Behangselpapier ZEfiTIMU VERVOERMIDDELEN. BEURS-, MRITtHtHiTÜ Iffi. ADVIOTTIM. üoopt en Beproeft wen alleen dat Z. IC. H. prins Hendrik zal worden voorgesteld als regent. Zondagsbl Woensdag 10 dezer zal het liof zich des mid dags per spoortrein naar Amsterdam begeven ten einde aldaar eenige dagen te vertoeven. De tweede kamer der staten-generaal zal naar men verneemt maandag den 15 dezer bare werk zaamheden hervatten. De commissie van rapporteurs over de wets-ontwer- pen nopens de scheepvaartregten is zoowel eergisteren als gisteren vergaderd geweest. Op 1 Mei zullen aan de menageriön nabij bet paleis aan den Kneuterdijk onderscheidene zeldzame dieren in het openbaar worden verkocht. Wij vernemen dat eenige officianten van het paleis des konings gestraft zijn met suspensie voor eeni- gen tijd en een hunner met verplaatsing naar het Loo. Wij vermeeDen dat deze straffen zijn toe te schrijven aan een goed en rigtig beheer dat allernoodzakelijkst is wanneer men orde en regelmaat wil zien heerschen. In den loop dezer week is een gerezen twist tus- schen twee officieren in eene woning in do Molen straat alhier op eene zeer ongelukkige wijze geëindigd door dat de een den anderen door een raam van de eerste verdieping naar heneden wierp ongeveer ter hoogte van 9 ned. ellen waardoor het geheele raam verbrijzeld werd en de ongelukkige op 'eene binnen plaats op het hoofd leregt kwam. Men vreestdat tij door de geweldige schudding der hersenen in het verstandelijk vermogen kan gekrenkt zijn en slechts lang zaam zal herstellen. Uit hoofde der feesten die in de maand Junij op het Loo te wachten zijn en die bijna gelijktijdig met den bepaalden wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub te Rotterdam zouden invallen is nu be paald dat die wedstrijd op den 8 Junij 1850 zal plaats hebben. Te Overschie is het volgend verschrikkelijk onge luk gebeurd De zoon van den deurwaarder en brie- ven-besleller van Boezee, had voor zijn' vader eene bood schap Ie doen en Ideef naar den zin des vaders te lang weg de vader, zich daarover driftig makende greep hij het t'huiswaarls keeren van den jongeling, eene pistool en loste dit op hem afwaardoor deze het schot in den huik ontving en men aan zijn leven wanhoopt. Dezer dagen is in een logement te Leeuwarden eene vrouw, in manskleederen vermomd in hechtenis genomen welke zich aan verschillende diefstallen zoo te Leeuwarden als te Arnhem had schuldig gemaakt. JONGSTE BOITENEAISBSCHE TIJI5ENGEIO. Te Parijs heerscht nog altijd groole spanning de verkiezingsstrijd is weder begonnen in de wetgevende vergadering volgen de tooneelen van verwarring en ge weld elkander op. Uil Erfuri wordt geschreven dat het bcrigt dat ook Frankrijk en Engeland tegen het lot stand komen van den Pruissisch-Duitschen bondstaat hebben gepro testeerd op de leden van het parlement een onaange- namen indruk heeft gemaakt. Uit Rome meldt men van den 28, dat de roge- rings-commissie hevelen heeft gegeven dal te Frosi- none en Velletri toebereidselen gemaakt worden voor de aankomst van den pans. Men beweertdat de paus, zoodra hij Ie Vel let ri zal zijn pene proclamatie zal uit vaardigen om al de zaken op denzelfden voet te bren gen waarop zij in Nov. 1818 waren. Brieven uit Napels melden dat het vertrek van den paus naar zijne stalen definitief is vastgesteld op den 5 April. I)e Eerwaarde