ZHRHZEESCHE Éi COURANT. Woensdag 10 April. N°. 29. 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATE Bank van Leening. NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. abonnements-prijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert.daagste voren,'s namidd. vóór ure. vERscaijxJT: prijs »er adveetshttiek: Gewone 5 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zcgclrent- 151en heeftter gelegenheid van het ter sprake brengen der wet op de Posterijenmeestal alleen tot aandrang van den nu door de Tweede Kamer goedgekeurden maatregelEngeland en België ge noemd terwijl men niet scheen indachtig te zijn hoe buitengewoon een veranderd en verbeterd brie ven-vervoer, vooral in Frankrijkten goede ge werkt heeft. Wij achten hetalzoo niet geheel onge past, ten dien opzigle het volgende mede te deelen Men is de inrigting der Posterijen en estafetten in Frankrijk verschuldigd aan Lodewijk XIdie dezelve invoerde ten jare 1464. Het besluit, die invoering bepalende was zeer streng, zoo zells, dat men aan depostdirectiën verbood, eenig paard, aan wien ook, te verhuren zonder bewilliging des Konings, op straffe des doods. Het spreekt wel van zelf, dat deze nieuwe in voering aldaar alles behalve dien graad van vol- i/iaaktlicid bereikt hadals waarin de lil'1'1 eeuw izich mag verheugen doch dezelve leverde des niettemin al dadelijk de gunstigste resultaten. Ten bewijze daarvan diene, dat reeds ten jare 1719 de inkomsten der posterijen 3,472,000 franken belie pen in 1784 was dit cijfer reeds geklommen tot 10,300,000 franken en driejaren later werd het zelve geschat op een jaarlijks bedrag van 12 mil- liocn franken. De officiële opgaven, door de administratie der posterijen openbaar gemaakt, en waarvan wij hier eenige zullen laten volgen, leveren de on- dubbelzinnigste bewijzen op van het steeds ver meerderend cijfer dier inrigting zoowel als van het vermeerderen van commerciëele beLrekkirigen schier dagelijks zigtbaar in het toenemen van inwoners en vreemdelingen >n vele provin ciën, en van de verbeteringen, eindelijk, welke in de middelen van vervoer zelve hebben plaats gehad. Men oordeele tot dat einde over de volgende tafels in 1815 beliep de ontvangst der posterijen 19,364,724 fr. 1820 23,156,780 1825 27,272,247 1829 31,000,000 Hierbij echter liet Frankrijk het niet; maar het voerde eene postdienstiri door middel van stoom- booten iedere week vertrekkende van Toulonde eene naar Bastiade andere naar Ajaccio waar van de overtogt geschiedt in 24 uren. Daaren- fboven heeft het Gouvernementin het belang der posterij, onderscheidene overeenkomsten nopens liet postwezen aangegaan met andere rijken, on der anderen met Engeland en Ierland des, dat van Parijs naar Londen de brieven in 36 uren tijds over zijn. Zoo ook heeft hetzelve zich in verbindtenis gesteld met onderscheidene Mogend heden, ten einde het vervoer langs eiken weg te bespoedigen en het productief te grooler te maken. Alleen heeft Spanje zich daartoe niet willen laten vindenmaar volstandig alle overeenkomst des wege van de hand gewezen. Moge de mededeeling dezer historische uitkom sten een spoorslag zijn om onze nieuwe wet in de hand te werkenen voor de schatkist niet minder gunstige uitkomsten opleveren. BEKENDMAKING. Aclitervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831n.° 68, Staatsblad n.°2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van den 5 dezer maand, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoorde collecteurs, splitters en debitanten der Staats-Loterijde loten en gedeelten van dien, voor tie vierde week der trekking van de laatste klasse der 210de Loterij zullen mogen uitgeven te weten: verkoop Geheele loten 75,00 Halve - 37,60 Vijfde 15,00 Tiende 0 - 7,50 Twintigste 3,75 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk, is vastge steld dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar le hebben. Zierikzeeden 8 April 1850. Voor Zijne Excellentie den heeve Staatsraad, Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. BEKENDMAKING. De Buugf.mkf.stkr der Stad Z.ie.rikzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het suppletoir kohier wegens het Pa- tentregt over hef. derde kwartaal van de loopende dienst, voor deze Stadop den 27 Maart jongstleden door Zijne Excellen tie den lieer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, is executoir verklaard en op lieden gesteld wordtin handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer stede, ten fine van invordering, en eindelijk, dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voette voldoen. Zierikzee den 8 April 1850. DE CRANE. VERKOOÏING aan de BANK V AN LEENING le Zierikzee, op Woensdag den 17 April 1850, des namiddags ten twee ure van de pambbm verpand tot ultimo Januarij 1S49. Dingsdag namiddag van 3 lot 4 ure le bezien. BUITENLAND. r b a w k s ij h, Parijs 3 April. Toen de president der republiek II. maandag van Vincennes terugkeerde gezeten in een groot rijtuig, met een koetsier voorop en twee lokkeijen achterop werd hij in do voorstad S.'