N°. 43. Woensdag 29 Mei. 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIS. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. COURANT. ibonsehsnti-pbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advertdaags te voren's namidd. vóór 4L ure. verschijnt: F HIJS DER ADVERTENTIE]»: Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt BRANDS C- HOUWING. Burgemeester en Wethoudfrs der Stad Zierikzee verwittigen de ingezetenen dat er op Maandag den 3 Junij aanstaande eene aleemeene inspeetie- op de BRANDBLUSCHMIDDELEN te dezer stede zal gehouden wordenden herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 en 46 van lret Bratid-Reglement voor deze Stad, opdat alles in goeden bruikbaren staat worde tentoon» pesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boete, tegen de nalatieen verordend. - Zierikzeeden 27 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders', K. W. dk JONGE, vt. Wethouder lB Ter ordo'nn'An'fie Be Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. SCHOUW OP DE WEGEN. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend dat er op Woensdag den 19 Junij aanslaande eene algemeene rehonwtng zal plaats hebben over al de BUURTWEGEN en VOETPADEN in het poortambacht dezer Stad en worden de weirpligtigen of gelanden mitsdien aangezochtom. ieder voor het aijne. te zorgen, dat op den bepaalden dag de wegen voetpaden slooter», heulen en duikersin behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden overeenkomstig de bepalingen van het Regle ment op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provinciegoedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838n.° 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondiyd aangeplakt en in deStads-Courant geplaatst. Zierikzeeden 27 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders, K. W. de JONGE vt. Wethouderl. B% Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J.P. KROEF. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter kennis van de in- en opgezetenen datblijkens ontvangene mede- deeling van den uitslag der in de maand Februarij laatstleden plaats gehad hebbende keuring der SPRINGSTIEREN de 2/^jarige z*ar tbonte Stier van Wiliem vin Westen, te dezer stede TAME LIJK GOED is bevonden en willen de Veehouders bij voortduring Rebben opgewektom, tot het doen bespringen hunner koeijen bij voorkeur gebruik te maken van die springstieren welke vol gens de medegedeelde opgavebevonden zijn. boven de anderen uit té munten;'als Middel om het runderras steeds te verbeteren, Zierikzee den 27 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders K. W. de JONGE .vt. Wethoudery7. B Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wkthoudebs der Stad Zierikzee brengen, t>|i daartoe ontvangene uitnoodiging ter kennis van het publiek; dat van heden af,,gedurende 14 dagenter Secretarie dezer Stad 3;al voorliggen eene Lijst der Kunstwerken bestemd voor de ver- ïóting Aen voovdëele der DIOOSIjIJMISNSEDI door de overstroo- raingib dé provinciën Noörd-Braband Gelderland en Limburg, vrelke vérloting zal gehouden worden te's Hertogenboschop nader te bepalen dag en waarvan de uitslag door de nieuwspapieren zal ■worden bekend gemaakt'; voorts dat eene lijst van inteekéningop deze verlotingtegen één gulden per aandeelgereed ligtwaarvan de deelneming door het Bestuuruit aanmerking van het edel doel, bijzonder wordt aangeprezen, Zierikzee, den 27 Mei 1850. Burgemeester en Weihouders, K. W. de JONGE vt. Weihouderl. B. Ter ordonnantie Be Stads Secretaris W. J.P. KROEF. DSiiioaiiiii. Berlijn 23 Mei. Eergisteren is eën aanslag op het leven van den koning gepleegd. Ten 12 ure had Z. M. zicii met de koningin naar liet spoorweg-station bege ven om naar Potsdam te vertrekken. Toen Z. M. op den