i Woensdag 24 Julij. Woensdag en Zaturdag. OP I* HG, Be Verkiezingen in Nederland. BËSÏlTil EUWSTUDI Mudde, en van: :«rY Neder- dit is an deil igen en ene ge- ïenken. oor de ie Kie- cli nog spreido i Post- zaarvan t, docli gen of leerden jnt des bonne- rilczee. Men i. 21 SSfe. - ABOIÜWEBIEBJTS-PÏUJS 1 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. vebschijkt P'j&SJS 2SEEL ASVSELTKWTIEJi I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-G regels aft, behalve het Zegetregl. r al ten )NG15 VIER- i0 des gouwe II .EN en erzoeke 1850, ndijke popen >E te p pv, IWE. IGE. SEN. DE. IDE. iigd te en zal; des na- plaats Deze Verkiezing betreft de volksvertegenwoor diging; iemand vertegenwoordigen zegt veel, het Leteekent de plaats in te nemende belangen vaneen geheel ligchaam té verdedigen zelfstan dig te zijn, omdat men eene zaak in haar geheel begrijpen of onder zich bevatten niet alleen, maar 'op eene waardige wijze handhaven moet. De Volksvertegenwoordigers zijn mannenzoo als wij daar even zeiden toegerust met het ver trouwen der groote menigte; wij willen dit on derzoekenwij stellen op den voorgrond, noch om Slicher vak Domburgnoch om Fokker, noch om eenige andere man van dien stempel té geven, het belang der Natie is regte volksvertegenwoor diging; zal zij dit zijn, dan moet zij hieraan ook beantwoorden. Noch de Provinciale Statennoch Gemeente-Besturen, noch de leden der Tweede Kamerhebben hieraan heel veel gestand gedaan. Daarom Nederlandersweest mannen, schaart u onder denzelfden standaardweest getrouw aan de spreuk uwer voorvaderen; Eendragt maakt magt," laat u niet omkoopen door partijzucht of andere oorzaken maar laat u geleiden door dien geest, welke waarachtige vaderlandsliefde op den voorgrond plaatst,doet u vertegenwoordigen door de mannen, welke het wel met het vaderland ineenen door hen, die met edelen burgerzin be zield de belangen des volks in 's lands vergader zaal zullen verdedigen. Laat u geleiden in uwe keuze door de spreuk; die man is waarlijk grootdie zich door eigen genie de natuurkrachten, ja werelden aan zich weet te onderwerpen," (Tramclir was immers groot) Landgenootengij hebt de gelegenheid, u door gematigde denkwijze een nieuw leven té schep pen de tijd roepthij roept luide, alles kentee- kent vooruitgang, daarom, wij willen u met den lastigen naam van Rome en zijne onderscheidene regeringsvormen niet verveleneenige wenken, bij de aanstaande verkiezingen, kunnen echter geen kwaad. 1." Wien zult gij kiezen? 2.° Stelt u de vraag voor: hebben de leden der tegenwoordige Tweede Kamer aan het ver trouwen der Natie beantwoord 3.° Zouden zij weder gekozen worden??? 4.° Wordende onderscheidene standen in de kamers vertegenwoordigd 5.° Moeten er mannen gekozen wordendie buiien met de wolvenwaarmede zij in het bosch zijn? 6.» Moeten er uitsluitend (zooals bij zeker re gentschap) mannen van adel gekozen worden? 7 Mag de Koning ook medekiezen? 8.» Is het ook waarheiddat men in alle ge vallen op moet passen, leden te verkiezen, wier zonen subalterne betrekkingen vervullen 9." Drie inaal drie is negen, misschien eene góede negenzou men den volke niet mogen Waarschuwen; kiest wien gij wilt, u keuze zij vrijmaar houdt onder het oogdat de pügtver- zaker nimmer voor de belangen van zichzelven veel minder voor die van anderen zorgtdat hij die de eene betrekking aan de andere opoffert onwaardig isbekleed te worden met den titel van Volksrepresentanthij dit zijneeigene zaken verwaarloost, zijn eigén huishouden niet weet te besturen hoe zal die het staatsgebouw regelen en in stand houdc-n wacht u dus voor