COURANT. ZIER1KZEESCBE N.° 54. 1850 Zaturdag 6 Julij, Woensdag en Zaturdag, BINNENLAND. LAATSTE VERGADERING W DEN ADEL. RESTEREN ADMINISTRATIS Bank van Leening. ABONJMEMEISTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren.'snamidd. vóór 4 ure. VEBSCHI91ST i PRIJS DER ADVERTE3SITÏEN Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtcn van 1 -0 regels af 1 behalve het Zegelregt. BUITENLAND. DUITSCHAARD, Frankfort, 30Junij. Alhier is eene bende valsche muntprs op heeterdaad betrapt. Over de Jodenvervolgingen te tangsdorf (groot hertogdom Hessen) deelt men de volgende bijzonder heden mede Reeds sedert verscheidene dagen ston den de Joden aldaar aan bedreigingen en daden van geweld ten doel omdat zij op wettige gronden het burgprregt verlangden De ver v ol ging nam zon toe, dal de Joden mei vrouwen en kinderen in den nacht van don 25 naar Hungen vlngticn. Het landgpregt van die plaats begaf zich den volgenden dag naar Langsdorf om onderzoek naar do zaak te doen maar werd door eene oproerige menigte die het raadhuis omgaf feitelijk htdeedigd. Hel land- geregt heeft nu troepen gerequireerd. In Oostenrijk klaagt men sterk over de weder toenemende onverdraagzaamheid van sommige hooga geestelijken en voert als bewijs daarvoor aan hoe de bisschop van Trieste onlangs, na een vrijzinnigen Roomsch-Katholijken priester tol eene wandeling to hebben uilgenoodigd met hem een krankzinnigenge sticht ging bezoeken en hem daar als een in zoodanig gesticht te huis behoorend persoon deed opsluiten. Nadat de arts eenige dagen tevergeefs op de leekenen van waanzin gewacht had liet hij den priester van wiens gezond verstand hij nu volkomen overtuigd was weder vrij. Zoo ver men wist was de bisschop nog niet wegens die schandelijke daad voor de reglbank geroepen. F P. A N K B IJ K. Parijs 1 Julij. De heer de Persigny zal, naar ver zekerd wordt met eene bijzondere zending naar Sint— Petersburg heiast worden hij zou namelijk moeten on derhandelen over het huwelijk van den president der Republiek met de nicht des keizers de dochter van den grootvorst Michael. Bij zijne terugkomst zou do heer de Persigny de portefeuille van huilenlandsche zaken erlangen, GBOOT-BRITTAKriffIENra Londen 1 Julij. Bij de jongste interpellatie van den heer Cochrane tot lord John Russell gerigt be treffende den eisch tot schadeloosstelling door Engel- sche onderdanen jegens de Napelsehe regering gedaan heeft de minister de gevvigtige verklaring afgelegd dat geene dwangmiddelen tegen die mogendheid zullen wor den aangewend en men trachtte de zaak door onder handeling te vereffenen. Uil Noord-Amerika zijn nadere berigten tot 21 Junij ontvangen maar niet zeer belangrijk. Sommige dagbladen verzekeren dal de Spaansche regering den cisch van den Amerikaanschen consul te Havanah in gewilligd en de Noord-Amerikaansche gevangenen na eenige formaliteiten ontslagen heeft met vrijheid om naar de Vereenigde Stalen weder te keeren. Andere bladen zeggen dat dit nieuws grootelijks bevestiging vereischt. 's Graveniiage 2 Julij, In de zitting van de eerste kanier der staten-generaal van heden is het ontwerp van wet houdende regeling van het hiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede ha mer wet 26 tegen 10 stemmen aangenomen. Door het departement van binnenlandscho zaken is aan den beer G. Vogel, scheepsbevrachter en particu lier schipper te Rotterdam onder zekere voorwaarden concessie tot wederopzeggens toe verleend voor eene scbroefstoombootdienst tusschen die stad en Amsterdam (over Gouda) en tusschenliggende plaatsen heen en we der. Met deze dienst zal echter niet mogen worden [Vervolg en slot.) T.estbest. xOp den maaltijd van het Landhuishoudelijk »Congres te Leiden moeten een paar merkwaar- »dige toasten ingesteld zijn. Jonkheerm.rGevers van Endegeest, welks landgoed nog aan Des- cartes moet behoord hebben) stelde eenen toast »in op den alouden adel, en daarop volgde van »den baron m.r Sloet tot Oi.dhuis, lid der Sta- »ten-Generaalen uit een zeer aloud geslacht, »een toast op dien adel, waaruit be Ruyter, Piet dIIlin enz.waren voortgekomen." [Z. C.) Men ziet dus dat er tweeërlei soort van adel bestaat, n. 1. geërfden en dien welke door ware verdiensten verkregen wordt. Hoe belagchelijk toch is het trotsch te zijn op adelijke geboorte, even als het zeer onver standig is iemand om zijne godsdienstige be ginselen eenen haat toe te dragen; kan hij of zij het helpen uit Protestantsche of Roomsch- Catholijke of Joodsche ouders geboren te zijn. Is het dus de schuld van