It W°. 24. Zaturdag 23 Maart. 1850. 1 A 1 V r Woensdag en Zaturdag. V buitenland. binnenland] ZIEMZEESG COURANT. ABOKMEKEISTS-PBUS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.15. P Inzending der Advertdaagst e voren.' s namidd .vóór ure h BL verschijnt: PRIJS DEB ADVERTEWTIEMÏ Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Ooodberigten van 1 -6 regels h f 1 behalve het Zegelregt c ge oo. reci v; "w ii kr inc cor i»c all ne ge scj ki w si H h' «j h i I 1 Het is er verre af, dal wij de deugd der va derlandsliefde daarin zouden ineenen te bestaan dat wij ieder die andersdart wij over desxelfs belangen en regelen van de wijze dier belangen scheef zouden beoordéelen, of hunne rèdeneerin- ge'n toeschrijven aan verkeerde, algemeen af te keuren beginselen; of dat wij de mannen, die aan het hoofd des bcstüurs geplaatst zijn, aan merken als omgekochte loontrekkers eener andere partij, dan welke wij aankleven; of hen om de geringste feil, vertraging of verflaatiwirig in een uf ander deel hunner moeijelijke betrekking ver dacht houden als weifelaars gunstbejagers of vleijers. Maar geheel iets anders ook is heten dit houden wij geenszins voor vaderlandsliefde, met koude onverschilligheid aan te zien hoeda nig er met de heiligste en dierbaarste belangen van dat vaderland wordt gehandeld. Vólgens de grondbeginselen toch van den Atheenschen wetgever, was bet een misdrijf tegen den staat, onzijdig te blijven in staatsbewegingenen wij stemmen in met Boungbroke,als hij zegtdat nie mand meer verstandelijke vreugd smaakt, dan hij die de zelfbewustheid heefteen waar vader lander te wezen, dieal de vermogens van zijnen geest te koste legten alle zijne gedachten en be drijven doet zamenslemmen, oin het waarachtig nut van zijn vaderland tc bevorderen. Daar toch is het groote veldwaarop elk, naar stand en kring, krachten en vermogens, aanleg en talent, kan werken en woekeren, ja er zelfs wonderen verrigten. En als wij dan bezield met zulke gevoelens bij de tijdelijke sluiting der Tweede Kamer van de Staten-Generaal ons de vraag doen: wat is er, sedert de opening dier kamer, wat, sedert bet Ministerie Tmorbeoke de teugels des bewinds in banden heeft genomen ten nutte en heil van volk en vaderland verrigt - dan waarlijk, worden wij gedrongen te erkennendat er een zee van wóórden zijn gebezigd, eri eene menigte amende menten en nog eens amendementen zijn voorgedra gen maardat er, over het algemeeneenige locale en provinciale belangen uitgezonderd, voorliet volk niets is tot stand gekomendan de ééne wet op de posterijenin te voeren wanneer de ko ning zulks zal goedvinden. Wij zeiden vooraf, niet tot de bedillers der staatsmannen te behoorenmaarwij vragen met vrijmoedigheid: weegt het aannemen van ééne enkele wet op tegen de behoeften der natietegen het geld dat zoodanige wet haar kost Indien elk wets-ontwerp zóó moet besproken bediscutiëerd geameridementeerd worden als bet lot geweest is van dat op de brievenpoiten dan kan er geregeld op gerekend worden dat wij althans in deze zitting alles behalve zullen vervuld zien de bepaling der Grondweten in wezen geroepen die wetten zonder welke de ver anderde Grondwet kracht noch klem heeft, dan zal het wel met het werk en regt der rëgtstreek- sche verkiezingen gaanzooals de oude slender aanwijst; vrijheid van vereeniging, onderwijs en godsdienst zal dan wel het beeld zijn der schaduw, die, hoe ijverig nagejaagd, toch nooit gegrepen wordt, maar altijd bij de omhelzing ontvlugt. Het hapert met dat al niet aan het besefdat in verschillende opziglen verbetering wenschelijk, ja, behoefte is. Men herinnere zich de verkla ring des Ministers van Financiën die het gebrek kige van het zegelregt openlijk erkend heeft. Maarwat baat dit alles zonder verwezenlijking en verbetering van dat gebrekkige? Men móge met regt in vele opzigten onze eeuw die van voor uitg any noemen; de volken mogen algemeen meer en juister begrippen nopens hunne regten hebben en met regt een aandeel vorderen in het landsbestuur; die vooruit gang echter schijnt zich als nog niet uit te strekken tot de hebbelijk heid, om met klem en spoed daar verordeningen te brengen waar men van derzelvër behoefte ook op het diepst doordrongen is. Hierin staan onze tegenwoordige staatsmannen verre achter hij onze vaderen, die, in weinige dagen, de gewigtigste besluiten namen niet slechts, maar ter uitvoer bragten en die in ééne enkele vergadering plan nen beraamden, waarvan de spoedige uitvoering meermalen het vaderland gered hebben uit de hagchelijkste omstandigheden. Mogt men dit van die bezadigde mannen afzien en den volke spoedig zoodanige wetten schenken als hare behoefte en het wel begrepen belang des lands vordert; dan is er hope, dat de Grondwet waar wordt. Ill BEKENDMAKING. Ruugemtester en Wethouders der Stad Zierikzee maken hekend datde B3E6-ROOTI3SG voor «leze Stad en het loojiende dienstjaar door herren Gedeputeerde Staten dezer provincie gearresteerd den 1 dezer maand van heden afdadelijks, gedurende veertien dagen op de kantoor-uren ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen. Zierikzeeden *21 Maart 1850. Burgemeester en Wethouders, DE CR.ANEvt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. K.UOEF. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, voldoende aan het besluit van lieereri Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 15 Julij '1844 n.° 1, Provinciaalblad n.