Woensdag 20 Maart. r W°. 23. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. ZDüUKZEESCHE abonnemehts-prijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. inzending der Adverldaagste voren,'s namtdd. vóór 4 ure. co w buiibchiabl). Berlijn 15 Maart. De generaal Fauch is lieden van Sleeswijk teruggekeerd en zou naar men zegt er in geslaagd zijn om eene hervatting der vijandelijk heden te verhinderen. Frankfort 14 Maart. Tn Baden is de staat van oorlog op nieuw voor 4 weken verlengd, Op 11 Maart heeft men te Weenen uit Triest eene telegraphische depêche ontvangen welke berigten uit Athene aanbrengt van 5 Maart. De strenge blok kade was opgeheven. Engeland zal zich voorloopig bij «•en eenvoudig afwachten der gebeurtenissen bepalen. De tot nog toe genomen schepen worden als pand be waard. De koerier Grose heeft hel herigt overgebragt van de, door Engeland aangenomen, Fransche bemidde ling. (Zoo als men ziet komen deze berigten geheel overeen met, de verklaringen door lord Palmerslon in het Engelsche parlement gegeven.) Men schrijft uit Praag dd. 8 Maart, dat te dier stede en in geheel Bohemen vele Katholijken tot de Protestantsche godsdienst overgaan. Den 4 Maart heb ben nog 14 personen de Roomsche kerk verlaten. De bevolking van het Turksehe rijk beloopt 36,211,000 zielen waarvan 15.511,000 in Europeesch- Turkije en 20,700,000 in Aziatisch-Turkijewaar onder 5,000,000 Christenen. T b a si k r ïj k. Parijs, 14 Maart. De uitslag der verkiezingen in de hoofdstad is (gelijk daaraan ten laatste niet meer te twijfelen viel) treurig geweest. Niettegenstaande er geene scheuring bij de gematigde partij heeft plaats ge had hebben niettemin de candidalen der socialisten gezegepraald. Carnot met nagenoeg 153,000 slem- men Vidal met ruim 128,000, de Flolle met 127,000 stemmen. Daarenboven hebben de candidalen der ge- maligden de heeren Foy Lahilte en Bonjean een getal stemmen van 125,400 tot 125,900 bekomen. Deze uil komst is voor de gesteldheid der hoofdstad zorgwekkend. De leer der socialislcn heeft zich van den werkmansstand tot de kleine burgerij uitgebreid zoozeer, dat thans de meerderheid der bevolking aan hunne zijde is. Daarbij komt de gezindheid van het léger, mede hij deze gelegenheid gebleken. Dit alles kan niet anders, dan groote zorg baren. Te Arriège in de Opper-Pyreneën te Isére en Ar- dèchealsmede in het departement van den Boven- Rijn hebben de candidalen der gematigde partij ge zegepraald. Brieven van Napels en Livorno bevestigen de ge ruchten aangaande de eischen van Engeland aan de Nnpelsche en Toscaansche kabinetten gerigt ter zake van verliezen, door Engelsche onderdanen geleden. Zij bevestigen ook dat Engeland dreigde lot strenge maat regelen to zullen overgaan als aan die eischen niet werd voldaan. De generaal Cordova heeftmet de onder zijn bevel staande Spaansche troepen het pauselijk grond gebied verlaten en zich naar Barcelona ingescheept, alwaar zij reeds aangekomen en door de bevolking met de meeste geestdrift ontvangen zijn. Volgens een brief uit Rome aan de Slaluoor gaan der constilutionnele partij te Florence medege deeld hadden uit vrees voor politieke vervolging 11,000 personen eerstgenoemde stad vrijwillig verlaten aan 9000 was het verblijf in de stad ontzegd 3- a 5000 vertrokken met Garribaldi en 6- a 8000 met vreemde- lings-passen. Alzoo verloor Rome ongeveer 30,000 inwoners. Uit Straatsburg wordt gemeld dat aldaar ge- beele karavanen van landverhuizers uit Duitschland aankomen om zich te Havre naar Amerika in te schepen. Parijs 15 Maart. Heden is de uitslag der verkie zingen in het departement der Seine bekend gewor COORANT. den. Er waren 3.53,509 kiezers ingeschreven doch slechts 260,198 hebben werkelijk gestemd en vermits de stembriefjes van sommigen