Bag —en Weekbladen. NIEUWSTIJDINGEN. VERVOËR-IDDELEN. ZEETIJDINGEN. MBS-, MMMRIkTEN IBZ. REGTSGEDING VAN J. B. DE L OEIL, nen weg, nimmer productief zijn, zijn dus in de gemeente Marum in 20 maanden van ƒ2129,605 lot ƒ3349,205 aangegroeid. »En wie ziot niet duidelijk in dat men dus voort gaande den grond van jaar lot jaar zal verbeteren dat hij weldra zal geschikt worden, om aan do behoeftigen die hem ontgonnen hebben te worden verhuurd, en dat hij alzoo weldra strekken kan om deze verschovelingen in de maatschappij lot meer zelfstandige en ook meer ze delijke wezens te vormen. Thans reeds mag de Veree- niging te Marum zich verbeugen, dat zij bij de stoffe lijke ook de zedelijke welvaart der armen heeft bevorderd; want, des zomers op het land werkende, des winters zich in huis bezig houdende met het maken van bijenkorven het binden van bessoms het spinnen van vlas en wol zoo ook met breijen enz. is er de werkAar van den vo- rigen ledigganger gespannen de losbandigheid vroeger daar den bedelaar zoo eigen is er reeds merkelijk gekort wiekt de onbezorgdheid voor den dag van morgen is er reeds bij velen tot een heilzaam sparen voor de behoeften van den winter overgegaan en bovendien, de kinderen nog voor eenige maanden met lompen bedekt als bede laars opgroeijende zijn er thans reeds beter gekleed gaan geregelder ter school en hunne opvoeding wordt minder verwaarloosd. Worden zulke vruchten reeds gepluktnu het plantje slechts even is opgeschoten wat zal men dan niet oogsten als het tot een boom zal zijn opgegroeid »Nog eens derhalve men geve den arme geen geld geen brood maar werk. Nog eens gemeente-be sturen armbesturen en particulieren moeten de handen ineen slaan om door verschaffing van werk aan de ar men de thans zoo schrikbarend toenemende armoede te bestrijden. Veendam Gouda en Marum zijn hierin voorgegaan. Dat zij weldra door velen worden nage volgd En wij hebben grond om te hopen dat zulks zal geschieden. Nog dezer dagen lazen wij in de Drent- sche Cour. (19 Febr.) eene aanvrage van het armbestuur te Assen om tegen billijken prijseene uitgestrektheid heideveld af te staan waarschijnlijk met hetzelfde doel met het doel, om het door zijne armen te laten ontginnen. En is dit zoo, dan heeft het welligt den doelmatigslen weg ingeslagen, om de toenemende armoede te bestrijden; want onder al de middelen tot werkverschaffing zou den wij aan de land-ontginning de voorkeur geven zoo wel, omdat deze dadelijk productief is als ook, omdat zij der nijverheid van bijzondere personen niet in den weg slaat. Waar men er dus de gelegenheid toe beeft.be- pale men zich in de eerste plaats tot land-ontginning, waar men dit niet is neme men andere middelen te baat; maar, in allen geval men geve den armen werk, daar dit, onzes inziens, het zekerste middel is, om te kun nen zegevieren over den hydra die niet overwonnen wordende Nederland eindelijk zal doen te gronde gaan. (get.) B. Meylink." BINNENLAND. Botterdam 8 Maart. Bereids is door sommige dagbladen medegedeeld, dat door Z. M. tot de opheffing van 's rijks werf alhier zou besloten zijn. Dienaan gaande meenen wij thans meer bepaald te kunnen mede- deelen dat bij koninklijk besluit van 22 Februari] 11. de minister van marine gemagtigd is om aanvankelijk tot vermindering er. inkrimping van een gedeelte van 's rijks werf te Rotterdam over te gaan. 