Z1ER1EZEESCHE Woensdag 25 September. 1850. W.° 11 *c> Woensdag en Zaturdag. VERKIEZINGEN. N ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. ABONNEBLÉMTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4L ure. verschijnt: prijs der advertentien Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks— en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt T)exe zijn thans afgeloopenzoowel Vóór de ver tegenwoordigers des volks in hot algemeen als vroor die van de Provinciale Staten in het bijzonder. Volgens de Unie van Utrecht, ten jare 1579 binnen de inuren dier stad gesloten bleef ieder gewest of provincie binnen zijne grenzen opper- magtig;ook zijn zij, wal het huishoudelijk be stuur betreftdit nog. De Algemeene Staten zijn vervangen door de leden der Tweede Kamer en aan de regering toe gevoegd eene Eerste Kamer, belast met het woord Veio (ik wil het niet.) De gekozene voor het district Zierikzee is de heer Akewaet Notaris en Advocaat te Oude-Tonge, een man, wij herhalen het, toegerust met het volste vertrouwen der Natiemet het volste ver trouwen der kiezers van het district waaronder tij behoort. Wij gelooven dus, dat ons hart op de regte plaats zitte meer daar wij met kwistige hand hem den welverdienden lof hebben toegezwaaid doch of desteller van zekere brochure zijne boven kamer wel goed gestoffeerd isbetwijfelen wij zeer. Genoeg', nog eenmaal, de heer Akemaet is een ferme, ronde, welmeenende volksvertegenwoor diger, en wij verheugen ons, ja, stellen er eene eer indat hij voor de belangen van ons district moet optreden; doch wij houden vol, en wel, om reden in een onzer vorige n.oa aangevoerdhet spijt ons dat hij geen stadgenoot, geen Zierikzee- naar is." (Men lette altijd wel op, dat er bij ons geen sprake van provincialisme is.) Wij stappen thans van alle beoordeelingen, zoowel van personen die herkozen en op nieuw aan de kamer toegevoegd zijn, af, en beschou wen het van meer nut eenige oogenblikken stil te staan bij de navolgende punten, Als: Primo. Wat is een volksvertegenwoor diger en hoe behoort hij te zijn? Secundo. Wat mag de Nederlandsche natie in deze oogenblikken verwachten en wenscht zij van hem Tersio. Hoe behoort de waardige volksverte genwoordiger tegenover de regering te staan Quartio. Wat is de volksvertegenwoordiger tegenover de regering en het volk, en hoe moet hij hierbij over zichzelven denken De beantwoording onzer eerste vraag isuit het Woord natuurlijk zelve af te leiden; het volk te vertegenwoordigen zooals de zamenstelling van het woord van zelve aangeeftis zich in de plaats te stellen van het volk, als één persoon werk zaam te zijn en te handelen in de plaats van hen die hem gezonden hebben iemand die staat als een eenig man voor duizenden, die bekleedt is met alle magt en gezag door diegenen welke hem als hunnen representant gekozen hebben en wiens wil ook die des volks moet zijn. Maar hoe moet hij zijn? Iemand die toege rust is met eene algemeene kennis, in staat om met een gezond verstand te kunnen redeneren over daden en zaken; eene groote mate van zelf verloochening bezittende; gematigde denkwijze in politieke en staatkundige zaken; over alle voor komende dingen oordeel vellende na rijpelijk overwogen te hebben,; zich ..ie'; d?or drift in de' landsvërgaderv.aa! te Literi wegslepenwanneer zijne denkbeelden over de eene of andere zaak schipbreuk mogten lijden een voorganger in het maatschappelijk leven; minzaam en zelf voorko mend jegens zijne minderen omgang zoekende met alle klassen des volks, ten einde de belan gen van alle standen te leeren kennen; erimmer op uil om de steun te zijn in de kamer van de kern der maatschappij, den nijveren handwerks man en burgervoorzien met de noodige talen ten om het standpunt, waarvan hij uitgaat, met grond te kunnen verdedigen grootmoedig in zijne handelingen gematigd in denkwijze; alle partijzucht schuwende, en voor ieders belangen, zooals zij die behoeven, strijdende; met korte woorden, den vorst en het volk beminnende, alles voor henniets persoonlijks voor zichzel ven bedoelende. Maar vragen wij als van zelve; moet de afge- zondene volksvertegenwoordiger ook bekend zijn met de wetten van zijn vaderland? of moet hij alleen een gezond verstand en eene goede hersen kast bezitten oordeclen en besluiten kunnen ne men bij voorkomende omstandigheden een hel der begrip aan den dag leggen V\ ij antwoorden: het dient genaard te gaan de man toch die de belangen van duizenden moet verdedigen, dient, zooals men dit noemt, van zessen klaar te wezen. Men kan hier nog in het midden brengen, dat wij eenmaal gezegd hebbende standen moeten noodzakelijk in de kamers vertegenwoordigd wor den; en, zullen verscheidene lezers vragen, hoe is het mogelijk dat b. v. de eenvoudige burger toe gerust kan zijn met politieke en staatkundige kennis? hoe kan deze bij gewigtige debatten oor- deelen wien het regt aan zijne