VERVOERMIDDELEN. ADVERTENTIE!! O in in Zf dl dc g'.- 11 lx er st ka TB er kr sp 011 vr de de de sti op re te dr ba zijn den 22 Januarij II. twee bergen ingezaktmet bet noodlottig gevolg dat vier dorpen met 290 huisgezin nen benevens al hun vee en goed in den val zijn be dolven. Volgens brief van kapitein P. D. Nap voerende het fregatschip Madura, is hij den 10 Januarij 11. van Botterdam te Moulmain (Baai van Bengalen) aangeko men zijnde genoemde bodem het eerste Nederlandscbe schip, dat aldaar gearriveerd is. 30RIOSTB BUITENIiASnDSCHB TUDINSXN. Met zekerheid verneemt men dat hij de verkiezin gen van 10 Maart vele vreemdelingen en gevonnisde misdadigers in Parijs gestemd hebben. De bedrijvers van zulk bedrog worden met ijver opgespoord de policie heeft er reeds onderscheidene weten te vinden. Den 28 Maart heeft een gedeelte van de Pruissi- sche troepen van het garnizoen te Frankfortplotseling bevel bekomen om zich naar Erfurt op marscb ie begeven. Men blijft algemeen beweren dat de krijgstoe rustingen in alle deelen van Rusland op eene groote schaal worden voortgezet. Dat ook Oostenrijk zich sterk wapent wordt van meer dan ééne zijde bevestigd. Den 29 Maart is te Londen de prachtige S.'-An- nakerk met haren hoogen toren en welluidend klok kenspel in de asch gelegd. OVER HET POTEN VAN AARDAPPELEN. Op de meeste plaatsen is men nog gewoon de aard appelen bij het onderploegen van de mestuit de hand achter den ploeg te leggen of wel bij het spitten van den grond in de voor te zetten en met hel volgende spit te bedekken. Eene ondervinding echter van vele jaren beeft mij en meer andere landbouwers geleerd dat men de meeste aardappelen verkrijgt, wanneer men de poters in den geploegden of gespitten grond met eenen aardappelen-poter plant en de gaten met de egge of dc handhak digi maakt. Een man en een jon gen kunnen op eenen dag zonder bovenmatige kracht inspanning van 15 tot 20 ned. roeden beplanten in dien zij zich daartoe van eenen plantstok bedienenzoo als die door Schwertz in zijne Belgische Landwirschaft is afgebeeld. Ik geloof de meerdere opbrengstdoor deze wijze van planten te verkrijgen, op een vijfde lol zesde gedeelte van den oogst te mogen aanslaan. De oorzaak van do grootere vruchtbaarheid van dit knolge was bij de opgegeven bewerking vermeen ik in de om standigheid te moeten zoeken dat de knollen in die evenredigheid sterker aanzetten naarmate de uitspruit sels minder diep onder den grond kunnen voortloopen hetwelk natuurlijkerwijze door het vast aanperscn van fien grond rondom den poter aanmerkelijk wordt be- iioeijelijkt en tegengegaan. I LandhuishCl.) [gel.) Wardenbcrg. Londen heeft zooals bekend is thans meer dan 2 millioen inwoners. 2500 bakkers verbruiken aldaar jaarlijks door elkander 2,910,000 Ned. mudden graan, meest tarwe 990 boterverkoopers leveren 11,000 ton j(elk van 1000 Ned. ponden) boter en 13,000 ton kaas. Er zijn 3000 kruideniers of thee-koopers 1900 melk- winkels en een zeer groot aantal uitventers verkoopen 29,080,000 hectoliters melk of wat daarvan althans den naam heeft 1,700,000 runderen, schapen en varkens worden behandeld in 1700 slaglerswinkels. Er wordt jaarlijks voor meer dan hén millioen gulden aan gevo gelte verkocht 400 vischkoopers verkoopen zeker meer dan 6'/, millioen Ned. ponden visch 1300 fruitwinkels zetten voor eene waarde van 12 millioen guldens om 1000 wijnkoopers en 11,000 kroegen zorgen voorde oodige en helaas I ook voor de overbodige dranken. Er zijn 2880 kleêrmakers 1080 modemaaksters enz. i. alles volgens hel laatst uitgekomen Post office Lort- Directory 1849. Dok in de Vereenigde Nnord-Amerikaansche Staten „réll om de tien jaren eene algemeene volkstelling de uitkomsten daarvan zijn geweest 1790 3,929,827 zielen. 1800 5,305,925 1810 7,239,814 1820 9,638.131 1830 12,866.920 1840 17,063,353 Wan neer de vermeerdering van bevolking in gelijke Verhouding blijft toenemen zal men bekomen in 1850 22,750,000 zielen. 