JS°. 42. Zaturdag 25 Mei. 1850. /f* Woensdag en Zaturdag. BESTOREN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. rng geen p. Au~ gst een kzsx| 12 ure; 6 iliHl COURANT. AB O stnemekte-prijs! Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvertdaags te voren's namiddvóór 4 ure verschijnt: prijs der advertentie ni Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, PROGRAMMA voor be algemeene vergadering en tentoonstelling der MAATSCHAPPIJ tot BEVORDERING van den LANDBOUW en de VEETEELT in ZEELAND te Iionden binnen Middelburg «ten IS en 19 Junij 1S50. Op Dingsdjg den 18 Junij aanstaande, des voormiddagsten 11 i ure, zat de Algemeene Vergadering, inde Waalsche Kerk gehou den en met eëne Bedevoering aangevangen worden. Voor de leden zal de toegang op vertoon van hunne bewijzen van lidmaatschap, en voorde zoodanigen die geen leden zijn tegen afgifte van een daartoe te erlangen entree-biljetgeopend zijn. Verder zullen in den namiddag van dien dag. ten (5 ure. de aan gebodene Werktuigen op eene daartoe in de nabijheid der stad op <le Buitenplaats Toreiwtiel aan te wijzen veld worden beproefd •terwijl, wanneer de inzenders mogten verlangen zelven eenig Werk tuig te besturen, daarvan te voren opgave verzocht, wordt. In de nabijheid van dit veld zal eene gelegenheid worden aange wezen alwaar de leden zich zullen kunnen vereenigen en van ver- •yerscliingcn voorzien. Op Woensdag den 10 Junij zal de Tentoonstelling van Vee en an dere Landhuishoudelijke Voorwerpenop hetMolenwater gehouden worden De Paarden, het Bundvee, de Schapen en Varkens en andere Voorwerpen moeten uiterlijk des morgens ten 7 ure op de plaats der tentoonstelling aanwezig zijn. Wat betreft de Landbouwkun dige Werktuigen, zoo moeten dezelve reeds den vorigen dag worden aangebragt en e'ën uur vóór den aanvang der proefneming op het daartoe bestemde veld gerangschikt staan. Aan degenen, die hef noodie moeten achten reedsden vorigen dag bun vee te doen aankomen, zal, des verkiezende, en zich daartoe in tijds aanmeldende behoorlijke stallingen voeding worden ver strekt; voor welk laatste ook tijdens de tentoonstelling zal worden gezorgd Ten 12 nre zullen door eene ten dien einde benoemde commissie de bekroonde voorwerpen worden aangewezen en alsdan de toe gang tot de tentoonstelling geopend worden: voor de leden bij vertoon van liun bewijs van lidmaatschap, en voor het publiek, tegen betaling van een entree-biljetad 23 cents per persoon ter wijl va t'/2 toe. aaneen ieder de bezigtiping zal worden toegestaan. Ten 2 ure zal de tentoonstelling eindigen, en eerst dan het.vee huiswaarts kunnen gehragt worden. Des namidd. ten 4% ure zullen dp leden zich in bet daarvoor be stemde locaalaan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigen, terwijl hij die gelegenheid de toekenning der premiën zal worden medegedeeld. Bijzondere Bepalingen. De ïeden worden verzocht hunne bewijzen van lidmaatschap mede te brengen, daar dezelve tot het erlangen van toegang tot al de vereenigingen der maatschappij zullen gevorderd worden. Aan heeren bezoekers van buiten de provincie zullen afzonderlijke bewijzen worden afgegeven terwijl, ingevolge resolutie der Alge- meene Vergadering van 12 Junij 1849, zoowel de leden van liet Landhuishoudkundig Congres als van andere genootschappen in ons vaderlanddie met den landbouw in betrekking slaaii, op vertoon van hun diplomatot de vereenigingen dezer maat schappij worden toegelaten. Ten einde een ieder, die aan den maaltijd, waarvan de cont.ii- butie ad/"2,00 per persoon met inbegrip van eene halve flesch wijn, is vastgesteld mogt wenschen deel te nemen, zich van plaats verzekerd zie en alle verwarring voorgekomen wordezullen, van wegede onderscheidene Afdeelings-Besturen aan de leden, veertien dagen te voren, lijsten ter inteckening worden aangeboden. Tot bet verkrijgen van entrde-biljetten voor de Algemeene Ver gadering, de tentoonstelling en den te houden maaltijd zal men zich kunnen vervoegen ten huize van den Gouvernements-Drukker U- F. Aükr. Ter erlanging van nadere inlichtingen omtrent