W.° 48. Zaturdag 15 Junij. 1850. Woensdag en Zaturdag. LAATSTE VERGADERING VAN DEN ADEL. BINNENLAND. ZDSRIKZIiESCHE COURANT. 'l^SSs ABONNEMENTS-PBIJB Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór <-1 ure. verschijnt PRIJS DER AUVERTEKTTIEIff Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. Vervolg. «Deuren digt," 'too klonk het magtwoord van den geadelden president, die aan het hoofd van lijn wapenbord den titel van baron voertwelnu, genadige baron, nog eens, wij lagchen met uwen adeltrots, houdt uwe deuren gesloten, opdat de verpestende adem van het ongeadelde burgerbloed u niet betoedele. JNadat de Frankenof, zoo als zij nu ge noemd worden, Franschen, met de beschaving der hen overheerende Romeinen waren bekend gewordenkon dit echter den geest van vrij heid en onafhankelijkheid in hen niet onder drukken; zij ontnamen hunne verdrukkers Gul- lie verlieten het zwervend leven en de akker bouw ontstond. De uitgestrekte landen werden even als de oorlogsbuit, verdeeld, en de vroegere bezitters lijfeigenen. De Koning met zijne veldoversten kregen eene groolere mate in de veroverde lan den, afgemeten naar het aantal personen, dat zij tot den strijd aanvoerden, en dit allodiaal goed waren zij verpligt met de wapens in de vuist te verdedigen. Het is duidelijk, dat, bij de schaarschheid der geldmiddelen, noch de Koning, noch de opperhoofden, hun volk konden beloonendan door zoogenaamde beneficiën of bijzondere gif ten de houders bielden deze levenslang in vruchtgebruik, de gever heette leenheer, de houder leenmanna den dood keerde het ge leende in vollen eigendom op den leenheer terug. Somtijds gebeurde het, dat een vrijman geen genoegzame magt bezat, om zijne allodiale be zittingen tegen aanrandingen van buiten te kun nen verdedigenhij zich aansloot aan meerder magtigen dan hij; zijne goederen werden hier door leenroerig. Dit bevestigde de staatsinrig- ting, het leenstelsel of de regering der groote leenen geheetendit legde den grondslag tot de maatschappelijke inrigting in het Frankische rijk, en strekte zich allengs uit tot alle voor werpen welke van den eenen tot den anderen konden overgaanalstitelsambtenregten zoowel op personen als zakenenz.eeuwen lang hield dit stand en breidde zich, met de kruistogten, ook over westelijk Azië uit. De aanzienlijken, die hunne eigendommen zelve konden beheerschen en verdedigen en geene vasallen genaamd werdenkregen in de tiende eeuw den naam van baronnen, een naamdoor de Noormannen mede naar Frankrijk gebragt en beteekendemannen, uitstekend door geslacht en vrijheid. O wee wat is de baron er tegen woordig een end van afgeweken. Doch nu zien wij op het laatst der elfde eeuw de kruistogten opdagenhet doel toch was om het Heilige Land en de plaats waar het lig- chaam des Verlossers gerust bad, aan de magt der Mahömedaneri te ontrukkenen het kruis van den gekruisten Nazarener te planten in de plaats van Mekka's halve Maan. Naauwelijks had die mare zich door Europa jverspreidof honderd-duizenden boden zich aan om aandeel te nemen in die togtenwelke aan ons werelddeel, na tijdsverloop van twee eeu wen, zeven millioen menschen kostte. Aanmerkelijke voordeelen werden door den Paus aan de kruisvaarders verzekerd. Onder anderen hij, die mede ter kruisvaart toog kreeg vollen aflaat van alle zonden; zij, die onder den ijzeren scepter vari het leenstelsel gebukt hadden, werden verklaard voor vrije mannen, en verkregen zelfs eenige bezittingen in vollen eigendom. Door de kruistogten ontstonden de Ridder orden; de oudste was die der S.'-Jan's ridders, welke doorgaans genoemd wordt: de orde van den Heiligen Jan van Jeruzalem, anders Hos pitaal-ridders genaamdomdat zij binnen Je ruzalem eene ziekenzaal hadden daargesleid, ter verpleging van zieke pelgrims welke aan S.l-Jan gewijd was. Na de verdrijving der Christenen uit Palestinahebben zij zich eerst op Rhodus en daarna op het eiland Maltha ne dergezet en van daar voerden zij den naam van Malthezer ridders. Eene tweede orde was die der zoogenaamde Tempelheerenbekend door hun schandelijk levensgedrag, zoo zelf, dat zij, na twee hon derd jaren bestaan te hebben, in de meeste landen van Europa om het leven gebragt zijn, en hunne orde voor ontbonden verklaard is. Deuren digtfoeiwat een stiklucht van dat burgerbloedjammer dat er bij dat ge- ineene bloed nog geen onderscheid in kleur valt op te merken. Houdt ze gesloten, adelijkc president, de tijd beslisse; hij zal van zelve het slot openen, de deur uit hare hengsels ligtenof hare panee- len vermorzelen. [Vervolg hierna. PUBLICATIE. Bdrgrmeestf/r en Wethouders der Stad Zierikzeegelet op 'sKonings besluit van den 1 Augustus 1831, n.