1860 30,333,000 1870 40,444,000 1880 53,925,000 1890 71,900,000 1900 95,866,000 De oppervlakte welke bet grondgebied der Veree nigde Staten sedert de inlijving van Texas en van Californie beslaat is van 120,000 geografische kwa draat mijlen en alzoo tien maal grooter dan die van Duitschland. Volgens de beste berekeningen telt Duitschland 45 millioen inwoners en derhalve zouden de Vereenigde Staten er 450 millioen kunnen bevatten. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn bet land der zee-wonderen. Behalve de sloornbóol-maat- schappij Cunarddie wekelijks een barer acht of negen prachtige stoom-fregatten van Liverpool doet vertrek ken zal de maatschappij Collins hare eerste bootde A tlanticop 27 April van New-York naar Liverpool doen vertrekken do maatschappij van Glasgow naar New-York vangt hare dienst aan op 10 April met de City of Glasgow eindelijk zal de Hamburgsche maat schappij met 6 April de vaart op New-York openen met de Helena Sloman dit alles gevoegd hij de dien sten van Southampton en Bremen belooft bijna dage lijks een arrivement of vertrek uit of naar Europa door middel van stoomschepen. Maandag II. is er te Londen een feest gevierd dat door de Times met de benaming van kermis onder de Theems wordt bestempeld. Het was de verjaardag van het openen van den tunnel en door directeuren der onderneming is ter herinnering hieraan een groot feest onder de wateren der rivier gegeven. De geheele lengte van den tunnel en van eiken zijtak er van was versierd met duizende lampen verschillende kleuren van licht verspreidende de wanden waren bezet met schilde rijen de fraaiste gezigtpunlen van de bovenoevers voorstellende onder vrolijke muzijk hadden onder scheiden afwisselende vermakelijkheden plaats en even als op eene kermis stonden er rijen van kramen in welke ververschingen en fraaijigheden van allerlei aard te koop waren. Dit feest heeft drie dagen lang ge duurd gedurende welke de tunnel door duizende van menschen bezocht is geworden. In Frankrijk worden de gezworenen sedert de nieuwe orde van zaken even als de vertegenwoordigers der natie bij reglstreeksche verkiezingen benoemd en zijn alle burgers geregtigd als zoodanig zitting te nemen om uitspraak over hunne mede-burgers te doen. Nu moge de wet allen hiertoe bekwaam achten de weêrbarstige natuur schijnt zich inet dat stelsel van al gemeene bekwaamheid nog maar niet te willen vereeni gen de heide volgende staaltjes kunnen tot staving biervan dienen: Eene jury had onlangs uitspraak omtrent een beschul digde te doen twee nog in zoodanig iets onbedreven leden, vroegen een derde', hoe zij met hun slembriefjes te leven hadden Hel antwoord was de vraag is of de gevangene werkelijk schuldig is gij moet n we briefjes dus invullen met ja of neen. Zij namen dat antwoord letterlijk op en hunne briefjes verschenen met de woor den ja of neen. Toen nu de voorzitter vroeg wat dit beteekenen moest was hun antwoord men heeft ons gezegd dat wij aldus moesten invullen. In een ander geval bevatte een der briefjes onschul dig met verzachtende omstandigheden. Tijdens de verovering van Lahore door de Britsrhe troepen geraakte een prachtige diamant de Kollnoor genaamd in handen der overwinnaarsde majoor Edwards, die belangrijk deel aan die expeditie heeft genomen zoude die diamant in naam van het leger aan de koningin Victoria aanbieden maar onlangs heeft de gouverneur-generaal van Indio verklaard dat H. M. dit kostbare geschenk van de hand had gewezen. De Kollnoordie den vorm heeft van een klein hoen der-ei is de grootsie diamant die ter wereld beslaat hij wordt geschat eene waarde te bezitten van 260,000 p. sl. [f 3,120,000 Neder!.) Men weetdat do expeditie welke door de Engel- sche admiraliteit zal worden uitgezonden om sir John Franklin en diens lotgenooten op te sporen een groot aantal luchtbollen medeneemtspeciaal bestemd om in de Noord-Poolstreken op het ijs over eene groote uilgestrektheid veelkleurige papiertjes te verspreiden waarop het doel der expeditie staat vermeld. Thans heeft de admiraliteit bevolen die biljetjes te vervangen door schillerendp vellen satijn en niet van