1850. W°. 36. Zaturdag 4 Mei. X Woensdag en Zaturdag. Vrouw onden. ZEMZEESC :t 14 ure. 3'/i 4 A/ ABONNEMENTS-FBIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvertdaags te wren.' s namiddvóór 4L ure vehschijkt: prijs deradvertewtïbn: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregp INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee, gezien liet Jiesluit. van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur de- ïer Provincie van den 3 dezer maand (Provinciaalblad n.° 42) brengen door deze ter kennis van tie daarbij belanghebbenden dat tie INSPECTIE OVER DB VERIOFGAKGERS DER NATIONALE MILITIE in bet 4de Kanton., zal plaats hebben op Vrijdag den 10 Mei aanstaande des vooVmiddags ten 10 ure TÓór het Raadhuis dezer Stad; op welke Inspectie de Verlofgangers sullen beboeren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien 'van de verdere kleeding en equipemenl-stnkkendie bij bet vertrek van In t korps aan hen zijn gelaten benevens van het attest 11 H. hnn door bet Plaatselijk Bestuur hunner gemeente uitgereiktvan welke Inspectie alleen zijn uitgezonderd de manschappen welke niet gekleed of gewapend zijn. Zierihzee den 23 April 1880. Burgemeester eti Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEE. AANBESTEDING. BruoFMFFSTHB en Wethouders der Stad Zierihzee zijn voorne mens op Woensdag den 8 Mei aanslaandedes middags ten Raadhitize dezer Stad, in het openbaaraan den minsteischenden aan te besteden De noodige HERSTELLINGEN en VERNIEUWINGEN benevens hei éénjarig OMBEEHOUD der STEDELIJKE WERKEN, meL hij Levering van de vejei.se/ite Materialenen zttf/\S in acht perceel'en overeenkomstig liet Bestek en de voor waarden. tot die besteding vastgesteld door den Raad dezer stad behoorlijk geregistreerd, van heden af Ier lezing van de gegading- den voorliggende ter Stedelijke Sccretaiie; en zal ile aanwijzing op de werken gedaan worden op Maandag den fi Mei Ie voren, des morgens 9 ureaan te vangen met de kaaimuren in.de Oude Haven, het Hoofd en zoo vervolgens, door den Stads-Architect bij wien inmiddels verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Zierihzeeden 29 April 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANEvt. Ter ordonnantie. De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. DUITS CHLAN Do Keulen 30 April. Op de Moezel f bij Winningen gebeurde den 26 dezer een droevig ongeluk. Eenige bewoners van genoemde plaats hadden zich in een schuitje begeven, om op twee visch-ottersjagt temaken 4ie men in d<r rivier gezien had. Toen een dezer die ren onder het schol kwam drong alles naar den eenen kant van het schuitje om het eerst te treffen waar door het kantelde en van de zes menschen slechts één gered werd. Vier der verdronkenen waren huisvaders een hunner laat zelfs eene vrouw en zes kinderen achter. F R A N K R IJ K. Parijs 29 April. Bijna met zekerheid kan men zeggen dat Eugene Sue tol volksvertegenwoordiger is verkozen wel ontbreken nog de opgaven van sommige sectien maar volgens de cijfers welke op dit oogenblik (elf ure des avonds) bekend zijn is de heer Sue den kan didaat der gematigde partij verre vooruit. Heden mor gen had men nog hoop voor den heer Leclerc, daar de eerst ingekomen opgaven gunstig voor hem waren en een grooter gedeelte van het leger zich voor hem had ver klaard, dan hij de vorige verkiezingen voor de kandidaten der orde. Doch de sedert ingekomen opgaven hebben de kans geheel doen keeren en de zege vermoedelijk an dermaal aan de socialisten verzekerd. Eenige dagen geleden brak hoven het bosch van Vill.ers-Cotterets een hevig onweder los. Eene vrouw had de onvoorzigligheid onder een boom eene schuil plaats 1e zoeken weldra werd die boom door den blik sem getroffen welke een gedeelte der schors losrukte en bij bet hoofd der vrouw