Woensdag 22 Mei. w°. 41. 1830. Woensdag en Xaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. <2. LM, ZKRIEZEESGHE COURANT. ABOMM2WBHTS-PRIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advertdaags te voren,'s namidd.vóór ure. vesschijssjt: PHIJ3 DER ADVERTENTIE!»: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelreat -1 BESTUREN 4 AM1ISTMTM. Insclipijving: voor «Ie Schutterij. PUBLICATIE. Btthgemf.estf.ï» en Wktboudrus der Stad Zierihzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 ApriJ 1827en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wetdie in betrek king staan tot de jaarlijhsche inschrijving, zoo tot de bereids daar- geslelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die ge durende de laatste helft dezer loopendc maand moet geschieden brpngen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de registers Ier inschrijving voor de Schutterij van de gebo renen in de jaren 1825 tot 1816 ingesloten zuilen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het eerstgeinehle jaar behooren alsmede van hen welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatstvorige inschrijving' zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd zijn gépasporteerd en de vreemdelin gen welke sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zooverre deze laatsten hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag geleed, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door <le we»kelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen wordéb ingeschteven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd maar dat allen, zonder onderscheid, daarin begrepen zijn. al ware het ook dat. zij zouden mogen verineenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten gevolge ook zijniet, die hun ontslag uit de schulterlijke dienst reeds hebben bekomen zullende derhalve alle de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Baadhuize dezer Gemeente, op 15 Mei en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. l)eze registers zullen op den eersten i mg I Janij 1830 finaal worden gesloten, met Dat de studenten geëmploijcerden in huizen van negotie klerken I van notarissen advokaten enz.bedienden en werkboderi moeten worden ingeschreven in de gemeenten alwaai zij hunne studiën honden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambte- j narenen geëmploiieerden aan het Provinciaal Gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne j;: ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de bui- tenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domi cilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van ben zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen; en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de schuttertijhe dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het art. en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien, en-zich alzon van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de in schrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf hij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder, hierin belrukken, willen hebben vermaand eri gewaarschuwdom zich van deszelfs vcrplkling in «leze te kwijten, vermits uit kracht van art. 9 der wet en art. 6 van Zr. Ms. besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich vóór het sluiten der registers op den eersten .Janij eerst komende niet. hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelve dien ten gevolge zullen wordfn verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting hij «ie Scbutterijingelijfd indien bet zal blijken dat er. tijdens «ie verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zieiihzee den 2 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd DF. CRAINE, vt. Ter ordonnantie van dezelve Dp Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. 2> U I S C H L A SI 15. Kf.ulen 16 Mei. De werkzaamheden van het Berlijner vorslen-congrcs liepen den 14 dezer ten einde en reeds maakten verscheiden vorsten die het hij woonden f zich tot do afrei1? gereed. Het schijnt ze ker dat de gezamenlijke daar verlegenwoordigde re geringen het over de instelling van een provisioneel orgaan der Unie zijn eens geworden. Een treurig verschijnsel hetwelk steeds als een gevolg dergroote politieke bewegingen beschouwd mag worden vertoont zich thans in Oostenrijks hoofd stad namelijk het buitengemeen grool aantal krank zinnigen. Er gaal geene week voorbij zonder dat onderscheiden personen te Weenen door die vreesse- lijke kwaal worden aangetast. Het aantal zieken in het algemeen hospitaal van krankzinnigen in die hoofdstad hetwelk vóór derevolutie afwisselde van 150 tot. 250 beloopt, thans 980 waarvan de meesten van 20 tot 35 jaren oud zijn ^dat is, zich in dien leeftijd be vinden in welken de hartstogten zich het sterkst openbaren. r a A K K E IJ K, Parïjs 14 Mei. Daargelaten den staatkundigen toestand van Frankrijk boezemt deszelfs gesteldheid ten opzigle van handel en nijverheid bezorgdheid in belangrijk is deswege een officieel overzigt van den rapporteur van den algemeenen raad van landbouw fabrijken en koophandel waarvan hel volgende een uittreksel is In welken staat (merkt die verslaggever op) be vinden zich thans de drie groote lakken van volksvlijt? »De landbouw heeft zijne voortbrengselen zien dalen tot eenen prijs die de onkosten van den arbeid niet vergoedt. De landbouwer is genoodzaakteen ge deelte zijner werklieden heen te renden en wel verre dat hij er aan denken kan zich verbeterde werktui gen aan te schaffen, kan bii ter naau wernood de noo- dige gereedschappen enz. onderhouden en indien deze staat van zaken zou aanhouden dan zou de landbouw hier te lande niet voor- maar achteruitgaan. »De nijverheid 't is