N°. 13. Woensdag 13 Februarij. 1830, NIEUWSMMN. Woensdag en Zaturdag. ZMIKZEESCHE - ABONSrEMEBITS-FRrJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. inzending der Advert, daags/e vorensnamxdd .vóór 4 ure verschijnt: prijs der advebtentiesj: Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt. BUITENLAND. 1d11sch1aii1, Beri.ijn 7 Februarij. Gisteren beeft de koning na met de koninklijke prinsen de godsdienstoefening in de Domkerk Ie hebben bijgewoond plegtstatig in de ridderzaal van het koninklijk slotden eed op de con stitutie afgelegd. Tien Pnolscbe afgevaardigden hebben hun mandaat nedergelegd dewijl zij de constitutie door welke zij hunne nationale regten bedreigd achten niet wilden bezweren. De tweede kamer heeft eergisteren avond na beraadslaging over de haar voorgelegde belastingswet de eerste en tweede paragraaf van het ontwerp der re gering houdende het beginsel der vervanging van de tegenwoordige belasting naar de klassen en van de be lasting op bet gemaal en geslagt door eene belasting op de inkomsten aangenomen. Voor eenigen lijd werd gemeld, dat 14 artille risten op de heide, nabij Ptihrendorf. van koude waren omgekomen. Dit berigl wordt thans niet sleehls bevestigd, maar het blijkt zelfs, dat het aan tal ofTers veel belangrijker is. Tot op dit oogenblik is reeds bekend dat 43 soldaten dien ongelukkigen dood geleden hebben terwijl het lot van 18 anderen nog niet bekend is. Zelfs de ellende van ben die den dood ontkwamen valt tnoeijelijk te beschrijven. De Duitsche bladen zijn mede opgevuld met beriglen omtrent de verwoestingen schier overal door de rivieren aangerigt. Op 6 Februari] is de dijk te Worringen doorgebro ken en zijn daardoor 400 woningen tot aan het dak onder water geloopen. Te S.'-Goar zijn mede groote verwoestingen aan gerigt. In vele huizen stond bet water 15 a 16 voeten hoog. liet ijs lag boven de muren der stad. r a a s s a u s, Parijs 7 Februarij. Heden zijn er geene sporen meer van de voorgevallene ongeregeldheden te ont dekken. Men miste gisteren evenwel in de werkplaatsen nog een aantal werklieden die in plaats van tol den ar beid terug te keeren zich ophouden in de koflijhuizen en herbergen en daar elkander opwinden voor ecne nieuwe gelegenheid. Parijs, 8 Februarij. De Grieksche zaak kan waar schijnlijk als geschikt beschouwd worden. De minis ter van binnenlandsche zaken deelde heden in de nationale vergadering mede dat de heer Drouyn de Lhuys aan Engeland de bemiddeling van Frankrijk heeft doen aannemen en dat de depêches aan den admiraal Parker het bevel overbrengende de dwang maatregelen te staken in den afgeloopen nacht Parijs zijn doorgekomen. Met de Zwitsersche aangelegenheden voorziet men evinzeer een gunsligen afloop. De regering aldaar heeft eene eerste voldoening aan de mogendheden gegeven, door de uitzetting van Mazzini te bevelen. Mij zal zich over Frankrijk naar Engeland begeven. Men hield het er voor, dat dit bevel ook op andoren zou toegepast worden. Een dagblad verzekert dal de regtslreeksche tusschenkomsl van den voorzitter der republiek veel tol dien uilslag heeft bijgedragen. Het getal gearresteerden, gedurende de jongste on rustige dagen beloopt ongeveer 350. Een vrij groot aantal daarvan zijn van die ongcneeselijke nieuwsgie rigen die bij elk tumult in handen der policie vallen. De woelgeesten laten zich niet meer zien. Zij be grijpen nu dat hel hun lijd nog niet is. In het departement der Manie zijn dezer dagen twee schoorsteenvegersjongens die nabij Chapon een bosch moesten doortrekken door de wolven verslon den geworden men heeft nietsdan de afgeknaagde beenderen der ongelukkigen gevonden en in den avond van 26 Januarij jl. is wederom te Ax een in woner van dat plaatsje door de wolven verscheurd. De Spaansche generaal Narvaez hecf.t dezer dagen bezit genomen van een aanzienlijk landgoed ter waarde van 2 millioenen realen toebehoord heb bende aan de koningin van Spanje en dat hem ten geschenke is gegeven als belooning voor belangrijke diedsten aan den troon en de openbare orde bewezen. BINNENLAND. 