Woensdag 3 April. 1850. ■N°. 21. Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. BINNENLAND. ZIERIKZEESCHE COURANT. abonn£m£nts-pbijs: Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren'snamidd .vóór ure. verschijnt: PltlJS DIHABVSBTSKIIES: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en lloodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, duitschlans. Keulen 28 Maart. Bij alle militaire depóts in Beijeren heerscht de grootste drukte en de vesting In- golstadt wordt in staat van tegenweer gesteld. Uit Athene verneemt men dat de Engelschen 11 der door hen opgebragte Grieksche schepen hebben vrijgegeven. r B A S K B II E. Parijs 28 Maart. Men schat het aantal geschorste of afgezette onderwijzers sedert 11 Januarij 1850 op ongeveer drie duizend. Het getal staatkundige gevangenen in hel koning rijk Napels en Sicilië bedraagt thans meer dan .'13,000 zulks is door een chef der policie aan een diplomatiek gezant verzekerd. GBOOT-BBITTABNIBN, Londen 25 Maart. De Times roemt zeer het ge drag van den koning van Wurtemberg. met betrekking j tot Pruissen en Z. M. rede onlangs in de kamers ge houden. Het blad vermeldt verder de oproeping der vergadering te Erfurt als eene geheele mislukking en vaart op nieuw tegen Pruissen te velde partij kiezende voor alle kleinere üuitsche vorstendommen die zich tegen dat rijk verzetten. Het is alleen Pruissen zegt de Times, dut zich nog niet met Oostenrijk vereenigd heeft. De Engelsche marine telt tegenwoordig niet min der dan 150 admiraals, 515 kapiteins, 848 com mandeurs en 2221 luitenants. Londen 28 Maart. In het lagerhuis zijn klagten ingekomen wegens de vervalscbing van koffij met cichorei. Er bestaat een plan om in deze hoofdstad nog een kolossaal dok met pakhuizen aan Ie leggen waar van de kosten op 1,500,000 ponden sterl. (ƒ18,000,000) worden geraamd. Onder bet opschrifteen Joodsche martelaar leest men in den Times het volgende Met een smartelijk gevoel hebben wij berigt ontvangen van eene bar- baarschheid welke onlangs in bet keizerrijk Marokko heeft plaats gehad. De bijzonderheden daarvan waren verval in een particulieren briefontvangen door den heer Abraham Sebag een achtingswaardig Israël, han delaar ter dezer slede wiens broeder»het offer is ge worden van de barbaarschheid der inwoners van die onbeschaafde oorden. Judas Sebag Joodsch hande laar gevestigd in do stad Alig bij Mogador was valschelijk beschuldigd geworden de Maliomedaansche godsdienst belasterd te hebben. Deze laster was inge geven door de ijverzucht van sommige Muselmansche kooplieden. Hij werd gebragt voor den gouverneur of eersten overheids-persoon der stad met name Leschusman-Ben-Nassam. Deze, na de beschuldiging te hebben aangehoord velde een vonnis waarbij de beschuldigde veroordeeld werd de Maliomedaansche godsdienst te omhelzen onder bedreiging van anders levend verhrand te worden. Judas Sebag weigerde met verontwaardiging aan dit vonnis gehoor te geven en koos liever den dood dan zijne godsdienst afvallig te worden. De gouverneur liet daarop onmidtlelijk een groot vuur aanleggen men sleepte den ongeluk kige daarheen en weldra was hij door de vlammen verteerd. Hij bad nog slechts den ouderdom van 24 jaren bereikt. b b d g i b. j Brussel 29 Maart. De Belgische dagbladen maak- len dezer dagen gewag van eene vreesselijke misdaad welke drie jaren geleden Ie Leuven gepleegd en eerst nu ontdekt is. De dader, Langenack geheeten is II. Zondag in hechtenis genomen en heeft zijne schuld be kend. Van het door hem gegeven verbaal nopens bet gebeurde geeft een Brusselsch dagblad het volgend ver slag Op zekeren avond keerde Langenack na een ver- moeijepden dog huiswaarts. Hij vond de deur geslo ten zijne vrouw en dochter die zien béide aan de schandelijkste