Woensdag 15 Mei. N°. 39. 1850. f7 Woensdag en Xaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. ZEWKZEESGHE COURANT. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f. 2,15. Inzending der A dverldaags te voren,'s namiddvóór 4 ure verschijnt: prijs dek a3>v33rtbntieïa: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Ooodberigten van 1-6 regels a f i behalve het Zegelregi. BEKENDMAKING. bvbgemefster eu wf.thoudf.rs der Stad Zierikzee maken beleend dat er op Zaturdag den 48 dezer maand eeu omgang door de Stad en langs de Dijken geschieden zal, om aich te overtuigen ofal de bepalingen van het Policie-Reglement voor dezeSlad alom wor den nageleefd wordende een iegelijk bij deze gewaarschuwd om te zorgen dat de straten stoepen en goten elk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en ge25uiver® zijn terwijl de Beambten der Policie bepaalde lijk zijn belast, om op de voortdurende reinheid van straten stoe pen en goten te letten en zonder oogluikingwegens alle overtre ding en nalatigheid proces-verhaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze Wolden afgekondigd omgeroepen en inde Stads-Courant geplaatst. Zierikzee t den 10 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. burgemeester en wuthoddkbs der Stad Zierikzee brengen ter kennis van al de daarbij belanghebbenden dat liet PROGBilKMA van het vijfde Landhuishoudkundig Congres in de maand Junij aanstaande binnen de Stad Leiden te hou den ter lezing voor een ieder op de Secretarie dezer Stad. ge durende deze maand zal voorliggen en ook ter lezing kan worden yerkregen. Zierikzeeden 14 Mei 1830. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie. De Stads Secretaris W, J. P. KROEF. BUITENLAND. dcitschlans, Keulen 9 Mei. Uit Athene zijn herigten tot 30 April ontvangen. Den lieer Gros waren nieuwe depêches geworden maar zijne herhaalde en dringende pogingen tot vereffening waren hij den heer Wyse zonder gevolg gebleven. Des middags van den 25 werden de Griek- sche havens geblokkeerd dienzelfden avond schepen in volle zee gekaapt en naar Salamis opgehragt. De Griek- sche regering zou toen besloten hebben voor de overrnagt te hukken en den 27 de eischen van den heer Wyse hebben ingewilligd waarop deze zich voldaan verklaarde en de dwangmaatregelen staakte. Eene vrouw uit de hoogste kringen te li rod v heeft dezer dagen haar tienjarig zoontje om het leven gehragt. Algemeen zegt men dat zij het met hare eigene hand beeft gewurgd en dat toen de vrij krachtige knaap weerstand bood zij hem woedend tegen den muur stietom aan zijn leven een einde te maken. Deze vrouw schijnt sedert eenigen tijd eene ongeoorloofde betrekking te hebben gehad en dikwijls door haren zoon met de openbaarmaking van dit schan daal bedreigd te zijn geworden. Toen hij dezer dagen aan zijne bedreiging een begin van uitvoering had gegeven werd hij hij zijne tehuiskomst door zijne moeder om het leven gebragt. De vrouw bevindt zich in hechtenis. Te Lihlin en Budweis in Oostenrijk is dezer dagen de cholera uitgebarsten en wel in zeer hevigen graad. Ook Ie Praag heeft dezelve weder nieuwe offers weggerukt. Het nog overgebleven gedeelte der stad Ilagno in Dalmalie is door de jongste aardbevingen nu ook geheel vernield. Van den Kaukasus berigt men dat de krijgs- operaliën in Groot-Tschetschna in Febrnarij geëindigd zijn. In spijt van den hardnekkigen tegenstand der bergvolken, is men er in geslaagd die streek te allen tijde voor geregelde Russische troepen toegankelijk te maken. Hamburg 9 Mei. Nopens de Noordsche