W.° 69. Woensdag 28 'Augustus. 1850. a? Z1EB1EZEESGHE COURANT. ABOiMMEMTs-raus Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,' snamidd. vóór -M ure. 'Wél Hem die 't Vtidcrlarktl meer dim tsichzelf Hemintens, (Helmers.) Vervolg De gelegenheid van het Veersche, maar vooral Van het Vlissingsche gat, zullen wij natuurlijk niet behoeven te betogen in het laatstgemelde toch gaan schepen van het grootste soort, bij Voorbeeld oorlogschepen van 100 en meer stuk ken zonder eenige b'èvrèésdheid uit. Ir» Vlissingen kunnen bovendien de schepen met den zW aat-slcn ijsgang binnenloöpen en wie kent niet als zeevaardér de schoone dokken en havens vah gemelde stad. Wij durven gerust 'beweren, dat er geen haven in Nederland be staat, Wélke «hik eene gelegenheid aan de hand geeft. Zelfs toén wij met België vóór de zoó noodlot tige revolutie vcréenigd waren, kon de schoone zeehaven van Antwerpen niet eensiïiaanmerking komen met de Vlissingsche. In den winter toch gebeurt het niet zel den dat bet zes weken achter den anderen vriezende is-, een schip, voor de Antwerpsche haven bestemd moet dus éene schuilplaats zoe ken op de Vlissingsche reede of in de dokken dier stadVare gemelde bodem voor laatstge noemde bevracht, dah toch kon het schip on- middelijk gelosten; niettegenstaande den stei-k- sten ijsgangweder zee gekozen hebben. Welk ecu oponthoud welk eene schade voor (de reeders moet hieruit niet voortvloeijen. Indien het uitmuntende plan van den heer D. DwoNKEhsom n. 1. de havens van Middel burg en Vlissingen, door middel Van den zoo gen aamden Zeeuwsch-Limburgëchen-Spoorweg in Verband te bréngen met dé Duitsche spoorweg- liniëhzoude bet dan wel anders gekünnen hebben of de stad Antwerpen eh de spoor weg van daar op Keulen ware geheel vernietigd geworden. De nieuw aar» té leggen haven van Middel burg, in Vérband met dë tegenwoordigevoor zien van drié sassen, had de schoonste resul taten opgeleverd; dé eene toch had men kun nen houden als Spuiboezem voor den anderen het ondoelmatige Wat de tegenwoordige haven Van Middelburg bézit, voornamentlijk ontstaan door hare gedurige verzanding, hadde opgè- houdeh en de schepen hadden vol en zoet de binnenhavens van Zeelahds hoofdstad kunnen binnenzeilen. Hoeveel kan et toch afhangen van één man; de haven van zoo evengëmelde stad had men éérst plan om langs of door dé vestingwerken Van Vëere té léggen doch alsdan ging zij dwars door de buitenplaats en landgoederen Van zekëré heèrënom deze mis te gaah en ge melde personen hunnen zin té geven, moest ér eene haven mét ëénë kromte gegraven, bc- Voofd Vatt dé nöodigë spuiboëzems, dié nader hand honderd dóizëndén aan het land gekost hebbel»gelegd wórden, tót nadeel der irigezeté- ïientot nadéël van den staattot nadeel van deri hahdéi in liet bijzonder. Wij komen terug tot de vraag: waar rijn fie bioeijeride Zeeuw sche koopsteden gebleven het antwoord waszij zijn niet vergaan door weelde even als Tyrus en Sidonzij vielen door het eenmaal aangenomene stelsel: «alles voor ons niets voor anderenzij vielen door den Hollandschen handel, dit zouden wij geschied kundig kunnen staven, en welligt heeft de zoo genaamde Zeeuwsche koorts er mede geen goed aan gedaan. Door den achteruitgang van den handel ont stond er zeer natuurlijk gebrek aan de midde len om de benoodigde werken voor den handel aari te schaffen ol' te onderhouden, het gra ven van kanalenhel uitdiepen van havens hét aanleggen van dokkende neiging tot af damming van schorren enz.ging Verloren eh geen mènscli ontwaarde den lust in zich, om 'op eigen kósten, of bij eigen onderneming, zoo iets aan te vangen of daar te stelten. Bezoeken wij om dit te bewijzen nog eens de haven van Zierikzee; wij hebben haar aan gegeven ais zeer voldoende door hare ligging, dóch kunnen niet ontveinzen, dat zij voor schépen van het grootste charter ondoelmatig is'door hare droogtewelke zij zelf bij eenen middelmatigen vloed heeft. De spuiboezem het Zoogenaamde Dijkwater, had twee sassen, en men was dus in de gelegenheid éène door strooming van het water, liggende NB. Z. W. en N. O., daar te stéllen, welke geen korrel slijk naliet. Dit is echter door de wijsheid van den Hoofd- In genieür bij den Waterstaat vernietigd, zoo dat Zierikzee niet alleen daardoor eene aanslib bing