ouder deze van onwaarde verklaard zijn bleven er 259,126 over. Heden ochtend heeft de officiële afkondiging der drie afgevaardigden van het stadhuis plaats gehad. Slechts een klein aantal nieuwsgierigen was hij deze plegtig- heid tegenwoordig. Het vertrek van vreemdelingen en aanzienlijke personen blijft steeds zeer levendig aanhouden en bet aantal aanvragen om reispassen neemt gedurig toe. De revolutionnairen in Portugal ziende dat hunne pogingen om te Lissabon opstand te verwek ken niet zouden stagen trachten nu de provinciën tot oproer te bewegen. De regering is echter op hare hoede en koestert geene vrees. BINNENLAND. 's Gravenhage 17 Maart. Den 13 dezer is te Luxemburg openhaar gemaakt de proclamatie van Z. M. dcri koning-groothertog waarbij Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden lot Z.' xM." sledehouder in voor noemd groothertogdom wordt benoemd. Men verzekert dat de tweede kamer der staten- generaal thans gescheiden, waarschijnlijk 14 (logen na Paschen hare werkzaamheden zal hervatten. De comtnissiën benoemd bij koninklijk besluit van den 9 Januarij jl. tot het ontwerpen van een plan van verdeeling van het rijk in kies-districten zijn of schoon van twee derzelve de rapporten bij bet ministerie van binnenlandschezaken nog niet zijn ingekomen, aan geschreven op den 25 dezer onder het voorzitterschap van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage te vergaderen. Men wil weten dat het ontwerp der provinciale wet door den minister van binnenlandsche zaken in gereedheid is gebragt. Daar veie militairen de verkeerde meening koes terden van nog gedurende één jaar en zes weken na hun ontslag ontheven te zijn van de schutterlijke en andere burgerlijke verpiigtingen en dus veelal verzui men zich dadelijk na dit ontslag ter inschrijving voor de schutterij aan te geven ofschoon zij den leeftijd die lot de schutterij verpligt hebben bereikt heeft het departement van oorlog de bevelhebbers van de ver schillende korpsen van het leger uitgenoodigd de on- der-olïicieren en verdere manschappen die den 34ja- rigen leeftijd nog niet hebben bereikt bij hun ontslag, opmerkzaam te maken op hunne gebondenheid om zich dadelijk bij het plaatselijk bestuur hunner woon plaats ter inschrijving voor de schutterij aan te geven. Zierikzee 18 Maart. Zijne Majesteit heeftonder anderen beroemd tot substituut—gri(Tier bij het pro vinciaal geregtshof in Zeeland jh.' m.' IV. C. de Jonge thans substituut-griffier bij de arrondissements-regt- bank te Middelburg. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden 7 schepen als voor Amsterdam 4 en voor Rotterdam 3. De algemeene collecte voor den watersnood heeft opgebragt in de provincie Overijssel ƒ8175,671/! in Noord-Braband f 12,430,42 eri in Limburg 5400. Het 5de Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres zal dit jaar te Leiden worden gehouden op dings- dag den 11 tot en met donderdag den 13 Junij. Tot bijwoning van deze nationale vereeniging wor den alle voorstanders van landhuishoudkunde en van vaderlandschen landbouw uitgenoodigd. Den 9 dezer zijn volgens de Utrechtsche Courant, te Oudewater eenige leden der arrondissements-regt- bank van Rotterdam aangekomen om de zaak der reeds vermelde rustverstoring te onderzoeken als wanneer ook eenige personen in het verhoor zijn geweest. De wanorde is ontslaan uit ontevredenheid van het volk op een werkman in de lijnbaan die verdacht werd van onzedelijke handelingen jegens twee mede aldaar wer kende meisjes. Men had daarop een liedje gemaakt prijs der advertenties: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelregt. dat ook voor de buizen van andere ingezetenen r met accompagnement van rommelpotten enz. gezongen werd. Toen de herhaalde vermaningen des burgemees ters