's HERTOGENBOSCH 6 Maart. Eene njet onbelangrijke regis- vraag werd voor het provinciaal geregtshof van Noord-Braband he den morgen behandeld. Hendrik Appels oud 50 jaren geboren en wonende te Rotter dam sjouwer Alexander van der Staroud 30 jaren geboren te Amsterdam wonende te Herwijnen (Gelderland), koopman; Jan Vdorthuijzenoud 21 jaren geboren te Leiden, laatst wonende te Rotterdam koopman Johannes Gentenaaroud 28 jaren gebo ren te Utrechtlaatst wonende te Rotterdam, insgelijks koopman stonden teregt ter zake van door bedriegelijke en listige kunstgrepen, op den 8 Mei 1849, in de herberg van JV. Struik Monté te Zierik- zee, den lust tot spelen bij dien herbergier te hebben opgesvekten vervolgers, hetzij als daders, hetzij als medepligtigen door met genoemden Monté te spelen en in dat spel bedriegelijk te hande len o. a. door daarin vreemde kaarten Ie mengen van deitzelven Monté J13 te hebben afgenomen of afgezet. Bij een vonnis van de arrondissements-regtbank te Zierikzee vhn den 6 Julij 1849, werden voorzegde beklaagden ex artt. 405 (401). 52, 55, 57, 475 5 van het Code Pénalveroordeeld de twee eersten elk tot 5 jaren gevangenzetting en/'icOO boete, de twee laatsten elk tot een jaar gevangenisstraf en/25 boete. Van dit von nis kwamen de veroordeelden in appéldoch bij arrest van het lïGf te Middelburg dd. 20 Augustus 1849werd hetzelve bevestigd. In cassatie gekomen besliste de hooge raad der Nederlanden den 27 November 1849 ex art. 405 en niet 401 van het Code Pénal wegens hel wettelijk bewijstot vernietiging en verwees de zaak naar bet provinciaal geregtshof van Noord-Brahand. Uit de verklaringen der drie in dit regtsgeding gehoorde getuigen bleek het, datde vier beklaagden bovengenoemd, zich hier en daar voor matrozen uitgaven de kermissen met spelen afgingen, en te Zierikzee op den 8 Mei 1849 in onderscheidene huizen geweest waren. De beklaagden kwamen twee aan twee in de herberg, hielden zich alsof zij elkander niet kenden plaatsten zich aan verschil lende tafels en dronken met afzonderlijk gelag. Een van deze vroeg den herbergier Monté om kaarten, en zette zijn makker aan om met hem bet zoogenaamd twist-jassen met 3 kaarten te spelen waarin deze bewilligde. Monté gaf zijne kaaiten doch spoedig herdacht een der spelers, dat hij ook kaarten bij zich had en hem dus die van den kastelein niet benoodigd waren zoodat des be- klaagdens kaarten gebruikt werden. Weidra begon de lust bij den herbergier Monté om mede te spelen op te komen, en hij zette zich insgelijks aan de speeltafel. Men speelde om 1 die Monté won. Vervolgens om 10, die door Monté werden verloren. Hierop weder om /I die Monté te beurt viel en daarna om 5 die Monté al weder verloor, zoodat Monté deze grap13 kostte. Geen der getuigen zag dat er andere kaarten dan die van het spel hij gebruikt werden, of dat men bedriegelijk handelde weshalve er zeer veel vermoeden van op- ligterij, doch weinig wettelijk bewijs daarvoor bestaat. Onder diefstal zal het wel evenmin kunnen gerangschikt worden. Wen- schelijk ware het echter dat'inen deze beklaagden konde veroor- deelen. De eerste toch Appels genaamd, werd reeds, slechts 16 jaren oud ,den 7 Mei 1816, door de regtbank te Rotterdam veroordeeld wegens diefstal tot 6 maanden gevangenis. Een jaar later werd hij te Dordrecht gestraft met 2 jaren gevangenisstraf. Den 26 Sep tember 1821 condemneerde hem weder de regtbank te Rotterdam, wegens zakkenrollerijtot 5 jaren gevangenzetting. liet bof van assises in Zuid-Holland verwees hem den 15 Februarij 1827 tot 8 jaren gevangenisstraf met tepronkstellingwegens diefstal door meer dan één persoon in een bewoond huis, en thans staat hij weder voor den regter te 's Hertogenbosch wegens afzetterij teregt. De tweede beklaagde, van der Star, werd den 6 November 1834", 15 jaren oud wegens diefstal veroordeeld tot6 maanden tuchthuis straf. Denzelfden van der Star heeft de krijgsraad in Gelderland den 21 December 1839, vervallen verklaard van den militairen stand en tot 7 jaren tuchthuisstraf, benevens een half uur tepronk stelling veroordeeld wegens diefstal met uitwendige braak. Deze straftijd was naauwelijks voorbijof de regtbank te Goes veroor deelde hem den 22 November 1849, wegens mishandeling, tot 6 dagen gevangenzetting welke straf hij nog ondergaan moetterwijl hij thans