uitspattingen schuldig maakten waren afwezig. Hij ging naar de kroeg dronk daar langen tijd en veel en keerde vervolgens waggelende naar zijne woning weder. Thans stond de deur aan of schoon de nacht naderde waren de vrouwen na een oogenblik Ie huis doorgebragt te hebben terstond we der uitgegaan. Langenack sloot de deur en viel in slaap. Reeds was de nacht half verstreken toen hard aan de woning werd geklopten Larigenack zijne doch ter hoorde die hem verzocht binnengelaten te worden. Met onvasten tred ging bij naar de deur opende die keerde naar zijn bed terug en legde zich op nieuw ter ruste. Spoedig daarop naar hij verzekert werd hij wakker de beide dronken vrouwen uitten allerlei ver- wenschingen en maakten een schrikkelijk rumoer. Lan genack die nii zijn geduld verloor .stond nogmaals op zocht op den tast den pöofc van de kagchel daarmede vervolgens in het rond zwaatjende sloeg hij zoo lang dat het stil werd en aHes weldra zweeg. »l)es morgens bij zijn ontwaken vond Langenack twee lijken en een stroom van bloed Wat deed hij nu Hij sing aan eene pomp in de huurt water halen legde de lijken in eene der bedden maakte het vertrek schoon en stortte telken male het roodgekleurde water voor zijne deur uit in weerwil der lastige blikken eener buurvrouw. Daarna gebruikte hij zijn ontbijt en toen hel werkuur sloeg sloot hij de deur en ver trok. Des avonds keerde Langenack terug vroeg zicli- zelven nu af, wat bij thans met zijne vrouw en dochter doen zou en weldra was zijn bes!uit genomen. Eeuige uren waren hem voldoende om de steenen vloer op te nemen van het eenige vertrek waaruit zijne woning be stond om een kuil te delven de dooden te begraven en de steenen weder op hunne plaats te leggen. Daar Langenack dien dag buitengemeen veel gearbeid had sliep hij weldra in en zoo ook den volgenden dag en den dag daarna en dus een geheel jaar achtereen. De gewoonten en het karakter van den metselaar schenen geene verandering hoe ook genaamd ondergaan te hebben. »Sedert twee jaren was Langenack verhuisd en dacht aan niets meer toen het geruchtdat zijne oude wo ning werd afgebroken, hem verontrustte. Hij wenschte zich met eigen oogen daarvan te overtuigen en nam daarop de vlugt maar weldra keerde hij nogmaals naar het tooneel zijner misdaad terug en werd nu in hechtenis genomen." De kwestie of de wet van 29 Nivóse jaar XI! in België nog verpligtend zij dot is of de vader van zeven kinderen de opvoeding van één dier zeven ten koste van den staat, eischen kan is door ile reglbanken in Belgie en Holland in tegenovergestelden zin heslist. Dezer dagen is deze zaak voor de eerste maal voor bet hof van cassatie in Belgie behandeld en daaromtrent beslistdat de wet van het jaar XII opgehouden heeft in Belgie verpligtend te zijn dat zij door de Fransche politieke wetten en door het veranderd stelsel van onder wijs waarvan het een gedeelte uitmaakte vernietigd is. 's Gravenhage 30 Maart. De commissie van ge deputeerde staten belast met de voorbereidende maat regelen voor de kieswet aan bet ministerie van bin- nenlandscbe zaken vereenigd geweest heeft donderdag hare laatste bijeenkomst gehouden en z. exc. de mi nister heeft de leden in het hotel het Keizershof ter maal tijd genoodigd. M en verzekert dat Z. M. de koning vergezeld van H. M. de koningin en de beide koninklijke prin sen eerlang eenige provinciën van het rijk vooral de noordelijke zal gaan bezoeken. Blijkens de opgaven tot dusverre bij het depar tement van binncnlandsche zaken ingekomen heeft de algemeene collecte tot leniging der verliezen door den joógsten watersnood in de onderscheidene daardoor geteisterde provinciën veroorzaakt aan hen wien het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel of tot voor ziening in hunue behoeften-, opgebragt 193,951,65. Daarenboven is hij voormeld departement nog regt- streeks ontvangen aan verschillende giften eene som van 62i0,821/s zoodat de som voor de onderschei- dene geteisterde provinciën ingezameld bedraagt, voor zooverre tot nu toe is bekend f 200,191,97'/,,. Middelburg, 29 Maart. Bij circulaire van 26 dezer Prov.