w.° u Zaturdag 14 September. 1850 Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. BINNENLAND. Middelburg 9 September. Do vergadering der provinciale staten is heden op de gebruikelijke wijze door den gouverneur geopend geworden. Van de 42 le den slechts tot dusver 20 verkozen zijnde die ook allen ter vergadering tegenwoordig waren verklaarde de voorzitter dat vermits het vereischte getal leden niet aanwezig was om volgens het bestaande reglement over te kunnen gaan lot liet delibereren of afdoen van eenige der vele bezigheden waartoe in de eerste plaats het benoemen van de leden der eerste kamer en van de gedeputeerde stalen behoorde door hem hiervan aan den minister van hinnenlandsche zaken zal worden ken nis gegeven, en dat. in afwachting van de herstemming, die op den 17 September zal plaats hebben do verga dering wordt verdaagd tot maandag 23 September e. k., des morgens II ure; waarop de vergadering werd ver klaard te zijn gesloten. GODBAHT. SBOSNïMENTS-PKIJS i Per drie maanden 2,00. Franco per post 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór dl ure. VERSCHIJNT PRIJS DER AD VERTEN TIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt, Wel hem die 't Vaderland meer dan sichself bemint f en» (Helme&s.) (Fervolg.) Eindelijk stnan wij op het standpunt waarvan men alles zal kunnen overiien; wij hebben aan getoond de betere gelegenheden der ZeeuWsche zeegaten boven de Hollandsche in het algemeen on die van Zierikzee en Vlissingen in het bij zonder. Thans hebben wij ons ten doel gesteldonzen lezers bekend te maken met de onkostenwelke erop loopen. indien de schepen naar Amsterdam door het Groot Noord-Hollandsch Kanaal moe ten gesleept worden,- de onkosten welke door de Rotterdamsche, Dordrechtsche en Schiedam- sche schepen moeten betaald worden, en wat het bedraagt indien de schepen voor Middel burg, Zierikzee of Vlissingen binnenvallen. De heer van Rijckevorsei heeftin zijne redé over de Scheepvaartwetten gezegd: «als het getij verloopt verzet met de bakens;" met die spreuk voor ons willen wij te werk gaan. Het is ons dus niet te doen iemand in zijne reglen te krenken, of aan den anderen kant eenige personen in hunne belangen tegen te gaan of eenige tegenwerking daar te stellen neen het doel is ecnig en alleen om ware het mo gelijk, door overtuiging daadzaken aan het licht te brengenwelke misschien al te lang in het duister hebben gelegen, en langs dien weg nieuwe bronnen van bestaan daar te stellenen tevens voorbeelden op te sommenwelke voor den Nederlandschen handel in het algemeen voor de beste zeehavens in het bijz.onder, zouden voortvloeijen. Dan ter zake: wij stellen hier op den voor grond een schip van eene groote constructie, b. v. een van negentien tot twee en twintig voet diepgang, en beginnen met te veronder stellen dat dit voor Amsterdam bestemd is en aldus aan den Helder binnenvalt om door bet Groot Noord-Hollandsch Kanaal naar de plaats zijner bestemming opgesleept te worden. Het kanaal isbij de lengte van 90,000 ellen of 16 uren gaans ongeschikt om-bezeild te wor den zijnde de hinderpalen hiertegen vijf groote schutsluizenachttien vlotbruggenwelke de ge meenschap der beide oevers daarstellen en ein delijk de vele bogten, welke dit vaarwater bezit. Een schip van de haven naar het Nieuwe Diep het einde van het kanaal, opgesleept wordende, kost eene som van vijf honderd gulden. Hierbij komt nog, dat, zoo als wij vroeger zeiden, eene doorijzing ter lengte van 16 uren moet plaats hebben welke ontzettende kosten moet dit niet veroorzaken, het oponthoud, zoo dat men dus, (zooals bij vorst hier meest altijd waait,) meteenen stevigen noord-oosten wind de gaten uitloopetidemen reeds de halve reis naar Java volbragt heeft, terwijl de Amsterdammer nog in het ijs zit. Hoe Amsterdam de eerste stad des rijks ge worden ishebben wij vroeger opgegeven en hare handel en scheepvaart hebben zich sedert dien tijd zoodanig uitgebreid dat men van haar, Van die stadde hoofdstad der Nederlanden met het volste regt kan zeggen: gij zijt de tweede stad in Europa. RotterdamDordrecht en Schiedam bezitten mede even weinig geschiktheid enzijn de kosten voor deze steden ontzettend groot. Het is duidelijk bewezen dat de zeegaten voor den Rriel en llellevoetsluis ondoelmatig zi jn voor diepgaande schepen, naardien zij immer op de reede Voor Brouwershaven geligt worden. Een schip voor Rotterdamsche rekening zal na genoeg liet volgende kosten Loodsgelden, gemiddeld voor schepen van mid- delmatigen diepgang, ƒ160; het overladen in lig- ters ƒ600; het opslepen door het Voornsche Ka naal tot aan de plaats zijner bestemming 700 a ƒ900; kanaalregten het langer aan boord hou den der equipage, zouden wij u te veel rekenen als wij dit mede op ƒ700 stelden? Fervolg hierna.) r E A N S B IJ K. pAtins 9 September. De president der Republiek bevindt zich thans le Cherburg. Uit particuliere be- ripten blijkt dat de feesten ongeveer 40,000 vreemde lingen