weder wegens opligting voor dezen hove teregt staat. Wat de andere twee beklaagden zijnzal men weten aan het ge zegde: Dis moi qui tu hanlesje tedirai qui tu es. Hoe ongaarne dan ook heeft de procureur-generaal bij het pro vinciaal geregtshof alhier na eene opsomming der feiten wegens gebrek aan wettelijk bewijs moeten verklaren voor eene vrijspraak in deze te opineren en zich aan 'sregters prudentie te refereren. De taak van den verdediger der beklaagdenmr. Hubert Sassen, viel bierdoor ligt, en na een kort betoog dat, hoe ongunstig ook alle antecedenten voor de beklaagden waren deze bier niets ter zake deden, nimmer den regter mogten voorinnemen en alleen bij eene veroordeeling ter sprake konden gebragt worden heeft de verdediger zijne pleitrede gesloten. Het hof zal in deze op aanstaanden donderdag uitspraak doen. (A. C.) den Helder 9 Maart. Teil gevolge van teleurge stelde liefde heeft alhier eenejonge dochter van omstreeks 20 jaren den gepasseerden nacht door middel van in slikking van vitriool zich het leven benomen. Niet lang (slechts 2 uren) maar vreesselijk moet haar lijden zijn geweest. Zierikzee 12 Maart. De verloting van vrouwe lijke handwerken enz. den 4 dezer alhier gehouden heeft zuiver opgebragt de aanzienlijke som van 342. Zoowel zij die door de toezending van voorwerpen als degenen die door deelneming hunne belangstel ling in deze heilzame inrigting voor de armen deden blijken kunnen nietdan met blijkbaar genoegen wederom deze opbrengst vernemen waarvoor zij niel minder ook de dames die zich met de bemoeijing van dit loffelijk werk bijzonder belasten niet dan dank baarheid kunnen inoogsten. De collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft in de provincie Zeeland totaal op gebragt ƒ7615,291/,. Bij de hooge regering zal alsnu spoedig concessie worden aangevraagd lot indijkingen droogmaking der Lauwer-Zee. Dit werk zal kosten 17 iniliioen 6 ja ren arbeids vereischen en 23,000 bunders vruchtbaar land geven. Op de gisteren te Rotterdam gehouden veiling van 129,319 halen Java-kofflj hebben de prijzen geloo- pen van 32'/2 l°t 39*/s c. zijnde alles verkocht. Maandag morgen II. werd den kastelein Springveld buiten de Broekerpoort te Monnickendam zeer toe vallig een logeergast bezorgd zekere Vollendammer meid, dienende bij eenqn boerin de Broekermeer werd na eerst de koeijen te hebben behandeld onge steld waarop de boer eenen boerenwagen met kap ge reed maakte en met haar weg reed om haar naar Edam te brengen onder weg werd de ongesteldheid erger zoodat lusschen Broek en Monnickendam al hotsende een gezond kind geboren werd. De hoer kon zijne reis niet vervolgen en moest kraamvrouw eu kind te Monnickendam laten beide bevinden zich in goeden welstand. In dil geval is de vooruitgang op Ie mer ken wijl het eene ongekende zaak is om met 2 per sonen op eenen wagen te gaan en ,na een uur gereden te hebben er met drie af te komen. DIIIGHHCE- DIENSTEN JONGSTE BUmNLANDSCHX TIJDINGEN, Het werk der verkiezingen was jl. zondag te Parijs in vollen gang. Alles voorspelt dat de gematigde partij zal zegepralen. De Zwilsersche zaak blijft in denzelfden toestand d. i. tot vrede gewend. Uit Londen wordt gemeld dat de gouvernements bode naar Griekenland gezonden om het bevel lot opheffing der blokkade over te brengen den 25 Feb. te Malta was aangekomen. Zierikzee 11 Maart. Het barkschip Eendragt maakt Mugtkapt. L. P. Andersson bestemd naar Valparaiso is heden door de stoomboot Brouwershaven binnen door naar Antwerpen gesleept ten einde aldaar eene lading in te nemen. Brouwershaven 11 Maart. Binnengekomen: Gloucesterkapt. R. Corwon Rogresskapt. T. Mu res, Brack, kapt. J. VVork, allen van New-Caslle naar Rotterdam, Anna, kapt. G. Vegler van Bordeaux naar Rotterdam en Friends, kapt. J. Burk van New castle naar Schiedam. Uitgezeild Rotterdamkapt. P. Vis, van Rotterdam naar Batavia. CORRESPONDERENDE OP DE STOOMiïOOTËNAANLEGGENDE AAN HET ZIJDE Vertrek-uren van Zi'erz'&zee gedurende de maand Maart» (DIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM Naar botterdam Vrijdag 15, 's midd. 12 Zondag 17, 'smorg. 