N.° 49 Woensdag 19 Junij. 1850. m LAATSTE TERGADERM VAN RH ADEL. Woensdag en ZatLirdag. COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4 ure. [Vervolg f) De derrie orde was die der Duitsche ridders ol Kraisheerende stichters van een gasthuis voor Duitsche pelgrims te Jeruzalem, die, wel is waar, veel hebben toegebragt tot het uitroei- jen der Ileidensche en bet vestigen der Chris telijke Godsdienst in Lijfland en Pruissen en langs dien weg den grond gelegd hebben van die beschaving, welke tegenwoordig in die lan den heerscht, maar dit echter niet uit waren christenzin deden, maar wel omdat de Pausse- lijke bullen, den bekeerders met het zwaard den vollen eigendom waarborgde, van de, aan de ongelukkige bewoners ontstolene landen. Staan wij thans eenige oogenblikken stil bij den invloed, welken deze stand, voornamelijk in de middeleeuwen, op de maatschappij uit geoefend heeft. De pen weigert al de schandalen op te som men welke de geschiedenis ons aan de hand geeft, doch eenige kunnen wij niet voorbij, als ter loops aan te stippen. De magt der genadige heeren strekte zich op eene verbazende wijze over den aan hen ondergeschikten stand uit; iedere boer toch was niet alleen verpligt om aan alle zoogenaamde heerlijke regten te voldoen, maar was daarenboven nog de last op de schou deren gelegd, zoogenaamde heeren-diensten te verrigtenwelke soms op de vernederendste wijze moesten vervuld worden. De geschiedenis meldt ons, als daadzaak, dat de sloten van de hoogadelijken in Duitsch- land, holen van roof en moord waren; de rei zigers en kooplieden werden overvallennaai de kasteelen gesleept, uitgeschud, vermoord of in de onderaardsche kerkers gesmeten alwaar zij zuchtten en wegkwijndenterwijl de gena dige heer, in de ridderzaal, aan de gasten den beker kredensdeen de huismoeder te vergeefs op de terugkomst van man en vader wachtte. Om dit tegen te gaan ontstond de Hanse of het Verbond. In den aanvang werd aan de kooplieden toegestaan, om hunne goederen, onder gewapend geleide, te doen vervoeren en zich aldus te waarborgen voor de toenmaals roofzuchtige handen der edelen. Dit regt hun ontnomen zijnde en de Duitsche Koning zich het regt voorbehoudende, de koop waren tegen betaling onder gewapend ge leide te doen vervoerentoen vereenigden zich het eerst twee magtige koopsteden Lubek en Hamburg tot bescherming van den handel, dien zij dieven en bepaalden daarbij dat zij hun eigendomsregttegen den roof van den toen- bestaanden adel zouden verdedigen Dit verbond bestond, na een tijdsverloop van honderd jaren uit een ligchaain, waarvan de leden zeven en zeventig magtige steden uitmaakten; de meeste dezer steden, waaronder een groot aantal Nedcr- landschewaren gelegen aan de Oost- en Noord- Zee; terwijl de hoofdkantoren gevestigd waren te Nowgorod in Rusland, te Londen, te Ber gen in Noorwegen en te Brugge in Vlaanderen. De Vorsten en Duitsche rijksgrooten verzetten j jsich wel met nadruk tegen dit verbond, doch VERSCHIJIST door den toenemenden bloei van den handel konden de kooplieden weldra beschikken over magtige legers en vlotenen zich dus met den meesten nadruk tegenover deze dwingelanden laten geldenzoo zetten zij eenmaal een' Koning van Zweden af en stelden eencn anderen in zijne plaats. Dit verbond nam een einde op het einde der middel-eeuwen, toen men niets meer van die personen met hunne gulden sporen te vreezen had, en toen de zoogenaamde ontstane burger stand den trots van dat geslacht den kop had ingenepen. Aan dit verbond hebben de uitbreiding van het fabrijkwezen de daarstelling van hoofdwegen, het graven van kanalen en de welvaart welke daardoor verspreid is, hun aanwezen te danken, zonder welks bestaan men welligt nimmer van den liatelijken druk van dit stelsel ware ont rukt geworden. Maar welligt vraagt men: had het bestaan van dien stand in de middeleeuwen niet te vens zijne goede zijde? neen, lezer, volstrekt niet; want zij waren onbeschaafd even als zij, die door hen geregeerd werden en hieruit vloei den als van zelve de drie hoofdgebreken voort, namelijk; dom trotsch en wreedaardig. Sluit de deuren maar goed digtgoede wel- edelgeborene baron. \Vat is het toch een aange naam gevoel edel te zijn, wanneer men geboren wordt. HWI ui BEKENDMAKING. Rürgp.meester en Wethouders «Ier Stafl Zierikzee maken heltenrï dat de REKEW2KTG- 25EZSR STAD over hel jaar 1848. thans door Heeren Gedepmeerde Siaten dezer Provincie gearresteerd terug ontvangenvan heden af, gedurende 14 dauen ter inzage van een iecTer op de Stedelijke Secretarie zal voorliggen. Zierikz.ee, den 14 Jon ij 1830. