatige belasting opgevolgd werd; en kan dat niet? b. v. eene belasting op de inkomsten op de artikelen van weelde, enz. hieronder zoude natuurlijk verbonden zijn de afschaffing van alle belastingen op de eerste levensbehoeften. Wordt vervolgd. Gedf.pdtef.rdb Staten van Zeeland, Brengen bij deze ter kennis van-de belanabebbende ingezete nen van dit Gewest, dat zij, bij besluit van heden, naar aanlei ding van art. 13 der wet van den 6 Jul ij jl., regelende de za- xnenstelling en mast van de Provinciale Stalen Staatsblad n.o 3D) hebben bepaald, dat op Maandag den 7 October eerstkomende in bet kiesdistrict SLUIS zal plaats hebben eene 35JSEUWÏS HEUSE ter benoeming van een LZH S5SR I?E.©VXRrCSAIilB STATElï ten gevolge van hel niet aannemen dier betrekking door den beer J. A. BL/HSKEBTte Sluis. Middelhuig den 23 September 1850. Gedeputeerde. Staten voornoemd, van vredenburch. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. AANBESTEDING. Op Woensdag den 23 October 1850 des middags, ten Raadhuize der Stad Zierikzeezal door het Ste delijk Bestuur, gemeenschappelijk met de Centrale Directie van Schouwenin het openhaar aan den minsleischcnden worden aanbesteed Jiet wepfe dep uitdieping- van Stads Csi-aetatte re- rekenen van den Stcenen heer, bij de Zuidwcllepoort, tot aan den Havendrjk ingevolge het bestek en de voorwaarden tot die aanbesteding vastgesteld welke van heden af, ter lezing van de gegadigden ter Ste delijke Secretarie voorliggen zooals de verlangd wor dende inlichtingen tot dit werk kunnen w:orden verkregen hij den Heer Ingenieur van den Waterstaat en bij den Slads-Architect. Pr o vin cie SCeeltt n tl. AANBESTEDING. Op Donderdag den 10 October des jaars 1850 des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goed keuring, door ile Centrale Directie van Schouwen, Burgh en Wcstland. in hijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 1ld0 District van den Waterstaat, (Provincio Zeeland,) aan 's Lands Kamer te Zierikzeeworden aanbesteed 1de jaarlijksche beplanting jSp,. Rosiai- itiule Duinen f langs de westkust van bet Eiland Schouwenhenevens het vijfjarig «iiriorlioud dier beplanting en 2.° de jaarlijksche laei>sZt>taiiig- van de beide Havenhoofden der Stad UZieriksee met hel vijfjarig OBadepSaossd dier werken. Deze aanbesteding zal geschieden hij inschrijving en opbod.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1