N.° 52. Zaturdag 29 Junij 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. ZQRIKZEESCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4 ure. VERSCHIJNT PRIJS DSR ADVERTENTIES! Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve bet Zegelregt. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee. Gezien de kennisgeving van den lieer Arrondissements-IJker alhier van den 22 dezer niaand n.o 272. Brengen bij deze ter kennis van alle ïjkpligtiue in- en opgezetenen van deze Stad en het poortatnbachtdat in eene bededen-achterha mer op het Raadhuis dezer Stadmet den HERXJK VAN MA TEN EN GEWIGTEN zal worden aangevangen op dingsdag dvn 2 rot en met zaturdag den 13 Julij aanstaandedagelijks van des morgens 9 tot des namiddags 2 ureen wel in de volgende orde te weten Voor wijk A van dingsdagden 2 lol en mei donderdag den 4 Julij Voor wijk B van vrijdag den 5 tot en met maandag den 8 Julij Voor wijk Cvan dingsdag den 9 tot en met woensdag denAO Ju/ij Voor wijk D, van donderdag den i 1 loten metzalurdag den 13 Julij Zullende op zaturdag den 6 Julij speciaal woiden gevaceerd tot de verificatie van het goud-en zilver, en medicinaal gewigt. Onder opmerking wijders dat alle maten en gewigten behoorlijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene worden afgegc»en waarvan deijkregten niet zijn voldaan. Wordende mitsdien alle r.ering. en winkeldoende ingezetenen mitsgadei s allen die tol uitoefening van hun bedrijf» zoowel als Ambtenaren en openbare Administration, die in derzelver ambtsbe trekkingen veipliet zijn gebruik te maken van maten en gewiaten bij deze op bet nadrukkelijkste aangemaand om den opengeslelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich/elven de gevolgen daaivan te wijten hebben. Afgekondigd van het Raadhuis der Stad Zierihzeeden 26 Juni) 48SS0 waama vier exemplaren dezer op de gebruikelijke plaatsen zullen worden aangeplakt en bij herhaling in de Stads Courant geplaatst* Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEP. F B A S K R II K. Parijs 24 Junij. De welgrveride vergadering heeft heden bewilligd in de dotatie van den president, echter niet tot het volle bedrag dat door de rege ring was aangevraagd. Een amendement strekkende om het ecnig artikel der wet dus te doen luiden «Aan den minister van financiën wordt een buiten gewoon crediet van 2,160,000 francs geopend voor kosten vap het presidentschap der Republiek werd met 354 legen 308 stemmen goedgekeurd nadat de heer Fould namens het ministerie had verklaard dal het daarmede instemde. Ofschoon de president der Republiek langen tijd bpeft verklaard dat hij nopens het vraagstuk der dotatie, in geene transactie wilde treden twijfelt men er thans niet aan of hij zal zich aan het besluit der vergadering onderwerpen. Naar men verzekertzijn de onderhandelingen unpens het verdrag tussehen de beide takken der Bourbons gestaakt naardien de gravin van Cham- lord zich in gezegende omstandigheden bevindt en zulks dus hönp geeft op de geboorte van een nieuwen pretendent uit den oudsten tak. In het dorp Aiguilhe Fransch departement der Opper-Garonne heeft een kind van 4 jaren een ander, hetwelk nog in de wieg lag en slechts 10 ntaanden oud was met een mes den neus afgesneden en vervolgens vreesselijke wonden toegebragl daarna heeft hij het gelaat van hel slagtoffer met asch en water besmeerd om het bloed te stelppn en de kielen van bel wicht te smoren. Toen de moeder kwam nam de jeugdige boos doener de vlugt en verborg zich toen men hem vond waren zijne handen nog met bloed bevlekt Een 40lal gewapende manschappen heeft den 17 dezer beproefd, le Colmenar, niel verre van Madrid wanordelijkheden te verwekken zij zijn allen in hechtenis genomen en hun verhoor heeft nog ver scheidene arreslaliën in de Spaansche hoofdstad ten gevolge gehad. Hel plan der beethoofden was Ka- rel V uit le roepen en het vuur des burgeroorlogs op nieuw te ontsteken. Te Oran in Algerie is eene socialistische zamen- gwering ontdektwaarin eenige officieren en 30 onder officieren betrokken waren. Dit complot stond in ver band met de onruststokers te Parijs. De berigtcn uit Rome melden dat de paus stel lig ongeneigd is eenige concessie te doen of liberale hervormingen lot stand le brengen. OROOT-BRITTAIInlBH. Londen 24 Junij Volgens nadere herigten uit Noord-Amerika vreesde men hoe langs hoe meer dat de expeditie van Lopez tot een oorlog tussehen de Vereenigde-Staten en Spanje leiden zou. Zoowel uit S.'