m igt. Woensdag 8 Mei. W°. 37. 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN k ADMINISTRATIES. NIEUWSTIJDINGEN. htbzkz dam, s s'/8 pc, p/8 ZMKZEESCHE COURANT. )ECK G. en Be- uderdotn Cz. en heb- aan of betref- IRINUS leden le Ie doen :nboom berigt ren kort Wed. J. ui ten- van alle it's- en geloofe- AB OUNEMEKTS-PKIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvertdaagste voren.'s namiddvóór dt ure verschijist: prijs deeadvebtentiek: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hetZegelregt. Zoo weinig aanmerkingen als het ontwerp ■van wet nopens het Regentschapbij het onder- Mek in de afdeeiingen der vereenigde vergadering van de beide kamers derStaten-generaal, schijnt te hebben gehad ;tot zooveel meer gewigtige beden kingen schijnt het onderzoek van de voordragt no pens de voogdij aanleiding gegeven te hebben zoo dat het zeer betwijfeld wordtof die voordragt welzoo als zij ligtzal aangenomen worden. Zon dit ook kunnen ontstaan uit het ver schillend begrip en de uitlegging der woorden van de Grondwet, die bepaalt, dat die voogdij zal uitgeoefend worden door de aanzienlijkste Nederlanders? De vraag kan alzoo zijnwie de Hooge Regering daaronder rangschikt of uitsluitend voor houdt wie de vereenigde kamers dien eernaam boven anderen waardig keuren. Zi jn zij hetdie door verstand, wijsheid geleerdheid dapperheid va derlandsliefde maar vooral ook en daarbij door deugd reglschapenbeid onkreukbare trouw en andere soortgelijke hoedanigheden boven hunne landgenoolen uitblinken ofworden er alleen de zulken voor gehouden die, op welk eene wijze dan ook zich tot den adelstand verheven hebben of door bijzondere verdiensten en bekwaamheden of gunst verheven zijn? of brengt men tot Ac aan zienlijkste Nederlanders alleen de zoodanige» die edel zijn, omdat zij geboren zijn uit adellijke ouders, diezich op tal van kwartieren kunnen beroepen zonder dat zij buiten dien er lel ijker» titel eenige aanspraak hebbenoin voor edelen gehouden le worden; en waaronder welligt zóódanigen zijn, die, wel verre van te erkennen, dat de deugd alleen den eenigen waren adel uitmaaktaan die spreuk de bcteekenis en uitlegging geven: dat de adel dom de eenigste deugd is? De voordragt moge gedaan zijn, maar de keuze omtrent de bevoegde personen voor die voogdij is nog niet geschiedcn wij willen daarom de beraadslaging niet vooruilloopen. Doch het kan niet overbodig geacht worden op merkzaam te inaken op het gewigt der zaak en op de gemoedelijke keuze der personen die voor die hooge betrekking moeten gekozen worden. De leeftijd des Konings doetzonder buiten gewone omstandigheden, het is zoo, niet vermoe den, dat men voor het gegeven geval behoeft be ducht lezijri en dat de gekozen voogden in werking zullen komen. Evenwel het is mogelijk. De ons, helaas! te vroeg ontvallen Willvsi II stapte ook, als het ware, van den troon plotseling inhetgraf, en staafde alzoo nadrukkelijk debroosheid en ver gankelijkheid van het vorstelijk purper. Wat eens gebeurd is, het kan andermaal aldus bepaald zijn. Eri, men behoorde alzoo in deze allezins gewigtige aangelegenheid te handelen en te kiezen, als ware men zekerdal Willem III, vó<5r de meerderjarigheid zijnes troorisopvolgers, zal verzameld worden tot zijne Vaderen. Onze eeuw kenmerkt zich als die van vooruil- gang zoowel in zaken van regering en bestuur als in die van het maatschappelijk leven. Men behoort alzoo, onzes inziens, uit te gaan van het beginsel, dat niet het laatst de zoodanigen onder- de aanzienlijke Nederlanders gekozen worden, die dien tijdgeest in bezadigdengelouterden zin zijn toegedaandie toonen doordrongen te zijn van het besef, dat de vorsten zijn om de vol ken en niet omgekeerd. Het moeten alzoo ware beproefde volksvrienden en vrienden van het door luchtig Stamhuis onzer regering zijn, die beide voor één en onafscheidbaar houdenen die even vurig en innig de belangen van het volk voor staan en bevorderen, als zij alles aanwenden zou den om den wettigen zetel der regering te schra gen. Gaat men van andere beginselen en beoor deeling uit voorwaar dan zou die keuze een maal zeer noodlottige gevolgenriazich slepen, en wij wenschen alzoo niets vuriger, dan dat de vereenigde kamers toonen zullen doordrongen te zijn, bij hare keuze, van de spreuk: alleen de deugd maakt edel. Bli scJï rij vleug- voor «Se ScBiutterïj. PUBLICATIE. Burgfmf.estf.r en Wethouders der Slad Zierihzee. Gezien de wetop de Schutterijen van den 11 April 1827, en spe ciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet die in betrek king slaan tot de jaarlijkscbe inschrijving, zoo tot de bereids daar- gestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die ge durende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de gebo renen in de jaren 182o tot 18lff ingeslnlen zuilen morden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het ecrstgemelde jaar behooren alsmede van ben welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatstvorige inschrijving zich alhier nieter woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd zijr. gepasporteerd en de vreemdelin gen welke sedert dezen tijd van buiten liet rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigd voor zooverre deze laatsten bun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelend, hetzij door eene uitdrukkelijke vei klaring hetzij door de weikelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun beslaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uit gezonderd maar dat allenzonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware bet ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotencn te behooren en dien ten gevolge ook zijniet, die hun ontslag uit de schulterlijke dienst reeds hebben bekomen zullende dei halve a//e de bovengemelden als daarloe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen.ten Raadhuize dezer Gemeente, op Lö Mei en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register, waartoe hij voleens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den eersten Junij 1850 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advokatcn enz.bedienden en werkboden moeien worden ingeschreven in de gemeenten alwaai zij' hunne stuiliê'u houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambte naren en geëmployeerden aan het Provinciaal Gouvernement en alle anderen al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 'slands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de bui- tenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domi cilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij liet laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens bun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne in schrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woonplaats, met aanduiding van wijken nommerbet beroep linnner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn tomen inwonen; en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat lien van de schutter/ijke diensl zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het art. en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijkbuiten deze gemeente geboren aangemaandom zicb tijdig van eene geboorte-akte te voorzien en zich alzoo van ziinen ouderdom te verzekeren ten einde de in schrijving behoorlijk kunne geschieden en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder, hierin betrokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten, vermits uit kracht van art. Oder wet en art. fi van Zr. Ms. beluitvau 21 Maart '1828, al degenen diezich vóór het sluiten der registers op den eersten Junij eeist- komende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschrevenen dat dezelve dien ten gevolge zullert worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Sclintlerijingelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling oi uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor- wenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierihzee den 2 Mei 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. ion het .AfsSeeljsags-SSestmsc* der Maatschappij tot bevordering van laNDBOIJW en veeteelt ia 'Zeeland, voor de Eilanden Schouwen en Uuiveland op Dingsdag den 14 Mei 1850, des namiddagsten 3 ure ten Huize van den Kotfijhuishouder J. van Veen, te Schuddebcurshij welke de Leden worden uilge- noodigd tegenwoordig le zijn. De Secretaris M. W. de JONGE. BUITENLAND. BUITSCHtAïtiE. Frankfort, 2 Mei. Volgens eene onlangs gesloten overeenkomst lusschen Rusland en Oostenrijk heeft dit laatste aan Rusland le vergoeden eene som van 3,700,000 zilverroebels voor het onderhoud der Rus sische troepen gedurende den veldtogt in Hongarije. Hierop zal Rusland voor 700,000 roebels aan zout in betaling nemen terwijl het overige in drie jaarlijk scbe termijnen eik van 1 millioen rentende 5 ten honderd zal gelikwidecrd worden. Keulen 2 Mei. in den nacht van 29 op 30 April is te Bingen in de tahaks-fahrijk van den heer Graeff brand uitgebroken door welken behalve dat gebouw ongeveer zestig huizen in de Joden- en Zoutstraat in da asch gelegd, en vele der bewoners van bet weinige, wat zij nog bezaten, beroofd zijn. Men klaagt zeer over da ongeregeldheid Itij de pogingen tot blusschen naardien een groot aantal personen beschonken was zoodat naar Maintz om militairen bijstand heeft moeten gezon den worden. De brand sloeg ook tot het raadhuis over maar dit is nog gespaard. De Keidsche Courant deelt een lierigt uit Berlijn mede volgens hetwelk den 8 dezer aldaar een congres der vorsten van de linie zal bijeenkomen om to pro testeren tegen het intusschen door Oostenrijk tegen den 10 naar Frankfort opgeroepen congres aan het welk deze het gewigt eener bondsvergadering geeft en zoo doende de oude praesidiale regten uit den bond van 1815 eigenmagtig herstellen wil. f B a n k h ij k. Parijs 1 Mei. Behalve in het departement der Seine moest ook in dat der Saóne-et-Loire eene verkie zing plaats grijpen en deze beide verkiezingen zijn ter gunste iler socialisten uitgevallen. Verontrustend lee- ken maar tevens eene hoogst nuttige en welligt niet geheel onnooriige wenk voor alle voorstanders der orde, om meer eendraglig de handen in-een le slaan van waar toeh anders, dat meer dan 64,000 kiezers in het departement der Seine geen deel aan de stemming heb ben genomen Hadden deze hunne stemmen voorden kandidaat der orde uitgebragt hetwelk waarschijnlijk bij hunne deelneming het geval zou zijn geweest, want dat zich onder deze socialisten bevinden is niet denke lijk hoe groot zou dan de nederlaag der democrati sche partij niet geweest zijn naardien de heer Sue thans 127,812 en de heer Leclerc 119,726 stemmen op zich heeft vcreenigd.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1