Aanbeijen 0f Speen, VERYÖER-iflIDDELEN. BEtlR-S-, MARETBERfGIEN ENZ, AD VEI Heden heeft hethof bij arrest in de zaak van Joh van Hout, beschuldigd van poging tot moord den 4 December II. op zijne voormalige beminde Louisa Ja- coba Spitsmakerdie zich aan een ander verloofd had genoemden van Hout vrijgesproken en zijne onmidde- Jijke invrijheidstelling bevolen, de kosten te dragen door den staat. Men zal zich herinneren dat in het begin van bet vorige jaar hier ter stede eene vereeniging is opgerigt tot het verleenen van voorschotten aan min vermogenden onder den naam van Hulp-BMk. Uit hot dezer dagen, op eene algemeene vergade ring door het bestuur uitgebragt verslag bleek het dat de uitkomsten van bet jaar 1849 gunstig voor deze inrigting mogen genoemd worden, Ruim 40 per sonen toch, waaronder verscheidene bij herhaling, hebben in den loop van dat jaar bij genoemde hulp bank voorschotten verkregen zoo tot instandhouding als tot uitbreiding hunner nering terwijl men zicli vleijen mag dat deze voorschotten ruime winsten heb ben gedragen. Moge dezo inrigting door voortdu rende ondersteuning van onze stadgonooten zich in staat zien gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan en bij meerdere deelneming haren werkkring uit te breiden. Middelburg 20 Februarij. Een geacht inwoner van Vere heeft een brief ontvangen uit Utrecht van den 18 dezer waarin vermeld wordt, dat men gehoord had, dat in Zeeland eene besmettelijke ziekte heersehte die vele menschen ten grave sleepte men had dit be- rigt door een schrijven uit Zeeland te Utrecht ontvan gen. Daar ons niets van zulk eene heerschende ziekte noch in dit eiland noch in èenig ander gedeelte der provincie bekend is meenen wij dit geruchttot ge ruststelling te mogen tegenspreken. Den 12 dfczer overleed te Vlissingen in den ouderdom van 76 jaren mejufvr. S. L. Clijverwelke bij uitersten wil haar geheel vermogen na aftrek van eenige legaten, bedragende bijna f9000 vermaakt heeft aan de Ylissingselie afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om de reeds bestaande nuttige inrigtingen die uit de afdeeling voorkomen te ver beteren of uil te breiden. Ziertkzee 2"2 Februarij. Bij besluit van den 18 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden te benoemen, tot lid van de centrale directie van Schouwen Burgh en Wcslland zoomede Zuidcr-Nieuwland nabij deze stad N. van den Bout, Cz. in plaats van J. A. de Glopper eervol ontslagen. Van het uitmuntend dichtstukje Goeden nacht van de Armen aan de Rijken door onzen Tollens zijn Teeds zeven duizend exemplaren verkocht en is het achtste duizendtal ter perse gelegd. De bevolking van Amsterdam was op 19 Novem ber 11. 222,016 zielen. D.' Staring een bekwaam Geldersch landhuis houdkundige geeft in de Landhuishoudkundige Courant een belangrijk verslag nopens de meslverzameling te Zwolle. Vóór 1848 kostte het wegruimen van vuilnis enz. aan die stad 's jaarlijks ongeveer f 600 en thans houdt men de straten rein met eene winst voor de stad van /•.350Ü'sjaars. Voor het provinciaal hof in Vriesland stonden op 11 dezer te regt de personen van A. vonder Schaafen I) A. van der Schaaf, schippers, beschuldigd wegens het vernielen en omhakken met'eene Dijt van de hrug welke zij wilden doorvaren Ie S.'