N.° 75. Woensdag 18 September. 1850. JL Woensdag en Zaturdag. BESTHRIB AMIIMSTIUTIEü. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. r«< ZMUKZEESCHE COURANT. iBOstiEniiiTs-ïBiis Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te toren,'snamidd. vóór I ure. VERSCHIJNT PRIJS DEK ADVEHTENTraN i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. Wel hem die 't Vaderland meer dan zichzelf bemint enz. (Helmbes.) [V\er roli/.) Ill otis vorig n.° ïagen wij dus de ontzettende onkosten welke Cr op liepen om een schip in Rot- dam Dordrecht en Schiedam binnen te brengen al deze uitgaven konden bespaard wordenindien men de gelegenheid die gegeven, ja, door de na tuur zelve gegeven wordt,aangreep. Wij zullen trachten dit aan te toonen De stad Brouwershaven heeft eene bruikbare reê, doch mist de geschikte binnen-havens voor zeeschepen, zoödat zij dus als handelstad niet in aanmerking kan komen; de ontbrekende pak huizen tot berging der goederenmaken dit mede onmogelijk, en de daarstellingvan het ont brekende zonde met ontzetlende kosten gepaard gaanen alles geschiedt niet op éènen dag. Niettegenstaande dit alles houden wij Brou wershaven beter gelegen voor den zeehandel dan de Maassteden. De Roompot heeft bij laag water eene diepte Van zes en dertig voet zoodat een schip van vier en twintig Voet diepgang, toch altijd nog twaalf voet water onder de kiel houdt en er dus bij eene behoorlijke betonning en afbakening aan geen stranden te denken is, of er moet verre gaande domheid, of moedwil, of onverwachte gebeurtenissen plaats hebben, en temeer, daar deze diepte gevonden wordt buiten het gewone Vaarwater, dat voorzeker nog dieper is. Toen de heer van Rijn de onderscheidene zee gaten peilde, was de Roompot drooger, doch had diepte genoeg om een schip van het grootste soort binnen te brengenen later door den schipper A. Visser nagepeild zijnde, bevond deze dat het gat van tijd lot tijd dieper werd, en alzoo telkens meerdere geschiktheid verkreeg wanneer men van af de Roompot de reede van Zierikzee nadertontmoet men eenen goeden an kergrond, waar men op acht en zeventig voet, bij laag water, het anker kan laten Vallen en even zoo gerust ligt als te huis. Dat de reede eene veilige ligplaats iszullen wij door eene daadzaak stavenToen in 1809 de Engelschen op het eiland Walcheren land den, lag het in den winter, met eene felle vorst, van het schaar van het Onrust af, tot onder We- meldinge toe, vol met schepen der Engelsche vloot, en niettegenstaande den zwaren ijsgang werd niet één schip van voor zijn anker gedreven; ter wijl hierbij nog aangemerkt dient te wordendat marine of koopvaardij geen gebruikmaakten van kettings om hunne ankers uit te zetten, en dus al les door kabeltouwen gehouden moest worden. Daarenboven bestaat in Zierikzee, bij eene uit dieping der havensde gelegenheid om schepen van het grootste soort, in de beslaande havens dezer stad binnen te brengen, en de noodige pakhuizen bestaan er om de goederen behoorlijk op te leggen. Men zoude ons hier kunnen tegenwerpen; Hoe zult gij het met het vervoer naar andere plaatsen maken zal dit niet gepaard gaan met ontzettende groote kosten men kan uit- Zeeland overal heen en door middel der zijtakken van spoorwegenhet goed even spoedig in Duitschland, als Engeland brengen; doch zij hebben dit vroeger begrepen dan wij Nederlanders, en waarom? wel die vraag is gemakkelijk te beantwoorden als het op onder neming aankomt tast de Engelschinan toeterwijl de Nederlander in alle stilte zijne pijp rookt drinkt of eet naar de omstandigheden van den dag, en stilletjes de kat uit den boom kijkt. Immers de spoorweg van Antwerpen naar de Duilsehe grenzen is ons voor den neus wegge kaapt en onze Rijn-Spoorwegwelke Duitschland met de Noord-Zee en Nederland moet verbinden, als een half afgewerkt werk, tot spot der gansche wereld, blijft liggen, dusnog in geen verbinding met de Duitsche spoorwegliniënmen sleept dus met. stoombooten de goederen genoemd land in. En wat zoude nu wel een schipdat op de reede van Zierikzee gelost wordtmoeten missen? De loodsgelden zullen wel dezelfde blijven,als voor de gaten van den Briel en Hellevoetmaar wat het ligten betreftdit scheelt vast meer dan de helft in vergelijking met de andere steden; laten wij dit eens grof nemen en stellen daarvoor vier honderd guldenandere onkostenzooals kanaalregtenopslepen, aanboord houden der matrozendit alles heeft op de ree van Zierikzee niet noodig, en indien de haven op eene behoor lijke diepte gebragtwerd, dat zeer geschikt zoude kunnen gebeuren, dan toch zoude men een schouw spel zien, dat misschien in gansch Nederland niet zoude kunnen gebeuren, een schip van den groot sten diepgang vol en zoet in de haven van Zie rikzee te zien binnenkomen. De ongeschiktheid der Middelburgsche haven zoo als die tegenwoordig ligt, hebben wij vroeger aangetoond, van daar dat de onkosten voor de uitlading hooger komen