gekomen haar gelaal bij hel linkeroog verbrandde langs den hals nederdaalde en haren linkerschouder mede verbrandde. Daar deelde de straa' zich; een gedeelte liepjAngs de linkerzijdeen het heen tot aan den voet; het andere volgde de rugge streng en vervolgens het regterbeen mede tot aan den voet. Deerlijk verminkt en met verbrande en ver scheurde kleederen vond men de vrouw met de voeten in eene sloot liggen welke zich nabij den boom be vond men hoopt haar nog in het leven te zullen kun nen behouden. Ten gevolge der bekentenissen van eene vrouw thans te Brugge gedetineerd is de Fransche policie op het spoor gekomen van eene uitgebreide valsche rnunl- fabrijk. Ditmaal zouden twee Italianen een Span jaard en een Belg in de jurisdictie van Parijs eene soort van fabrijk hebben opgerigt waar, door middel van het galvanismus valsche zilveren munt vervaardigd wordt. Gelukkig echter heeft de policie, door de ontvangen in lichtingen, de geheeie associatie kunnen arresteren al vorens een enkel stuk was uitgegeven. Alle troepen het garnizoen van Home uitma kende alsmede die van Alhano Frascati en Tivoli hebben zich den 18 op het plein van het Vaticaan ver- eenigd waar de H. Vader hen van eene daartoe ex- presselijk opgerigte estrade zijn' zegen gegeven heeft. Daarop hebben de verschillende afdeelingen voor Z. M. gedefileerd. Den 17 had de paus de Fransche officie ren van bet garnizoen ten gehoore ontvangen. GROOT rittannien. Londen, 27 April. De Times schijnt thans sterk te duchten voor eene hernieuwing van vijandelijkheden ktsschen Denemarken en Pruisen betreffende de Slees- wijk-Holsteinsche kwestie ten ware dat de krachtige toon onlangs door den keizer van Rusland te dier zake tegenover Pruissen gehouden gepaard met eene bij uitstek groote ontwikkeling van sirijdmagt in de wes telijke Russische provinciën meer verrnogedan lot dus verre Engelands bemiddeling in die kwestie heeft kunnen tot stand brengen. Dezer dagen zijn alhier 2 schepen aangekomen regtstreeks uit het dok van Canton, grootendeels geladen met ijzer. Deze eerste invoer van ijzer uit China in Engeland, mag als eene zeer merkwaardige gebeurtenis beschouwd worden. Lady Franklin heeft een scheepje gekocht met hetwelk zij zelve naar Priuce-Uegents-Baai reizen wil om van daar personen in verschillende rigtingen tot opsporing van haren echtgenoot en diens lotgenooten uit te zenden. BINNENLAND. 'sGravenhage 30 April. Heden middag, (en half 4 ure heeft, in het paleis van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden de plegtige verloving plaats gehad van H. K. iï. prinses Louise der Nederlanden met Z. K. H. den kroonprins van Zweden en Noorwegen. Z. K. H. de kroonprins heeft zich van het Hótel de Bellevueal waar hoogstdezelve zijn' intrek heeft genomen naar gemeld paleis begeven gezeten in eene staatsiekoets hespannen met sierlijk gelooide paarden. Eene eere- wacht te paard van het regement dragonders ge leidde den kroonprins naar het vorstelijk verblijf. Naar men verneemt zou de hoogleeraar G. J. Mulder te Utrecht, de leerstoel aan de universiteit te Stokholm aangeboden zijn vroeger door den wereld- beroemden Berzelius bekleed. Zierïkzee 2 Mei. Uit de naburige gemeente Drei- scbor wordt ons medegedeeld dat aldaar gedurende eenige vorige dagen door onderscheidene landbouwers bij het gereedmaken hunner, voor de meekrapleelt be stemde landerijen de zoogenaamde moor- of onder- grondsploeg is in gebruik genomen. Dit werktuig door de Maatschappij van Landbouw en Venteelt in deze provincie aanbevolen als nuttig tot bevordering van den groei vooral van diep in den grond gaande ge wassen was reeds vroeger bij een lid dier maatschappij, in de gemeente Zonnemaire met gunstige uitkomsten gebezigd en aangezien hetzelve hij aanvang aan de landbouwers in