-A'nna- Parochie. Dien ten gevolge zijn beiden veroordeeld tot 5 jaren correctionele gevangenis eerloos én f50 boete. Naar men verneemt is onlangs, bij de viering van den vasten-avond te Meppen (llnnover) een man doodgeslagen met eencu koüijkctel of dit dóór dron kenschap plaats gehad beeftis onbekend. |)e CalholijkeNederlandsche Stemmen bevatten een verhaal van bet uiteinde van dec. eerw. heer Heinink Aposlolischen missionaris der Stirinaamsche missie. Uit dit verhaal blijkt dat de verdienstelijke priester die zijn vaderland on alle hem dierbare betrek kingen verlaten bad met het liefderijke doel om zich voor zijnen lijdenden natuurgenoot op te offeren en hein lot de zaligheid voor te bereiden hel slagtoffer is ge worden der snoodste ondankbaarheid. Eèn Neger van een slecht levensgedrag dien de waardige missio naris tot verbetering zijns levens poogde te brengen heeft hem door vergif doen sterven. JOHOSTE BCITElVLaiIDSCHE In liet Eilgolscli' Ibgerhuis heeft lord Palmcrslon kennis gegeven dat de Deensche regering toegestemd heeft in de hernieuwing van den wapenstilstand De eerste kamer te Munchen heeft hel wéts-ont- werp lot emancipatie der Joden verworpen. Te Athene was den 8 de toestand dezelfde 30 Grieksche vaartuigen waren door do Engelschen naar Salnmine geb ragt. Het land was intusscheh rustig. In de laatste dogen heersehte er te Berlijn eeno vrij duistere stemming waarvan men de sporen tot in de ministeriële bladen aantreft. De regering zelve schijnt (Ie toekomst alsmiet zeer helder te beschouwen en neemt te dien einde krachtige voorzorgs-maatregelen. De Scntinclle de la Marine behelst het volgende ar tikel Op gisteren hebben wijzonder er eenige aanmerking hij te voegen jiet overlijden van broeder Léotade in hot bagno te Toulon berigt. Wij nemen geene aanleiding tot eenige erg'éVnis uit de veroordeeling van een geeste lijke. Léotadeèhnmaal dóór de regtbank veroordeeld wegens veHfraohtliftj én' moord op eèn jong meisje ist voor ons Schuldig. 'Op zijn Verlangen begaf zich de cömmissarfs der republiek bij hem1.' Hij had gèone op helderingen hoëgènaaWd te geven doch Wènschte alleen voor de laatste maal zijne onschuld te betuigen. De abt Marin, die insgelijks bij hem was zond ons de volgende regelen die wij opnemen zonder ons cr echter ver antwoordelijk voor te verklaren: Aan den heer snperieur-generaal. van de Chris telijke school te Parijs. Mijnheer de Superieur Broeder 'Léotade is ten gevolge van eene hevigo borstziekte op den 26 Januarij overleden. Van bot eerste oogenbtik af aan begreep bij te moeten sterven en antwoordde wanneer men hem met hoop op herstel vleide O neen ik gevoel dat mijn einde nabij is en voegde er dikwerf bij «ik verlang er ook hartelijk naar maar voor alles dè wil des Hemels geschiede Den 21 was de arme veroordeelde in het hospitaal van het bagno gekomen en reeds den 23 schreef de ge neesheer hein géén 24 uren levens meer toe. Mpn moest zich dus haasten den stervende de laatste sacra menten toe te dienen waarnaar hij zelf verlangde hij legde do biecht af, doch eene óógeiischijnlijkè' verbete ring in zijnen toestand die echter van korten duur was deed de toediening van hel laatste oliesel uitstellen, Den1 volgenden morgen echter toen ik gereed stond naar het altaar te gaan riep men mij aan zijne leger stede alwaar ik den commissaris der republiek (insge lijks door hem uitgenoodigd) vond. Deze laatste vroeg hem met welk doel hij zijne tegenwoordigheid ver langde waarop broeder Léotade het volgende ant woordde «Gereed om voor God lo verschijnen, wensch ik voorde laatste