TV". Woensdag 24 April. 1830; Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. nd April, L) erdam lorg. 6 ure, i°'/t n «■A rebleven. ss',i pc. e»« 8S'3/® u Q> ZIEMZEESCH1 COURANT. abonnzments-fbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren.'s namidd. vóór 4 are. verschijnt: PRIJS DER ASVIHTENTIXS: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve helZegelregt •4. Het zal, bij het welhaast uiteengaan der tweede Kamer, wel niet ontbreken aan beoordee lingen van de daden en verrigtingen derzelve. En a"ls men met den mensohkundigen Pope in stemt, dat het met het oordeel der menschen gaat, even als met de horlogies, dat is: dat naauwelijks twee van dezelve aan elkander gelijk zijn maar allen schier van eikanderen verschillen doeh,dat elk toch gerust op het zijne afgaat, dan kan het niet missen, of het oordeel daarover zal bijkans zoo uiteenloopend zijnals het getal van beoordeelaars. "Wie daaraan twijfelen mogt, herinnere zich of herleze, wat vooral in de laatste dagen gezegd en geoordeeld is over het Ministerie Ttiorbecke, al ware het ook maar alleen over de handelwijze des laatstgenoemden omtrent het benoemen van Bur gemeestershet verleenen van dispensatie en het weder niet erkennen der onvereenigbaarheid van sommige betrekkingen, llemdie bedenktdat er, om over personen en daden teoordeelen veel nienschkunde, bevestigde ondervinding en een onzijdig oordeel vereischt wordt, kan het niet be vreemden, dat die oordeelvellingen hemelsbreed verschillen en uiteenloopendaar het er verre af isdat de meesten de genoemde vereisch- ten in zich vereenigen. Vandaar, dat er over het algemeen meest naar het uiterlijke wordt geoor deeld en dat aanzien gezag en hoog maatschap pelijk standpunt evenzeer bedillersals aanbid ders en lol trompetters heeft. Be deugniet, de weetniet, de vrijgeest, tot magt en aanzien ver heven, vindt er genoeg, die zijne braafheid, ver stand en verdiensten hemelhoog verheffen maar, daalt de schaal des fortuins bevlekt dan is zijne braafheid beneveld is zijn verstand en uiterst ge ring of geene zijn zijne verdiensten. Be waarheid daarvan deed een Wijze der vo rige eeuw zeggen: ik heb menschen gekend, die 20 jaren lang in herbergen leefden, en alleen van speleneten en zwelgen op eens anderen kosten of van andere onbetamelijke bedrijven leefden en echter in de oogen van velen eerwaardig schenen en meer gezocht en bemind werdendan man nen, die door wetenschappen, strenge vlijt en braafheidde wereldof door met roem verminkte ledematen toen het vaderland getrouw gediend haddentoen Pharao-negotiantenen harlequins door vleijerij en kuiperij in overvloed leefden niet alleen, maar hooger eeretitels door kruipenden le diggang verwierven dan zij immer konden berei ken die in eerlijken werkkringen onder gevaren haat en vervolging van velen, veracht grijs wer den. Vloekwaardig lot, dat domooien en Iafaarts en gunstbejagers kroont, en wijsheid en goede trouw onderwerpt aan het oordeel van menschen die de ware van de schijn-grootheid niet weten te onderscheiden en de eersten bezoedeltom de zwij nen rein te wasschendie zich in den modderpoel van eeuwige vergetelheid moesten wentelen. Hij handelt alzoo dwaasdie personen en daden alleen naar den lof en toejuiching der menigte of de afkeuring van sommigen beoordeelt en schat. En nu met het oog op dit voorafgesteldehoe danig is nu het oordeel over het Ministerie Thor- becke en tte tweede Kamer? En dan antwoorden wijdat het niet te miskennen is, dat het Minis terie verschillende proeven gegeven heeft van op den regten weg te zijnom de betamelijke wenschen der natie te vervullen; terwijl vele leden der Kamer onmiskenbaar getoond hebben met die goede bedoelingen in te stemmen. Vraagt men ons echter, of dit beduiden moet, dat wij het er voor houden, dat er alles gedaan is, wat er had kunnen en moeten gedaan worden? dan kunnen wijniet anders, dan ontkennend ant woorden. Want, zoo als wij vroeger zeidenhet goede zal niet tot stand komen dan midden door een zee van tegenstand. Ook dit is in vele op- ziglen krachtig gebleken in deze zitting der tweede Kamer. Er is er menigeen die zijn doel schijnt te willen bereiken en van den ingeslagen goeden weg poogt af te leidendoor lang en veel praten en redekavelen ,al heeft ook dat pralen weinig om het lijf, en al kenmerkt het zich het levcndigst door een geest van tegenstreving. Het ééne oponthoud heeft het andere afgewisseld. En zoo is er niet gedaan en verrigtwaarop dc natie billijk gehoopt had. Zoo zijn nog achtergebleven alle die andere wetten, welke vereischt worden om de verbeterde Grond wet waarheid te doenzijn. Zooisonsookvoor als nog het uitzigt henomenom een belastingsstelsel te verkrijgen hetwelk de Minister van financiën zelfverklaard heeftnoodig te zijnom de industrie op te wekkenden handel te doen herleven en den loodzwaren last, die op de mindere klasse drukt grootelijks weg te nemen althans zeer te verminderen. Zoo is de natie gevolgelijk op nieuw grievend teleur gesteld en kan mitsdien niet dan zeer twijfelmoedig vragen of wel ooit het Gou vernement en de Volksvertegenwoordiging daar- stellenzal, wat wij naar wet en billijkheid mogen éischen, en zonder de verwezenlijking waarvan de natie al dieper en dieper zal zinken, tot dat de laatste straal der hoop uit Pandora's doos is ontvloden. Bat dan zij dat noodlot voorkomen wier pligt en roeping dit kunnen en moeten. De Staatsraad GoDvKRNp.ua van de Provincie Zeeland. In aanmerking nemende, dat., achtervolgens de wet vnn 8 No vember 1815 (Staatsblad n.