- N.° 61. Woensdag 21 Augustus. 1850. Woensdag en Zaturdag. ABOKNE»rEaiT.f~PBIJ3 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 41 ure. 'vebScHij'ïst bïvi3s bek abvebltejhtiem Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Docdberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. Wel hem die 't Vaderland meer dan aiehzself bemintens. (Helhers.) [Vervolg f) "Wij liebben gezegd tegenwoordig op Zeeuw- schen bodem te staan; onwillekeurig rijst hier voor omen geest -de strijd tusschen de Vlrssing- sche en Veersche zeeloodsen en tusschen den Wel-Ed. Gestr. heer van Rijn, indertijd belast met het peilen en afbakenen der onderscheidene Zecuwsdie zeegalen. Had de heer var Rijn bij die afbakening ge raadpleegd met genoemde loodsenals der zake lur.dig en grijs geworden op bet element, waarop zij nagenoeg geboren Waren, dan bad bij welligt een geheel ander oordeel geveld dan datwat nu Heen geldende is. Vv ij d en hulde aan de kundigheden van dien beer (welligt kweekeling van het Instituut der Marine), doch vragen hem in gemoede af: zou zi jne theoretische kennis in de schaal gelegd kun nen worden tegen de practische van bovenge noemde loodsen, en evenwigt daarstellcn beschaving vormt den dierlijken mensch tot zedelijken mensch, en doet hem grijpen naar alle hulpmiddelen, welkehem ter dienst staan om zijn eigen geluk in het bijzonder en dat zijner mede- Tnenschen in bet algemeen, te helpen bevorderen. Ieder is in zijnen stand tegenwoordig beschaafd want nagenoeg allen genieten middelijk of on- niiddeüjk eene beschaafde opvoeding, weinigen uitgezonderd. Eenvoudigheid is het zegel der waarheid en wanneer ttien de ronde Zeeuwsche jongens hoort spreken, dan zeggen zij allen uit eenen mond de heer van Rijn is een knap en kundig man, dit gelooven wij doch van de gesteldheid der zeega ten weet hij minder dan wijdie schier iederen dag er op kruisen; wij hebben ondervinding. Zij toch geven Zierikzee of de zoogenaamde Roompot, het Veersche gat en den mond der lloridt of Wester-Schelde, als de beste zeegaten van gansch Nederland aan. /Vij misgunnen den Rrouwershavenaren het voorregt niet, dat de RotterdamseheDordsclie sn Schiedamsche schepen in ligters moeten uitge laden en aldus dien inhoud, met ontzettende kos ten bezwaardnaar de entrepot's van gemelde steden moet vervoerd worden maar kunnen het liet begrijpenja, noemen liet zelf eene onverant woordelijkheid, dat de heer van Rijn, Brouwers haven als noodhaven heeft aangewezen, dat hij de rcede als zeer doelmatig beschouwdeen tot overmaat van smart, het binnenloopen van het Jeuoelde zeegat als het beste van Zeeland opgaf, ;oo als de uitmuntende kaartwelke gemelde lieer leeft daargesteld (wij laten u regt wedervaren Want zij is fraai!) genoegzaam aantoont. Dande heer van Rijn heeft misschien en wel denkelijk, er niet aan gedachtdat een schip, uit tee binnenvallendetevens al is het binnengaats, eene veilige reêeenen goeden ankergrond ver langt; zou de plaats voor Brouwershavenof he; Brouwershavensche Gat, of de Gievelingenol' het Krammer, dit ergens opleveren? Wist de heer van Rijn of weet hij hot misschien nog niet dat de reede voor genoemde stad geen veilige lig plaats voor de schepen aanbiedtweet hij niet dat het slechts toeval is dat niet reeds eeriige sche pen op die zoo hoog geroemde reede vergaan zijn. Algemeen is het bekend, dat de schepen op die befaamde plaats, hij den winter, hij dooiwe- der en zwaren ijsgang, 'in het grootste gevaar verkeeren; de reeder Verkeert dus in de moge lijkheid om het schipde bevrachter om zijne la ding te verliezen. Dit allés is over het hoofd gezien de geboorte plaats van den dichter Cats moest, niettegenstaande hare ongunstige ligging, eene noodhaven voor den Nederlandschen handel worden. Naijverig en niet zonder reden zag de stad Zie rikzee hare zuster den voort ang behalen (vrouwen zijn altijd jaloersch) en het gat van Brouwersha ven reede en wat dies meer zijeene volkomene overwinning bevechten. Laat ieder deskundige in geheel Nederland wie hij ook wezen moge, eens staande durven houden, dat het Brouwershavensebe gat boven de Roompot verkiesselijker is; alle beken7ien zij volmondig het Zierikzeesche is heter. Hierbij komt nog, indien de schepen op de rcè van Zierikzee liggendan houdt ieder knap en bevaren kapitein het er Voor, dat hij zoo veilig ligt, als of hij op zijne legerstede het anker uit geworpen heeft en siaapt. De Zierikzeesche reê is eene haveneene ware haven eene schoone havengeen