maal mijne onschuld le betuigen ik ben volkomen onkundig van de dubbele misdaad die men mij ten laste legt." De commissaris liet zich in krach tige, bewoordingen uit ten einde den stervende te ver schrikken indien hij het wagen durfde met logenta.il op de lippen voor God te verschijnen. Ik vereenigde mij met den achtbaren overheidspersoon en sprak zoo als ik nimmer tot een stervende gesproken had.. «De geneesheer zeiilo ik heeft mij verzekerd dat ,gij morgen zult opgehouden hebben te leven neem u dus wel in acht om op den drempel van de eeuwigheid gekomen uw mond met leugen te bezoedelen." «Ik,weet dat ik sterven ga daarom verheugt het mij nogmaals tc kunnen zégaen ik ben onschuldig. Met den dood op de. lippen spreekt men de waarheid. Ik keer weder lot Hem die elke beproeving beloont elk on- i rogt herstelt Indien ik er op stond nogmaals pleglig mijne onschnld le betuigen dan is dit niet om mijnent wil maar alleen voor de eer en de vertroosting mijner familie." Bij deze woorden verwijderde zich de com missaris en ik maakte mij gereed mijne ambtspligten te vervullen. Een oogenblik voor zijn afsterven vroeg ik hem «In tegenwoordigheid van den Alwetende, die weldra uw' regter zijn zal blijft gij bij de verkla ring volharden, in tegenwoordigheid van den commissaris der republiek afgelegd?" «Ja daar blijf ik bij ik sprak de waarheid Hij, die op zulk eene plegtige wijze zoowel voor zijne reg- ters als op zijn sterfbed zijne onschuld betuigde werd niet opgevoed in de school van het ongeloofvan zijrie vroege jeugd af aan kende en beoefende bij de gebo den Gods voor zijne veroordeeling bewees bij achter volgens' eeu goed Christen en een goed priester te.zijn sedert het vonnis over hem uitgesproken werd was zijn gedrag even onberispelijk. Zijne medgezellen in de gevangenis ontvingen niets dan wijze raadgevingen en deugdzame voorbeelden van hem. Hij was onderwor pen aan zijne over heden en gelaten in zijn ongeluk getrouw aan zijne pligten jegens God was hij erken telijk.omtrent zijne woldoeners en uitte nimmer een woord van haat jegens diegenen die tot zijne veroor deeling hadden medegewerkt. Waar zulke daadzaken spreken zal bet ons toch wel geoorloofd zijn te vragen of broeder Léotade niet misschien hel slagtoffer gewor den is van eene dier regterlijke dwalingen die de God delijke regtvaardigbejd alleen ten allen tijde vermijden kon. Ik heb de eer te zijn enz. Marin Aalmoezenier van het bagno to Toulon. d'Elmina op de hoogte van den Sleenbergschen Vliet buiten bet vaarwater was geraakt en zeer gevaarlijk zat is door de stoomboot Kinderdijk en verdere adsistentie af- en dingsdag avond te Dordrecht aangekomen. Ook d'Elmina is in vlot water gebragt. Brouwershaven 21 Februarij. Binnengekomen Orienlekapt. F. S. Maresca van Palermo, (laatst van Plymouth naar Dordrecht. DILIGENCE- DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN AANLEGGENDE AAN HET ZIJPE Vertrek-uren vanZzeriAzeegedurende demaandenFeb. eri Maart (DIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM Naar MiddelburgI Naar Botterdam Dingsdag 26, 's morg. B'/j ure. J Zondag 24, '6movg. 10 ure; Vrijdag 1, 8'/2 I Donderdag 28, 's midd. 12 (DIENST TUSSCHEN VLISSINGEN EN BOTTERDAM. Naar Vlissingen: Naar Botterdam: Dingsdag 26, 'smorg. 6V2 ure. 1 Maandag Zaturdag 2, 8]/2 Vrijdag (DIENST AMICITIA.) Naar Antwerpen: Maandag 25, 's morg. 8 Donderdag 28, 10 25, 'smorg. 