6 Dingsdag 19, 6 Woensdag 20, 5 Naar Middelburg Vrijdag 15, 's morg. 8 Zondag 17, 9 Dingsdag 19, 10 Woensdag 20, #11 (DIENST TUSSCHEN VLISSINGER EN ROTTERDAM. Naar Flissingen: I Saar Houerdam: Zaturdag 16, 'smorg. 7'/> ure. Vrijdag 15,'smorg. 10 Dingsdag 19, 8'/, Maandag 18, 11 (DIENST AMICITIA.) Naar Antwerpen Vrijdag 15, 's morg. 9V-2 ur®« Maandag 18, 11 yj Woensdag 20, 's namid. 12% ROTTERDAM 8 Maart. Meekrap waren deze week gedrukten die mogten verkoopen hebben tot lagere prijzen verkocht; de meeste landlieden wares echter ƒ2 boven de markt gestemd. Door de hoogeie berigten uil Avignon zijn veel orders voor Engeland vooral op Onberoofde 1847 in het heldereomdat dezelve laag zijn er werden 60 a 70 v. ge daan voor f 23% a 24>/2 ROTTERDAM 11 Maart. Tarwe Nieuwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. hij goeden aan voer en minder kooplust 20 a 30 cents lager; goede en puike /7,10 a 7,40; Mindere/6 a 6,90; Jarige/ 7,25 a 7,75; Rogge lager verkochtOverm.Zeeuws, en Vlaams. ƒ4 a 4.80 Gerst Zeeuws, Vlaams, en Overm. 10 cents lager Winter/" 3,10 a 3,50; dito Zomer/3 a 3,30. HaverZeeuws, en Inl. Korte /2,20a 3; dito Lange/l,70 a 2,30. Erwten, Zeeuws. Graauwe/4,50 a 5,50 dito Groene ƒ4 a 5; dito Witte ƒ4,25 a 5.25. Boonen Zeeuws, en Walch. Witte 25 cents lagerƒ4,75 a 6,25 dito Bruine, 25 c* lager ƒ4,75 a 7,25 dito Paardeboonen ƒ3,30 a 3,90. Bij dezen geef ik berigtdal ik met 1.° April aanstaande mijne Couranten- Eezing zal slaken en beveel den Heer van Disiioeck aan die dezelve legen dien tijd van mij zal overnemen. Zierikzee, den 11 Maart 1850. P. D. J. QUANJER. Daar de ondergeteekende blijkens hovcn- t&P—afcha staande Advertentie de Couranten- Lezing van den Heer Quanjf.r met 1.° April aan staande zal overnemen neemt bij de vrijheid zich zoo wel aan do geabonneerden van genoemden Heer als aan zijne overige Stad- en Landgenooten aan te beve len tot het ter lezing bezorgen van alle Heeren begunstigers, welke zich voor het kwartaal van 1." April gelieven te abonneren worden vriende lijk verzocht daarvan opgave te doen voor den 28 Maart aanstaande ten einde alle vertraging voor te komen kunnende men op eene exacte bediening staat maken. Zierikzee, den II Maart 1850. A. M. E. van DISHOECK op de Oude Haven nabij de Kleine Kerk. ]%~B. Bij hem is te bekomen uitgegeven ten voordeele van den Algemeenen Armen dor Stad Middelburg. Prijs ƒ2,40. Ook is bij hem benoodigd, eene goede Couranten. Jongen. Een STAMPER benoodigd in de Mee- sloof te Haamstede. Men adressere zich vóór balf Mei bij J. A. Bolle aldaar. De Erfgenamen van wijlen L. ROOZE- MOND, Dz. zullen op Dingsdag den 19 SaZ Maart 1850 des morgens ten 9 ure aan bet Sterfhuis van genoemden overledene, te Stavenisse ten overstaan van eenen bevoegden Ambtenaar, publiek presenteren te verkoopen Eenen aanzienlijken en netten IiïtBOEDEtj bestaande in Tafels, Stoelen, Spiegels Schilderijen, Bedden met toebehooren goed geconserveerd Porselein, KoperTin, Glas Aardewerk en hetgeen verder zal worden geveild. 'S$':5vT)) ■^°'ar'S D- 9' DB JONGE VAN DER HALEN zal ten verzoeke van zijne principa- SBSIP |en op Woensdag den 20 Maart 1850 des voormiddags ten 10 ure op de Karnemelksvaart te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen 7 baatgevende MELKKOEMESI3 Kal vers, 1 Iioopvarken, 1 Jaarling-Hengst, 1 Drieling-Boerenwagen een partij Melk- gereedscliappen en Huis-Meubelen be nevens twee extra goede Mestputten en betgeen verder zal worden geveild. ter stads drukkerij van de ervrn a. de vos,

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2