° 87.) Herinneren bij deze de ingezetenen dezer Stad aan de bepaling der wet van den 1 Maart 1815 Staatsblad n.° 21 betrekkelijk de VIERING VANDE ZON-EW FEESTBAGEST hoofdza kelijk inhoudende: Dat op die dagen geene beroeps-bezigheden mogen verrigt wor den welke de godsdienst zonden kunnen storen en geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingéval van noodzakelijk heid, met schriftelijke toestemming der Plaatselijke Regering. Dat, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkochten dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienst beslemd de deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank ver kocht wordt, binnen den besloten kring der gebouwen liggende, zullen gesloten zijn en dat gedurende dien tijd geenerhande spelen mogen plaats hebben. Dat geene openbare vermakelijkheden op die dagen zullen ge doogd worden blijvende het evenwel aan de Plaatselijke Bestu ren vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te slaan mits niet, dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst-oefeningen. En dat de overtredingen tegen deze bepalingen zullen gestraft worden met eene geldboete van niet hooger dan 25,00, of, in geval van onvermogen met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen te verdubbelen ingeval van he haalde overtredingen en daarenboven verbeurdverklaring der te koop gelegde of uitge stalde goederen en het sluiten voor eene maand van herbei gen of andere publieke plaatsen. Burgemeester en Wethouders vertronwen dat deze herinnering voldoende zal zijn. om den dag des Heeren en de erkende Feest dagen binnen deze Slad op eene allezins godsdienstige wijze te doen vieren doch hebben niettemin den Commissaris van Po- licie dezer .Stad gelast, om op de uitvoering der vorenstaande ver ordeningen te lettenen te doen lellen tegen de overtreders pro ces-verhaal op te maken en in het algemeen zorg te dragen dat alle hinderlijke bewegingen en geruchtvooral in de nabijheid der gebouwen, tot de opeobare Eeredienst bestemdworden voorge komen of belet. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afge kondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst.. Zierikzee den 2i Maai t 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. DUITS CHI.ANI>. Berlijn 18 Maart. De aanstaande opening van den Duitschen rijksdag te Erfurl is thans hel onderwerp, dat aller deelneming tol zich trekt en alle andere aan gelegenheden op den achtergrond stelt. De raad van bestuur is daar ter slede aangekomen en heeft er reeds zijne zittingen geopend. Francfort 17 Maart. Thans is ook van do zijde van Z. M, den koning der Nederlanden voor het groot hertogdom Luxemburg, ontvangen de tot nu toe slechts voor het hertogdom Limburg gegovene toestemming lot hel interim. F R A N K R IJ K. Parijs 17 Maart. Men begint den toestand van zaken met meer kalmte te beschouwen. De dagbladen der behoudende parlrj te beginnen met den Napoléon betoogen dat do verkiezingen geen ander gevolg zullen hebben dan de meerderheid naauwer aan elkander le verbinden en het gezag sterker te maken doordien de fracliën der meerderheid de noodzakelijkheid zullen in zien zich niet te verdoelen tegenover een* vijand dio sterker is dan men zich voorstelde en alzoo zich ook meer aan don voorzitter der Hepubliek zullen aansluiten. Do uitslag der verkiezingen is nu geheel bekend 21 socialistische candidaten en 10 der behoudende partij zullen in de wetgovende vergadering zitting nemen. De italiaansehe dagbladen bevestigen ook de tij ding eener aanvrage van schadevergoeding door het En- gelsch bewind aan liet Tosoaansche. Die zaak schijnt echter niet van veel beteekenis te zijn. Parijs 18 Maart. De meest volmaakte rust blijft voortdurend alhier heerschen. De uilslag der jongste verkiezingen van Frank rijk heette eerst eene nederlaag. Een paar dagen later zeidemen, dal de verkiezingen een minder gelukkig resul taat opleverden en nu zijn er reeds organen der be houdende partij die er eene overwinning van de goede zaak in zien wijl in 8 van de 15 departementen bet socinlismus den strijd verloor. Maar vragen anderen van waar gaat de poli tieke invloed uit van de departementen of van de hoofdstad Waar maakt men de revolution Parijs heeft immers de revolutie gewild. »Wal dezer dagen in Frankrijk geschiedde en wat men er nu spreekt voorspelt dit de regeringloosheid zal nog meerder veld winnen de armee blijft stemmen en het algemeen stemregt zal het gouvernement in han den spelen van de Parijsche bevolking. Volgens een blad van Florence zou Toscane Busland's hulp hebben ingeroepen tegen de eischen van Engeland betreffende de onderdanen van dat rijk welke bij het beleg van Livorno om helleven kwamen. 's Gravenhage 19 Maarl. De booge raad kamer van strafzaken heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den proc.-gen. hij het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland tegen een arrest van dat bof, waar hij heslist was, dat tie straf, aan den heer A. J. E. van Bevervoorde opgelegd hij arrest van den 15 April 1848 op 14 November 1849 was verjaard. De raad zich hoofdzakelijk vereenigende met de gronden aan gevoerd door m.' O. Léon, ter bestrijding van het door den proc.-gen. ingestelde beroep in cassatie heeft dat beroep verworpen de kosten te dragen door den staat. Ten gevolge van deze uitspraak is deze zaak geëindigd en het in der tijd uitgesprokeno vonnis tot veroordeeling 1- r- eur aan Ier-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1