10 1, 11 Het barkschip Euivelandkapt. J. C. Kreije is den 12. December II -van Soerahaija te Passarouang aange komen om van daar naar Nederland te vertrekken. Met barkschip Pictutakapt. M. F. Tijdeman van Batavia (laatst van Brouwershaven naar Dord recht hetwelk door aanzeiling van het fregatschip PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 21 Februarij 1850. gebleven. Nederlande n, %y2 pG. Werk. Schuld34°/,c 3 o 63 Vk 4 84 */3 Amorl. Syndikaat3'/2 pC. o Handel-Maatschappij4'/2 Oost-I'ndien' 4 ^3'/4 De markt van beden beeft'hare teruggaande beweging van gis teren in alle binnen- en buitenlandsche fondsen vervolgd. MIDDENPRIJZEN VAN DG VOLGENDE ARTIKELEN TE 2IEaiHZEE, van den 2l Februarij 1850. De Ned Mudde. O. Tarwe 1848 7,00 a 8.25 N. dito 1849 Zaai-Zomerdito - Ordinaire dito - Rogge- N. Wint.-Gerst - Zomer-dito. - Haver P.iardeboonen - Witte dito - Bruine dito - 6,50 a 0,00, a O 00 a 4.80 a 3,40 a 3 ,00 a 2.00 a 3 50 a 4,50 A 4.50 a 7,50 0,00 0,00 5 00 3,50 3,10 0,00 3 60 5,50 6.00 De Ned. Mudde. G.raauwe Erwten J 8,00 a 8,50 4.50 a 4,80 Groene dito Geje ilito .Koolzaad Zaai Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap Olie Patenl-Olii Lijn Olie - 0,00 a 0,00 - 0.00 a 0,00 - 17,00 a J8.00 - 3 00 a 8:00 - 47.00 per vat; - 50,00 - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 delOIOstuks; Lijnkoeken - 00,00 MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIKZEE van den 21 Februarij 1850. TEELT 1849. Tweeen een, lste kw.puik rood. j 26.00 a ƒ27.00 Twee en een middelbare dito Twee en een, rniiuleredito Een en oen, lste kw. puik rood. Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Ou beroofde1ste kw., puik rood. Onbëroofde.'iriiddelbare dito Onbevoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito - 24,00 a - 25.00 - 22,00 - 23,00 - 26,00 a - 27,00 - 24.00 a - 25.00 - 22,00 a - 23,00 - 27.00 a - 28,00 - 24,00 a - 25.00 - 21,00 a - 23,00 - 5,00 a - 6 00 - 3,00 a - 4,00 21 Ode STaATS-LOTERIJ, Derde Klasse lste Lijst, N.o 13305, ƒ2500- n.0 5705,/1000. 2de N8668 en 6936,, ieder/1250n.° 12605 en 12476, ieder 1000. 3de N.802, 25.003; n.o 13791, 5530, 5931, 6022, 1126 en 13817., ieder ƒ1000. N.o 16973, ƒ5000 n.° 4712, ƒ1000. OUFiSiE/Il Avltt VUUR ook in den koog-steil g-raad. Ondergeteekende sedert meer dan 25. jaren in het bezit zijnde van het onschatbare Itiiliimiddel tegen de bovengenoemde anders reddejopzé kwaalhepft geineend don ongèiukkigen lijders aan die-ziekte geena ondiensl te .zullen doen met hen in de hoogst gelukkige gelegepheid te stellen daarvan gered te kun pen wor den, daar dit het éénig erkende middel is om Zonder de minst nadeelige gevolgen, binnen den tijd van vier weken op eene eenvoudige en zachte wijze tradVcaa! genezen le worden terwijl hij ondergeteekende zich verbindt j wanneer dit iniddé! geen proef houdt restitutie van uitgaven te doen en in zulk een geval zelft vri)heid geeft het ondoelmatige daarvan openlijk bekend te nipgen maken, hebbende dit middel nog nooit gefaald. Op franco aanvrage en bestelling is het enkele potje beuovens het berigt tot gebruik ad f 1,30 en het dubbele, ad /'2,50te bekomen bij den Heer H. van ROOY, .in de Gasthuisstraat le Bergen-op-Zoom. KB. Bovengenoemd middel is in depot en ook bij enkele potjes verkrijgbaar gesteld bij de Uitgevers dezesErven A. de Yos Oude Haven wijk A n.° 313. ter stads drukkerij van de erven a, de vos.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2