hen die zijn gelijk de witgekalkte graven, welke van binnen stinken; wacht u voor hen die met regt uitge strekte vingers de kast ingaan, edoch ze er krom weder uithalen. Wij zullen iedere vraaghierin gedaan, beant woorden. De eerste vraag is, wij zeggen hel met warmte, eene levensvraag, van hen toch zal alles afhangen ons volksbestaan of onze vernietiging. Bij de vorige verkiezing van leden voor de Tweede Ka mer hebben wij verstomd gestaan over de koel bloedigheid, hij die gelegenheid door de stemge- regtigden aan den dag gelegd; niét eene keer hebben zijdie daartoe het regt hadden eene vergadering belegdom èenen kandidaat voor de Kamer voor te stellen. En wat zijn de gevolgen geweestliet district Zierikzee leverde schijnbaar niet een persoon op, die, met het vertrouwen dér Natie uitgerust, naar 's lands vergaderzaal kon gezonden worden schande, 2lle district van Zeelandik zal u dui delijker noemen, schande, inwoners van Schou wen Duiveland en Tholen dat gij orider al de bewoners van uwe eilanden, niet eenen Vader lander kondet vinden, dien gij uw vertrouwen schonkt, maar eenen Middelburger benoeradet (welke dit zij gezegd een man is van verdienste, maar waarlijk uwe belangen niet kent)afvaar digde naar de Tweede Kamerom uwe regten te beschermen. Nederlanders! ziet toe wien gij kiezen zult! BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Slad Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den Stede lijken Raad is vast gesteld de navolgende plaatselijke verotdening belrefTende de VE.STIÖ2JMG- VAST WOOrjPMfiSS ie dezer Slede, van personen welke van elders aankomen te weten Artikel 1. Ieder vreemd aan deze Slad, die zijn domicilie in dezelve vestigt of tijdelijk vertoeft, is verpligt zich binnen de veer tien daeen ter Secretarie te vervoeuen ten einde de volgens art. 76 van het Burgerlijk Wetboek voorbeschrevene verklaring te doen en tevens de voor het bijhouden van het Bevoikings-Register ver- eischte inlichting te leveren. Art. 2. Ir. de gevallen bij het voorgaand artikel bedoeld zal een ingezeten des Rijks gehouden zijn aldaar over te leggen het Getuigsfchrift door het Gemeente-Bestuur zijner woonplaats afgege ven, overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk besluit dd. 22 De cember 18-49 (Staatsblad n.°64), terwijl vooi' vreemdelingen de Vertooning van den Reis- en Verblijfpas gevorderd wordt. Art- 3. Indien iemand zich in deze Stad komt. vestigen zonder voorzien te zijn van het hiervorén vermelde Getuigschrift, zal het zelve ten zijnen koste worden aangevraagd. Art. 4. Van iedere verandering van woning in de Stad zal binnen den tijd van acht dagen, ter Secretarie, aangifte moeten ge schieden. Art. 5. Ingeval van verzuim om de hiervoren omschrevene be palingen na te leven, zal daarvan door den Commissaris van Policie relaas worden opgemaakt, en door den Regter kunnen gestraft wor den met eene geldboete en gevangenisstraf, de eerste niet te boven gaande de Som vanJ 3, de andere édn dag te zamen of afzonderlijk toe të passen. Art. 6. Deze bepalingen voorloopig in te voeren, om later bui ten werking te stellen wanneer het algemeen Reglement van Poli- cie, voor deze Stad, zal zijn afgekondigd. Ingevolge art. 140 der Giondwet aaode Provinciale-Staten mede gedeeld. Afgekondigd var. bét Raadhuis der Stad Zierikzeey den 24 Julij 1800 vijftig, waarna vier exemplaren daarvan in de Stad zijn aan- geplakta ter pladlse waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders, DÈ CRANE, vt. Ter ordonnantie i)e Stads Secretaris, W. J. P. KROEP,! BEKENDMAKING. AcMer^oIgens art. '3 van Zijner Majestaits besluit van d^n C Janna rij 1831, n.