kleinen maar grooten omvang, opdat de inlanders niet slechts genoopt worden dezelve op te rapen maar dezelve als tooisel te dragen waardoor het hekend worden der po gingen van opsporing nog meer kan worden bevorderd. Brouwershaven 1 April. Binnengekomen Prin ses Sophia, kapt. J. II. Pellenwessel en Erfprinses van Oranje, kapt. C. J. Kaleshoek beide van Batavia naar Rotterdam. DILIOEKCS- DXEKSTES CORRESPONDERENDE OP DE STOÓMBOOTEN AANLEGGENDE AAN HET ZTJPE Vertrek-uren van Zieri hzee gedurende de maand April* (Dienst tusschen Middelburg en Botterdam.) Woensdag Dondeidag Vrijdag Zaturdag Zondag Djngsdag Naar Middelburg: 3, 's morg. 11 4, 's midd. 12 5, 'snain. 12V2 6, 2V2 7, - 2'/2 9 's morg. 7 Naar Botterdam: Woensdag 3,'smorg. 4]/2 ure. Donderdag 4, 4'A Vrijdag 5, 5 Zaturdag 6, Nö-'A Zondag 7, 8 Dingsdag 9, 9 Va (Dienst-tusschen VJjasingen en Botterdam.) Zaturdag Dingsdag Naar Vlissingen: s nam. 's morg. 1 ure. sy2 Naar Rotterdam". Vrijdag 5,'s morg. S^ure. Maandag 8, Woensdag Donderdag Vrijdag Zaturdag Maandag Dingsdag (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen". 8'/a 3, 'snam. 4v 5, 's morg. 6, 8, 9 12>A ure. l'/a 6 6% Heden beviel, door Gods goedheid zeer voor spoedig van een' Zoon, J. A. VERDOORN, geliefde Echtgenoot van Oosterland J. M, BOUVIN den 31 Maart 1850. Notaris. VERKOOP bij geregtelijlee uitwinning van Zierikzee 30 Maart. Heden is naar zee gezeild het fregatschip de Roompotkapt. H. H. de Boer naar New-Castle en Hong-Kong. Ten verzoeke van Jonkheer WILLEM DIGNUS de JONGE in betrekking van Ontvanger-Grillier hij do Centrale Directie van de Polders Schouwen Burgh en IVestland wonende te Zierikzeeten deze woonplaats gekozen hebbende ten Huize van den Heer M.r HEN- DBIK ALBEBTvan IJSSELSTE1JN Procureur voor de Arrondissements-Rpgihank te Zierikzee, wonende aldaar in de Nieuwe Bongerds!raat wijk D 11.° 221 en als zoodanig door voornoemden Jonkheer Willem Uignus de Jonge gesteld om den Verkoop bij Gereg- telijke Uilwinning van de na te melden Onroerende Goederen in zijnen naam in de leregtzilling van de Arrondissements-Regtbank voornoemd, te vervolgen, en Ten laste van COENRAAI) HOFNAES Herbergier, wonende te Zierikzee zal worden overgegaan tot den Verkoop bij Geregtelrjke Uitwinning aan den meest biedende of lioogstafmijnendevan de na te melden OXK O Mi 11SC.1 DB GOBDERJEN, te weten 1." Eenstuk MOUWI.AWD, gelegen in de Ge meente Kerkwervein Zuidlokken aldaar, kadastraal bekend sectie F n.° 164 met eene inhoudsgroolte van negen eiv twintig Koeden deriig Ellen. 2." Een stuk gelegen in dezelfde Gemeente bezuiden de Vroonweg aldaar kadas traal bekend sectie G n.° 42 met eene inhouds- grootle van zestig Roeden tachtig Ellen. S." Een stuk BOSJIVSjA.!!!), gelegen in dezelfde Gemeente, bezuiden de Vroonweg aldaar kadastraal bekeml sectie G n.° 21 met eene inboudsgrootta van één Bunder drie Roeden veertig Ellen. 4.° Een stuk WEILAIID, gelegen in dezelfde Gemeente bezuiden de Vroonweg aldaar, kadastraal bekend sectie G n." 22 met eene inhoudsgroolte van één Bunder vier en veertig Roeden tachtig Ellen. 5." Een stuk WEILAIDgelegen in de Gemeente Zierikzee in den Polder de Zuidhoek aldaar kadas traal bekend sectie F n.° 81 met enne inhouds groolte van één Bunder vijf en vijftig Roeden dertig Éllen. 6." Een stuk WBILAIU, gelegen in dezelfde Gemeente in den Polder de Zuidhoek aldaar kadas traal bekend sectie F n.° 82 met eene inhouds groolte van twee en veertig Roeden negentig Ellen En 7." Een stuk BOUWI.AKDgelegen in de zelfde Gemeentein het Poortambacht aldaar, kadas traal bekend seclie C n.° 466 met eene inhouds groolte van één Bunder zes en tachtig Roeden zes en dertig Ellen. - De toewijzing van de voormelde Onroerende Goede ren zal plaats hebben op Dingsdag den dertigsten April des jaars 1800 vijftig, des voormiddags ten elf ure, ter leregtzilling van de Arrondissements-Rogtbank voornoemd. H. A« VAN IJSSELSTEIJN ProctATcuir» TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS»

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2