C. W. A. fAiitzlaff'. Een hoogst merkwaardig man de heer C. F. A. Giitzlaff, theol. doctor, door zijne buitengewoon lang durige ijverige gezegende werkzaamheid in China de Apostel der Chinezen genoemd bevindt zich thans hier Ie lande. Te Pyritz in Pommeren geboren kwam hij door eene bijzondere leiding door de zorg van den koning van Pruissen op de Zendeling-Kweekschool van den waardigen Jiinicke te Berlijn waar hij tevens de hongoschool bezocht. Na twee jaren kwam hij in 1823 op 20jarigen leeftijd. Ie Rotterdam waar hij gedurende drie jaren door de bestuurders van hel Nederlandsche Zciuieling-Genootschap onderwezen en gevormd in September 1826 als geordend Zendeling naar Indie vertrok. Voor Sumatra bestemd maar daarin verhin derd werkte hij na een kort verblijf op Java in 1827 en 1828 met grooten zegen te Riouw vooral onder de Chinezen wier taal hij had geleerd en voor wie hij cour Evangelie- prediking, door het oprigten van scholen, van een hospitaal enz.zorgde. Daar rijpte in hem het voornemen om vooral onder de Chinezen te arbeiden maar eerst trok hij in Augustus 1828 naar Siam waar hij ook onder veel tegenstand en vervolgingen door prediking vertaling van geschriften in het Siameesch enz. tot in 1831 krachtdadig werkte. In dat jaar on dernam hij zijne eerste merkwaardige reize langs de kosten van China en drong tot aan de hoofdstad Pe king en in Manlchoe-Tartarije door eene reize die om hare onbegrijpelijke stoutheid alle Europeanen in China met verbazing vervulde maar spoedig door vele anderen, in de meest verschillende deelen van China, naar Corea Formosa Japan en andere eilanden werd ge volgd. Zijn voorkomen zijne huilengewone kennis der verschillende Chinesche dialecten zijne geneeskun dige bekwaamheden gepaard aan den grootsten moed en rusteloozen ijverdoden Item schier overal doordrin gen maar niet zonder tallooze gevaren en schipbreu ken gevangenis krankheden hitte en koude vaak onder den kogelregen zijner vervolgers. Het Britsch bewind dat bekwame mannen weet te onderscheiden nam hem in dienst voor de Engelsche Oost-lndiscbe- Compagnie als Chinesche toik arts en kapellaan bij den logt die in 1832 langs do Chinesche kust werd ondernomen en in 1834 werd hij Chineesch secretaris en tolk welk aanzienlijk ambt hij, slechts onder voor waarde van Zendeling te kunnen blijven aanvaardde. Ofschoon sedert overladen door andere werkzaamheden arbeidde hij niet te mr>)-fis"t den grootslen ijver en ze gen als Evangeliebed*^1 dat Ipdikte bij voorbeeld'szon dags driemaal in helaler Resell tweemaal in het Ja panse!) en eens in het É°F,ilsch. Sedert bet moegelijke jaar 1839 zette hij vooral zijn plan door, om den Chine zen door hunne eigene landgenooten het Evangelie Ie doen verkondigen werden er inlanders, vaak aanzien lijke mannen door hem bekeerd en lot predikers ge vormd en ontstond de daartoe bestemde Chinesche Christelijke vereenigingdie vooral sedert 1844 groote uitbreiding erlangde en in 1846 reeds door de geheele provincie Kwanlang (met meer dan 19 millioen inwo ners) hare Evangelieboden afzond en in 1847 tot in Pe king arbeidde. De spanning lusschen Engeland en China drong hem in het vorige jaar naar Europa te ko men en zijne beschouwingen aan het Britsch gouverne ment mede te deelen. Ofschoon sedert 1831 geheel op zichzelven arbeidende heeft hij echter voortdurend de krachtige ondersteuning