zijde heeft? Wij antwoorden met eene wedervraag: kan de mensch niet alles leeren of is iemand te oud om te leeren De volksvertegenwoordiger moet van de f 2000 tractement, hem door den volke toegelegdfat soenlijk, burgerlijk kunnen bestaan; wil hij ech ter in eene koets met vier paarden rijden, wij zijn tevredenmaar nimmer moet dit geschieden van het zweet, en bloed der natie; niemand zal toch tegenspreken dat het tot de volstrekte eigen schappen van eenen goeden representant behoort, om eene zekere mate van grootheid aan den dag te leggenneen onder den kalen rok kan zoo goed een braaf hart kloppenals onder den met goud afgezetten jas. Die dus f 2000 inkomen heeft kan op eene fatsoenlijke wijze aan den kost komen en is dus in de gelegenheid gesteld, om niet alleen van de wetten zijns vaderlands, maar eene algemeene kennis te verzamelen, met voorbijgang van zijne eigene zaken; wij aarzelen niet te beweren, dat een lid der Tweede Kamer, ook alleen als lid dier kamerzijn bestaan moet vinden. 'fVoril vervolgd INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Slad Zierikzee, gezien liet be sluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, vau den 20 Augustus 11. Provinciaalblad n.° 115), brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de IW8PX5CXÏT3 OVEiS. 1333 VERHOOG/.TOOKS-iS E3LÏ7 NATIONALE MILITIÖ in het 4de kanion zal plaats hebben op Maandag den 7 October .aanstaande, des morgens ten 8 ure voor het Raadhuis dezer Stad. Op welke Inspectie de Verlofgan gers zullen behooren te verschijnen, gekleed in de uniformen voorzien van de verdere kleeding-en equipemeritstukken die bij het vertrek van het korps aan hen zijn gelaten, benevens van het attest H. H. hun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt; van welke Inspectie geene andere zijn uitgezonderd, dan de manschappen die tot de Reserve behooren of niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzee, den 21 September 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd l)E CRANE. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. duitbchcanxt. Fkankfop.t 20 September. Hassenpflug is den keurvorst naar Wilhelmsbad gevolgJ. Den 17 heeft de zoogenaamde hondsvergadering eene zitting gehouden in welke de,Keur-Hcssische verwik kelingen zijn besproken. Hassenpflug moet namens den keurvorst bepaalde aanvraag hebben gedaan om hulp van de zijde van het Duitsch Verbond tot hand having van's vorsten gezag. Men verneemt van vrij goede band dat die aanvraag voor 's hands is afgewezen geworden en wel omdat de bijzondere gezanten ter vergadering tegenwoordig te dier zake geene instruction hadden herlangd. Men verzekert ook dat het gebeurde bij de bebou- dene partij in Hanover zoowel als in Beijeren alle- zins wordt afgekeurd. Uit Kassei schrijft men van den 16, dat de opperbe velhebber Bauer bepaald besloten heeft, niet naar Boc- kenheim Ie gaan. Naar men bier beweert zou er worden onderhandeld over de abdicatie des keurvorsten, en wel op raad van Oostenrijk en Beijeren ter gunste van den groothertog van Hessen. Dit verdient echter bevestiging. Het opperste geregtshof heeft hel oordeel van het ge- regtshof bevestigd, dat het eerstgenoemde alleen bevoegd is de ministers tegen welke eene aanklagt is ingele verd wegens het schenden der grondwettige verorde ningen te regt te stellen. De vraag of de permanente commissie der stendenvergadering wel bevoegd is, eene aanklagt tegen de bewindslieden in te leveren is nog onbeantwoord gebleven. Door den telegraaf wordt medegedeeld dat den 19 Ie Kassei een bevelschrift is bekend gemaakt, houdende, dat de zetel der regering naar Wilhelmsbad verlegd is. Als beweegreden daartoe wordt opgegeven de tegen stand der overheden. Nog verdere maatregelen betref fende den staatsdienst worden aangekondigd. Voor verderen tegenstand wordt gewaarschuwd en op de behoeften van den monarchalen regeringsvorm gewezen. Te Hanau en te Wilhelmsbad betrekken de mili tairen geheel ten oorlog toegerustde wachtposten. In het park van laatstgenoemde plaats zijn op verschil lende punten piketten geposteerd en huzaren patrouil leren door den omtrek gelijk mede tot aan do grenzen langs den Frankfort-Hanauschen spoorweg. gboot-brittanjsihbr. Londen 21 September. In een brief uit Parijs in den Morning Herald leest men het volgende Ik verneem dat er onderhandelingen geopend zul len worden tusschen Spanje eenerzijds en Engeland Frankrijk en Nederland anderzijds waarbij eerstge noemde mogendheid op voorwaardedat Cuba be schermd zal worden door de drie laatstgenoemde zee mogendheden zich verbinden wil om de sommen te betalen die zij aan Engelscho Fransche en Nederland sche fondsenhouders schuldig is." Volgons den Times, zal de Engelsche regering niet treden in eene uilzetting van staatkundige vlugte lingen waarover dezer dagen ju Parijs is gesproken.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1