-Domingo als uit Cuba waren belangrijke me- dedeelingen le Washington ontvangen volgens welke een Spaansche kruiser wederom eene Anierikaansche brik met landverhuizers naar Californio aan boord genomen en te Havanah opgebraat bad waartegen de Noord-Amerikaansche consul aldaar onverwijld geprotesteerd zou hebben met dit gevolg dat de kapitein-generaal na het lezen van dat protest De - volen had den consul in de gevangenis le werpen. Volgens oen der dagbladen had de vloot der Stalen hevel bekomen geheel Cuba in staat van blokkade te stellen en was den 9 dezer te Washington een kabinetsraad gehouden om over eene oorlogsverkla ring te beraadslagen. Andere dagbladen beweren daarentegen dat het gouvernement geenerlei mede- deeling van bovengenoemden aard ontvangen heeft. BINNENLAND. Middelburg, 24 Junij. Wij geven hier een moor uitvoerig verslag van tie plaats gehad hebbende tentoon stelling van vee en werktuigenvan bloemen en gewassen gedurende de in de afgeloopone week gehoudene hijeen- komst der Zeeuwsche .Maatschappij van Landbouw. Reeds vroeg in den morgen der tentoonstelling wer den deaangegevene werktuigen zaden en vee, uit Wal cheren voor verre na het groolste gedeelte maar ook uit andere districten van Zeeland aangevoerd naar de daartoe bestemde en uitnemend geschikte door de wel willendheid van het stedelijk bestuur afgestane plaats ge- bragtbeslaande uil ongeveer 150 stuks rundvee 50 paarden, 30 schapen en een lOtal varkens. Voorts waren 20 werktuigen van nieuwe vinding of verbeterd maaksel, eene buitengewoon Fraaije verzameling van allerlei zaden, ingezonden door de Gebr. van Stolk te Rotterdam en eene nieuwe soort van klaverplant, serra della geheeten ten loon gesteld. Nadat alles gerangschikt en het vee naar evenredigheid van geslacht en leeftijd geplaatst was namen de werk zaamheden der commissiën, mei de keuring belast en al len uil bevoegde beoordeelaren, meestal geen belang hebbenden te zamen gesteld, eenen aanvang en werden de door dezelve opgemaakte staten van bekrooning aan het hoofd-bestuur ingeleverd. Ten 12 ure werd de ten toonstelling voor de laden en voor allen die van toegang- kaarten voorzien waren, geopend, en alstoen de met prij zen en premiën begiftigde voorwerpen aangeduid en door opsiering met oranjelinten onderscheiden. Met niet minder belangstelling dan de vermelde proe ven op den vorigen dag werd deze tentoonstelling vooral door kenners en belanghebbenden gadegeslagen veel was dan ook eene allezins aandachtige beschouwing waardig in de werktuigen toch vond men het bewijs dat men in Zeeland op verbeteringen bedacht en vernuf* tig is in het vereenvoudigen de verschillende soorten der zoogpnaamde ondergronds-ploegen, zich meest allen door de eene of andere daaraan aangebragte wijziging of ver- belering kenmerkende werden door de landlieden met naauwkeurigheid onderzochten door velen vroeger met dit werktuig onbekend, als hoogst nuttig geoordeeld; ten bewijze daarvan dat reeds dadelijk eene derzelven door een onzer Waichersche landeigenaren werd aange kocht verder onderscheidde zich een uit Engeland on langs aangekochte verbeterde stroo- en hooi-snijmolen zeer eenvoudig in zamenstelling en gemakkelijk in het gebruik een wind- en zeelmolen lol het schoonmaken van graan waardoor le gelijk het zaaikoren het ten verkoop bestemde en het zoogenaamde overmaatsel van eikanderen wordt afgescheiden insgelijks uit Engeland afkomstig; wijders eene hand-Jcarnmachine voor groote en kleine melkerijen een dito nieuw model boterkarnlje