BEURS-, 11,'tltKTBEIilG'M EIK. ADVERTENTIES op eenigen afstand van onshetwelk lot do koddigslc looneelcn aanleiding gaf. Met zonnenopgang van den 17 daagde de vrijheid. Wij allen werden volkomen gezond bevonden cn mog- ten nu in de zamenleving terugkeeren van gezonde en zieke menschen. Onze reis werd bepaald tegen 12 ure. Een contract was er gesloten met eetien mukkère (ver huurder van lastdieren) die ons 12 rijpaarden 20 lastpaarden en 2 kameelen moest leveren en wel ge durende de geheele reis door Palestina. Ik nam den vroegen morgen nog te haatom eenen togt te doen naar de Nahr-Anjeh die ten noorden van Joppe in zee vloeit ten einde mij op de plaats zelve te overtuigen dat aan dien stroom het oude Apollonia niet was gelegen geweest. Terugkeerende werd verder de hezigtiging van Jaffa voortgezet die reeds uit het quarantaine-huis was begonnen. Tegen den namiddag zetlede karavane zich in beweging wij wilden dien dag niet verder gaan dan tot Ramleh hetwelk ik nu nog meer hevestigd ben te houden voor het oude Arimathea nadat ik het ge zien heb. Aldaar werden wij zeer heusch in het kloos ter der Latijnen ontvangen welks gardiaan een Ty- roler is. Des anderen daags hebben wij onze reis ver vorderd. Lydda ter zijde te laten liggen zoo als de pelgrims gewoonlijk doen, was ons "onmogelijkvan wege de oudheid waardoor deze stad hoogslgewigtig Onder rijke graanvelden doortrokken wij onder eenen helderen morgenhemel die streken van de Sa- rona welke het gebergte naderen. Na een kort ver toeven in Lud wendden wij ons naar Lahun om den gewonen bergpas te zoeken. Overal waren wij omringd van plaatsen wier namen als waren het die van oude bekenden ons in de ooren klonken wanneer wij vroe gen hoe heet dat of dat dorp? Tegen den middag kwamen wij aan de voorbergen en één uur later in de bergkloof Wady Alé. Ik kan haar niet beter vergelijken dan met het Höllenlhal in het Schwartzwald. Al hooger en hooger klom de weg eindelijk nadat de zon reeds gedaald was bereikten wij Kurihat-Enab het oude Kirjath-Jearim. Hier vonden wij een nachtver blijf gereed. De derde dag zoude ons in Jeruzalem brengen om 9 ure vertrokken wij over de rotsen en tusscheu de rotsen die gaandeweg kaler werden be reikten wij in hel begin van den namiddag Jeruzalem. Gedurende dezen togt waren wij begeleid geworden niet eerewachten. De gouverneur van Jaffa bragt ons met zijne lijfwacht naar Ramleh. Reeds voor die stad ontmoette ons de gouverneur van Ramleh met zijne ruiters. Elk dorp dat wij passeerden zond ons zijnen scheik te gemoet die hulde bragten aan de vorstin. De dragoman van den Engelschen consul te Jeruzalem kwam met eenen janitsaar ons legen op den weg van Ramleh naar Kirjath-Jearim terwijl de consul vari Jaffa met zijnen dragoman en janitsaar van zijne stad uit ons steeds hadden vergezeld. Naauwelijks echter daagde de morgen te Kirjath-Jearim of een SOtal ruiters gfezonden door den pacha van Jeruzalem stond voor ons huis welker bevelhebber verschooning kwam inroepen van de prinses voor zijnen meester die zelf ongesteld zijnde niet in de gelegenheid was geweest de vorstin en haar gevolg af te halen. Eer wij ver trokken daagde een andere stoet op. Tiet waren hoe ren en dames uit Jeruzalem de consul aan het hoofd. Met die allen werd de togt voortgezet, lot dat'de Heilige Stad voor ons lag. Doch daar wachtte ons een treffend gezigt. De geheele hoogte voor de poort van Gihon was bedekt met menschen. Ik mag het getal hegroo- lende van meer dari drie duizend spreken. Voor de poort slond de burgerwacht van Jeruzalem om ons binnen Ie brengen en Ie geleiden naar ons hótel. De straten waren gevuld met menschen welke op de