° 72, houdende he- paling, dat. de DANKDAG of godsdienstige viering der overwin ning bij Waterloo op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. Herinneren bij deze de ingezetenen aan de plegtige viering van gemelde n dag, op Zondag den 16 dezer maandmet uitnoodiging om den/elven iti eerbiedige stilte door te brengen zullende bij die gelegenheid alle herbergen en Aoffijhuizen moeten gesloten blijven en geene openbare ver makelijIhcden mogen plaats hebben ten einde dezen dag in betamelijke afzondering aan godsdienstige over denkingen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afge kondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad 7Aerikzeeden 12 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders, i)F. CRANE, vt. Ter ordonnantie He StadsSecretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter ken nis van de ingezetenen: dat, op aanzoek van de hier gevestigde Districts-Commissie van beheer over het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland op Dingsdag den 18 dezer maand, des middags, van wege de Regering, de ge wone jaarli|ksche COIiIiECTE aan de, huizen der ingezetenen zal worden gedaan, ten behoeve van hetzelve fonds, uit kraente van het Koninklijk besluit dd. 9 November 1815 daargesteld. En worden mitsdien alle in-en opgezetenen aangezochten dringend opgewekt, om door milde en ruime bijdragen naar vermogen dat fonds te helpen stijven waarvan de weldadige strekking is om de verminkte en gekwelste heldhaftige verdedigers van den vadevland- schen grond zoowel alsde nagelatenêbetrekkingen van gesneuvelden in de dienst van het vaderland, zoo ver de middelen gedoogen te verzorgen en in liunne behoeften te voorzien. Het bestuur, van den vaderlandslievenden zin der ingezetenen ten volle overtuigd, doet alzoo met vertrouwen liet tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs stadgenooten, en ac'ht hel overbodig de aangekondigde Collecte meerdeie aanbeveling bij te zetten, dan alleen de vermelding, dat.uit gedacht fonds,, door de Districts-'Comniissie alhier, overliet jaar 1849gratificatiën zijn verstrekt aan de navolgende gekwetsten en verminkten of derzelver nagelatene betrekkingen te weten Aan de Wed. F. Schropp f 43,30 M. Telle30,30 AHoogerlteide30,30 J. H. Fo'shol o - .30,30 D. van Zandijk - 33,30 zamen f 167,50 boven en behaTve de toelagen aan de zoodanigen uit den slag bij Watei loo in wier ongelukkig lot, zooveel mogelijk uit dit fonds wordt te gemokt gekomen. En opdat een ieder hiervan kennis drage,zal deze worden af gekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 12 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris •W. J.P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgfmrester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend'; (lat de REKEWINTG- B2Z2K STAB over bel jaar 1818, thans door Heeien Gedeputeerde Staten dezer Provincie gearresteerd,' temg ontvangenvan heden af, gedurende 14 dogen ter inzage van een ieder, op de Stedelijke Secretarie zal voorliggen. Zierikzeeden 14 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. 's Gravenïiage 11 Junij. 11IIMM. de koning en koningin alsmede Z. K. H. de kroonprins, zijn heden morgen vroegtijdig naar het Loo vertrokken. De Staats-Courant behelst een koninklijk besluit van 9 dezer Staatsblad n.° 30)tot uilvoering van de wet, tot het ontnemen der hoedanigheid van standpen ningen aan de gouden muntstukken van f 10 eri f 5, Met zondag den 23 Junij 1850 houden dezelve op wettig betaalmiddel te zijn nadat van maandag den 17 tol en met zaterdag den 22 dier maand gelegenheid tot derzelver verwisseling zal zijn gegeven. Tot de verwis seling zullen gebruikt worden muntbiljetten of ook zilveren Nederlandsr.be munten. Behalve bij de Ne- derlandsche Bank zal de verwisseling plaats hebben bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Botterdam. De gouden stukken van 10 en f 5 na den 22 Junij 1850 als negotiepenningen in omloop blijvende, (dot is dat die stukken van gezegden dag af in betaling kunnen worden aangenomen, na onderlinge prijsbepaling der belanghebbenden zullen tot en met den laatsten Julij 1850 ook nog bij alle betalingen aan bet rijk worden aangenomen tegen de daarop uitge drukte oorspronkelijke waarde. Botterdam 12 Junij. Heden namiddag ten ruim half zes ure is aan 's rijks werf alhier met goed gevolg te water gelaten de brik de Zeehond van 12 stukken. Ten gevolge van de voorgenomene opheffing van het maritime etablissement alhier is biermede dan ook de reeks der hier sedert het jaar 1654 gebouwde schepen en vaartuigen besloten. Het eerste dier schepen ge bouwd door den scheepsbouwmeester Jan Salomons is geweest de Hollandia van 66 stukken en het laatste of 376sl°, de Zeehond bovengemeld. VüGHT 11 Junij. Vughts ingezetenen dachten gisteren namiddag dat het land in gevaar was en het bataillon Bossche schutterij was uitgeruktom het fort Isabelle op den vijand stormenderhand te her overen. Spoedig echter vernamen zij dat er niets anders had plaats gehad dan een staaltje van ge wone insubordinatiedie dat korps zoo dikwijls ken-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1