deze gemeente die hetzelve dezer dagen bezigden bij uitnemendheid voldoet doordien hun is gebleken dat daardoor de vaste onvruchtbare on derbodem zonder deze boven te brengen doorlatend wordt gemaakt zoo bestaat er reden orn te verwach ten dat het gebruik van die ploeg meer algemeen zal worden en deszelfs nuttigheid erkend. In de sme derij en wagenmakerij aldaar zijn in korten tijd drie zoodanige ploegen vervaardigd welke niets te wenschen schijnen over te laten. Voor de bestuurders der Maat schappij van Landbouw en Veeteelt zal deze omstan digheid een aangenaam bewijs opleveren dat hare be- moeijingen niet vruchteloos blijven en de worstelstrijd tegen vooroordeelen met gunstig succes wordt volge houden. Op den 17 dezer zal te Hulst door de commissie voor de daar te stellen nieuwe uitwatering in het Land van Hulst worden aanbesteed hel eerste gedeelte der door haar uit te voeren werken als 1.° Het bou wen van eene steenen uitwalerings-sluis met vleugels storlebedden enz. in het noordelijk gedeelte der dijkagie behoorende tot den 's Heer-Arendspolder benevens het daarsteljen van een uitmondings-kanaal met ligplaats voor schepen buiten deze sluis en hel binnen de sluis aan te leggen suatie-kanaal met tocbehooren over eene lengte van 100 ellen 2 0 het graven van een uitwa- lerings-kanaal ter verbinding der sluizen nabij Carnpen f met het nieuw te stichten sluisgebouw in de noorde lijke bedijking van den 's Heer-Arendspolder en het daarstellen der daarlangs aan te leggen bedijking. Uit een in de Slanis-Courant voorkomend berigt f dat in de havens van Babia Fernainhuc en Rio- Janoiro de gele of eene andere kwaadaardige koorts is uitgebarsten heeft de heer staatsraad gouverneur van dit gewest aanleiding genomen om hij circulaire van den 23 dezer [Provinciaalblad n.° 63) de stedelijke en plaatselijke besturen mitsgaders de strandvonders welke dit betreft te herinneren aan de voorschriften welke hij bet stranden van schepen en het aanspoelen van goederen herkomstig uit havens, alwaar besmette lijke ziekten hcerscben, moeten worden in acht genomen. Door de Nederlandse he Mandel-Ma alsobappij zijn bevracht geworden 37 schepen als voor Amsterdam 19, voor Rotterdam 15 (waaronder drie van Dord recht) voor Schiedam 2 en voor Dordrecht 1. Het getal der hnndboogschutlerijen welke op hel aanslaand koninklijk concours op hst Loo zich ingevolge hekoniene uitnoodiging zullen doen verte genwoordigen bedraagt 39 terwijl ook van 9 buks- schutterijen deputation zullen aanwezig zijn. Uil Hoogeveen meldt men van deri 27 April: Naar men alhier verneemt heeft. jl. donderdag te Da- demsvaart het navolgende voorval onder de aldaar zich bevindende of destijds bevonden hebbende boitenland- sche arbeiders plaats gehad Ken aantal van 150 personen zijnde arbeiders uit het ambt Hingen na vruchtelooze pogingen bij de veeneigenaren aldaar Ie hebben aangewend om honger loon te genieten dan waarvoor zij reeds den arbeid hadden begonnen heb ben zich daarop hegeven naar andere ploegen uit Lat- bergen die zonder tegenspraak ten getale van 30 mail, hunnen arbeid legen het vroeger aan hen toegekende loon daar verrigteden ten einde hen over te halen om mede het veldwerk Ie staken deze wilden echter daaraan geen gehoor geven daarop hebben genoemde 150 personen getracht hen door hun de gereedschap pen uit de handen te rukken daartoe te noodzaken waarop gezegde 30 man driftig zijn geworden en de 150 rustverstoorders met hunne gereedschappen het zoo hang hebben gemaakt dat zij door de wijken en vaar ten de vlligt hebben moeten nemen hij welke gelegen heid bijna een hunner was verdronken Door deze stoute daad zullen zekerde Lalbergscbe arbeiders bij da verveeners te Dedeuisvaart in aanzien komen. VOS.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1