van het Nederlandsche en an dere Zendeling-genootschappen bij zijne groote onder nemingen genoten. Behalve door reizen prediking scholen en geneeskunde heeft Gützlaff ook buitenge woon veel door schriften gewerkt. Hij schreef niet slechts een groot aantal Siamescho Japansche en vooral Cltuzesche godsdienstige schriften waaronder vooral zijne bijbelvertaling in de oude klassieke taal der Chine zen uitmuntmaar wilde ook eene Christelijke Euro- pesche litteratuur in het Hcmelsche Rijk grondvesten en gaf een aantal werken uit in het Chineesch over algemeene hijbelsche en kerkgeschiedenis aardrijks kunde geneeskunde enz. Ook voor Europa werkte hij en behalve zijne Geschiedenis der uitbreiding van Christus Koningrijk op aarde (Rolt. 2 d. 1827) zijne reisverhalen zijn Chineesch Tijdschriftzijne Beschrij ving van China zijne Chinesche Geschiedenis (Slultg. 1847) enz. willen wij slechts herinneren aan een aan tal belangrijke opstellen hier en daar verspreid gelijk bij voorbeeld over de Siamesche letterkunde (Transact, of the Royal A. Soe. vol. III) opmerkingen over het Chin, gesch. werk Gib-Thé (Journal of the Royal A. Soc. vol. 3) over de geneeskunde der Chinezen (ih. vol. 4) over de voornaanste Boeddhistische werken uit het Pali inliet Chinees (ibid. 1847) enz. enz. Bij zulk een uilgebreiden arbeii] moot wel iedereen een huilengewo nen zegen erkennen en getuigt zijn geheele leven de mensch vermag alles door Christusdie inagtig maakt alzoo dringt hem de liefde lot Christus I AmslC.) Hamburg zendt thans vele bonten huizen naar Cali- fornie 200 zijn reeds van daar ingescheept en weldra zullen nog 300 volgen 12 schepen worden daartoe geëischt. Voor eenigen lijd voorzag Engeland die goudstreek van zulke woningen maar Hamburg kan die goedkoo- per leveren wijl hout en handen-arbeid er niet zoo duur zijn. In België zijn de industriëelen door den minister van binnenl. zaken uitgenoodigd om aan hel bureau van zijn departement kennis te nemen van een document dat voor hen hij het bouwen van houten of ijzeren huizen voor den uitvoer van belang kan zijn. Ook is het door middel der kamer van koophandel verkrijg baar gesteld. Het volgende kan dienen als staaltje van hetgeen het kost als men in California ziek wordt en sterft De heer D. debet aan het hospitaal te Sacramento voor 36 dagen oppassing (7 dagen a 25 doll, en 29 dagen a 20 doll.) 755 d. voor het wasschen en in paradeleggen van het lijk 16 d. doodkist en bestel loon 60 d. voor het graven van het graf gedurende een onweder 20 d. voor bedorven beddengoed 20 d. voor een lijkwagen 4 d. voor de hulp van een man bij het begraven 3 d. totaal 888 dollars. In de Berliner Allgemeine Kirchen Zeitung wordt gezegd dal de Joden van de porte een (irman hebben hekomen. hij welken hun verlof wordt gegeven, op den berg Sion een tempel la bonwen. Volgens bet gemaakte ontwerp, zal het gebouw Salomo's tempel in pracht evenaren terwijl voor dit doel alleen in Amerika reeds eenige millioeneu hijeen zijn verzameld. ZrrctUKZKE 8 April. Heden uitgezeild het En- gelsch schoonerschip William and Ann kapt. C. Child naar Yarmouth. Eergisteren is van Antwerpen gezeild het barkschip Eendragl maakt Magt kapt. L. P. Andersson bestemd naar Valparaiso en Cnilao. Hel fregatschip de Roompotkapt. H. H de Boer is den 1 dezer te Shields gearriveerd. Het te Botterdam te huis behoorende barkschip