ZIERIKZEESCHE Zatnrdag 9 Maart. 1850 N°. 20. Woensdag en Zaturdag. A an de orde der werkzaamheden in de tweede kamer is, onder anderen, ook aangegeven eene interpellatie aan den Minister van Koloniën over eenige aangelegenheden van onze Oost-Indische bezittingenen van den juisten staat der finan ciële belangen van dezelve. BUITENLAND. - COURANT. ab ontsemknts -phi3sï Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert.daagste voren's namidd.vóór 4 ure. verschijnt: prijs her Aa vebtihtien: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h 1 behalve hel Zegelreal- Inderdaadzoo eenige vraag met regt gevor derd wordt en in overeenstemming is met den geest des tijds en het welbegrepen belang der Natie, dan is het die, om het juiste standpunt te kennen, van waar men onze Bezittingen aldaar moet beoordeclente meer noodzakelijk, omdat daarvan ten deele de berekening afhangt, in hoe verre men van dezelve op eenig financieel voordeel kan bouwen; en er niets minder bepaalds kan aan gegeven worden dan juist die geldelijke staat der Oost-Indiën, daar de aan te voeren daadzaken tal looszijn ten bewijze van den onvolledigen en in- fietiven staat der Indische begrooting. Reeds vroe ger is door ons gezegd en het gewigt der zaak eischt de herhaling, dal ten dien aanzien twee hoofd- k wal en bestaan, waaruit noodwendig volgt, dat, al ware het, dat elk hoofdstuk onzer koloniale begrooting werkelijk voldeed aan de behoefte, men echter in Nederland daaruit nog niet tot eene juiste berekening zoude kunnen komen, jaaldaar van geene waarde te achten isomdat de prijzen van twee hoofdproducten, te weten, die van koftij en suiker, fictief zijn, immers zoo als die gewoner wijze wordt opgegeven; waarbij nog komt de ongelijke berekening der munt in onze koloniën zoodat door het Gouvernement vroeger nu eens aan den Gulden eene waarde werd toege kend van 100 oudeHollandsche duiten dan weder eens van 120, dan weder van 160, ja zelfs heeft menmeenen wijgetracht die te brengen tot 186, althans het voornemen daartoe schijnt eens te heb ben bestaan. Het behoeft niet aangetoond te wor den dat dergelijke handelingen machinatien en directe afwijkingen zijn van den natuurlijken weg, en met regt genoemd zijn het scherm, waarachter de daarbij belanghebbenden den waren stand van zaken voor het oog der natie verbergen. Dit moet zoo zeer waarheid zijndat een bevoegd beoor- deelaar en erkend bekwaam staatsman niet geaar zeld heeft, deswege rond uit te verklaren, dat onze financiën in Nederlandsch-Indie zóó inge wikkeld en omslagtig beheerd en zoo afwijkende van de waarheid en van den natuurlijken loop der zaken behandeld worden, dat het gezond verstand ze niet begrijpen kanen ze alleen ver staanbaar zijn voor de vertrouwelingen en aan hangers van het autocratisch Ministerie. Het is zoo, de Begrootingen dier Bezittingen zijn door het Ministerie steeds gegeven in handen van de kamers der vertegenwoordigingmaar even waar is hetdat nooit éën lid dier kamer in staat geweest is, daarop aanmerkingen temaken, alleen uit gebrek aan kennis der Indische admi nistratie en aan daar verkregene ondervinding. "Van daar, dat men in 1840 en 1841 niet schroomde de Indische begrootingen op last van het Ministerie in druk uit te geven en rond te deelen aan de leden der Staten Generaal. Zoo weet men uit eene geloofwaardige bron welke hier gevolgd wordt, dat, hoezeer de Gouverneur-Generaal Merkus door eenen dub belen leiband: de suppietoire punten van) In structie in toom gehouden werdhij niettemin herhaalde pogingen heeft aangewend, oin, zoo dikwerf zijn geweten zich daartegen verzette, betere en meer gezonde maatregelen voor te stel len hij echter onder den autoera tischen scepter moest bukken en steeds werd tegengewerkt door des Ministers vertrouweling, die in alles de rol vervulde van den dwarskijker op Decimaen dat, indien de stem van Merkus tot herstel van het ge brekkig en valsche maatstelsel toen ware gehoord, Java reeds sedert jaren in het gelukkig bezit zou zijn geweest van eene gezonde staathuishouding. Men ziet uit het aangevoerdemet hoe veel regt men verlangtdat voldaan worde aan art. 60 der verbeterde Grondwet, om jaarlijks aan de Staten- Generaal een omstandig verslag te geven van het beheer onzer koloniën en bezittingen en van den staat, waarin zij zich bevinden. En moge de stipte en getrouwe naleving daarvan bijdragen, om Java te doen vooruitgaan in voorspoed en welvaart, en voor Nederland te worden eene bron van nationalen rijkdom; iets, waarop te hopen is, indien onze Oost-Indische bezittingen worden bestuurd zoo als zij in het belang der Natiebchooren bestuurd te worden. r u i t s c h e a m 3>. Frankfort 4 Maart. In Montenegro zijn plotse ling onrustige bewegingen uitgebroken. De inwoners van Moraza hebben zich van de heerschappij van den vladika losgescheurd en hunne kloostor-archimandri- len tot opperhoofden verkozen. In VVurtemberg zijn al de verlofgangers weder onder de wapenen geroepen onder de troepen aldaar wordt een veldtogt als op handen zijnde beschouwd. Sedert de lelling van het jaar 1846 is do bevol king van Weenen met 24.885zielen