's Gravenhage 8 Februarij. Sedert de aankomst van de laatste Oost-Indische overlandpost is het ge rucht in omloop dat z. exc. de heer Rochussen be paaldelijk zijn ontslag als gouverneur-generaal verzocht zou hebben en worden er zelfs reeds personen ge noemd die ter zijner vervanging in aanmerking zouden komen. 's Gravenhage 9 Februarij. Ter voorziening in den dringenden nood op Schokland heeft Z. M. fH00 en het provinciaal besluur van Overijssel 50 toege staan en wordt dringend de algemeene weldadigheid ingeroepen. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode meldt, dat, volgens geruchtde afgetreden minister m.r Donker Cxirtius tot gouverneur-generaal van Neêrlands-Indie zou benoemd worden. 's Hertogenbosch 8 Februarij. Reeds sedert eenige dagen levert deze stad een vreemdsoortig schouwspel op. Op enkele weinige uilzonderingen na zijn name lijk alle straten geïnundeerd. In eenigen staat het wa ter ter hoogte van drie voeten. Het spreekt van zelf dat het water evenze r de woningen heeft bezocht. Zoo dat de benedenhuizen onbewoonbaar zijn geworden. Door schuiten en rijtuigen wordt de communicatie on derhouden en ware de toestand, waarin men verkeert niet hoogst onaangenaam men zoude veel stof tot ge noegen vinden in de waarlijk belagchelijke tafereelen die men van tijd tot lijd ziet plaats grijpen alles toch dient tot middel van vervoer deuren tot een vlot bijeengebonden wasch tobben en andere voorwerpen van dien aard die den opvarende niet altijd de zeker heid aanbieden Van zonder omver te slaan het doel van zijne reis te bereiken. Bepaalt zich echter in deze plaats de toestand slechts tot het lastige en onaangename anders is het geval wal den omtrek betreft Uil het naburig Orthen toch heeft men eenige be woners van de daken hunner huizen moeten weghalen, waarop zij eeD toevltrglsoord tegen het wassende water hadden moeten zoeken. Het vee heeft in de meeste dorpen in den omtrek eene schuilplaats in de kerken ge vonden daar de gewone stallingen door het water on bruikbaar waren geworden. In den dijk tusschen Maren en Alem zijn vijf gaten gebroken ofschoon men al bet mogelijke inspande om hel buitenwater te keeren. In het laatste dorp zijn de bewoners in een viertal buizen opeengepakt, daar de overigen door hun lageren stand, geène verblijfplaats meer aanboden, liet naburige Ber- licum moetvolgens de laatste berigten, ook zijn onder- gelnopen. Al deze onheilen zijn echter vergelijkenderwijze ge sproken nog tiietsbeduidend tegen betgeen bet land van Altena moet overkomen zijn. Indien toch de berigten uit die streek waarheid be helzen dan is de Waaldijk, nabij het dorp Andel, voor bet geweld van het water bezweken en zijn al de pol ders welke in het voorleden jaar door den doorbraak onder Werkendam werden geïnundeerd wederom in deqzelfden bedrocvenden toestand geplaatst. Bijzon derheden kent men omtrent die ramp te dezer stede nog niet daar men ligt begrijpen kan dat de gemeenschap met den omtrek tamelijk gestremd is. Voorsbands kan men echter gerust verzekeren dat de in het land van Altena en welligt ook in dat van Heusden geledene schade buitengemeen groot is. Maastricht 8 Februarij. Op de mededeeling dat er onder de gemeente Heerlen eene groote mis. daad was voorgevallen heeft zich de justitie ter plaatse begeven en na gehouden