Edouard en Marie, kapt. C. Reneman den 29 Maart van Liverpool naar Batavia vertrokken is zeer waar schijnlijk kort na deszelfs vertrek van daar totaal veron gelukt daar een scheepsspiegel gemerkt 18 E Marie 17 alsmede, vele scheeps- en passagiersgoederen aan genoemden bodem behoorende, in de omstreken van Dublin zijn aangespoeld. Brouwershaven 8 April. Binnengekomen Ber nard Hertog van Saxen-Weimarkapt. II. J. Haze- winkel van Batavia naar Dordrecht. DIIIOENCE- DIEM8TEN corresponderende op de stoomhootenaanleggende aan het zij te Vertrek-uren vanZ/er/£zeegediirende demaand April* (Dienst tusschen Middelburg en Botterdam.) Naar Middelburg Woensdag 10, 's morg. 7 ure. Dondeidag 11, 71/» Vrijdag 12, 7'% Zaturdag 13, 8 Zondag 14, 8V2 Dingsdag 16, Naar Botterdam: Woensdag 10, 'smorg. 10J/3 ure. Donderdag 11, 11 Vrijdag 12, lli/3 Zaturdag 13, *s midd. 12 Zondag 14, 's nam. 12% Dingsdag 16,'s morg. 5'/2 (Dienst tusschen VJjssingen en Rotterdam.) Zatord Dingsdag Naar l'lissingen; 13, 16, 7 y2 ure. 9 Naar Botterdam Vrijdag 12, 'sinorg. 9 Maandag 15, 10 (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen Wopnsdag 10, 's morg. 7'/^ ure. Donderdag 11, 8 Vrijdag 12, 8'/^ Zatvirdag 13, 9 Maandag 15, 10'/2 Dingsdag 16, 11 PBIJZ3SM ©2313. BPFSCTS33 TE ArrïSTESt© der. 8 April 1850. Nederlanden 2»/2 pC. Werk.. Schuld Amort. Syndika.il 3*/2 pC„ Mandei-Maatschappij. 4>/2 o Oost-Indien 4 o gebleven, 355/jr &>Vl8 pC. ROTT33SDAM 6 April. Mee/trappen. Door de fee.sitlr.^en is deze week geen markt ge weest. Ordinaire Qnberoofde fï.iauw de goede soorten vooral de heldere soorten, zijn eer iets stijver. Óp '27 de/.er zulten ea. 450 vn. van diverse gewassen, alhier in veiling worden aange boden. EOTTSS]iïAM 8 April. Tarwe Nieuwe Zeeuws Vlaams, en Overm. matig aangevoerd en lot goed vorige prijzen opgeruimd goede en puike f 7 a 7.30; Mindere/ 5,S a 6,90; Jarige 7,25 a 7,75. Bogge Overm., Zeeuws, en Vlaams. 14 a 4 80. Gerst als voren, Zeeuws, Vlaams, en Overm, Winler f 2.90a 3.30; dito Zomer/2,80 a 3,10 HaverZeeuws, en lol. Korte ƒ2,10 a 2,90; dito Lange /1,70 a 2 30. Erwten Zeeuws. Graamve j4,50a5 50 dito Groene 3,75 a 5: dito Witte 4,50 a 5.25, BoonenZeeuws, en Walch. Witte ƒ4,50 a 6 dito Bruine/'4.50 a 7 dito Paardeboonen, 10 cents honger f 3 a 3,80. in differente soorten met bijbehoorende Kamden, benevens Schoor steen- Stukken en Behang» sel-Ijinnen, alles lot civile prijzen bij A.GUDDÉ, op de Schuithaven, II. van ROOYte Bergen-op-Zoomeigenaar var het onfeilbare middel tegen AAKiSEïï.FEtif of SPEEK, zelfs in den boogsten graad heeft de eer hetaan deze hoogst ongelukkige kwaal lijdende publiek ter kennisse te brengen dat in de maanden February en Maart jl. een aamtal lijders doordat middel radicaal hersteld, en allen genegen zijn, daarvan, door schriftelijke getuigenissen de bewijzen te produ ceren. Het bovengenoemde middel is te hekomen ad f 1,30 het potje henevens het herigt tot gebruik bij de navolgende Heeren Depólhouders. Amsterdam, bij M. B. BEER. Breda, A. P. MAASTEN. GorcumP. J. B. SCHULTZE. GoudaJ. A. P. P. v. d. HEIJDE. ♦sHagc, W. C. van DORT. Helvoet, J. H. BRUEN. Katwijk-aan-Zee. II. W. BAAK. Middelburg, S. A. P. v. DEINSE. Utrecht, A. P. MILIUS. Zierikzee Erven A. de VOS. JP. ,S. Men vraagt voor andere Steden en Plaatsen franco Depothouders. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2