verminderd, hetgeen voornamelijk veroorzaakt is door de staatkundige ge beurtenissen van 1848 en 1849 en de epidemie [cho lera en typhus]welke in de heide laatste jaren hevig gewoed heeft. Het aantal inwoners bedroeg in 1849 ruim 383,000 zielen. f r a n k r ii r. Parijs 3 Maart. Zoo als te verwachten was klimt eiken dag die ons nader aan 10 dezer brengt de ver kiezingsbeweging. Er wordt hevige taal gevoerd in de clubs en volks-vergaderingen door do apostelen van het socialismus zoo als daar zijn MichelLagrange Mathieu en Joly. Te Sceaux is eene vergadering gehouden waarin het vuistregt werd uitgeoefend. De werklieden joegen ten slotte de socialisten de deur uit onder het gejuich van Leve Napoleon kbooi eiithssish. Londen 4 Maart. Aan de Times wordt uit Parijs geschreven dat de koning van Beijeren eene ernstige klagt aan de mogendheden indiende over de behande ling zijn zoon koning Otto van Griekenland door Engeland aangedaan. Deze klagt vond veel deelneming vooral bij Oosten rijk en Pruissen. Er is weder voor drie milliocnen dollars aan goud te New-York uit Californie aangekomen. Blijkens een verslag ingediend aan den senaat der Vereenigde-Staten van Noord-Amerika zijn in het af- geloopen jaar 1849 als landverhuizers in de haven van New-York aangekomen uit Ierland 112,591 personen uit Duilschland 55,705 uit Engeland 28,321 uit Schotland 8890 uil Noorwegen 3300 uit Frankrijk 2683 uit Nederland 2447 uit Wallis 1782 uit Zwit serland 1405 uit Zweden 1007 uit Italië '602 uit de West-Indiën 449 uit Portugal 287 uit Spanje 214; uit Sardinië 172; uit Denemarken 150; uit Nieuw-Schotland 151 uit Polen 133 uit Belgie 118 uit Canada 59 uit Rusland 38; uit Oost-Indie 34; uit Zuid-Amerika 33 uil Mexico 23 uit Sicilië 20 uit China 9 uit Arabie 8 uit Griekenland 6 uit Turkije 6. Totaal 220,603 emigranten. In 1849 zijn van de werven te New-York van stapel gelaten 3 groote stoomschepen 11 gewone stoomboo- ten 17 driemasters, 3 barkschepen 3 poeletten 6 veerbooten en 1 sloep metende te zamen 39,785 ton- nenlast zijnde ongeveer 3000 meer dan in 1848. Nog slaan op stapel 5 groote stoomschepen 7 gewona stoomhooten 8 driemasters 1 poelet en 2 sloepen te zamen metende 23,890 tonrienlast en van welke vaar tuigen in dit jaar de kiel is gelegd. BIMMKWLAWB. 's Gravenhage 5 Maart. Tot waarschuwing voor het reizend publiek diene hot volgende Eene fatsoen lijke dame aan het station te Amsterdam gisteren voor middag eene plaats nemende der eerste klasse voor den tweeden spoortrein, bemerkte, dat vier heeren haar ga desloegen. Kort daarna waren bet die zelfde heeren die haar hij het plants nemen in den trein buitenge woon opdrongen. Onderweg bespeurde deze dame dat men haar van hare porie monnaie beroofd had waarin zich ongeveer 10 bevonden hadden. Wet drie andere dames, die in de char-ci-bnncs waren gezeten waar ook die heeren hadden plaats genomen had hetzelfde plaats. Toen eene dier dames bemerkte dat men haar bestolen had voelden de anderen als van zelf ook naar hare beurzon of porie monnaiesdie alle insgelijks ver dwenen waren. De vier verdachte personen zijn alhier uit den trein gegaan zij waren goed gekleed een hunner droeg een witten jas. Een ieder wachte zich voor schade. Van wege het departement van binnenlandsche zaken zijn verzonden een aantal knollen van de ulloco- plant ullucus tuberosus)ten einde met de teelt daar van op verschillende gronden hier te lande proeven kunnen worden genomen. Men heeft in den laatslen tijd de aandacht gevestigd op dit gewas van hetwelk zoo men beweert de eigenschappen zijn dat de gele eenigzins afgeplatte knollen den aardappel in smaak en hoedanigheid evenaren en het loof voor beestenvoeder kan worden gebruikt. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden is den 19 Jan. te Jeruzalem aangekomen en pleglig ontvangen. En kruizen 2 Maart. Ten gevolge van den min der gunstig financiëlen toestand van het weeshuis ter dezer stede moesten tot nu toe de weezen van behoef tige ouders in de kolonie te Veenhuizen worden opge nomen sedert echter wijlen mv, de Vriesonder an dere legaten aan godshuizen ook ƒ70,000 aan het be doelde weeshuis vermaakte konden ook do arme wee zen daarin worden toegelaten. Uit dien hoofde wer den heden een elftal kinderen die bereids in de gezegde kolonie werden verzorgd alhier feestelijk ontscheept en lot hunne innige blijdschap en die hunner betrek kingen onder den toevloed van eene ontzetlende me nigte van menschen in het weeshuis binnengeleid al waar hun door heeren regenten, na eenen toepasselijken welkomstgroet eenige ververschingen werden aange boden. Zierikzee 8 Maart. Bij de gisteren alhier gehou den paardenmarkt zijn van wege de sociëteittot Nut en Genoegenaan de navolgende landbouwers prijzen premier» en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden, te weten aan F. Broeksmit, L. Moerland en IK. Beijeonder Nieuwerkerk N. van den Bout, J. P laating en de wed. P. Geelhoedte Zie rikzee A. Giljam en J. van der Have te Ouwerkerk G. van der Singel, te Kerkwerve; M.G.de Kater, te Noordgouween I. Elenbaaste Ellemeet.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1