° 51) de rekeningen, memoriën of declaration van a)Ie Schuldvorderingen ten laste van het Rijk o>'er den jare 1849 vóór of op den lat ts ten Juni/ aanstaandehij zoo- danine administration collegicn autoriteiten of ambtenaren welke de orders tot het doen van leveranciën of anderzins gegeven hebben behooren te zijn ingediend op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Herinnert bij deze alle belanghebbende administration en parti culieren in deze Provincie aan de bepalingen der zoo even aange haalde wet, onder uitnoodiging tevens, het aangegeven tijdstip van 30Junij18o0, voor de indiening hunner pretentiën over 1849 niet af Ie wachten maar dezelve daaren waar het behoort ten spoedigste in te zenden. Middelburgden 0 April 1850. De Staatsraad. Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzeegezien liet besluit van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur de zer Provincie van den 3 dezer maand Ptovinciaalblad n.o 42) brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Hat de inspectie over bb verlofgangers der nationale militie in bet 4de Kanton zal plaats hebben op Vrijdag den 10 Mei aanstaande des voormiddags ten 10 ure vóór het Raadhuis dezer Stad; op welke Inspectie de Verlofgangers zullen behooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding en equipement-stukkendie bij het vertrek van het korps aan hen zijn gelaten, benevens van het attest H. H. hun door hét Plaatselijk Bestuur hunner gemeente uitgereikt; van welke Inspectie alleen zijn uitgezonderd de manschappen welke niet gekleed of gewapend zijn. Zierikzee den 23 April 1850; Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. De Commissie ter üitdeeling van Soep aan be- Hoeftigen kinnen deze Stad liare werkzaamheden over het afgeloopen Wintersaizoen geëindigd hebbende maakt mei dankbare erkentenis aan de Ingezetenen be kend dat zij door derzelver medewerking in staat is geweest om gedurende 13 achtereenvolgende weken nagenoeg -14,000 Portiën voedzame Soep te hebben kun nen uitreiken. De Commissie uit naam van zoovele beweldadigden haren welmeenenden dank daarvoor aan de gezamen lijke Inschrijvers bij deze betuigende geeft mitsdien kennis dat de Mrkeninfj over het afgeloopen dienstjaar op Woensdag den 1 Mei aanstaande, des middags ten 12 ure in het Soep-Lokaal zal gehouden worden de Inschrijvers bij deze uitnoodigende om daarbij te willen tegenwoordig zijn ten einde die te helpen opnemen en sluiten en daarna over te gaan lot het verkiezen van andere Leden der Directie in de plaats der aftredende terwijl een ieder die nog iels lan de Commissip Ie vorderen mogl hebben verzocht wordt orn ziclr met overlegging der noodige bewijzen, ten spoedigste hij den Thesaurier den Heer H. J. Berg, aan te melden. Zierikzee den 19 April 1850. De Commissie voornoemd W. 1) de .IÜNGF,vt. Ter ordonnantie van dezelve, J. 1SEBREË MOENS. BUITENLAND. f r a n k r ij k, Parijs, 18 April. Dn voorzitter der Republiek is heden per spoortrein naar Angers vertrokken hij werd vergezeld door de ministers van oorlog en openhare wer ken. Nopens het vreesselijk ongeluk dat aldaar plaats had verneemt men nog hoogst treurige bijzonderheden. Al de teruggevonden lijken zijn gruwelijk verminkt zeer vele soldaten 'vielen in de bajonetten der achter hen marcherende krijgsmakkers. Men heeft een apel over de overgeblevene manschappen gehouden en be vonden dat er 219 ontbraken wanneer men hier bijvoegt 33 lijken welke in hel hospitaal zijn gebragt en wier namen hij het apel niet werden opgenoemd dan bedraagt het aantal slagtoffers van het ongeluk al leen onder de militairen 252 terwijl buitendien nog een dertigtal zwaar gewond in het hospitaal ligt. Vein stedelingen verloren ook het leven, daar zij, door nieuws gierigheid gedreven het krijgsvolk en de muzijk om stuwden men vond reeds verscheidene lijken waar onder dot van eene kindermeid die de lijkjes van twee zeer jeugdige kinderen in de verstijfde handen geklemd hield. Onder de verongelukte militairen bevonden zich 5 officieren terwijl 2 andere en de luitenant-kolonel gekwetst zijn. Het slot der gisteren afgebroken telegraphische depêche uil Rome houdt niets anders in dan dat des avonds de geheele stad verlicht is geweest. Men houdt zich steeds met de aanstaando verkie zing bezig. De zegepraal der gematigde partij schijnt zoo goed als zeker. De heer Leclerc is door de verschil lende schakeringen dezer partij goedgekeurd. Dit maakt algemeen, ook ter beurze een' gunstige» indruk. In Morocco is een zeer ernstige opstand togen de regering van den keizer uitgebarsten. De Fransche autoriteiten hebben maatregelen van voorzorg op da grenzen moeten nemen.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1