N.° 73. Woensdag 11 September. 1850. K1EIIWSTMMS Woensdag en Xaturdag» binnenland. EESGHE abokwements-peus Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advètl. daags tevoren,' snamidd. vóór4wre^ VEEScawsT PRIJS I>ER ADVERTEiBTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zege Ir egt* VERKIEZINGEN Wij veroorloven ons thans, na den afloop der tegenwoordige verkiezingendaarover een bescheiden maar vrij oordeel te ïaiten en aan hét gevoelen van het publiek ter toetse te brengen. lladdcn wij reeds te voren de gevestigde over tuiging dat deze wijze, de ware volksvertegen woordiging niet was, dewijl liet ganschë ver- kiezingswerk op eenen verkeerden grondslag rustte, te welen, den eens useen e uit de lucht gegrepene belastingsomvoor onderscheidene plaatsen verschillende, en alzoo eene geld-aris- tocralie; waarvoor wij aan liet eigendoms-be- zit, als de eenige ware basis, verre de voorkeur gaven (in n.°55 dezer courant van den 10 Jul ij jl. breeder ontwikkeld) thans zullen velen met ons, die den loop der verkiezingen van nabi j hebben ga degeslagen, erkennen moeten, dat op deze wijze de uitdrukking van den waarachtigen volkswil niet verkregen wordt. Wij zullen zwijgen van de geheime kuiperijen 1 1 ju-u.,,. ïy ij o in het Werk gesteld, oin den eenvoudigon bur ger zijne stem te Ontlokken van den invloed des gezags op hem uitgeoefend,Van de leem ten en gebreken die wij in de Kieswet zelfop- merktcn, -- van het bezwaar voor vele kiezers om zich naar elders te moeten begeven om hunne stem te kunnen uitbrengen, -- van de omslagtigfe vormen waarin zich(gelijk, helaas! in de meeste Nederlandsche wéttende hoofdzaak Schier Verliest; maar Willen alleen zeggendat het niet goed is, den rustigennijveren burger, zoo menigmalen uit zijn bedrijf op te roepen tot bet verriglen van een werkdat de mate van kennis, bij verre de meesten, te boven gaat; immers kiest de meerderheid dien vertegenwoor diger, die zich het meest doet aanbevelen; of laat zichals den persoon doorgaans niet kennende en het gewigt der zaak niet kunnende beoor- deelen door den stroom medeslepen maar wat voor hem nog het ergste is, hij wordt tot voorbe reiding (zoo het heet) van het verkiezingswerk naar vergaderingen geloktwaar verschillende partijen kampen waar hij zich noodzakelijk bij de eene of de andere moet aansluiten en Waarbij zoo ligt driften en liartstogten worden opgewekt, waar hij zich over personen uitlaat, óp eene wijze, die hem, in de gevolgen, in nering of beroep niet dan nadeel berokkent, en waar verbittering en haat tusschen medeburgers wordt aangekweekt. Wij vragen: waarom den Nederlandschen bur- ger niet het eenvoudige en natuurlijke regt toege staan om zijne oiuniddelijke Regenten te ver kiezen; maat- deze ook alleen, onbelemmerd en vrijde daartoe geschikte personen kent ieder burger in zijne woonplaats, die personen kan hij beoordeelen; daartoe behoeft hij geene voordragt of inblazing. Een plaatselijk bestuur, aldus jaarlijks gekozen of herkozen, bezit het volle vertrouwen der inge zetenen aan hetzelve kan gerust de taak worden overgelaten om, als de ivare vertegenwoordiging, afgevaardigden uit deszelfs midden te zenden tot zamenstelliiig der Provinciale Staten-vergadering en deze wederom naar de Algemeerte Slaten-ver- gadcring, en op deze wijze, dunkt ons, zouden de keuzen voor de lands- en gewestelijke verte genwoordiging, gedaan door mannendaartoe bekwaam en gesclukt oneindig beter dan thans cn den volke méér behagelijk volbragt