een breekmclen met gemeden stalen cylinder en voorzien van eenen regulateur ter wijziging der aan te wenden krachten vooral een nieuw model van mee-stampmolen, in Schouwen (te Haamstede) vervaardigd en den maker JIj. de Kok wien daarvoor eene zilveren medaille en premie van f 25 is toegekend alle eer aandoende. Van het vee trokken eenige inlandsche melkkoeien en jong vee vooral het met het Engelsche ras verkruiste de bijzondere aandacht doch boven alles muntte uit de floor \len heer van den Bosch zoo belangloos alleen ter beschouwing toegezondeno gedeeltelijk veredelde ge deeltelijk volbloed Durham Shorthorn dieren die door hunnen evenredig schoonen bouw en verbazende ontwik keling zich algemeen deden opmerken en bewonderen en de bewijzen leverden wal zorg en kennis bij de op- kweeking vermogen. Zulks was ook het gevalten op- zigk' der verkruiste en uit het Leicester ras getrokken© schapen wier veredeling bij vernieuwing en toeneming allergelukkigst bleek te slagen terwijl de aanwezige varkens meestal van Berkshire's oorsprong ofschoon in Zeeland gekweekt ziglhaar aantoonden hoeveel ook in dezen opzigte bij het inlandsche ras nog te verlangen en te verbeteren overblijft. Wat de aangebragte paar den betreft, zoo lieten deze, met uitzondering van enkelo uitmuntende dieren over het algemeen nog veel te wen- schen overen bleek hel wederom ter dezer gelegenheid hoe ofschoon bij behoud van het eigendommelijke in dit voor hel akkerwerk geschikte ras nogtans veredeling vooral ten aanzien van bet beengestel noodzakelijk te achten is. De tentoonstelling werd overigens dooreen zeer talrijk publiek bezochten verschafte zoowel den aandachtiger beschouwerals den belangstellenden wandelaar, onder hel genot van het heerlijkste weder, en van de aangename toonen der muzijk aldaar door de zoo in alle opzigten ondervondene beleefde en krachtdadige medewerking van het stedelijk bestuur, aanwezig, menig nuttig en ge- noegelijk oogenblik en leverde hel bewijs op dat men in Zeeland het goede wil «lat er een geest van vooruit gang is, welke meer algemeen begint te werken, en zeker eenmaal goede vruchten kweeken zal. Ook de fraaije verzameling van bloemen en gewassen in een der hoven-lokalen van den schouwburg tentoon gesteld en reeds van af den vorigen dag ter beschouwing aangeboden onderscheidde zich door schoonheid van bouw en gulheid van bloei voorn! muntte onder dezel- ven uit eene prachtige hoeveelheid van Pelargoniums en Fuchsia, zoowel door kweekers als liefhebbers aange- bragten de blijken dragende hoe ook in deze provincie, even als in andere gewesten van ons rijk deze schoone tak van landelijke nijverheid alle aanmoediging verdient. Ook de plaatsing en schikking der bloemen, bij de be perktheid van het lokaal was met zorg geschied dank zij den ijver van hem die zich daarmede zoo welwillend belast bad. Hartelijk wenschen we dat deze zoowel ge,lukte proeve navolging vinde en de voorstanders der bloementeelt zich jaarlijks in eene dergelijke tentoonstel ling verheugen mogen. Vervolgens werd deze landelijke vereeniging met eenen vriendschappplijken maaltijd waaraan ongeveer 240 personen deel namen besloten. Middelburg 26 Junij. Laatstleden maandag den 24 dezer stond voor het provinciaal geregtshof in Zee land regt doende in correctionele zaken ingevolge het doof hem opgeworpen hooger beroep van een ver- oordeelend vonnis der arrondissements-regtbank to Zierikzee tcregtMichielde Hondtdagbladschrijver» zich thans noemende zaakwaarnemer woonachtig le Zierikzee beklaagd van laster door het doen plaatsen in n.° 620 van den Zierihzeeschen Nieuwsbode, voe rende de dagteekening van 31 December 1849 van een geschrift waarbij aan den daarbij kennelijk aangedui- den hoofd-commies der stedelijke belastingen aldaar werd le laste gelegd als zoude deze van eenen arbei der die een aan stedelijken accijns onderworpen stuk spek bad willen invoeren in die stad zonder betaling

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1