trap stond en in den wagen zou slappen drong een man in de uniform van eeri' vuurwerker der ar tillerie gekleed door de menigte naderde den koning töt op drie schreden afstands haalde een pistool te voorschijn en vuurde het op de horst des konings af. De koning was op den trap gestruikeld en had aizoo eene afwijkende beweging gemaaktwaardoor de kogel welke anders zeker de horst zou getroffen hebben nu slechts den regter-voorarm verwondde en van het hand- gewrigt tot aan den elleboog doordrong. Het heen bleef gelukkig ongedeerd. De achter den koning gaande adjudant ving Z. M'. in zijne armen op en men bragt hoogstdezelve in de wachtkamer terug waar hij veel bloed verloor alvorens de geroepen geneesheeren een verhand konden leggen. Do koningin die reeds in den wagen was gestapt snelde onverwijld naar haren ge maal om zich van zijnen toestand te overtuigen. On- middelijk ijlde men van alle zijden toe vooral oin Z. M. de noodige hulp aan te brengen eenige omstanders maakten zich van den dader meester en niet dan met de grootste moeite slaagde men er in hem aan de woede des volks te ontrukken. Hij is een op den 1 October 1849 als invalide ontslagen onder-olficier der garde artillerie Maximiliaan Joseph Sefeloge genaamd en te Welzlar geboren. Het eerste bulletin te Chariottenburg uitgegeven is van den volgenden inhoud De kogel is aan de binnenzijde van den regter-voorarm binnengedrongen heeft eene nagenoeg twee duim lange vleeschwonde ge maakt en is toen waarschijnlijk door zijne eigene zwaarte weder uitgevallen. De bpenderen en zenu wen zijn gelukkigerwijs niet aangedaan. De toestand des konings is geruststellend." Berlijn, 24 Mei. In den loop van gisteren namid dag hebben zich bij Z. M. ligle koortsbewegingen op gedaan. In de wonde wier omgeving pijnlijk en ligt gezwollen is begon de natuurlijke afzondering. De slaap was rustig. De koorts is verminderd. De af zondering in de wonde gaat op gewenschte wijs voort. De moordenaar Sefeloge, wiens vroegere levensloop vele bewijzen oplevert dat hij een zeer hartslogtelijk en ligtgeraakt menscb is waaraan ook zijn ontslag uit de militaire dienst wordt toegeschreven is na ter naauwernood aan de volkswraak der getuigen zij ner misdaad ontkomen te zijn van welke hij vermoe delijk het slagtoffer zou zijn geworden indien de koning zulks niet door teekenen belet had zwaar bebloed naar de slads-gevangenis overgebragt waar hij des namiddags ten vier ure aankwam. Daar hij geen militair meer is en dus lot den burgerlijken stand behoortis het voorloopig onderzoek terstond aan de criminele regtbank opgedragen. Nog dienzelf den avond had een verhoor plaatswaarhij hij vol strekt geen berouw over zijne euveldaad aan den dag legde. Ofschoon men het gerégtelijk onderzoek niet te veel mag vooruitloopen schijnt het tot hiertoe niet te blijken dat de aanslag van Sefeloge het ge volg van een complot of aan politieke beweegredenen toe te schrijven is hoewel hij onder de mishande lingen der omstanders en bij zijne wegvoering, bij herhaling uitriep leve de vrijheid I Nogtans schijnen maatregelen van voorzorg noo- dig gekeurd te zijn. Woensdag werden de boekdruk ker Berends en de letterkundigen Mijen Slreckfusz en Kunowslty in hechtenis genomen beschuldigd naar gezegd werd van eene hij de wet verbodene verbind- tenis tusscben politieke vereenigingen te hebben daar- gesteld. Met uitzondering van Kunowshj die in der tijd aan de exercitiën der landweer deel nam en dien ten gevolge in militair arrest is overgebragt zijn zij allen den volgenden dag weder op vrije voeten gestéld. Nog 15 andere personen welke zich op het vernémen van het gebéurde aan uitdrukkingen hebben schuldig gemaakt, die naar maiesteilsbeleediging zwee- inen zijn in crimineel arrest gesteld. Bij de aan komst