een of ander, ge lieve men zich met vrachtvrije brieven, te adresseren aan dén Algemeenen Secretaris te Middelburg. Overigens wordt, nog ter kennis van belanghebbenden gebragt dat er, door de welwillende beschikking van de Directie der Stoom- bootdienst tusschen Botterdam en Middelburg gelegenheid zal zijn om aan de, op die vaart gelegene tusschen veren fee en fVerktuigen vrachtvrij te doen inschepen, mits voorzien van een open en door den inzender onder leekend adres -• Jan de 7. eeuw- sche Maatschappij van Landbouwvoor de Tentoonstelling, te Middelburg met vermelding van het aantal en de soort der voor- werpenterwijl voor de teruggaande goederen eveneens een -adresmaar door den Algemeenen Secretaris gewaarmerktzal worden vereischt. Eindelijk ismen nog in de gelegenheid te kunnen mededeclen dat, teneinde het de bezoekers der bovenomschrevene vereenigin gen aangenaam en gemakkelijk te maken door de meergenoemde directie der stoombootdienst is goedgevonden te bepalen dat de stoombootdie anders op dien dag in het veer zoude stil-Iiggen, alsnu op Maandag den 17 Junij des middags ten 12 ure, uit Bot terdam naar Middelburg vertrekken en aan de gewone veren aan leggen zal. MiddelburgApril 1830. Namens het Hoöfd-Bestuur der Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt, "VY. Ph. VIS Secretaris duitschlaie». Berlijn 19 Mei. Hel huwelijk van prinses Char lottedochter van prins Albert en prinses Marianne der Nederlanden met den erfprins van Saksen—.Heiningen heeft gisteren met veel plegtigheid alhier plaats gehad. Men verneemtdat Denemarken het voorstel van Pruissen lot het sluiten van een oenvoudigen vrede niet heeft aangenomen. Brieven uit Smirna van 17 April hangen een treurig taferee! op van don schrik dien onophoude lijke aardschokken aldaar veroorzaakten. Alles vlugte wat maar kon uit vrees levend begraven Ie zullen worden en in weerwil van hel koude weder wa ren eenige duizende menschen onder den ldooten hemel gelegerd of zochten een loevlugt aan hnord der sche pen. Tot dusverre was echter de schrik grooter dan de schade. Een drukkende, zoele wind gaat de aard schokken vooraf en schijnt uit den grond voort te komen deze wind is zoo sterk dat hij dikwerf deu ren en vensters verbrijzelt en soms de meeste hechte muren doet scheuren. De aardschokken duurden toenmaals reeds sedert 1G dagen en herhaalden zich schier van uur tot uur, vooral des nachts. Nog waren alleen eene Grieksche kerk het Armenische eollegiehet Oostenrijksche consulaat en eenige moskeen verwoest en bepaalden de uitwerkselen der aardbevingen zich in het overigs gedeelte der stad hij sommige gebouwen die op het punt stonden in te storten. In alle kerken worden gebeden gedaan om der Voorzienigheid redding te smeeken. Men wordt deze aardschokken door den geheelen Archipel gewaar tot aan de uiterste grenzen van Caramanie. In de Nieuwe Haven is een gedeelte van de citadel inge stort te Nymphis eene kleine stad vier uren van Smirna gelegen is een berg midden door gebarsten zijn gronte stukken rots afgescheurd en hebben hon derdjarige boomen en een gedeelte der stad in hun nen val verwoest de rivier is uit hare bedding ge treden en het water brak geworden. Alle bergen die den zeeboezem omringen hebben scheuren be komen. Parijs 19 Mei. Overmorgen zal de beraadslaging over de veranderingen in de kieswet een' aanvang nemen. Men voorziet de aanneming van de wet en vreest vooral naar de daarin voorgeslagen wijzigingen geene gewelddadige gevolgen daarvan. Nopens de Grieksche zaken blijft men uilzien naar de ophelderingen zoowel hier te lande als in Engeland te geven. Parijs 20 Mei. Een gisteren verspreid gerucht dat heden hier ter stede eene manifestatie zou plaats grijpen heeft zich gelukkig niet bevestigd. Van rege ringswege waren echter verschillende maatregelen van voorzorg genomen. Eergisteren avond ving in de voorstad S.'