Zatnrdag 8 Junij. N.° 46. 1850. Woensdag en Zaturdag. LAATSTE VERGADERING VAN DEN ADEL. COURANT. AB09HVËMEIBTS-PBIJS Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags tevoren/snamidd. vóór 4ure. VERSCHIJNT PRIJS DEH ADVEKTEOTIEM Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Hoodberigten van 1-6 regels it f 1 behalve het Zegelregl. pCd Gisteren (zijnde 1 Junij) had alhier (te 'sGra- «venhage) de vergadering der ridderschap van «Zuid-Holland plaats; men scheen te verwach tten, dat deze vergadering in het openbaar zoude «gehouden worden; de vergadering ving wezent- «lijk met opene deuren aan doch deze werden «op last des voorzittersden hoog-welgeboren «heer, minister van staat, baron van Zuylen van «Nijevelt, spoedig gesloten, met bijvoeging van «deze woorden: ««dat, hoe de tegenwoordige ««minister van binnenlandsche zaken er ook ««over moge denken, hij, als voorzitter, eenc «vergadering met gesloten deuren beval."" Nadat het magtwoord van den adelijken pre sident gesproken en de deuren gesloten waren trok het onadelijke burgervolk met een langen neus af. «Deuren digt," dus donderde het bevel van den hooggeborenenwelligt om der goede bur gerij den afstand te doen gevoelen, die er tus- schen geadelden en niet geadeldcn bestond; de zware eiken deur moest hiervan eene eigenaar dige voorstelling opleveren. Wijsselijk heeft de regering aan dien altijd hevoorregten stand hare reglen ontnomen, en de leden daarvan gelijk gesteld met die arme burgers, wier ware verdiensten somtijds op den achtergrond moesten geschoven worden, omdat hooge geboorte alleen regt gaf tot het beklee- den van den eenen of anderen post. Wijsselijk, want dat ligchaam was steeds de ondermijner der troonen en even zoo goed van het monarchaal als constitutioneel beginselvan het eerste, omdat hetzelve altijd naar de hoogste magt in den staat streefde, en steeds meerder aanzien bedoelde, getuige de handelingen van de hertogen de Guise en in lateren tijd van Philips, hertog van Orleans, bijgenaamd Philips Egalité, vader van den nog levenden ex-koning der Franschentegenover den ouderen tak der Bourbons. Van het tweede, omdat dit hunne magt vernietigt en zij op geene andere regten dan door verdiensten aanspraak hebben. Toen de Franschen, na de groote staats-omwenteling, den adelstand den doodsteek hadden toegebragt en de vrijheid zich op de puinhoopen van des- zelfs dwaasheid gevestigd had, liet hij niets onbeproefd om de Republiek omver te werpen. Staatkundig was het derhalve van Koning Willem den I, dat, toen hij uit Engeland te rugkwam, den adel voor een gedeelte in zijne regten bevestigde, en de ambachtsheeren hun regt van aanstelling in onderscheidene takken van bestuur, schijnbaar liet behouden; staat kundig zeggen wijwant men trok den vorst van beide zijdenhet volk hield hemom zoo eens te zeggen, aan de eene, de genadige hoe ren aan de andere slip zijns roks vast. Goede Willem! zij zullen deze daad van u overbrengen tot in het laatste nageslachtdan nog zullen de late naneven met hun gemengd bloedwant tusschenbeide trouwt er zoo al een adclijke met een burger, lof zingen over de edele daad, aan hunne voorvaderen bewezen. Toen men Napoleon wilde bewijzendat hij van een Italiaansch vorsten-buis afstamde, en zijn schoonvader, keizer Frans, hierover zooda nig in verrukking geraakte, dat hij met geopende armen op hem instormde, om hem te omhel zen, antwoordde de groote keizer eenvoudig met deze korte woorden: Mijn adel dagleekent van den veldslag hij Marengo! «Deuren digt," zoo klonk het magtwoord dooi de ridderzaalwelnu houdt ze gesloten wij Iagchen om uwen adeltrots, en zullen in een volgend nummer den oorsprong van dien stand en het belagchelijke er van opgeven. BUITENLAND. DUITSCHLAItD. Frankfort 3 Jtinij. De dagbladen van Pcstli en Weenen behelzen vele bijzonderheden wegens bel ver trek der kinderen van Kossuth naar bunnen vader in Turkije. Zij ontvingen vele blijken.van deelneming tol op de plaats der afreis en werden met vele geschenken begiftigd. Men rekende de in l'eslh zaamgevlneide menigte wel np 6000 menschep die zich vrij rustig gedroeg doch zich toch niet uit elkander liet <1 rij ven In Ofen is de verjaardag van den dood van generaal Flentzi door de troepen en van de gevallpn Honvcds door het volk gevierd. Uit ren en onder blijkt dat in de gemoederen de herinnering aan de gebeurtenis sen van 1848 en 1840 nog zeer levendig blijft. In Tweebruggen hebben soldalen van het garni zoen zich aan verregaande gewelddadigheden tegen de vreedzame ingezetenen schuldig-gemankt. Ter gelegen heid van een hal waaraan liet aanzienlijkste gedeelte der inwoners deel nam zijn zij ten getale van 100 binnengedrongen, hebben de aanwezigen mishandeld en alles in de zaal verwoest. Dergelijke looneelen zijn thans niet zeldzaam in Duit sell land. Naar men uit goede bronnen verneemt is het Ier kennis der Badensche regering gekomen dat Vele geheime aanhangers der jongste omwenteling zich we der met de hoop vleijen eerlang een nieuwen opstand te zullen kunnen bewerkstelligen. Mededeelingen uil Londen laten dienaangaande geen twijfel heslaan. Het