-bhid n.° 37) zijn burgemeesters en wethouders der sleden benevens burgemeesters en assessoren der steden en gemeenten ten platten lande door den heer staatsraad gouverneur dezer prov., aangeschreven uit hoofde do thans ais dislricts-commissarissen fungerenda lusschcn-amlitenaren met den 1 April aanstaande zul len opgehouden hebben, te bestaan voorlaan regtslreeks met gouverneur en gedeputeerde staten te correspon deren. Volgens eene waarschuwing van den officier vaa justitie te Middelburg zijn er ook in zijn arrondisse ment in omloop gebragt valscbe 25-centsstukken ver moedelijk uit tin gegoten en kennelijk aan derzelver blaauwachlige kleiir ofschoon overigens zeer naauw- k on rig alle de kenleekenen van echte muntstukken voe rende. Heden is hij bet dorp S.'-Laurens in eene sloot gevonden het lijk van een 15jarig jongeling uit deze stad. Na zich eergisteren naar gemeld dorp te hebben begeven om aldaar voor zijnen patroon eene bood- schap te verrigten heeft hij zich vermoedelijk met slootspringen of volgens de meening van sommigen met stokken snijden willen vermaken maar heeft het ongeluk gehad in hei water ta vallen en daar er geene» hulp aanwezig was is hij verdronken. De commissie hoon voor Werk te Middelburg heeft dezen winter beproefil in hare werkplaats houten kinderspeelgoed te doen vervaardigen. Zij zag daarin een nieuw vak van werkzaamheid geschikt om bezig heid en verdiensten aan eenige werklieden te verschaf fen zonder eenige bestaande kostwinning te benadee- len. De commissie maakt thans bekend, dat zij dal fabri- r- kaat in een depót te Middelburg te koop stelt met verzekering dat hetzelve in fraaiheid deugdelijkheid van bewerking en prijsde vergelijking met het buiten- landsclie kan doorstaan, en dat, zoo bet aftrek vindt dat vak van werkzaamheid ineen volgend jaar voor uit breiding vatbaar zou zijn en dus aan nog meerderen werk kunnen verschaffen. ZieriïvZEE 2 April. De administratie der registra tie enz. onderrigt zijnde dat vele boekhandelaren winkeliers dobitanlen van loterij-briefjes enz. van meening zijn dat de gedrukte beriglen welke zijlie den aan hunne woningen voor het publiek ter lezing voorhangen niet aan liet zegelregt onderhevig zouden zijn beeft den daarbij belanghebbenden herinnerd dat art. 23 der wet van 3 October 1843 Staatsblad n.a47) die berigten uitdrukkelijk aan het zegelregt onderwerpt, met bedreiging eener boeto van f 50 voor iederen on- gezegelden afdruk dat volgens art. 32 derzelfde wet- voor die boete aansprakelijk is ieder die eenen onge- j. zegelden afdruk voor het publiek ter lezing voorhangt, r- en dat de daartoe bevoegde ambtenaren zijn aangcschre- i ven, om op de overtredingen tegen die wets-bepalii kleur naauwkeurig toe te zien. lijk aan Hel koninklijk gezin zal zich den 10 dezer na. |or- Amslerdam begeven. Yan wege het Zendoling-Genootschap der Evan- gelische Broedergemeente te Zeist zijn in de vorige weak drie zendelingen naar Suriname vertrokken de broe ders Meijer Schaible en Nonnig. Volgens een' particulieren brief uit Java heb ben de beide districten ïrogong en Liliesin de Preanger-regentschappen gelegen eene zware ramp go- troffen. Van de bergketen in welker midden zich de geduchte vuurspuwende berg de Goentoer tot op eene hoogte van 6312 voet boven de oppervlakte van de zee verheften van daar zijne vuurmassa uitstort

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1