dan die voor Zierikzee terwijl er nog bij komt dat de schepen door de Zandkreek niet altijd kunnen zeilen, en dusnog Benige kosten voor het slepen behoeven. Maar, hooren wijeenigen,en niet zonder reden Vragen, hoe komt het dan, dat de aanzienlijke han delhuizen zich niet in Zierikzee vestigen? hiervoor venneerien wij als oorzaken te moeten beschou wen, de aldaar bestaande eigendommen, men kan dezelve niet medeneinenhet provincialisme en gehechtheid aan den geboortegrond, en eindelijk den afkeer van de akelige Zeeuwsche koorts, waarvoor iedere Hollander respect heeft en hem eveneens vliedt als de Griek in Konstantinopel de pest. Vervolg hierna.) GbdéTuteerdb Staten van Zeeland Brengeti ter kennis van de belanghebbende ingezetenen van dit Gewest, dat Zijne Majesteitnaar aanleiding van urt. 55 der wet van den 4 Juli] jl. Staatsblad n.c 37)bij lioogsldeszelfs besluit van den 11 dezer, n.°3, beeft bepaald, dat de op den 17 dezer maand in te leveren STEMBRIEFJES voor de beikiezing van leden der Provinciale Staten inde kiesdistricten ZIERIKZEE GOES en SLEIS zullen g-EOPENÏ* worden op den 19 daaraanvolgende. Middelburgden 16 September 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd, Van vredenburch Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BEKENDMAKING. ÉfüBGEMKEsTKn en WetHodders der Stad 7,ierikzee brengen ter kennis fati de belanghebbenden dat aangezien bet ktirps MARlw ftïitERS thans weder onvoltallig is, de vrijwillige overgang van MILICIENS bij hetzelve, thans weder is opengesteld. Zierikzeeden 14 September 4850. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J.P. KROEF. SUIT90HLASD. Frankfort 13 September. De keurvorst van Hessen is met het geheele ministerie ontvlugt. De stat! is volkomen rustig." Aldus is de belangrijke inhoud van eene telegrafische depêche welke uit Kassei is afgezonden. Het tweede gedeelte der depêche meldt dat geen oproer of geweld deze vlugt veroorzaakt heeft. Zoo als men weetbestond een der eerste maatrege len der regering van Hessen-Kassei na het afkondigen van den staat van beleg in het verbieden dor nieuwe Hessische courant. Op aanklagte van den uitgever had het opperste geregtshof zich deze zaak aangetrokken en een vonnis uitgesproken waarhij de handelwijs der regering werd verklaard te zijn strijdig met de consti tutie. Het hof had daarom bevel gegeven dat het verbod onmiddelijk zou worden ingetrokken dat de militaire patrouilles, welke de drukkerij bezet hielden, zich dadelijk van daar zouden verwijderen en dat de regering den uitgever al de schade zou vergoeden door de in beslagneming veroorzaakt. Het ministerie had van zijnen kant aan den staats-procureur verzocht de leden van het permanente comité uit de stenden in staat van beschuldiging te stellen en in hechtenis te nemen maar op dit verzoek had hel een weigerend antwoord ontvangen. In weerwil dat het geregtshof het ministerie tegen over de nieuwe Hessische courant in het ongelijk had gesteld had de minister Hassenpflug den commissaris van policie Muller, met eene partrouille gendarmes naar de drukkerij van dit blad gezonden om de uit gifte des noods met geweld te beletten. Op aanklagte van don uitgever, werd genoemde commissaris van po licie onmiddelijk op last van den procureur-generaal in hechtenis genomen. Bovendien sprak het opperste hof van appel een von nis uit mede bij telegrafische depêche medegedeeld houdende, dat het hof, in vollen getale vereen igd met bijna eenparige stemmen verklaard heeft, dat de regering onbevoegd was tot hel uitvaardigen der verordening om trent hel voortheffen der belastingen zoodat die door de bevolking als niet verbindend moest worden aangemerkt. Ten gevolge van een en ander en van den zich meer en meer uitbreidenden lijdelijken tegenstand welke het bestuur van alle zijden ondervond heeft het zich waarschijnlijk genoodzaakt gezien te ontvlugten. Die tegenstand was ten laatste van zoodanigen aard dat de gendarmerie de eenige magt was waarvan het mi nisterie zich bediende om zijne bevelen te doen eerbie digen. Kf.ulen 12 September. De Oostenrijksche veld- tuigmeester Hagnau wien te Londen een zoo slecht onthaal is te beurt gevallen en die den 7 dezer hier te Keulen doortrok waar hij hij de afreis door sommi gen uit het volk werd nagescholden is den volgenden dag te Hanover gearriveerd waar bij denkelijk eenigen tijd zal blijven. Keulen 1L Seplember. Heden is de volgende ;rafische depêche uil Berlijn, van gisteren avond ontvangen Men verzekert ten stelligste dat do noodige mi litaire maatregelen zijn getroffen om elke vreemde tusscbenkomst in Keur-Hessen te verhinderen." Uit Wcenen meldt men van den 11 dezer De regering heeft naar men van eene geloofwaardige zijde verzekert te Londen officiële stappen laten doen om eeno behoorlijke voldoening te erlangen voor de helcediging den generaal Haynau aldaar aangedaan.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1