schijnt dat eenige der vroege, e aanvoerders en onder deze de beruchte Struve zich heimelijk aan de grenzen ophouden. De hoop van weder nieuwe onlusten in Frankrijk te zien uitbarsten en alsdan iets legen Duilschland te kunnen ondernemen had hen derwaarts gelokt. Niet zonder reden brengt men hiermede in ver hand de herhaalde brandstichtingen in Baden die meestal plaats grijpen in lokaliteiten waar men zich vroeger legen de opstandelingen verzette. Zoo is b. v. in Durlaeh dadelijk na bet blusschen van den brand een tweede uitgebroken waarbij nogmaals 7 behuizin gen eene prooi der vlammen zijn geworden. Dientenge volge schijnt ook de Nassausche regering het aangekon digde groote volksfeest op den Neroberg zoo veel mo gelijk te willen verhinderen. In het laatst der vorige maand waren de Russische troepen reeds in groot aantal op de Silezisch-Poolsche grenzen teruggekeerd. Keulen, 4Junij. Ofschoon het niet te ontkennen valt, dal Pruissen zich als ten strijde toerust, gelooft men toch doorgaans daarin niet meer te moeien zien dan eene poging om den vrede door eene ernstige houding te bewaren en te loonen dal l'ruissen de grenzen zijner inschikkelijkheid voor de Oosten- rijksche politiek bereikt heeft. Den 1 dezer zijn te Berlijn verscheiden arbeids lieden en andere personen in hechtenis genomen na het ontdekken van wapenen die in een tuin nabij de Oranje-burgerpoorl verborgen waren welke tuin lot verzamelplaats dor machine-bouwlieden plagt to strekken. Uit Koblenlz meldt men dat aldaar verscheidene F ranse lie fainiliën zijn aangekomen welke een treurig tafereel van den staat van zaken in Frankrijk ophangen. r B A N K B I] K. Parijs 2 Junij. De stemming van de wet wegens de verkiezing heeft tot. dusverre gepne der ongunsligo gevolgen gehad welke men daarvan voorspeld heeft. Parijs is rustig. De bergparlij heeft zich behoudens enkele leden niet van de stemming onthouden en nog minder is zij er op bedacht haar ontslag te nemen'. Onpartijdige!! keuren de aanneming 'der wet alleziris goed doch vleijen zich toch niet dat zij al die gun stige uitkomsten zal opleveren welke men er zich van voorgespiegeld heeft eo dal zij ais mat een' tooverslag de kwade harlstoglen zal tot zwijgen, brengen. Men vreest na verloop van korten tijd nieuwe moeijelijk- heden. De hevige regterparlij wil, in dat vooruitzietde regering tot andere heteugelingswetten drijven doch dit vindt weinig bijval. Parijs 3 Junij. Het officiële dagblad deelt lieden de II. vrijdag door de wetgevende vergadering aangeno men kieswet mede, waardoor een einde is gemaakt aan de verschillende geruchten als of de president der Re publiek zijne goedkeuring aan deze wel zou onthouden. Men heeft lieden morgen een aanvang gemaakt met het opnemen der slraatsleenen op de boulevard S.'-Denis ten einde daar een ntaeadam-plaveisel te maken. Lang heeft men geaarzeld of men dat werk al dan niet zou laten verriglen maar wil hel thans met zoo veel spoed doorzetten (lal al de boulevards van de Bastille tol de Magdalena-kerk en de voorstad S.'-Antoine vóór de maand September geheel zijn gemacadamiseerd. De Hi for ma van Lucca beweert, in een berigt uit Rome van 23 Mei dal de paus tweemalen gepoogd heeft zich aan het loezigt der Franschen Ie onttrekken en zich uitsluitend onder de hoede der Oostenrijkers to stellen. Dat berigt meldt voorts dat zich om die re den voortdurend een Fransoh kolonel in de nabijheid van den H. Vader bevindt. Gaal Z. H. huiten de poor ten van Rome wandelen dan wordt hij door twee koinpagniën Fransche kavallcrie geëscorteerd. gboot-bkittaibejiem, Londen 3 Junij. Berigten uit New-York tot 18 Mei houden in, dal de expeditie lot verovering van hel eiland Cuba New-Orloans den 8 dier maand verla ten heeft en denkelijk den 25 de landing op de kust zou beproeven. Het getal dergenen die de generaal Lopez tot deze avontuurlijke expeditie onder zijne be velen vereenigd heeft wordt zeer verschillend opge geven daar sommigen hel op 10,000 anderen op niet hooger dan 6- of 8000 man schatten. De toebereid selen tot den logt waren zoo geheim gehouden dat do Spnansclie consul Ie New-Orleans ofschoon iiij overal zijne verspieders had eerst den 10 vernam wal er gebeurd was. De regering der Verecnigde-Staten heeft last gegeven om de schepen der expeditie te hemagligen. Op hel eiland Haïti is eene zaak voorgevallen die vele rnoeijelijkheden kan haren met de Verecnigde- Staten van Noord-Amcrika. Soulouque had een schrij ver ontdekt die 7-ich verstoutte eer. eerroovend schot schrift uit te geven tegen hem en zijne vrouw die hij zoo leeder en op eene allerzonderlingste wijze bemint terwiji zij dan ook inderdaad de meesle achting verdieni. Dien schrijver heeft hij bij wijze van strafoefening in een ketel met kokende teer doen werpen waarin do ongelukkige onmiddelijk bezweek bij was afkomstig uit de kleine republiek van Liberia onder bescherming van de Vereenigde-Staten staande die voornemens zijn deze wreedaardige straf niet ongewroken te laten. B E ti G I E. Brussel 3 Junij. Jl. maandag tijdens bet toen

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1