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEE. BUITENLAND. duitschbahd. Berlijn 15 Junij. Het vorsten-collcgie der Duit sche unie is alhier den 12 onder hel voorzitterschap van den beer von Sydow geopend. Deze heeft in de hij die gelegenheid gehoudene aan spraak zijne verwachting te kennen gegeven dat het voorloopig bewind eerlang door een blijvend hpstuurzal worden vervangen en dat ware vrijheid een hechten dam zal opwerpen tegen den geest van omwenteling en socialismus ter bereiking van welk heilzaam doel de koning steeds tol opofferingen bereid is in de ver wachting van gelijke trouw en volharding aan de zijde zijner hondgenooten. De soldaten van het garnizoen van Berlijn moe ten bij eene dagorder uilgenoodigd zijn elk over zijn kameraad een waakzaam oog te houden en dadelijk berigt lo geven wanneer hij democratische gevoelens of uitdrukkingen ir. dien zin verneemt. In eenige streken van Saksen moeten reeds tee- keris van eene weigerachtige gezindheid om de belas tingen te betalen bespeurd zijn met oogmerk om den koning te noodzaken zijn ministerie weg te zen den en de Junij-besluiten te herroepen. vrijs oer abverienties i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks— en Doodberigten van 1-6 regels af1 behalve het Zegelregt. De talrijke arrestatiën in het koningrijk Polen worden aan het ontdekken van eene uitgestrekte samen zwering toegeschreven die niets minder ten doel had dan de gezamentlijkc- Polen gelijktijdig tegen Rusland Oostenrijk en Pruissen in het harnas te jagen. In Islrie heerscht nu weder in het derdo jaar eene buitengewone droogte en vreest men voor hon gersnood. De inwoners verkoopen reeds hunne laatste have. Hamburg 12 Junij. De Decnscbe kwestie wordt een raadselden cencn dag verneemt men dat do vredesonderhandelingen zijn afgebroken en den vol genden dag wordt verzekerd dat het sluiten van den vrede elk «ogenblik is te verwachten. Heden luiden de beriglen weder oorlogzuchtig; de onder handelingen zijn afgebroken Rusland dreigt een einde aan de zaak te zullen maken Deeriscke oorlogsche pen verschijnen aanhoudend voorde kust der hertog dommen enz. r R A N K R IJ K. Parijs 12 Junij. Door den prefect van policie is eene circulaire uitgevaardigd strekkende om een naauwleltender loezigt op de vreemdelingen te doen honden. Dien ten gevolge is reeds een onderzoek aan gevangen dat verscheiden arrestatiën ten gevolge had. Ook zag men heden uit eigen beweging verscheiden ge lukzoekers langs den Noorder-spoorweg deze hoofdstad verlaten. tic wetgevende vergadering heeft een crediet van 542.694 fr. toegekend ten einde het grof van keizer Napoleon te voltooijen. Een voorstel om 200.000 fr. toe'te kennen ten einde een ruiter-standhëeld op de esplanade van de invaliden op te rigten is niet in over weging genomen. Do peliliën tegen de kieswet welke door de wet gevende vergadering naar den minister van justitie zijn verzonden om vervolgingen tegen de ondertee kenaars te kunnen instellen zijn gisteren hij dat departement aangekomen. Zij maakten niet minder dan eene wagenvracht uit. Uit een ofliciëlen staat van de prijzen van het vleesch gedurende de laatste 10 jaren blijkt dat nimmer hel vleesch zoo goedkoop geweest is als thans en dat de prijzen in de 4 laatste jaren achtervolgens gedaald zijn. Toen het geschil lusschen de kabinetten van Parijs en Londen over ile (irieksche kwestie hekend werd moet de prins van Joinviile hebben uitgeroepen Wan neer het tot een oorlog most komen lusschen de heide volken zal ik mijn pligt doen niet aarzelen de Fran- sche Republiek le erkennen en den minister van marine gaan verzoeken mijn land als gewoon matroos te mo gen dienen." Uit Rome wordt geschreven dat zij die voor drie maanden die stad verlaten hebben dezelve thans niet meer zouden herkennen. Er heerscht eene vol maakte rust niettegenstaande de pogingen der Garri- haldisten die op allerhande wijzen pogen de bewe ging gaande le houden. B B X. a I B. Brussel 15 Junij. [n het vorig jaar zijn kapitein Lauwersvoerende het Belgisch schip Marie Antoinette en zijn eerste stuurman Louis de Jonghe op de reis van Antwerpen naar Havanah door hel scheepsvolk ver moord. Ten gevolge der deswege door den tweeden stuurman afgelegde verklaringen, stonden dezer dagen voor hel hof van assises in Belgïe de vier matrozen van dal vaartuig te regt. Twee hunner Log en van de Weg'liezijn schuldig verklaard en veroordeeld tot de doodstraf, op de markt te Antwerpen te voltrekken. De twee overige, Filiaert en Bazebj-oek zijn vrijge sproken en onmiddelijk op vrije voeten gesteld. De heide veroordeelden hebben zich iH cassatie voorzien doch blijven in dezelfde gemoedstemming als gedurende het regtsgeding Loy ongevoelig en onverschillig van de Weghe bitter bedroefd.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1