Eene Hofstede, N BEURS-, IWBERIM El. minister van koloniën te interpelleren betrekkelijk «Ie niet-uil voering lol dusver van art. 59 al. 3der Grondwet bepalende do regeling van het muntstelsel in Indio door de wet. Donderdag j|. zijn door jonkh.' R. A. van An- dringn de Kempenaer voor den boogen raad gedag vaard de erfgenamen van wijlen Z. M. koning Wil lem If, om gestand te doen eene belofte van uit- keering levenslang van f 300 's maands die door Z. M. Willem II aan den eischer zou gedaan zijn. De eischer zal worden bijgestaan door den advocaat van Raalte en den procureur Martinus Eyssell. De hoogo erfgenamen zijn eerst tegen den 4 October gedagvaard wegens den verren afstand van het do micilie van prinses Sophia te Eischenach. 's Gravenhage 30 Mei. De toestand van Z. K. H. prins Maurits blijft aanhoudend zorgvol ofschoon zich van tijd tot tijd cenige gunstige verschijnselen in de ziekte schijnen te verlooDen. Middelbdrg 29 Mei. Aanstaande maandag den 3 Junij des morgens ten 10 ure, zal voorliet pro vinciaal geregtshof van Zeeland in hooger beroep worden behandeld, de zaak ten laste van den heer Michiel dellondt, door de arrondissements-regtbank te Zierik- zee bij vonnis de dato 26 April jI.veroordeeld tot eene correctionele gevangenzetting voor den tijd van twee maanden ter zake van een in December II. in de Zierikzeesche Nieuwsbode geplaatst artikel legenden heer A. van Weel, burgemeester der gemeenten Oolt- gensplaat en den Bommel in Zuid-Holland. Naar wij vernemen zal de appellant daarbij zelf zijne zaak bepleiten. Ter gelegenheid van de, op den 19 Junij aan staande van wege de Maatschappij van Landbouw alhier te houden tentoonstelling van vee en werk tuigen zullen tevens, door de welwillende medewer king van eenige bloemisten en liefhebbers eene uil- gelezene verzameling van bloemen en planten in een der bovenlokalen van den schouwburg, ter bezigtigiog worden aangeboden. ZiERiKZEE, 31 Mei, Door de Nederlandsche Han- del-Maatscbappij zijn bevracht geworden 30 schepen als voor Amsterdam 14 Rotterdam 11 Dordrecht 1 Schiedam 1 en Middelburg 3 (zijnde PhcenixP. J. Kasse Pauline kapt. B. J. Post en Commercie- Compagniekopt. M. Butijn). Maandag avond omstreeks half zeven ure heeft te Antwerpen eene geweldige hoos gewoed welke van zware donderslagen vergezeld ging daardoor werd aan liet station van den spoorweg en andere gebouwen daar in den omtrek maar vooral in den zoölogiscben tuin groole schade aangerigt. Een gedeelte van het ijzeren dak der woning van den directeur werd los gerukt en in vele stukken, hier en ginds heengesliri- gerd ijzeren slaven van 15 a 20 voet lengte en 3 a 4 duim diameter werden terwijl zij als vederen door de lucht zweefden, verbrijzeld, als of zij van het liroosste glas waren. Een stuk van 5 pond werd als eene hom meer dan 100 voet ver geslingerd en verbrijzelde de omheining binnen welke zich do lama's bevonden. Groot was de schrik onder de vele bezoe kers van den tuin te meer toen ook de zaal werd aangetast, waar zij eene schuilplaats hadden gezocht; doch door de raadgevingen van een der directeurs liep alles zonder groote onheilen af. Geen der die ren is gewond ofschoon veler woning is bescha digd. Rondom de stad Antwerpen zijn vele hoo rnen uit den grond gerukt en is aan verscheidene woningen schade aangerigt. Dienzelfden dag doch cenige uren vroeger was de bliksem geslagen in den toren der Catharina-keVk te Brusselverbrijzelde daar eenige leijen en deed eene steenen vaas naar beneden storten maar rigtte verder geene schade aan. De Rredasche Courant is in staal gesteld het vol gende uit eenen brief, dd. 13 Mei geschreven op het eiland Malta van d.' G. II. van Sendenomtrent de reis van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden, mede te dertien o Den 19 April verlieten wij Damascus die overoude en nog steeds hloeijende stad van Syrië. Wij volgden toen na eene poos over het gebergte te zijn getrokken de vallei van de Barrada (de schoonste die ik ooit ge zien heli) Int aan de bronnen van tie Tidschi zijnde de eerste rivier de Amana de laatste de Parpar van het Oude Testament. Aan de wellen van deze die eene der prachtigste rivier-bronnen zijn sloegen wij onze tenten op. Den 20 April vervolgden wij onze reis en vertoefden nabij Brug Jisr-Romane onder onze linnen W'oningen. Ons duel was Baalbek dat wij dan ook de li 22 bereikten. De overblijfselen