dit zingen niet hadden kunnen keeren waren de 1 marechaussées te hulp geroepen en de rustverstoorders uiteengedreven en een jongen werd gegrepen maar spoedig weder ontslagen. Het zingen hield nogtans aan in weerwil dat er den geheelen avond door de marechaussées voorafgegaan door den burgemeester in oostuutn omringd van gewapende agenten gepa trouilleerd werd. Het volk dreigde, dat indien er we der marechaussées kwamen het erger zou toegaan. De burgemeester liet dus de aangevraagde meerdere marechaussées buiten de poort blijven het volk her vatte het zingen maar ging rustig naar huis. De longziekte onder het rundvee blijft nog steeds in de provincie Vriesland heerscbende en heeft zich sedert 17 December des vorigen jaars in meer dan 20 gerrieenlen vertoond terwijl het aantal runderen waartoe sedert dat tijdstip door gedeputeerde staten last tot dooden is gegeven reeds 438 beloopen. De kosten der kanalisatie in Drenthe waartoe concessie is gegeven aan de. heeren van fiollhe lot Ech tenin.' J. Heemskerk. Az. en J. Kaljf Gf Comp. worden geschat op f 600,000. Thans deelt de Staats-Courant ook mede de voor- loopige opgave der bevolking van het hertogdom Lim burg op den 19 November 1849. Die bevolking be droeg toen 205,202 zielen waarvan te Maastricht 25,140. Bij de loling voor de nationale militie te Echt (Limburg) gebeurde het dat bij bet oproepen der jonge lieden van Stevenswaard naar eene alphabetische lijst, een naain werd voorbij gezien toen er ten laatste een biljet overbleef, ontdekte men de dwaling en riep den- gene die overgeslagen was om dat biljet lo nemen dit was een dienstpligtig nummer en hij heeft nu aan den gouverneur herstel verzocht van de dwaling, zon der welke het lot hem gunstig had kunnen zijn. Twee anderen hebben hetzelfde Verzoek gedaan omdat die dwaling ook voor hen nadeelig kan gewerkt hebben. Men is benieuwd hoe de gouverneur beslissen zal. Den 9 dezer zijn van Harlingen weder twee sche pen ter rob- en walvischvangst naar Groenland uitge zeild te welen de Dirkje Adama en Spitsbergen be mand met 105 koppen en voorzien van 15 sloepen. Zij belmoren beiden aan de heeren Barend Visser Gf Zoon te dier stede. De Bredasche Courant, meldt het volgende Door eene ons bevriende hand zijn wij in staat ge steld het volgende over de reis van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden onzen lezers uit eenen brief van d.® C. H. van Sendenmede te deelen Jeruzalem28 Januarij. Den 13 Januarij jl. heeft ons gezelschap den voet op den grond van Palestina gezet terwijl wij te Jaffa wer den ontscheept. Bij hel vertrek van de Egyptische gou- vernementshoot was he.l onzeker in welk lokaal tu Jaffa wij quarantaine zouden houden. Wij besloten zulks le doen in het quarantaine-huis zelf. Terwijl de service in de ruimten van hetzelve en onder tenten die zij op het plein opsloeg vertoefde had de directeur zijne twee vertrekken voorde prinses het eeneen voor den secretaris het andere afgestaan. Daar wij de ruimte van levensmiddelen en eenen goeden kok bij ons hadden was het verblijf aldaar zeer dragelijk te meer daar men ons vergunde uitstapjes te paard te doen bij welke wij telkens gesurveilleerd werden ten einde wij niet met iemand noch iemand met ons in aanraking mogt komen. Zoo doorkruisten wij de heerlijke heuvel streek die Jaffa omringten stonden verbaasd er over uren achtereen onzen weg te kunnen vervolgen te mid den van oranje- en citroen-hoornen welke beladen waren met vruchtof rijdende door akkers waar het ontluikend graan reeds ter hoogte van eenen halven voet was opgeschoten. De liefelijkste bloemen stonden open met geurige kelken onder welke vooral de Anemone. Aan toespraak ontbrak het nietaltijd bleef men echter

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1