-Marcel eene manifestatie aan een vijftigtal personen trok met een vaandel door de straten, onder het zingen van den Marseillaanschen marsch zij hadden zich reeds weder uit de voeten gemaakt, alvorens de overheden van dit feit waren onderrigt. De overheden houden zoo veel mogelijk de socia listische dagbladen uit de winkels van verkoopers van nieuwsbladen te Parijs. Heden zag men voor vele de zer winkels de kennisgeving dat de verkoop op last der policie gestaakt was. De omstreken van Parijs wemelen van troepen van allerlei wapens. Gisteren zijn 15 soldaten die veel de geheime clubs bijwoonden naar de Abbaye gebragt. De rege ring neemt alle voorzorgen om de verspreiding van verderfelijke leerstellingen onder de troepen tegen te gaan. Parijs 21 Mei. De wetgevende vergadering heeft heden met 461 tegen 239 stemmen omtrent het ont werp van kieswet zich voor de urgentie verklaard. Men gelooftdat de discussie hoogstens drie dagen zal duren. o B o o x - EiTiasxiEir. Londen 20 Mei. De stoomboolen hebben gisleren tusschen Chelsea eri Woolwich het aanzienlijk getal van 167,100 personen vervoerd. LI. donderdag is de 411" bezending van weesmeis jes ten getale van 60 te Londen naar Australië in gescheept. De Chinesche keizer Tau-Kwang (Glans der Bede) is den 25 February in zijn 69"° levensjaar, het 30"° zijner regering gestorven. De vreemde consuls te Shanghai ontvingen den 20 Maart van de autoriteiten aldaar het officieel berigt dat Zijne Majesteit de keizer de groote reis aanvaard had en den draak had bestegen om een gast daar boven te zijn." De benoe ming des opvolgers is in China altijd aan den keizer verhieven en vóór zijn sterven had Tau-Kwang bevel gpgeven, dat zijn eenig overgebleven vierde zoon hem op zou volgen. Deze heeft dan ook terstond den troon onder den titel van Sze-hing heklommen. Hij is slechts 19 jaren oud. Keyingde voormalige onder-koning ta Canton is tot zijn voornaamsten raadsman benoemd en zal ongetwijfeld eeno hooge plaats in het kabinet in nemen. Men verwachtte wel geene groote verandering in de politiek der regering inaar het verlicht karakter van Keying en zijne kennis aan vreemdelingen deden echter vermoeden dat de maatregelen welke genomen zouden worden in zoo ver de gewoonten en vooroor- deelen des volks dit toelaten in liberalen zin zullen zijn. Als naaste oorzaak voor (ion dood des keizers wordt, behalve de droefheid over liet verlies zijner moeder, die hem onlangs voorging en wie hij zijno onverwachte ver- hpffing lot den troon dankte de schrik genoemd die hem bij een brand aangreep welke in het binnenste van hel paleis was uitgebarsten. Hij was zachtaardig en welwillend van aard maar zwak als regenten daar door hel werktuig eener partij die door hare ha Is ta r- righöid de rampen des oorlogs over China gebragt heeft. BINNENLAND, 's Gravenhage 21 Mei. Heden wordt de 25jarige huwelijks-vereeniging gevierd van HH. KK. HH. prins en prinses Frederilt der Nederlanden. Gisteren middag is in deze residentie aangekomen z. exc. J/e/iemerf-pacha Turksch ambassadeur bij het Britsche hof, die in last heeft, namens den sultan, Z. M. koning Willem III inet hoogstdeszelfs troonsbe klimming geluk te wenschen. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn met den spoortrein te 's Hage aangekomen 3474 personen. De veerschippers tusschen 's Hage en Rotterdam hebben onder voorbehoud concessie verkregen om met eene stoomboot de gewone trekvaart te bedienen ten einde in I1/, uur de passagiers tusschen beide steden over te brengen. Intusschen is er een concurrent bij gekomen die alleen van Rotterdam naar Delft in uur wil sloomen met eene bootdie gereed ligt. De vorst van Klongkong soesoehoenan van Bali is den 24 Februarij overleden. Het scheen dat de deiwa Agoeng Istrie het bestuur had 'op zich genomen ofschoon men den deiwa Agoeng Gedehdie de laatste aangegane contracten met het Nederlandse!] gouverne ment namens den nu overleden deiwa heeft getee- kend als troonopvolger aanmerkte. Omtrent de rustverstoring in het Banlamsche welke als nagenoeg geëindigd werd beschouwd wor den nog de volgende bijzonderheden vermeld Door de medewerking der bevolking waren vele schuldigen in handen van het bestuur gekomen en uiü

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1