aango- j egenheden ioopen de geruchten zeer uiteen. Terwijl aan den ecnen kant vredelievende verzekeringen wor den gegeven, wil men aan de andere zijde dat Dene marken bedacht is Sleeswijk weder door zijn leger te doen bezetten en wel inzonderheid op aanhouden van Rusland. T h a bi k e X3 e. Parijs, 10 Mei. Men verzekert, dat bevel is ge geven om verscheidene regeinenten infanterie en ka- vallerie, welke laatstelijk vertrokken zijn, tfc Parijs te doen terugkeeren. Men schat het getal manschap pen welke in Parijs en de voorsteden zullen worden bijeengetrokken op 150,000 man. De heer Napoleon Bonapartezoon van den ex-koning Jerome, heeft op het bureau van den pre sident der wetgevende vergadering een protest gede poneerd gerigt aan de kiezers van zijn departement tegen de nieuwe kieswet in welk protest hij besluit tot het weigeren der belastingen indien de wet mogt aangenomen worden. Ook de heer Fmile de Girardin slaat op hetzelfde aanbeeld. Men spreekt er to Madrid van dat de per soonlijke toelage des konings na de bevalling der koningin van Spanjedoor de corleS verhoogd zal worden. Bij die bevalling verliest de hertogin van Moot pen sier het jaarlijkse!) pensioen van 3 niiilioen realen dat zij tot nog toe als vermoedelijke erfgename van den troon trok die som gaat alsdan ovdr op het kind der koningin. Ook de pater-generaa! der .tezuiten Roothaan is uil Sicilië waar hij zich eenigen tijd had opgehou den Ie Rome wedergekeerd. In de kerk van het La- teraan in die hoofdstad zijn gedurende drie dagen dankzeggingen opgezonden zoowel voor de behouden terugkomst van den paus als omdat de oproerlingen gedurende de troebelen niet in hun oogmerk geslaagd waren, om de hoofden der apostelen Petrus en Paulus, welke in die kerk bewaard worden te vinden en weg te nemen. (JKOOT-BHITTAISIIIIESI. Londen 8 Mei. De partijschap die Ierland zoo lang verdeelde schijnt tot kalmte te komen althans naar den staat der hoofd-organen te oordeelen. De Oranje-Sncieteit sterft met hare geatfileerde loges langzamerhand weg en aan den anderen kant wordt de opkomst in de Repeal-Associalie langs hoe geringer. Echter verneemt men nu en dan nog van aanslagen op personen en eigendommen op het platte land in som mige graafschappen. Eene stoomboot is op de rivier Ohio verbrand waarhij meer dan 100 personen het leven hebben verloren. De stad Mexico is door een geweldigen brand ge teisterd die eene schade van een half millioen p. st. heeft aangerigt. b k h o i e. Brugge 8 Mei. De prachtige processie van het H. Bloed heeft gisteren plaats gehad nooit heeft men al hier schooner godsdienstig feest gezien de costumen en edelgesteenten hierbij ten toon gespreid waren van eenen bewonderenswaardigen rijkdom men schat der- zelver waarde op meer dan 200,000 frs. De toevloed van vreemdelingen is ontzettend en zal bijaldien het weder verbetert nog vermeerderen. Gisteren was de stad prachtig geïllumineerd en is geheel met vlaggen groen en bloemen versierd. Onder de voorname vreem den, die hier zijn aangekomen behoort ook de gravin von Tschidzfoj moeder van de prinses von Meltemich, Van de grootste tot de kleinste logementen zijn vol en vele burgers hebben bezoekers ingenomen die anders geen huisvesting zouden hebben bekomen. BINNENL&MB. 