-Anloine van de kavallerie welke hem begeleidde door de volksmenigte welke daar in grooten getale aanwezig was afgeschei den waarop men hein beleedigingen en bedreigingen tneduwde. Daar klonken hem de kreten in de ooren ■weg met Napoleon weg met den dwingeland Daar voegde men hem toe dat hij de vrijheden vernietigde, dat hij zich door mannen omringde die gehaat waren bij het volk terwijl men tevens een der lakkeijen met zoo veel geweld aangreep dat hij bewusteloos ter aarde stortte. Daar do koetsier terstond met kracht de zweep over de paarden legde, werd de president voor verdere feitelijk heden bewaard. De heer de Larochejaquelein heeft eene brochure ter perse welke met zijn bekend voorstel nopens de monarchie in betrekking staat. Eerstdaags zal hij naar Duitscbland reizen om eene bijeenkomst met den graaf van Chamhord te houden. De Monitcur behelst een decreet van den voorzit ter der Republiek, waarbij de kiesvergaderingen van het departement der Seine tegen den 28 dezer worden bij eengeroepen Ier benoeming van een afgevaardigde in plaalsv an den heer Vidal. Tegen denzelfden dag zijn bij een ander decreet, de kiesvergaderingen in het depar tement der Sacfne en Loire bijeengeroepen ter benoe ming van zes afgevaardigden in plaats van die wel ker verkiezing door de wetgevende vergadering vernie tigd is geworden. Parijs 5 April. Men zegtdat de Rooden meer dan ooit woelen en gaarne eene gewelddadige manifes tatie zouden beproeven. Changarnier schijnt hnnne be doelingen to raden en is op zijne hoede. Hel Luxemburg-paleis dat in tijd van opstand als een zeer gewigtig punt beschouwd wordt is daarom dezer dagen in een geduchlen staat van verdediging ge- hragt. Als reserve zijn 150 vaatjes patronen in do kolders gebragl. Nnauwelijks is de dag der verkiezing opgegeven of reeds beginnen wederom van alle zijden de kuiperijen. De clubs voor de verkiezingen zijn ailerwege geopend. Er zal eene groole democratische vereeniging gehouden worden waarin men weder groole hevigheid van taal verwacht. GBOOT-BBlTTABIiaiEia. Londen 6 April. Volgens de bijzonderheden welke de maatschappij die eigenares was van do ver ongelukte stoomboot Royal Adelaide, aan de dagbladen heeft medegedeeld heeft dat onheil aan 206 personen zoo passagiers als equipage, het leven gekost. Schip en lading waren voor 30,000 p. st. [f 360,000) verzekerd. De Amerikaansche bladen schatten de waarde van het goud dat sedert de eerste herendingen in 1848 uit California in de Ycrecnigde-Slaten is ingevoerd op 12 millioen doll. Gedurende het jaar 1849 zijn te Valparaiso 968 koopvaardijschepen binnengoloopen waaronder 12 Ne- derlandsche. Amsterdam, 7 April. Naar men verneemt heeft zich jl. vrijdag avond in hel Casino alhier eene com missie gevormd tot het daarslellen eener vereeniging ter opleiding van jeugdige zendelingen van heider kunne, ten einde de pogingen van d.r Giitünff le ondersteu nen ter uitbreiding der Kvangelie-leer in China. Oolc le Rotterdam is eene commissie tot hetzelfde doel werk zaam. 's Gravenhage 5 April. Heden is in de zitting van de eerste kamer der staten-generaal na langdu rige beraadslagingen gestemd over de vraag of do kamer de vijf heeran die onlangs op nieuw tot burge meesters (een hunner lot grietman) benoemd zijn bij voortduring als leden dezer kamer beschouwd kunnen worden. Deze vraag is toestemmend beantwoord mot 14 tegen 11 stemmen. De heer Uo/J'man hoeft daarna het woord gevraagd en zich beklaagd over den willekeur die hij de onlangs gedane benoemingen van burgemeesters scheen te heb ben plaats gehad. Ten einde het ministerie in de ge legenheid te stellen openlijk aan te toonen dat ten deze noch onregtvaardig noch willekeurig gehandeld is verzocht hij verlof, daaromtrent van het gouverne ment inlichtingen te vragen. Bij stemming is liet gevraagde verlof tol interpellatie verleend met 22 tegen 2 stemmen en bepaald op aanstaanden maandag. Men leest in het Weekblad van het liegtDe Neder lander verzekert dat het door de Tielsche Cl. medege deeld herigt, dat de wet op de regterlijke organisatie door den minister van justitie in gereedheid en thans reeds hij den raad van state in overweging zou zijn gebragt onwaar is. Wij kunnen verzekeren dal werkelijk in de residentie niets bekend is dat bel berigt van do Tielsche Cl. zou bevestigen. Daar soms Nederlanders aan de bepalingen der nieuwe wet op de vreemdelingen onderworpen wor den herinnert de minister van justitie dat ingezete nen bij hel gemeente-bestuur hunner woonplaats, kos teloos binnonlandsche paspoorten kunnen bekomen (naar een tevens door z. exc. vastgesteld model) wier vertoon ontheft van do toepassing der wetsbepalingen op de vreemdelingen. 's Gravenuage 7 April. Ten opzigte der wets ontwerpen welke in de vereenigde zitting der heide kamers van de staten-generaal die tegen 19 April bo- schreven iszullen worden voorgedragen verneemt

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1