van den avondtrein op den spoorweg van Pots dam waren heden avond zeer strenge maatregelen tot het onderzoeken der vreemdelingen genomen. Voor de criminele regtbank te Wiesbaden heeft zich voor eenige dagen een bejaard man zelf aangegeven als de moordenaar van zijn broeder, en wel in het jaar 1817 sedert welken lijd verscheidene pogingen te ver geefs in het werk zijn gesSeid om den bedrijver van dien moord op te sporen. De oude man die zich na 33 jaren sedert de daad, als den moordenaar opgaf, zcide «Ik ben de dader ik kan niet leven en niet sterven voor dat ik mijne zware schuld geboet heb mijn gewe ten laat mij gee'ne.rust meer de straffende geregligheid moet.over mij oordeelen." De instructie der zaak is in vollen gang. Volgens eene statistieke berekening gaan jaarlijks door elkander 80,000 landverhuizers uit Duitschland naar Amerika, meteen vermogen van omstreeks 28 mil- lioen. De veeziekte in de omstreken van Debreczin (Oos tenrijk) heeft opgehouden nadat er 3000 runderen door zijn gedood. Hamburg 22 Mei. Al meer en meer schijnt het zich te bevestigen dat eerstdaags iets beslissends in de hertogdommen zal voorvallen van beide zijden worden voortdurend toebereidselen tot het hervatten van den oorlog gemaaktmen vreest eenen plotse-: lingen inval der Denen; vier Deensche oorlogschepen hebben zich voor de haven van Kiel vertoond men zegt dat de vertrouwde mannen onverrigler zake uit Kopenhagen worden terug verwacht. Hamburg 24 Mei. De geruchten nopens de Deen sche zaken blijven steeds ver uitecnloopende. Zeker is hetdat van de Deensche zijde toerustingen gemaakt worden. Men verzekerde den 22 van eene geloof waardige zijde te Kopenhagen dat de regering do aanbieding van eene Russische bezetting der hertogdom men afgeslagen had. FBIXZHIIII, Parijs 25 Mei. In de wolg. vergadering wordt de beraadslaging over de kies-hervorming voortgezet. De persoonlijke aanvallen hij deze gelegenheid blij ven voortduren tot ergernis van de welgezinden. In de zuidelijkedepartementen lieerscht zekere gisting, welke hier en daar tot uitbarsting is gekomen doch alom heeft de waakzaamheid en de betoonde veerkracht der autoriteiten de woelgeesten belet hunne oogmerken te bereiken. De regering der Republiek houdt zich bezig met hel opmaken van een staat van hetgeen Spanje Belgie Nederland de Korkplijke Staten Napels en Tunis aan Frankrijk verschuldigd zijn ten einde op de betaling dier schuldvorderingen te kunnen aandringen welke ruim 300 millioeri francs beloopen. Spanje alleen is aan kapitaal en interest ruim de helft hiervan verschuldigd. Een spoortrein uit 33 wagens bestaande, geheel met Engelschen gevuld is te Parijs aangekomen. Zij willen de zittingen der kamers bijwonen. GROOI-BRITTAIltjIIRIt. Londen 25 Mei. In hel huis der gemeenten heeft lord Palmerslonover het geschil tusschen de kabi netten van Londen en Parijs sprekende den vurigen wensch van de Britsche regering te kennen geseven om de meest vriendschappelijke betrekkingen met Frank rijk te bewaren Volgens de laatste herigten uit de Vereenigde- Slater» zijn verscheiden fahrijken genoodzaakt geweest den arbeid te staken of te verminderen waardoor ver scheiden duizend arbeiders van werk verstoken zijn. Een brief in de Daily Newsuit Hongkong 30 Maartdeelt het volgende mede De banden die de Chinesehe maatschappij eeuwen lang zamensnoerden, beginnen losser te worden. Het is zeker, dat vrijzinnige beginselen worden besproken in alle vereenigingen van letterkundigen - hel jonge China - dis veel invloed op de politiek der Chinesehe regering be ginnen te krijgen. Zij beginnen langzamerhand de po sitie. in te nemen, die de Fransche philosophen indertijd bekleedden eene gewisse aanduiding van eene maat-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1