daken geoue plaats meer konden vinden. Wij waren echter met al dal eerbetoon weinig ingenomen wij hadden gewenscht stil en ongemerkt de Heilige Stad binnen te treden ten einde de eigenaardige gewaarwordingen van ons hart niet mogten worden gestoord. Zoo zijn wij dan te Jeruzalem gekomen doch niet zoo als het pelgrims betaamt het Hosanna heeft onze ziel ont stemdTe Jeruzalem is sedert een paar jaren een hótel. Wij hebben alle aanbieding om elders onzen intrek te nemen van de hand gewezen en zijn in de herberg gelogeerd. Huisvesting en tafel zijn zeer welalleen ontbreken In de vertrekken kagobels waar aan wij in de laatste vijf dagen dringende behoefte ge voelden. Maandag toch reeds is de winter begonnen zich op oenc bier ongewone wijze te vertoonen. Wind j bijna storm dan regen bijna stortregen en eindelijk sneeuw die vrijdag morgen nepen duim hoog lag. De vorst is gevolgd zijnde zaturdag het ijs in de poelen op de straten ter dikte van eenen halven duim. In weerwil daarvan hebben wij echter reeds veel gezien. De opgaande zon vond mij reeds zondag morgen op den OlijfbergMaandag zwierf ik de stad door.... Dingsdag hebben wij een toertje naar Bethlehem ge maakt. Woensdag grootendeels in de kerk van hel H. Graf vertoefd. Door de sneeuw wadende heb ik Zien en hel. Kedrondal bezocht. Doch gisteren zondag was de lucht weder helder en heden morgen zijn wij de Damascus-poort uitgegaan en zijn dan in het Kedrondal afgedaald. Wij hebben uit de Maria- bron en uit de Siloa gedronken en toen de middagzon gezien neerzittende aan lïachels wateren. De Zion opklimmendezijn wij tegen 4 ure teruggekeerd. Elke dag (en wij hebben na zulke ook hier op bet gebergte ongewono winterverschijnselen schoone dagen te wach ten) belooft nieuw genot aan de ziel, die, gelijk de onze, diep is getroffen door de groote herinneringen welke aan iederen voetstap zijn verbondenHet is hier overal klassieke en wat meer zegt heilige grond. De tijd vari terugkeer naar Nederland is nog niet bepaald." Ziemk7.ee 19 Maart. Den 19 November II. zijn in degezamentlijke provinciën des rijks geleld 3,054,948 personen. Naar men verzekert zou in de wet op bet hoo ger onderwijs welke thans ontworpen wordt het be houden van slechts ééne academie als grondstelsel wor den aangenomen. IOMGSIK BOITEBiaKDSCHS TIISIKGIBII, De president der Fransche Republiek heeft aan onderscheiden leden der gematigde partij verklaard dat hij Frankrijk wil behouden zoo als Cavaignac Pa rijs redde in Junij. Nu is echter het gevaar grooter want het is overal. Een zeer gewiglig stuk is de troonrede waar mede de koning van Wurtemberg den 15 dezer de lands-vergadering geopend heeft. De krachtige en rondborstige taal van den koning heeft algemeen indruk gemaakt. «Wij willen," zeide de koning, «noch Oostenrijkers noch Pruissen maar door en met Wur temberg alleen Duitscbers zijn en blijven." De berigten uit Italië behelzen geen nieuws maar bevestigen den terugkeer van den paus naar Rome in de paaschweek. De heer Peel zou onlangs aan een vriend hebben geschreven Gij vraagt mij hoe ik over Frankrijk's tegenwoordigen toestand denk? Aldus: Frankrijk is eene diligence, gevuld met fatsoenlijke, brave menschen, op den grooten weg aangehouden door rooversen wachtende op de hulp der gendarmen." De familie Rothschild heeft in den loop des vori ge» jaars den staat van haar vermogen opgemaakt waarbij gebleken is dat het een actief van honderd millioen gulden bedraagt en dat zij door haar cre- dietover een zesmaal grootere som kan beschikken. De telegraaf onder zee tusschen Douvre en Galais zal weldra voltooid zijn. De toren welke men te Douvre bouwt tot het plaatsen der