waar verkeert in eene min der ongunstige gesteldheid; het tekort dat er bestond in het verbruik ten gevolge van de duurte der le vensmiddelen in 1847 en in de fabrikaadje terzake van den stilstand in de eerste maanden na de om wenteling van 1848 dat dubbel tekort is moeten aan gevuld worden doch nu de dringendste behoeften vervuld zijn nu begint de bedrijvigheid ook op te houden. Niemand wil vooruit loopen of laten werken. »I)e kwijning laat zich vooral bespeuren bij de in- dustriö'n van voorwerpen van weelde en bij allen die met civiie of industriële bouwingen in verband staan. Hoe zou men aan bouwen kunnen denken terwijl in Parijs alleen duizende woningen ledig staan? Hoe zou men op bet aanleggen van nieuwe werkplaatsen bedacht kunnen wezen als zelfs die fa brijken waarin de meeste drukte heerschte haar materieel niet durven uilbreiden of vernieuwen? Van daar dan ook eene doodelijke kwijning in den arbeid van hel bouwen in dien van de vaardiging van werk tuigen in smederijen en gieterijen kortom in de ge- heele bearbeiding van metalen die na van 1842 tot 1848 zeer groote sommen le hebben gebezigd ver pligt is een aanzienlijk getal harer groote werkplaatsen slil te laten slaan en het getal der werklieden wei met de helft te verminderen. »Wat den handel aangaat, is het genoegzaam be kend dal de zaken niet dan tegen gereede betaling geschieden. Men verlangt óf dadelijk geld óf papier op korten tijd. De portefeuille der banken is bijkans ledig; het verschil, dat zich hierin melden tijd vóór de omwenteling van Februarij opdoet beloopt bon- derde rnillioenen. Aldus doet zich in alle lakken van volksvlijt de zelfde kwaal gevoelen iedereen is verpligt zijne uit gaven le beperken niemand wil verbindtenissen aan gaan geen arbeid van langen duur geen zaken op langen tijd men vergenoegt zich met van den eenen dag tot den anderen le leven. Behoeft men de oorzaak van dat kwaad wel te doen uitkomen Zij springt ieder in het oog zij is het gemis van vertrouwen voor het tegenwoordige en van de toekomst. »En hoe zou dat anders zijn, als men dagelijks en door alle middelen hel gezin en den eigendom en zedelijkheid en godsdienst aanrandt als men telken dage een heroep doet op do verderfelijkste hartstogten als men met iedere» dag het volk lee ringen predikt, die op de omverwerping van de maat schappij doelen en dat men niet schroomt de zege van die leeringen wat vroeger of later als zeker te stellen »Hoe wil men dat de maatschappij onder den invloed van zulke omstandigheden niet gestadig ge schokt hlijve Hoe wil men dat het vertrouwen de veiligheid de eigendom in ons reeds zoo zwaar beproefd Frankrijk weder hun volle kracht en bloei erlangen Neen wij zeggen het met smart maar uit diepe overtuiging zóó is dit niet mogelijk." In Italië zullen nog 10,000 man van hetFran- sche occupatie-leger achterblijven van deze zullen 6000 te Rome bezetting houden terwijl de overigen tusschen verschillende sleden zullen worden verdeeld. Parijs 15 Mei. Van dag lot dag krijgt alles hier ter stede een meer onrustig aanzien er schijnen nieuwe oproerige bewegingen op handen te zijn in de herbergen in den omtrek van het Palais-Royal wordt aanhoudend de Marseillaansche marsch gezon gen. Met ontbreekt dan ook niet zoo als gewoon lijk in dergelijke dagen aan allerlei geruchten zoo wil men dat eene zamenspanning zou bestaan tegen de 17 leden der commissie welke het ontwerp tot hervorming der kieswet heeft bewerkt men zou het op hun leven hebben toegelegd en zij zoowel als hunne woningen aan de bijzondere waakzaamheid der poiicie zijn aanbevolen. Men zegt dat men de afbeeldingen van de 17 leden dezer commissie opge hangen heeft gevonden aan even zoo veel kleine gal gen op den hoek eener straat welke in de S.c- Antoinestraat uitloopt. Inmiddels blijft de regering den door haar ingesla gen weg bewandelen. Zoo heeft zij verscheiden be ambten afgezetomdat zij petitiën tegen de hervor ming in de kieswet hebben getoekend en den heer Bouléden uilgever van de dagbladen Bépublicjue Voix du Peuple en Estafette zijn drukkersbrevet ont nomen waardoor eensklaps de uitgave van deze op positie-bladen wordt gestaakt. Het drukkersberoep is in Frankrijk niet vrij de regering verleent daartoe het regt maar kan zulks ook krachtens eene wet van 1814, intrekken, wanneer de drukker strijdig met de wetten en reglementen handelt. Parus, 16 Mei. Een gewiglig feit heeft aan de sterke spanning die hier in de joneste dagen heerschte eene geheel andere rigling gegeven. Te midden der binnenlandsche crisis had men van de gebeurtenissen ten opzigte van Griekenland almede gebruik willen maken om het bewind omverre te werpen. Daar toe schenen ook te moeten strekken de beraadslagin gen over de Grieksche zaken welke in de welgevendo vergadering zouden worden uitgelokt. Doch heden is de minister van buitenlandsche zaken aan de verga dering komen kennis geven dat onze gezant te Lon den van daar teruggeroepen was, omdat de ophelderin gen welke de Fransche regering over de houding van het Engelsch kabinet aangaande de Grieksche zaak had gevraagd niet beantwoord waren op eene wijs als inen reden had te verwachten bij de betrekkin gen welke tusschen beide staten bestonden. Bij de voorlezing van den brief van terugroeping aan de kamer van afgevaardigden werd deze menig- werf door luide toejuiching begroetmaar na het einde vooral toen de teruggeroepen gezant zelf ter verga dering verscheen sloeg dat gejuich tot uitbundigheid, over waaraan alleen de Bergparlij uit wrevel over de krachtige houding des bewinds geen deel nam. Men twijfelt er niet aan of de houding des bewinds naar buiten zal als het ware tot afleiding strekken tegen de woelingen vau binnen.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1