onderzoek zekere buisvrouw Sc hulvan de Heerlerheide in verzekerde bewaring genomen als verdacht van hare zeventig jarige moedor om het leven te hebben gebragt men zegt dat op het lijk veertien kneuzingen en kwet suren zijn geconstateerd deze ontaarde dochter is reeds vroeger voor soortgelijk wangedrag tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld geworden en was nog niet zeer lang ontslagen uit den kerker. Hoorn 7 Februarij. In het naburige dorp Ursem heeft het volgende treurige voorval plaatsgehad Een hoe,renknecht aldaar was bezig aan het schoonmaken van baars toen een boerenmeisje uit dal huis, hem met eenen stokhezem plaagde hetzij uit drift of althans uit onverschoonbare onbezonnenheid ten minsten de knecht werpt het al spelende meisje in bare vlugt zijn mes achterna met dat ongelukkig gevolg dat zij aan de daardoor hekomene wonde in de zijde spoedig daarna is overleden. Do justitie heeft zich heden mor gen naar de plaats des ongevals begeven. Zierikzer 12 Februarij. Volgens de jongste be rigten uit Gorinchem hebben de nog met ijs bezette Killen zich ontruimd zoodat de scheepvaart nu geheel vrij is. Volgens de berigten uil Noord-Braband en Limburg, alsmede uit België is het water overal vallende. Aan het Zondagsblad wordt uit Middelburg onder dagteekening donderdag 7 Februarij het vol gende gemeld «De executie van J. B. de Loeilhij arrest van het hof van Zeeland tot de doodstraf met den strop veroordeeld zal op aanstaanden maandag 11 Februarij te dezer stede plaats hebben. Op dit oogenblik is hij nog onbekend met de afwijzende beschikking van Z. M. op zijn verzoek om gratie. Hij verkeert nog steeds in het jammerlijk denkbeeld, dal zijne straf ver anderd zal worden in eene driejarige correctionele gevangenisstraf, na welken lijd hij zich voorstelt naar Amerika over to steken en daar van zijne inkomsten te leven gedurendo zijne gevangenschap heeft bij nog eene niet onbelangrijke erfenis ontvangen doch ver gunde zich zelfs na zijne veroordeeling, geene andere dan de hoogst noodzakelijke uitgaven en waarom Ten einde des te meer over te kunnen leggen en over drie jaren (en grand seigneur) in Amerika te le ven. Welke gewaarwordingen zullen hem toch be zielen wanneer hem vrijdag ten 12 ure wordt aan gekondigd over 3 maal 24 uren staat gij voor «uwen eeuwigen Begier!"" Wat men in Overijssel vreesde wordt bewaar heid. Geweldig is de stroom van water die uit Ha nover langs de Vecht naar Zwolle komt afzetten. De omstreken van Koevorden Gramsbergen en Hardenberg bieden slechts ééne oppervlakte aan. Volgens berigten zouden in het Hanoversche en Munstersche nog sneeuw- heuvels leggen van 10 a 12 voet hoogte, en hoeft men dus nog meer water te wachten. Rotterdam had op 19 November 1849 blijkens de volkstelling 89,862 personen Groningen 33.695 Leeuwarden 24,456 en Utrecht 48,455. Uit Amsterdam wordt gemeld dat voor de bewoners van het noorderkwartier in Noord-Holland zich weder eenige hoop verlevendigt op den aanleg eener vaste brug over hel 14. Een geacht ingezeten der stad Hoorn beeft zich deze aangelegenheid met allen ernst aangetrokken en na het geheel belange loos en op eigen kosten doen bewerkstelligen van locale opnemingen peilingen het doen formeren van plannen en leekeningen bereids een daartoe betrekkelijk adres aan Z. M. den koning ingediend. De Nieuwe llolterdamsche Courant meldt, dat door do hoeren J. A. Ileijerinclcingenieur, J. A. Schollen, Hz., fabrijk en landmeter van Schieland en P. Schollen, adjunct—fabriik en landmeter, aan de stedelijke regering van Rotterdam een plan is in gezonden om de beide Maas-oevers door middel van

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1