electrische batterij en de bureaux is bijna afgewerkt. De toebereidselen voor de geleidende draden vorderen mede snel zoodal men het uitzigt heeft dat zij in den loop der volgende maand in de zee-engte zijn geplaatst. Eenige dagen geleden zegt het Zondagsbladheeft onze berigtgever uit Maastricht in de ijzergieterij van den heer Rousseau aldaar met eenige andere nieuws gierigen en belangstellenden eene hagchelijke proef hij- gewoond aldaar door de hoeren Slcin-Parvé en Kerk hof s beide professoren hij het atheneum aldaar, geno men. Deze geleerden beweerden hunne handen straf feloos in hel zoo uit den smeltoven vloeijend gesmolten ijzer te kunnen steken en doden dit werkelijk hij her haling in de pannen waarin men het gloeijend me taal opving de eenige voorzorg welke deze heeren natnen was dat zij vooraf de hand in een emmer met koud water staken; antieren hebben dit later, met even gunstig gevolg beproeft!, Om zulks te kunnen wagen moet hel gesmolten ijzer de hoogste hitte heb ben bereikt. Het kunstje is tlus hoogst gevaarlijk wanneer een onvoorziglige dit met een minderen graad van hitte ondernam als wanneer zijne hand of vingers stellig verloren zouden zijn. Als een voorbeeld van huilengewone vruchtbare melk- geving eener koe wordt gemeld dat A. Veltman, in het oude Frankhuis gemeente Zwollerkorspel eene koo bezit, van wier melk ll'/s halve Nederiandschepon- den boter in 5'/s dag wordt verkamd. In Belg.-Luxemburg bevindt zich, op eene uitgestrekt heid die '20 dorpen behalve de gehuchten daartoe beboorende bevatgeen één geneesheer of heelmeester en slechts 5 vroedvrouwen. Hellevoetsluis 16 Maart. Heden morgen is al hier uit zee in het kanaal gebrogt door twee vischsloe- pen gevoerd door B. van Krimpen en P. 'tHart, een door het volk verlaten schoener hebbende dezelve drij vende gevonden op de hoogte van de Doggersbank zijnde geladen met gerstniet lek doch z.onder roer boventuigage, zeilen en boegspriet, en, volgens oen aan boord gevonden oud journaal van 1848, genaamd Johann Range gevoerd geweest door H. Zeeman. Ook bevindt zich aan boord eene vlas van den Duitschen Bond en een witte nommervlag n.°219. De equipage schijnt zich mot de hoot van boord hegeven te hebben aangezien er geen scheepspapieren ofinatrozenkleederen aan boord waren. SILIGISCE- DIEXSri'S COni\ESrONI>EHENllE OP DE STOOMIÏOOTEN AANLEGGENDE AAN HET Z1JPE Vertrefc-uren vanZi'er: A-zee gedurende demaand Maart (DIENST TDSSCHEH MIDJIELBUHG KIÏ BOTTERDAM.) Naar Middelburg: Vrijdag 22, 's nam. i% ure. Zondag 24. o 2 >/2 Dingsdag 26, 's inorg. 7% Woensdag 27, 8 Naar Rotterdam? Vrijdag 22, 'shiörg. 6 me. Zondag 24, 8l/2 Dingsdag 26, 10% Woensdag 27, 11 (DIENST TUSSCHEN VLISSINGEN EN EOTT ERDAM. Naar Elissingen: Zaturdag 23, 'snain. 12% ure. Dingsdag 26, 'smorg. 6% Naar Rotterdam Vrijdag 22,'smorg. 5% ure. Maandag 25, 9 (DIENST AMICITIA.) Naar Antwerpen: Vrijdag 22, 'smorg. 3% nrei Maandag 25, 6% Woensdag 27, 8 PBUZBN DER EFFECTEN TE ABISTR3DAH. den 18 Maart 1850. gebleven. 55 V 64'% PC. Nederlanden, 2«/a pC. Werk. Schuld 3 4 AmorlSyndikaaf3% pC. Handel-Maatschappjj4% o Oost-Indien4 Binnenlandsche fondsen waren heden over het algemeen een wei nig flaauwer dan gisteren. P.OTTEB3JAIW 16 Maart. Meekrap was deze week wederom in eene flaaüwere stemming doch er werd iets minder geveild en iet3 meer gedaan omdat men uit het land den prijs meer in verband met de markt stelde. In overstarnpte js veel gedaan. Zelden waren de gemoederen meer gespannen op den afloop der koflij-veilingen van de Nederl. Handel-Maatschappijdan in deze week. het geval was. Op den morgen van den dag der Rot- terdamsche veiling werden nog 2000 b. goed ord. Java tot 341/, c. genomen hetgeen tot bewijs dienen kan hoe weinig men op eênen afloop tot 33 c.Waartoe die kwal. koopers vond rekende. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het bijna totale gemis van orders voor die soort, terwijl andere nummers, wier pakkingen klein waren, buiten verhouding hoog betaald werden uithoofde daarvoor te veel goed gelimiteerde orders waren. Het zal nu te bezien staan, hoe die afloop, alsmede die der Amsterd. veiling in welke de Maatschappij ziende <1 at die niet dan tot eene verlaging verkocht zoude kunnen worden circa 140 000 balen ophield in het buitenland-opgenomen wordt, waarnaar het artikel beter te beoordeelen zal zijn. Zeker is het, dat de maat regel, door de Maatschappij genomen, eenen goeden indruk gemaakt heeften het bewijs levert dat zij weinig aanvoeren verwacht tiaar zij anders niet geregtvaardigd warende gelegenheid voorbij te laten gaan prijzen te maken die wanneer ook maar 30 a 31 e. toch nog altijd goed geweest waren. KOTTERDAM 48 Maart. Tarwe Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. bij redelijken aanvoer de beste partijtjes tot vorige prijzen opgeruimd afwijkende soorten 10 a 20 cents lagermet trage koopers goede en puike ƒ7 a 7,40; Mindere f 5,80 a 6,80Jarige f 7,25 a 7,75; Rogge slap Overm. Zeeuws, en Vlaams. ƒ4 a 4.80 Gerst, Zeeuws, Vlaams, en Overm. Winter f 3.10 a 3.50; dito Zomer ƒ3,30. Haver slap, Zeeuws, en Inl. Korte /"2,10 a 3,* dito Lange ƒ1,70 a ƒ2,30.Erwten, Zeeuws. Graauwe ƒ4,50 a 5:50; dito Groene J 4 a 5; dito Witte f 4,25 a 5 25. Roonen Zeeuws, en Walch. Witte, 25 cents lager, ƒ4,75 a 6 dito Bruine, 25 cents lager, 4,75 a 7 dito Paardeboonen 20 cents lager ƒ3, a 3,70, Ineen handeisberigt uit Avignon, dd. 9 Maart, wordt om trent de meekrap- en meekrap-wortel het volgende medegedeeld De prijzen blijven goed gesoutineerdDe laatste berigten van RouaanDuitschland en bijzonder van de Vereenigde-Statenzijn buitengemeen gunstig, en ware het niet, dat de verkiezingen in Frankrijk eenige onzekerheid Le weeg bragten, dan zou de vraag veel levendiger geweest zijn. Wanneer deze verkiezingen gunstig voor het gouvernement afloopen dan kan men eene dadelijke ver levendiging verwachten alsmede eene nieuwe veihooging der prij zen, want de aanstaande oogst zal zeer gering zijn en de tegenwoor dige voorraden zijn verre van toereikende voor de behoefte der ver schillende consumtie-plaatseri. De schaarste aan meekrap-wortel is zoodanig, dat men hier voor eenige dagen op levering heeft verkocht ca. 120 balen Toscaansche tot den prijs van 50 fr. per 50 kilo in entrepot te Marseille, hetwelk hier op ca. 58 fr. per 50 kilo te staan komt. De aanstaande oogst zal beneden een gemiddelde zijn, daar de zelve gelijk staat met die van 1848 toen ten bevolge van de poli tieke omstandigheden en het weinige vertrouwen in de toekomst zeer weinig is gebouwd, daar velen er de voorkeur aan gaven om hunne velden met tarwe te bezaaijen. De tegenwoordige prijzen zijn meekrap-wortel 49 a 52 frmee krap ESFFR 66 a 68 fr. Pahids 64 a 65 fr.ESFR 62 a 63 fr. 1F 40 a 42 fr. per 50 kilo Garancine, 1ste soort 4 fr. 10 c.2de soort 3 fr. 80 c. per kilo. Eergisteren is eene groote partij oude meekrap ESF, zijnde circa 120 vaten, tot den prijs van 62 fr. per 50 kilo afgedaan. Heden morgen overleed onze waarde Vader JOZJAS KLOMPE in den gezegenden ouderdom van 82 jaren 9 maanden en 18 dagen. Dreischor J.° KLOMPE. den 19 Maart 1850. J.9 KLOMPE. Strekkende deze bijzonder tot algemeene kennis geving aan ver afwezige Vrienden en Beleenden ter stads drukkerij van de erven a. de vos,

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2