worden. Alleen willen wij hierbij opmerkendat deze eenige volkskeuze regtstrecks en volkomen be hoorde te zijn, door al de ingezetenen, mannen of vrouwen die als grondeigenaren békend staan uit te oefenen; en dat niet, zoo als thans plaats heeft, de Burgemeester buiten en dikwerf tegen den wil der ingezetenendoor de hoogc regering benoemd wordt, daar hét vooral op het hoofd des bestuürs aankomt, tot wien men zicli met zijne belangen persoonlijk wenden moet, en om dit met vertrouwen te kunnen doenmoet hij juist de man van 's volks vrije keuze zijn, die telken jare daaraan onderworpen behoort te worden. Uit deze korte schets zal een ieder gemakkelijk kunnen nagaan of hier de ware toon aangeslagen is, en daar wij hierover niet verder Willen uitwei den, laten wij het aan elks onbevangen oordeel over, uit het denkbeeld van eene uiare volksver tegenwoordiging, die gevolgtrekkingen af le leiden, welke, naar onze overtuiging, onder Hoogeren zegen, strékken zouden tot zoovele wenschelijke en noodzakelijke hervormingen in belastingstelsel en alle takken van beheertol bezuiniging door vereenvoudiging, tot herstelling der kwijnende volkswelvaarttót het wczentlijk heil des va derlands Gedeputeerde Stagen vari Zeeldnd. Brenger» Rij deze ter kennis van de ingezelenfen van dit Gewestdat 21'jbij besluit van heden ndar aanleiding van artikel 14 der wet van den 0 Julij jl. lëjiclende de zamenstelling en de raagt van de Pro vinciale Staten (Siaalsblad n.° 39)hebben bepaald dat de HER RIE ZircG-EKT ter benoeming van leden der Provinciale Slaten in de kiesdislrieten alwaar zulks zal noödie zijh, zullen plaatsheb ben op Vingsdag den zeventienden der Loop end e maand. Midctetburgden C September 1SÖ0. Gedeputeerde Stalen voornoemd van vredenburch. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. Zieiukzee 10 September. Op den 26 dezer zal te Middelburg onder anderen worden aanbesteed 1.° het defenderen van den oever aan de Watering van Stavenisse met 12 kapitale rijs-zinkstukken twee rijs- hoofden en het met rijsbeslag voorzien van twee af ld vlakken dijksnollen 2.° het aanwerken van een huilen- berm en voorzien van denzelve met rijsbeslag en Vil- Voordscben steen aan den polder van BruinisSé óver 400 el lengte en 3.° bet bezinken en verder voorzien van eene afschuiving in den zeedijk van den polder Schouwen district Scbarendijke mei hel overhalen en defenderen van den zeedijk aldaar, over 100 el lengte; alle de perceelen mei inbegrip der vereischle materialen. Uit Aalburg, 4 SeptemberSchrijft men aan bet Zondagsblad het volgende Een afgrijselijk voorval bad hier plaats. Av. K., van befoep daelooner en sedert eenigen tijd weduwnaar huisde met zijne oudste dochter Hendrika (zijne andere kinderen zijn nog een Zoon en eene dochter doch dienstbaar). In het laatst der verloopene week begon Hendrika te klagen over buikpijn en in korten lijd werd die pijn zoo hevig dat men besloot geneeskundige hulp in te roepen de doctor echter ontwaarde dal de lijderes geene gewone buikpijn had i maar Weldra taö een kind zoude verlost worden, en gaf daarvan kennis zoowel aan den vader als aan do dochter welke beide volhielden dat dit onwaarheid was toer: evenwel dc doctor de tweede reis zijne pa tient bezochtverklaarde bij dat de kraam inlusschen bad plaats gehad en vroeg daarom op stelligen toon waar het kind was hij ontving ontkennende en ont wijkende antwoorden hetwelk hem tol kwade vermoe dens brogl en deed besluiten een en ander aan de po- licie