Woensdag 1 April. W°. 31 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIËN. Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN. ZBSUB jr COURANT. ABONNEBZEHTS-FBIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco "per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren 's namidd. vóór ure. VEHsei-riJsrw: prijs des abvebtektiem: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt' f - Gedeputeerde Staten van Zeeland. In aanmerking nemende datnaar aanleiding van de Koninklijke besluiten van den 28 September 1819 Staatsblad n.° 49) en van den 30 Maart 1827 Staatsblad n.°13) jaarlijks een herijk var. al de Nederlandsche maten en gewigten welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt worden, behoort plaats te hebben. Gelet op het reglement op den herijk in deze Provincie van 15 ïebruarij 1822 Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binncn- landsche Zaken van 25 October 1849,n.» 74, 2de afdeeling. B fluiten Art. 1. De herijk overhet jaar 1850 van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar vérpligtend is ge weest en mitsdien van alle gewigten lengte-maten inhouds-maten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in helgroot, mitsgaders van de wisse, zal in deze Provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den 1 Au* gustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter C (Gothische vorm) zal. overeenkomstig 1 o- vengemelde aanschrijving voor ijk Iet ter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, benevens het bijzondere merk van den Arrondissements ijker, worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-IJkers zullen overeenkomstig art. 5 van voorschreven reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren iri die gemeenten van derzei ver arrondis sement als door ons, bij resolution van den 10 April 1840 ii.» 46 van den 26 Maart /2 April 1841 n.° 24, Piovinciaalbtad n.° 34) van den 30 Junij 1843 n.° 11 en van den 47 April 1846 n.° 27 {Provinciaalblad n.° 48)zijn aangewezen en op de dagen, gedu rende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats va ceren ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren ge opend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven totde verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van deuren, waarop h tinne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischle vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der malen en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen hunne stad meest gelezen wordendecourant aan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art 5. De Arrondissemenls-T.Ikers zullen Burgemeesters en Wet houders of Assessoren der gemeente in welke zij in overeenstemming met het. bepaalde in Art. 3, tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn, den Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daar van kennis te geven ten einde de ambtenaren publieke admini stration, kooplieden winkeliers en andere belanghebbenden door lien worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligtirig om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strekels der halve-en kwart-mudden te doen herijken zullende de Plaat selijke Besturen, behalve de ten deze vereisehte openbare bekend, making, tevens, zooveel mogelijkden belanghebbenden Ingeze tenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisge ving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uitge- r.oodigd om aan den Arrondissements-IJkervóór tien aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de gemeente eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunnergemeente welke uithoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, gebruik te ma ken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke ad min ist ra tien welke in hunne ambts betrekkingen van maten of gewigten tot bet constateren van leve. ranciën of werken gebruik moeten maken wordende met betrek- Ving tot de zamensteliing der bedoelde opgaven eene bijzondere jiaauwkeurigheid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtïgen en geene andere dan de zoodanigen. worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-IJkers zullen betrekkelijk de door hen in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenarenpublieke administratiën en particulieren, welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben vol daan Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements-IJkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is open gesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-Ukers zullen ten minste tweemaal in-liet jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks ïioodig achten vergezeld van den Commissaris van Policie of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, van een lid van het Plaatse lijk Bestuur in al (1e gemeenten van bon district visitation doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels op de markten vleesclihallenpublieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en da t die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullende oude afgeschafte maten en gewigten alsmede die welke niet zijn herijkt in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces- verhaal aan den Officier bij de Arrondissenients-Regtbank van hun ressort inzendenvan hun verrigte ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij, bij de aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen <le Burgemeesters der gemeen ten ten platten lande, naav aanleiding van art. 62en87 van het reglement op het bestuur ten platten lande, ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen, en zorgen, dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen.verbaal overeenkomstig laatstge meld artikel aan den Staatsraad Gouverneur worden ingezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der steden uitgenoodigd om de vereisehte orders te stellen, dat gelijke opneming door den Commissaris van Policie of het lid van het bestuur, hetwelk met de Policie is belast, worde gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beé'edigde landmeters, wegers en meters verboden eenise certifica ten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan iri de nieuwe alleen vveltige benamingen is uitgedrukt, en zullen door hen geene andere dan de wettig ei kende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen godshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke administratiën verboden, eenige akten, plans, bestekken of beramingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan tn welke de boe veelheden en afmetingen niet in de nieuwe malen of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle ambtenaren publieke administratiën en in gezetenen binnen deze Provincie wordt bij deze hunne verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van weikeformaiifeit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen, en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruiktof in luinne opene werkplaatsen magazijnen of winkels voerhanden te hebben volgens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad n.o 13) zullen worden verwezen in eene boete van ƒ10 tot/100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 4.819 {Staatsblad n.