van oude grootheid en heerlijkheid die zich in den tempelbouw ton toon spreidden zijn welligt nergens zoo als daar. Men slaat als verplet op hel eerste gezigt van zulke verbro ken majesteit nader alles opnemende en in de bijzon derheden nagaande vindt men eenen onmelelijkeri rijkdom en oneindige verscheidenheid. Ik heb mij dan ook den ganschen dag (den 22) te midden dier grootsche ruïnen opgehouden en zoo mij niet alles bedriegt den zamenslel van liet gebed zoo als liet was vóór de verwoesting gevonden. Den 23 verlieten wij Baalbek dé zeer lieffelijke vallei van Cele-Syrie doorwadende vervorderden wij de reis tot op den afstand van eenen dag van Beyruth alwaar wij ook den 25 na eene zeer moeijelijke bergreis arriveerden. Het was ook dóar bet plan veel eer aan de vorstin te bewijzen. H. K. H. echter had voor alles bedankt doch daar wij er niet zeker van waren dat men II. K. II. verschoonen zou van al die lastige en kostbare attenlie's verrasten wij de stad en sloegen onze tenten op nabij de kust zon der dat iemand wist wie wij waren. Doch uit de ten ten verdreven ons des nachts de wind en de regen en zoo moesten wij wel een aangeboden verblijf in een hótel ons laten welgevallen alwaar wij lot 5 Mei ver toefd hebben. Een niet onbelangrijk uitstapje werd inmiddels nog naar den Libanon gedaan waarbij wij den vorst van den Libanon een bezoek bragten en des nachts in het paleis van den patriarchder Maroniten vertoefden. Den 5 Mei verlieten wij Beyruth met de Fransche stoomboot; den 7 bleven wij liggen voor Alexandrie; den 12 stapten wij te Malta aan wal. Hier houden wij vijf dagen quarantaine vertrekken den 22 e. k. naar Napels van daar naar Bome het verblijf in heide steden zal van slechts korten duur zijn. Wij gaan dan naar de villa der prinsesof H. K. H. aldaar dan nogeenigen tijd zal vertoeven is nog onzeker. Ik koer echter in de volgende maand naar Zwolle terug of ik dan de reis doe over Genua Marseille Parijs en Antwerpen of over de Alpen is nog onzeker." JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Maandag jl. werden te Parijs de bijzonderheden medegedeeld van een moordaanslag dien men op den generaal de Casstellane had beproefd. Vier moorde naars wisten de slaapkamer des generaals binnen te dringen en in de duisternis waanden zij hem te bed l» vinden. Het bed en de dekens zijn met acht dolk steken doorboord. Gelukkig echter zat de generaal in een nabijgelegen vertrek te arbeiden. De Curacaosche Courant meldtdatvolgens berigten uit la Guayra de vorderingen van het No- derlandsche gouvernement tegen het gouvernement van Venezuela toegestaan zijn. Uit Belgie meldt men dat over het geheel het aanzien van de te veld staande gewassen hoogst bevredigend is en alles belooft tot nu toe een over- vloedigen oogst. Dezer dagen is te Aerschot een zonderling huwelijk gesloten: de weduwe von Jan Clues oud 74 jaren is hertrouwd met een jongman van 30 jaren wiens oudste broeder vóór eenigen tijd de kleindochter van die weduwe had gehuwd zoodat de jongste broeder nu de grootvader van zijn oudsten broeder is gewordeB. Te Reuss maakt de volgende zonderlinge geschie- nenis veel opzien Onlangs wilde een arm dienst meisje zich in den echt begeven weshalve het zich bij den geestelijke vervoegde oin hem van haar be sluit kennis te geven. Deze verlangt haar doopcodul bij welke gelegenheid men tot de ontdekking kwam dal zij in Frankrijk geboren en in hare vroegste jeugd gekomen was hij haren tegenwoordigen moester een rijk grond eigenaar, die haar gebruikt had, om zijne ganzen te hoe den. Toen nu de overheid der slail berigten had inge wonnen uit de plaats barer geboorte, komt plotseling een voornaam heer uit dien omtrek en verneemt naar het meisje als naar een lid zijner familie hetwelk op zeer vroegen leeftijd met 60.000 fr. aan den tegenwoor dig rijken man ter opvoeding was toevertrouwd. Voor zooveel thans is gebleken heeft deze man de oplei ding van het meisje verwaarloosd ten einde daar door van alle onderzoek naar het gebruik des gelds ontheven te zijn. De vreemdeling heeftzoo men meent te weten reeds de noodige stappen tot een geregtelrjk onderzoek gedaan. Men leest in de Amsterdamsche Courant: «Voor eenigen lijd deelden de dagbladen mede dat volgens de waarnemingen en berekeningen van den. Engelschen sterrekundige J. R. Hind, de komeet van 1265 en 1556 tussehen de jaren 1848 en 1850 zou verschijnen. Even