hekend te maken. Dadelijk deed deze onderzoek en bekwam lot resultaat dat de dochteir Werkelijk ge kraamd had en het kind door haren vader in den gei tenstal onder de mest hegraven was van waar hot dan ook te voorschijn werd gehaald. In tegenwoordigheid des kantonregters cn dér policie werd het doode kind geopend en onderzocht en leverde alle bewijzen Op dal hetzelve nog na de geboorte geleefd had en Ver moedelijk door den vader levend begrayen of op eene andere wijze van kant was gemaakt. Heden avond werd de vader in verzekerde bewaring gesteld en öp last des officiers van justitie in hechtenis genomen en zoo leverde ook dit vóorval wederom de treurige möar zekere waarheid op dat uit de eene zonde de andere voortvloeiten de oukuischheid het zaad is Van móórd en doodslag JONGSTE BUITENLANDSCIIE TIJDINGEN. Hel gerucht wegens het breken van den draad van den onderzecschen telegraaf tusschen Calais en Douvres heeft zich gelukkig niet bevestigd. Van nu af bestaat er dus gelegenheid lot eene correspondentie welker snelheid al het vroegere Ié boven gaaldaar de depficha van Parijs nog vroeger te Londen zal zijn dan zij wordt afgezonden. Do oplossing' van dit raadsel moet men zoeken in het verschil in de breedte der ligging van da beide steden. Wanneer het te Parijs 12 ure is is het te Londen nog eenige minuten vóór 12 ure zoodal men in waarheid kan zeggen dat de tijding zal aankomen alvorens zij vertrokken is. De aartsbisschop van Parijs heeft al de uitstallin gen doen sluiten die tot in het binnenste der kerken waren opgerigt en waar men verhalen van mirakelen medailles scapulieren ringen agnus Dei en duizend andere zoogenaamde voorwerpen van vroomheid ver kocht. Ook heeft hij de aanplakbillelten van de deuren der kerken doen verdwijnen. De veldmaarschalk llaynau is te riaauwemood aati dreigend levensgevaar ontkomen. LI. woensdag had hij zich le Londen door zijnen adjudant en een klerk ver gezeld naar de uitgestrekte brouwerij der heeren Bar clay Si Co. hegeven, ten einde die te bezigtigen. Naou- welijks waren zij de hinnenjtlaats overgegaan of het werkvolk vernam van den klerk die het vreemdelingen- hoek houdt, dat de oudste der bezoekers de bekende Oostenriikschén généraal was waarop eene menigte werklieden op hem toevloog en hem met allerlei vuil nis wierp onder liet geschreeuw van weg met dot Oóstenrijkscheh beid I" Van het gevaar verwittigd wildé hij weggaan maar men bestormde hem van alle kanten, trok hem den hoed over de oogan scheurde zijne klee deren greep hem hij den langen haard en knévels en wierp hem graan en strrto in het gezigt. De mannén die hem vergezelden stélden zich dapper te weer en eindelijk kwam men huilen het gebouw maar hier stond een nieuwe aanvoer van brouwersknechts kolen- dragers eii andereti den generaal op le wachten en her nieuwde dezelfde tooneelen. Al vechtende bereikte da overwinnaar der Hongaren eene herberg waar hij zich voor de hem vervolgende bende verbórg tot dat hij de ontboden policie ontzet en onder het ge door ut 0„ schreeuw des volks met eerte boot naar Somersetbouse in veiligheid gehragl werd. De eigenaars der brou werij hebben hunne werkzaamheden geschorst, ten einde le Ontdekken wie de belhamels van dit tumult ge weest zijn. (Generaal Baynau is zalnfdag tc Ostende aangeko men en heeft de reis naar Aken voortgezet. Hij scheen lijdend te zijn. Van zijn plan om Frankrijk te bezoe ken scheen hij afgezien te wezen.)

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1