° 57) volgens welke alles wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgesteven wordt gemeten met den stvijkel behoorlijk moet worden afgestreken én dus allen die van zoodanige maten gebruik maker, ook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke, die voor de halve- en voor de kwart mud de ook ir.oeïen worden geijkt en geverifieerd wordende da Plaatselijke Besturen alsmede de Arrondissemeuts-IJk ers aangemaand Öm voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visifatié'n, voor zooveel een ieder aangaat, te letten terwijl van de bevinding ten deze in de bij art. 7 en 9 bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle ambtenaren en publieke administratiën worden uitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven, om de Arrondissements-IJkers in de uitoefening hunner function zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den Commissaris van Policie, of daar waar zoodanig ambte naar niet aanwezig is of verhinderd wordtde vereisehte assistentie te verleenen, een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren om hen hij de door hen voorgenomene visilatiën van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal door insertie in het Provincïaalblad gebraet worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der steden en gemeenten ten plalten lande in deze provincie; mitsgaders van de Arrondissements-IJkers, en van den Bevelhebber van liet Luite nantschap der Maréchaussee te Sas-van-Gend ook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-bevelhebbers, tot informatie en narigten wijders door de zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de steden en gemeenten van deze provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan het Provinciaal-Gërëglshof, den Procureur-Generaal bij hetzelve, en, door diens tusschenkomst, aan de ambtenaren van hetOpenbaar Ministerie bij het Provinciaal-Gevegtshofen bij de Arrondissements-Regtbankengelijk mede aan de Kanton-regters in deze provincie. Middelburg den 5 April 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. BUITENLAND. DUITSCHIiAKB. Frankfort 12 April. Uit Bern wordt medege deeld dat in de jongste dagen tusschen de 700 en 800 handwerkslieden het Zwitsersche grondgebied hebben moeten ontruimen omdat zij tot geheime genootschap pen behoorden die ten doel hadden eenen nieuwen opstand in het zuidelijk Duitschland voor te bereiden. De vooral in Duitschland zoo veel geruchts ge maakt hebbende zaak der gravin von Görlitz diegelijk men weetop den 13 Jnnij 1847 te Darmstadt in het hotel van haren echtgenoot op geheimzinnige wijze is dood gevonden is na langdurige debatten den 12 dezer te Darmstadt ten einde gebragt, door de veroordeeiing van den huisknecht Johann Stauff (aangezien de doodstraf is afgeschaft tot levenslango tuchthuisstraf Heinrich Slauff tot 6 maanden en Ja cob Stauff tot 3 maanden correctionele gevangenisstraf. Door de hertogdommen Sleeswijk-Holstein zijn thans reglstreeksche onderhandelingen met Denemar ken tot het beslechten des aeschils aangeknoopt. De officiële Hongaarsche bladen houden weder 41 veroordeelingen door het krijgsgerigt in. Daartoe behooren die van Hermann Geörgey en Anton Perczel. Be eerste was tot de doodstraf verwezen welk vonnis in dat lot zestienjarig vestingarrest is veranderd; de an dere moet tien jaren in de gevangenis doorbrengen. Alle brieven uit Griekenland schilderen den stand van zaken als zeer ongunstig af. De handel vermin dert onophoudelijk terwijl de zeerooverijen op de kusten steeds toenemen. Daarbij komt dat de olijf- boomen in vele streken sterk door de vorst geleden hebben. Over den tragen voortgang der oplossing van bel geschil met Engeland was men te meer mismoedig, dewijl men op den regtstreekschen bijstand van Rus- iand had gehoopt. r R i u K BIJ K. Parijs 12 April, fn de clubs voor de verkiezingen gaat het steeds hevig toe. Met bewind is er toe moe ten komen die var> de meest democratische arrondisse menten le doen sluiten. Op de overige wordt een waakzaam oog gehouden. Er is nopens de bepaalde keuze van den domocratischen candidaat nog niets be slist. Te Rouaan hebben onlangs eenige avonden ach tereen grove ongeregeldheden in do schouwburgen plaats gehad ten gevolge waarvan hei stedelijk bestuur er het tooneel-saizoen gesloten heeft, verklaard. Men heeft door de stoomboot Scamandre, die den 8 dezer le Marseille is hinnengeloopen de lijding ont vangen van het vertrek van den paus naar Rorne de prefect van het departement dor Monden van de Rhone heeft zich gehaast het gouvernement door do volgende telegraphische depêche daarvan kennis te geven «De gevolmagligde minister van Frankrijk te Napels heeft den <1 dezer aan den consul van Genua de tijding me degedeeld (welke deze aan mij heeft toegezonden) dat de H. Vader naar Rome vertrokken is." Rij eene dagorde door den generaal Baraguay- d li Miers aan het leger gerigt wordt de komst des pausen op den 8 vastgesteld. - Niettegenstaande dit een en ander blijven sommigen nog aan zijne komst in de hoofdstad twijfelen. Oostenrijk houdt ïlalie tegenwoordig met vijf legerkorpsen bezet welke gezamentlijk eene troopen- magl van ongeveer 150,000 man vormen. SSOOI-BBirxsSSIHIJ, Londen, 11 April. Uit Athene verneemt men, dat thans ook een zekere heer Finlay tegen de Grieksche regering is opgekomen met eischen van schadevergoe ding voor aan hem toebehoorende gronden welke hem wederregtelijk waren ontnomen tot het bouwen van een paleis voor den koning, In het geheel zullen drie verschillende expedition van hier uitzeilen om sir John Franklin op le sporen. BINNENLAND. 's Gravenuagf. 12 April. De eerste kamer der sla- ten-generaal heeft beden het wets-ontwerp betreffende den brievenpost, met 25 tegen 6 stemmen, aangenomen. De minister van financiën heeft in deze zitting de verzekering gegeven dat vermits de toestand van het postwezen is exceptioneel de tegenwoordige wet niet in een oogenblik over het gebeele rijk met onverbidde lijke gestrengheid zal worden ten uitvoer gelegd maar dat dit geschieden zal met zachtheid en inet overleg omdat het verkeerd zou zijn op eens met dolle drift tot de strikte handhaving der wet over te gaan zoo lang men nog niet aan het publiek heeft gegeven overal de gelegenheid om zooveel mogelijk is te corres ponderen.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1