van zijn natuurlijken spuiboezem het Dijk water maar zelfs vaü zijne haven, te wachten heeft. Indien men de f 70,000, welke het dempen der Oude Haven zoude kosten, eens besteedde om het kanaal der tegenwoordige haven uit te diepenzou dit niet nuttiger zijn en eene ha ven daarstelleri, welks gelijke men te vergeefs ih geheel óns rijk zoude zoeken Welk eene Schoone gelegenheid biedt onder anderen de Oude Ilaven niet aan voor eene ligplaats der binnenschepenterwijl het voorste gedeelte als dok konde worden ingerigt. [Hat vervolg hierna.) Korte vermelding van hel voorgevallene op dé Kiezers-vergadering tol henoeming van Kan- didaien voor hel Lidmaatschap der Provinciale Staten in Zeelandgehóuden Ie Zierikzee den 26 Augustus 1850. Tegenwoordig waren 108 Kiezers. Nadat dë President der Commissie de vergade ring met eene kórte aanspraak had geopend, is door hem mededeelirtg gedaan van 't geen de Commissie deels op officiëele deels op officialise Wijzehad vernomen van hetgeen was voorgeval len op de vergaderingen na onze vorige vergade ring in de onder-kiesdistricten gehouden te S.'-Maartehsdijkte Colijnsplaatte Brouwers haven en te Haamstede, en zijn door hem dc namén genoemd der personen, welke aldaar als kandidaten voor het lidmaatschap der Provin ciale Statén uit dit kiesdistrict waren genoemd. Daarop heeft de president namens de commis si naar aanleiding van'eene van onderscheidene PBIJS BïB ADVEBTEIflTIEÏS Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, zijden gemaakte opmerkingdat het verkieslijker zou zijn in plaats van slechts tien kandidaten twintig te benoemen, aan de vergadering voor gesteld in zooverre op het besluit der vorige ver gadering terug te komen, dat in plaats van slechts tien kandidaten er twintig zouden worden be noemd en als zoodanig worden aangenomen de twintig personen op welke bij de stemming de meeste stemmen zoudeh worden uitgebragt. De vergadering' dit voorstel hij acclamatie aan nemende, hebben, nadat vooraf de president had medegedeelddat de heer Jac. SchalkwijkBur gemeester van Ellemeët, hij missive had te ken nen gegevendat hij wenschte niet in aanmer king te komen, en nadat namens den heer R. Sleur, Burgemeester van Rénesse, hetzelfde door een der aanwezige kiezers Was opgemerkt, 106 der aanwezige kiezers aan de stemming door het schriftelijk noemen van iien personen deelge nomen, zijnde 1 briefje in blanco en door 1 kie zer geen briefje ingeleverd, en zijn bij betrekke lijke meerderheid als kandidaten genoemd, de heeren M.- C. de Crane, tc Zierikzee, met80stemm, M.r K. Wagtho, te Tholen, 74 A. A. Moor.üart, te Colijnsplaat, 73 Jh.r M.1' j. F. S. Boeue, te Zierikzee 64 M.r B. C. Cau, aldaar, 54 II. Moolenburgh te Zonnemaire51 Jh.r W. D. de Jonge, te Zierikzee, 49 M.r W. J. P. Kroef, aldaar, 45 M.r C. van der Lek de Clergq, aldaar, 38 W.J. van Voorst Ca tshoek, te Tholen, 37 C. van de Stolpe Mz.te Bruinisse37 M.1 J. W.D. van Dongen, le Zierikzee, 36 n Jh.1' K. W. de Jonge, aldaar, 34 Jb. van der Have, te Ouwerkcrk, 30 L. L. Bolle te Haamstede27 J. J. IIoogenboom Bz., te Renesse21 M. M. de Lange, te Tholen, 21 Jh' J. L. deCasesibroot, teS'-Maartensd. 20 C. J. van der IIalen, te Brouwershaven, 18 C. Móolbnborgh te Zonnemaire18 Ten slotte deelde de president der commissie nog mede tot inlichting der aanwezige kiezers, bevoegd tot het kiezen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zierikzee, dat sedert de vorige vergadering de commissie op stellige wijze was onderligt gewor den dat de kandidaten M.r O. AFokker en M.r S. H. Anemael hij benoeming zich dezelve zouden laten welgevallen. Zierikzeeden 26 Augustus 1850. Namens de Commissie Van der LEK de CLERCQ President. B. C. CAU Secretaris. Zierikzee, 26 Aug. 1850. Vrijdag jl. had alhier in het gebouw genaamd: de Prins van Oranje, eene vergadering der kie zers plaats van eert Lid voor de Tweede Kamer. De heer Platschorrevoorzitter van de socië teit welke in dat gebouw gehouden wordtopende met eene korte aanspraak dc vergadering. Nadat de heer Mt J. Berman, in eene sierli jke rede de bekwaamheden en wezentlijke verdiensten van den heer Anemael geschetst hadging men tot de bedoelde stemming over, die het volgende resultaat opleverde

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1