's Graveniiage 11 Mei. Men verzekertdat het ontwerp der kieswet over het algemeen een gunstig onthaal in de afdeelingen heeft ontmoet zoodat men hare goedkeuring behoudens eenige wijzigingen te gemoet ziet. Volgens het verslag der rapporteurs heeft het wets-onlwerp omtrent de voogdij en de voogden in de sectiën der vereenigde kamers, veel tegenstand ontmoet van verschillenden aard. Waarschijnlijk zullen de kamers met Pinksteren geen reces hebben maar daarentegen na de aanneming der drie hoofdwetten, wat langer vacantie nemen. De staatsraad, gouverneur der provincie Noord- Holland, heeft de plaatselijke besturen in dat gewest aangeschreven en hen verzocht do ingezetenen der gemeenten aan te manen om wanneer zich de ziekte onder hunne varkens mogt openbaren dadelijk de hulp van den naastbij gelegen rijks vee-arts in te roepen, die in slaat is gesteld hun de geneesmiddelen gratis te verschaffen. Naar men vernoemt is de heer Aijunsic Boachie Ashanlynschn prins aangesteld door Z. M. als aspirant- ingenieur der mijnen in Indie om verder in rang op te klimmen overeenkomstig de beslaande verordenin gen. Aguasie Boachie, geboren uit den Ashanlynschen Negerstam in Afrika heeft zoowel tijdens zijne stu diën aan de akademie te Delft als later aan de akade- mie van bergbouw te Freiburg alle bewijzen geleverd van in ijver en studie niet bij den besten Europeaan achter Ie slaan. Tot zijne speciale praktische studio behoorde die der goudwasscherij te Gastein in Tyrol. Rotterdam 10 Mei. Dc merkelijke vergrooting en aanbouw der stad aan bet nieuwe werk alhier is thans zoo ver gevorderd dat een gedeelte bewoonbaar is waardoor alsnu de volgende stralen zijn ontslaan als het VVesterplein do Veerkade de Westerzijde de Maasstraat en Westerstraat. Iemand lang Rotterdam niet bezocht hebbende welke van die zijde aan de stad komt. en die levens in de nabijheid de groote bebou wing op de terreinen van de afgebrande Stoom-suiker- fahrijk enz. gadeslaat zou, bij al die bedrijvigheid wanen dat aldaar eene nieuwe stad verrezen is. Zierikzee 14 Mei. Aan de zeevarenden wordt ter kennis gebragt dat het drijvende liebtvuur van I'aar- ilemarkt (in de bogt van Wielingen aan den mond der Wester-Schelde den 15 Junij aanstaande zal weg genomen en voorloopig gedurende ongeveer eene maatul zal vervangen worden door eene loodsboot die bij dag eene roode vlag en bij nacht een klein vuur van dezelfde kleur zaiwvertoonen. Aan den HoRrtir is dezer dagen een zeer belang rijke diefstal gepleegd. Er schijnt in Noord-Holland eene vermetele dievenbende te beslaan. Men verneemt dat de Boekxtwl der geleerde wereld zal ophouden te beslaan en ijiit bare corres pondenten en relatiën zullen overgaan aan de Kerke lijke Courant, welke te Utrecht mitkomt aan welker redactie de hoogleeraar Visscher*eeo zeer werkzaam deel neemt. Den 5 dezer werd te Weert (Limburg) de her stelling van Zijne Heiligheid Pius IX lijken Stoel op epue luisterrijke wij algemeene illuminatie gevierd. Vrijdag avond had te Elberfeldt val plaats dat wel de kracht der moederlijke liefde bewijst maar tevens tot waarschuwing strekt om zich niet al te spoedig aan angstige bezorgheid over te geven. De vrou4v van den heer Fischer, uit Retn- scheid, was met haar kind en het kind van een barer naburen naar Elberfeldt gegaan en voornemens des avonds ten half acht ure met den postwagen huis waarts te keeren. Toen de posthoorn schalde die liet oogenblik van vertrekken aankondigde zag zij te vergeefs naar de kinderen om die zich in een nabijzijnden winkel begeven hadden. Verschrikt door het. verlies der kin deren ijlt zij naar de Nieuwe Markt, in de hoop hen daar te vinden en toen zij zich ook in deze (Limburg) de her- IX op den Pause- w%e door eene t ee\treurig voor-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1