den onadelijke, dat hij bloed van andere bestanddeelen bezit; want wij stammen immers allen af van Adam en Eva??? de Paradijs-bewonersof zou men ge- looven of kunnen veronderstellen dat God ergens in eenen hoek der wereld nog een paar stam ouders geplaatst heeft, om een bijzondermeer edeler menschenras, te voorschijn te doen ko men, ten einde, met magt en aanzien in het vervolg bekleed, het mindere ras te beheerschen en te onderdrukken(zooals in de middeleeu wen plaats hadwij gelooven het niet en la ten het strijken van het vonnis aan de lezers over; doch bezwaarlijk gelooven wij, dat de balans ten voordeele van den hier geschetsten adel zal overhellen. Er bestaat echter adel, welke wezenlijk dien naam verdient. Het is die adel, welke zich door schitterende daden op die hoogte verheven heeft; het is die adel, dien wij den adel der ziel noemenniet door regt van geboorte ver kregen, maar door beoefening van waarachtige menschemvaardezijdie de steun der onge lukkiger!, de verdedigers van de geknotte reg- ten der vrijheidde steunpilaren van orde regt en deugd uitmakende bevorderaars van volks-welvaartdoor handel, nijverheid en fa- brijkwezen, zij maken den waren adel uit. Herinneren wij ons niet onwillekeurig den bierdragerszoon uit Ylissingen, die eenmaal als baandersjongen het wiel in de Lijnbaan der lieeren Lampsens voor zes stuivers per week draaide, den grootsten zeeheld, dien Neêrland ooit op leverde, Michiel Az. de Rotter, hij werd ge adeld door twee vorsten van magtige koning rijken hij kocht dien door verdienste. Wij weten en kennen het nationaal karakter der Engelschen; edoch beantwoordde, na den zeeslag bij Algiers, lord Evmouth den toast van den Admiraal v. d. Gavellen welke een had ingesteld op den grooten zeeheld lord Nelson: Ik dank u Admiraal, ik hen er trotsch op, u Nelson te hooren prijzen, hij was groot, maar moet ik der waarheid hulde doen, dan was uw de Ruiter grooter. Neêrlanders, weest er trotsch op, mannen bezeten te hebben, die zichzelven adelden. Maar weest er hoovaardig op, dat gij eenen volksvertegenwoordiger in 'slands vergaderzaal bezitdie lacht met geërfde titels en waardig heden, die de vriend is des volks, die uwe reg- ten tegenover onregtmatige aantijgingen van ieder ligchaam dat zich ten doel mogt gesteld heb ben het heiligste aan te randen, zal weten te handhaven. Edele Sloet tot Oldhuiswij kennen, volgens uwe spraak, den geest die u bezielt, beschaam nimmer het vertrouwen, dat de Nederlandsche natie u geschonken heeft. Sluit vrij uwe deuren, adelijke president, nog eens, wij nemen afscheid van u, door u geluk te werischen met uwe adelijke geboorte en ge- erfde titelswij benijden ze u nietintegen deel wij zouden veelal deze malle ideën bekla gen, enwenschen u daarom van harte beterschap. Sluit ze digt, zoo als wij tegenwoordig dit blad sluiten, met verder over u en desgeiijken te oordeelen. Re tijd heft de slnijer omhoog van den nacht; zij zelve zal zich den weg banen; nog een raad, werk de verlichting en beschaving tegen en gij zult de aanleiding daargesteld hebben om de leden der menschelijke maatschappij tot domheid, bijgeloof, dweepzucht en meer dan dierlijke ondergeschiktheid, tot den stik - donkeren riacht der middeleeuwen terug geleid te hebben. BEKENDMAKING. Bürgemf.ester en Wf.thouokrs der Stad Zier ik zee brengen bij deze ter kennis vnn de neeadingden dat op Donderdag den 18 dezer maanddes voarmiddags ten 10 ure precies, op bel Raadhuis, alhier, in bet openbaav zullen worden verkocht: de STA3ÖS TIENRE-VRUCHTEN over den ja re en ooüstvan 1830. waar- toe de voorwaarden van heden af ter stedelijke Secretarie ter Lezing liggen. Zierikzee den 3 Julij 1830. Burgemeester en Wethouders, DE CR.AlNE. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W.J.P. KROEP. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter kennis van de belanghebbenden dat aangezien er thans weder behoefte aan zeevolk en vooral aan lievarenen bestaatde VRIJ— WILLIGE OVERGANG VAK MILICIENS IN ZEE— 30IENST welke sedert d*>n 29 Maart laatstleden was pesloten, door het Departement van Oorlog wederom is opengesteld. Zierikzee, deu 5 Julij 1830. Burgemeester en Wethouders, DF. CRaNE vt. Ter ordonnantie De StadsSecretaris, W. J. P. KROEF. VERKOOPING aan de EjNK V AN LEEN ING te Zierikzee i van de verstane pandeningebragt lot ultimo April 1849, op Woensdagden 17 Julij 1830, des namiddagsten twee ure. Dingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien*

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1