°68. {Staatsblad n.»2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 18 dezer maand, bepaald de 1PKIJESKTbet opgeld daaronder begrepen, waar voor de collecteurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse d er 211de ZiOTTEïmT zullen mogen uitgeven te weten Bijvérkoop Gehéele loten 76,00 Halve - 38.00 Vijfde ..- 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste- 3.80 verhuring Geheele loten ƒ30,00 Halve - 15,00 Vijlde 6,00 Tiende - 3,00 Twintigste - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs, splitters, en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te 'regelen en dezelve gedurig ter inzage voorhet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee den 22 Julij 1850. Voor Zijne Fxcellentie den heere Staatsraad Gouverneur van Zeeland ï)e Burgemeester der Stad Zierikzee 1)F, CRAlNE. 'ff BINNEN-LA MD. 's Gravenhaüe 19 Julij. En de vereenigde zitting der beide kamers van de staten-gencraal is heden het wets-Ontwefp nopens de voogdij van den minderjarigen koning bijna zonder beraadslaging inet 59 tegen 21 stemmen verworpen. De vereenigde vergadering is daarop namens den koning door den minister van justitie gesloten. Uit hel algemeen verslag over genoemd ontwerp was hoofdzakelijk gebleken dat vele leden niet door de be antwoording der bedenkingen op het voorloopig verslag bevredigd waren. Een groot aantal der leden bleef in het gevoelen volharden dat aan do koningin geen zoo danig standpunt was aangewezen als waarop zij aan spraak kon (naken. Ook de vraag of het raadzaam en grondwettig zijn zon den tót regent bestemden vorst tevens tol lid van den raad van voogdij te benoemen is in verscheiden afdeelingen op nieuw ter sprake geko men alsmede de keuze der aanzienlijke Nederlanders die den raad van voogdij zouden helpen uitmaken. Het aantal personen Werd ook door vele leden te groot ge acht en sommigen vonden de bepalingen omtrent do voogdij zelve onvolledig. Nog andere bedenkingen heb ben tot hel afstemmen van dit ontwerp medegewerkt. De lirieveo-mnil van Java met de beriglen tot het laatst der maand Mei is hier te lande aangekomen. Deze beriglen melden dat men nog huitengewono maatregelen heeft moeten nemen, om de gestoorde rust in het Baiitamsche te herstellen vermits de hoofdaan- leggers van den opstand die men niet meester had kunnen worden hunne aanslagen hadden herhaald en zelfs Anjer hadden bedreigd. Na de aankomst van do Boreas en de stoomschepori Samarang en Vesuvius met troepen derwaarts gezonden heeft de luitenant kolonel de Brauw de muitelingen opgezocht den 2 Mei lien aangetroffen en na oen vrij hevig gevecht uit eengedreven. De muitelingen waren 300 man sterk en wachtten in eene voordeelige stelling den aanval der Nederlanders af. Van verschillende zijden bestookt verduurden zij het eerste vuur tamelijk kloekmoedig. Naarmate dit echter meer en meer uitwerking deed begonnen zij te wankelen en stoven zij ten laatsta uiteen, een goed heenkomen zoekende naar het gebergte. De opstandelingen hebben een twaalftal dooden en eene menigte wapenen op het slagveld gelaten terwijl het den Nederlanders geen man heeft gekost. De vei- volging werd alleen door de moeijalijkheid van deu grond belemmerd. Sedert heeft de rrsident van Bantam onder dagtee- kening van 5 gemeld dat de bevolking zich meer en meer genegen loont de rust te helpen herstellen eu dat muitelingen waaronder een der hoofden dio zwaar gewond was gevangen waren genomen. Yolgens het laatst bekende berigtwas in den nacht

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1