wel bleek reeds vroeger uil de resultaten die onze land genoot de heer B. Bommete Middelburg na veel vuldige berekeningen, verkreeg, dat, naar zijn gevoelen, die komeet eerst tussehen de jaren 1858 en 1860 zich zou vertoonen zijnde de verhandeling van den heer Bomme deswege, in de werken van het Koninklijk-Ne- derlandsch Instituut, opgenomen. De heer Bomme, met de resultaten van den Engelschen sterrekundige be kend geworden zond dezen zijne verhandeling en mogt de voldoening smaken, dat de heer Ilind, de waarheid der berekeningen van onzen landgenoot erken nende in een zeer belangrijk voor onzen Vaderland- schen sterrekundige en dus ook voor ons land ver- eerend schrijven dien heer allen lof brengt voor de wijs waarop de waarschijnlijke terugkeer dier komeet door hem is bepaald. Aangenaam is het ons, hierbij te kunnen voegen dat de Algemeene Korist- en Letter bode van den 17 dezer n.° 20 eeuen brief mededeelt van den heer Hind, den beroemden ontdekker der pla neten Iris en Flora aan het dagblad the Times (welk blad vroeger zijne resultaten had hekend gemaakt), W3arin de juistheid der berekeningen van den heer Bomme met cijfers wordt aangetoond en welke brief met de volgende woorden dien heer betreffende ein digt Ik twijfel er aan, of men wel vele personen vin den zou die moeds genoeg bezaten om zich aan zulk een onzeker en omslaglig vraagstuk te begeven als door den heer Bomme zoo volledig is opgelost geworden en het is niet meer dan billijk dat men hem zijn regtma- tig aandeel toekenne in den triomf, dien de wetenschap behalen zal bijaldien de komeet op den door hem voor spelden tijd terugkeert." H. AFVAART DEB STOOMBOOT STAB ZIXRXKZXS* gedurende de maand Junij 1850. Van Zierikzee Zondag 2, 's morg. 5 ure. Woensdag 5, 8 Vrijdag 7, 9 /2 DILIGENCE» Van Botterdam: Dingsdag, 4,'smorg 9% urcf Donderdag 6, 's midd. 12 Zatürdag 8, 's morgw 3 DIEKSTES a corresponderende or de stoom booten aanleggende aan het z ij i» f,. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Junij\ (Dienst tussehen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburg: Naar Botterdam; Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag Donderdag (Dienst tussehen Vlissingen en Rotterdam.) Naar Vlissingenj Naar Houerda Zaturdajr 1,'smorg. 9l/2 ure. I Maandag Dingsdag 4,'snamid. 1 j Vrijdag (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen: Zaturdag Maandag Dingsdag 1,'s midd. 12 ure. Zaturdag 1, 's morg. 3 ure* 2,'snamid12 f/a Zondag 2, 3»/a 3, 121/j Maandag 3, *14 4, 21/, Dingsdag V 6 5, 2'/, Woensdag 5, 7 6, 2% Donderdag 6, S'/i 3, 'siuorg. 5 are* 8 7, Woensdag Donderdag Vrijdag 1. 'smitld. 12 r 3,'snamid. 1 4, 'smorg. 3'/2 4K 6, 5 7. 6 2»/2 pC. Werk. Schuld 3 Nederlanden PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 30 Mei 1850. gebleven. 56'/4 pC< 6?y«6 4 Si»lo/|8 Amorl. Syndikaat 3'/2 pC. I Mandei-Maatschappij 4l/2 i» Oost-Indien 4 - niDDENPBIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE, van den 30 Mei 1850. De Ned tMudde. O. Tarwe 1848 0,00 a 0.00 N. dito 1849 Zaai-Zonier dito - Ordinaire dito Rogge N. Wint.-Gerst - Zomer-dito. Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 6,50 a 0,00 a 0 00 a 4,80 a 3,00 a 2,90 a 1.80 a 3 60 a 4,00 a 4,00 a 7,50 0,00 0,00 5 20 3,20 3,00 2,10 3,80 5.00 6.00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten J 0,00 a Ö.00 Groene dito - 4,00 a 4,20 Gele dito - 0.00 a 0.00 Koolzaad - 00.00 a 00,00 Zaai-Lijnzaad - 00,00 a 00,00 Slag-Lijnzaad - 0 00 a 0,00 Raap-Olie - 47.00pervat$ Patent-Olie - 50,00 Lijn-Olie - 00.00 Raapkoeken ƒ00,00 del040stuks^ Lijnkoeken -00,00 c Oaderipoiiwcl i Nieüwerkerk den 31 Mei 1850. JAN GAANDERSE en ADRIANA de JONGE. Degenen welke iets te vorderen heb ben van verschuldigd zijn aan of eenige papieren onder zich mogten hebben betref fende den Roedel van wijlen WILLEMINA LANDS HEER Weduwe G- .Lamperse gewoond hebbenda en overleden in Duivendijkeworden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór of uiterlijk op den 29 Junij aanstaande bij den Executeur J. G. DE OUDE te Brijdorpe. In de maand Junij 1850 zalop nader te bepalen plaats en dag worden geveild met ruim36 Bunders BOlfW» en lEEIIjJlIVD de zoogenaamde Klippe, staande en gelegen onder Duivendijke en Eikerzee; nader bij biljetten op te geven. TER STADS DRUKKERIJ VAX DE ERVBX A. DE VOS^

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2