naar Cherburg bobben gelokt waardoor het hoogst moeijeiijk is huisdak te erlangen bonderde woningen zijn tot liólels ingerigten er Wordt zelfs 40 a 50 francs besleedom voor een enkelen nacht een bed te bekomen. Duizenden maken ook van de gast vrijheid op de schepen gebruik. Men rekent, dat stel lig 10,000 Engelschen naar Cherburg zijn overgekomen. De geestdrift schijnt niet zoo groot te zijn als men uit de telegrafische depêches zou opmaken velen bekom meren zich volstrekt niet om den presidentmaar hou den zich slechts bezig met bet bijwonen der verschil lende festiviteiten of het onthalen hunner gasten. De president zelf blijft te midden van dit alles het grootste raadsel zijne handelingen en zijne redevoe ringen zijn aanhoudend met elkander in tegenspraak. Nu betoont hij zich aristocraat wanneer hij zich liever prins Lodewijk Napoleon dan president hoort noemen dan is hij weder democraatzooals op het bal van 4000 personen te Cherburg waar men eene plaats op eene estrade voor hem bestemd bod en hij den wensch le kennen gaf dat zijn zetel gelijk met de anderen zou wor den geplaatst. Gelijk de president in zijne handelingen is zoo is hij ook in zijne redevoeringen den eenen dag noemt hij hem een misdadiger die de beslaande orde van zaken zou willen veranderen en den volgenden dag geeft hij niet onduidelijk te kennen dat hij niet ongenegen zou zijn de keizerskroon le aanvaarden en dat men dan veel van hem kan verwachten. Door den generaal Changarnier worden maatre gelen gehomen om eene manifestatie bij de terugkomst van Lodewijk Napoleon in de hpofdstad te verhinderen. In slrijd inet de gedane tegenspraak, is werkelijk de metalen draad, dien men dezer dagen voor den elec- tro-magnelischen telegraaf tusschen Douvres en Calais in zee beeft laten zinken kort daarna op 201) yards afstands van de Fransche kust gebroken, zoo lifet schijnt, ten gevolge der schuring op den rolsachtigen bodem der zee waartegen de looden buis door welke de draad daar ter plaatse liep geene genoegzame bescherming aanbood. Men is terstond begonnen de scbade le her stellen en middelen aan te wenden om de herhaling van soortgelijke ongevallen te voorkomen te welken einde de draad door eene ijzeren buis geleid en digler hij Calais gelegd zal worden waar de bodem der zeo minder rotsachtig is. I Te Palermo zijn van i6 personen die wegens de gebeurtenissen van den 26 Januarij aangeklaagd waren, 14 ter dood veroordeeld. 's GBavenHage 11 September. Door Z. M. is be noemd tot gouverneur-generaal in Oosl-Indiën do heer Bruce, commissaris des konings in de provincie Overijssel. Van de 583 leden der provinciale staten, welke in het rijk moesten gekozen worden hebben slechts 286 de volstrekte meerderheid op zich vereenigil zoodat bij herstemming nog 297 leden moeten worden gekozen. In Nonrd-Braband waren te kiezen 64 en zijn gekozen 35 in Gelderland te kiezen 62 gekozen 37 in Zuid- Holland te kiezen 80 gekozen 25 in Noord-Holland le kiezen 72 gekozen 49 in Zeeland te kiezen 42 gekozen 20 in Utrecht te kiezen 41 gekozen 25 in Vriesland te kiezen 50 gekozen 20 in Overijssel te kiezen 47 gekozen 40 in Groningen te kiezen 45 gekozen 12 in Drenthe te kiezen 35, gekozen 5, in Limburg te kiezen 45 gekozen 18. Daaruit blijktdat in zes provinciën Zuid-Holland Zeeland Vriesland Groningen Drenthe en Limburg, de provinciale staten niet in getale zijn om een besluit te nemen of tot de verkiezing van leden der eerste kamer van de staten-generaal over te gaan. Men verneemt dat Paulus Staf. wonende le Goes, bij vonnis van de arrondissements-regtbank alhier van den 6 dezer naar aanleiding eener aanklaglo van de plaatselijke geneeskundige commissie is veroordeeld geworden in eene geldboete van honderd gulden ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. ZiERtK7.ee 13 September. Hel bureau van stem opneming in het hoofd-kiesdistricl Delft heeft ter ken- nisse der stemgeregligden gebragt dat de heer m.c S. Hi Anem.net zijne benoeming tot lid der tweede ka mer van de staten-generaal te Zierikzee op hem uitge- bragt aangenomen hebbende do bepaalde herstem ming tusschen de heeren tn.' II*. Wintgens en m.' S. H. Anemael geen gevolg zal hebben en nader door den minister van hinnenlandsche zaken zal bepaald worden, op welken dag te Delft eene vrije stemming zal plaats hebben ter benoeming van een lid der tweede kamer van de staten-generaal. Men deeltomtrent eene jl. dingsdag in Haarlem en omstreken plaats gehad hebbende aardschudding nader mede dat onder de gemeenten Bloemendaal gehucht Vogelenzang Hillegom, Veenenburg en Zand- voort door die aardbeving eenige gebouwen min of meer beschadigd en van schoursleenen beroofd zijn zonderling is het dat de daaraan grenzende gemeenten hiervan niets zijn ontwaar geworden en het zich dus tot eene betrekkelijk kleine uitgebreidheid gronds heeft bepaald Uit Hillegom meldt men aan tic 's Gravenhaagsche

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1