betere haven in geheel ons rijk, en waar vooral de gelegenheid, zoo als die van Brouwershaven ze aanbiedtniet bestaatom zonder licht of vuur of andere be- noodigde levensbehoeften van veer de c. kers geslagen, naar zee gedreven n schip eti lading te verliezen. [Hei vervolg hierna.) Korte vermelding van den Uitslag der Kie zers-Vergadering op heden ter dezer Slede gehouden, tot het benoemen van Kandidaten, waaruit één Lid voor de Tweede Kamer der Stuten-Generaal be hoort te worden gekozen. Tegenwoordig 90 Kiezers. Nadat de President der Commissie de Vergade ring met eene korte aanspraak had geopend, heeft; menten gevolge van een voorstel der commis sie, de namen der personen, welke in aanmer king kwamen bij de vergadering als kandidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generftal, ge noemd door middel van briefjes. Alphabetisch waren het de navolgende hoeren M.r S. H. ANEMAET, te Sommelsdijk. Jonkh.rM.r J. F. S. BOEIJE, te Zierikzee. B. C. CAUaldaar. C. van der LEK de CLERCQaldaar. J. W. D. Van DONGEN, aldaar. A, J. F. ËGTER, aldaar. G. A. FOKKERte Middelburg. W. J. P. KROEF, te Zierikzee Daarna is men overgegaan tot het stemttien over de genoemde personen, doch alvorens heb ben de heercn Gau cn vis der Lek de Cdercq ver klaard te wenschen hij deze stemming niet in -aanmerking te komen. Ten gevolge der daarop plaats gehad hebbende stemming, zijn de stemmen verdeeld als Volgt: M.r G. A. FOKKER. S. H. ANEMAET W J. P. KROEF. A. J. F. EGTER. J. W. D. van DONGEN. J. F. SCHUURB. BOEIJE. 50 stemmen. 30 5 1 3 1 Niemand der heeren op Welke stemmen wa ren uitgelrragtpresent zijnde èn ook niemand der Kiezers een bepaalden last deswegens heb bende, is het niet uitgemaakt geworden of de in aanmerking komende heeren, de kandidatuur als lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben aangenomen. ■Korte vermelding van den Uitslag der Ver gadering ran Kiezersbevoegd tot het benoemen van Leden der Provinciale Sta ten -in Zeelandgebonden ie Zierikzee den 19 Augustus 1850. Tegenwoordig waren 99 Kiezers. Nadat de President der Commissie de Verga dering mét eene korte aanspraak had geopend heeft men ten gevolge van een Voorstel der Com missie de namen der personen welke hij de Vergadering als Kandidaten voor Leden der Pro vinciale Staten in aanmerking kwamendoor middel van briefjes genoemd. Alphabetisch wa ren het de volgende heeren M.' H. A. van Adrichem, (t- Zierikzee. IE. Badon Ghij- ben Ie Zierikzee. MJlierman te Zierikzee. Jonkh.' M.'F. S. Böeijc, In Zierikzee. M.' J. Boeije Ie Zie rikzee. 3. A. Bolle, te Haamstede. L. L. Bolle, te Haam stede. N. van den Bout 'Cs. te Zierikzee. A. F. Broek smit te Zierikzee, C. M. Ie Sage ten Broek, te Zierikzee. II. Bijbau te Tholeir. .lonkh.' J. L. de Casembroot te SJ-Maartensdijk. Jonkhj F. de Casembroot, té S.'-Maartensdijk. MB. C. Cau te Zierikzee. IE. J. van Voorst 'Catshoek te Tlrolen. M.' C. van der Lek de Clercq te Zierikzee. M. C. de Crane te Zierikzee. M.' IE. C. de Crane Ie Zierikzee. A. van Damme le Cort- gene. M.' J. IE. II. ixm Dongen, te Zierikzee. M.' A. L. F. E'gtcrte Zierikzee. M.v 3JErmerins te Zierikzee. M.' C. 3. Fokker te Zierikzee. Joh.' Goe- manste Dreisclior. Jan Goemans te Dreischor. S. G. Nautu van der Grijp te Zierikzee. C. J. Van der Halen te Brouwershaven. D. Q de Jonge van der Halen, te Zierikzee. P. D. Huif man te Haamstede. Jb. van der Have. teOuwerkerk. Joh Hocke, Dz., te Botnmenede. C. Lopse Hoclte. te Brouwershaven. J. Hocke, te Noord- gouwe. C. llocke iloogenboom te Zoonernaire. J.Hoo- genboom Bz. te Renesse. J. J. Hoogenboom I Vs. te Noordwelle. J. A. Mulock Houwer, te Zierikzee. Jonkh.' W. D. de Jonge te Zierikzee .lonkh.' K. IEde Jonge te Zierikzee. M.' IE. C. M. de Jonge van Ellemeette Oost-Capelle (eiland Walcheren). GA de Kater te Burgh. A. Keitens. te Zierikzee. A. van Klinkt le Sta- venisse. L. Krepel, te Serooskerke. M.' IE. J. P. Kroef. le Zierikzee. M.' JE. H. Kroefte Brouwershaven. M. M. de Lange te Tholen. P. C. Landsknegtte Zie rikzee. M.' A. Aloens van Bloots leZierikzee. A. A. Mooijaarlte Golijnsplaat. H. Moolenburgh teZonne- maire. C. Moolenburgh, te Zonnemaire. AMoolenburgh, te Eikerzee. A. de Moor te Wissekerke. J. Ochtman te Zierikzee. L. de Oude, te Brouwershaven. J.F.van de Putte le Goes. JSchalkwijk te Ellemeet. Z. Snij der le Middelburg. C. van de Slolpe, Ms.le Bruinisse. jR. rSteufte Renesse. C. TrompleZierikzee. D. Uyt- 0S.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1