BINNENLAND. ■MENGELINGEN. ABVilTIMTIM. 5 WERKPAARDEN. van blokkade verklaard, lijnde dus zeer spoedig tot dwangmaatregelen overgegaan. Griekenland heeft zich onder de bescherming van Frankrijk gesteld. Nadere brieven uit China brengen de gewigtige tijding mede dat het der Fngelsche expeditie onder bevel van de kapiteins Hay en Wilxon gelukt is de geduchte rooversvloot van Shapng- t Say in een ge vecht den 29 October 11. in de baai van Tonquin geleverd ten eenemale te vernielen loodat er van de 100 jonken waaruit zij bestond slechts zes ontkomen zijn. Van de roovers zijn er over de 1700 gedood en bij de 1200 zoo in als na het gevecht gevangen ge maakt. Shapng-l Say zelfzou zich even voor het in de lucht springen van zijne junk in een klein schuitje gered bebben. Parijs 1 Februarij. De policie gaat met meerder en minder tegenstand voort, de vrijheidsboomen in deze hoofdstad omver te halen. In den afgeloopen nacht heeft zij van de uitvoering moeten afzien 'ten gevolge van hét groot aantal personen die de poging wilden beletten. Voorzigtigheidshalve is zij terugge trokken. Zoodra zij was verdwenen heeft de menigte eene koperen plaat op den boom gespijkerd waarop de woorden te lezen stonden ter eere van mgr. Affre aartsbisschop van Parijs, voor zijne gehechtheid aan het volk in Junij 1848." Men is thans zeer benieuwd, of de policie na deze toewijding den boom evenwél zal omverhak-ken. De gebeurtenissen in Griekenland houden heden aller aandacht bezig. De minister van Frankrijk heeft zich onmiddelijk met dien van Rusland verstaan om hunne bemiddeling aan te bieden, en hééft aan de Grieksche regering alle hulp verleend waarover hij beschikken kon. De kamers hebben bij-adres verklaard zich met'de staatkunde van het bewind te vereenigen. Naar bijzondere herigten zou de Engelsche admiraal ten gevolge van een en ander, besloten hebben, nieuwe bevelen van zijne regering af te wachten alvorens ver der te handelen. Men vleide zich dat de zaak langs diplomalischen weg zou kunnen worden geschikt. Algomeen keurt men het gedrag van Engeland af, tegenover een zoo zwakken staat als Griekenland is en op grond van ondergeschikte grieven. 's Graventiage 3 Februarij. Z. M. de koning is gisteren avond vergezeld van de heeren van Heemskerk dienstdoende» adjudant des konings en de Koek par ticulier secretaris des konings uit deze residentie naar Gelderland vertrokken ten einde zich te kunnen be vinden op de plaatsen waar zich onverhoopt gevaren ten gevolge van den ijsgang mogten bevinden. Z. exc. de minister van justitie voorloopig be last met het bestuur van het departement voor de zaken der Herv. Eerédienst heeft de leeraren der Prolestant- sche gemeenten in Nederland uitgenoodigd om de be staande'gewoonte te behouden van 's konings verjaar dag op den'dag zei ven godsdienstig te gedenken wanneer die op een zóndag invalten anders op den naastvol genden dag des Heeren. Ook Z. exc. de minister van buitenlandsche zaken voorloopig belast met het bestuur van het departe ment voor de zaken van de R. K. Eeredienst heeft de heeren kerkvoogden der onderscheidene R. K. res sorten bij circulaire uitgenoodigd om de noodige aanschrijvingen aan hunne onderhoorige geestelijken uit te vaardigen ten einde 's konings verjaardag zoo wel in dit als in volgende jaren, godsdienstig her dacht worde op den 19 Februarij wanneer die op een zondag invalten anders op den eersten zondag welke daarop volgt zoodat dit jaar deze godsdien stige herdenking op 24 Februarij zal plaats hebben. Daar sommige ontvangers schrijffouten bij het invullen van biljetten begaan trachten te herstellen door het geschrevene met een scherp werktuig uitte schrappen waardoor alle contróle op en waarborgen voor behoorlijke inning van 's rijks gelden wordt ver ijdeld heeft de minister van financiën daartegen eene aanschrijving met bedreiging van strenge be straffing uitgevaardigd. De grenadier B. C. Noijdie op zoo treurige wijze in de kazerne te 's Hage zijn leven verloor was de zoon van een 76jarig grijsaard en broeder van 2 minderjarige door ligchamelijke gebreken ongelukkige j zusters. Op eene eerlijke wijze willende voorzien in de dringende behoeften der zijnen bad hij als nummer- verwisselaar dienst genomen onder voorwaarde dat' gedurende zijne afwezigheid een weekgeld aan zijnj ouden vader zou worden uitbetaald. Groningen 29 Januarij. Zaturdag II. had te Oldehovê een voorval plaats, dat vreesselïjke gevolgen1 bad kunnen na zich slepen. Dien dag woei er zoo. als men weet een sterke wind uil het noord-oosten. Voor dien wind nu dreigde het buis van zekeren' P. A Itienewerf, kleermaker nabij Oldehove te be-; zwijken. De man dit bemerkende snélt naar het] dóip, om een timmerman te halen, zijne vrouwen! vijf nog jonge kinderen in de bouwvallige woning; achterlatende. Terwijl hij zich zoo reptom het dorp te hereiken ziet hij nogtans van lijd tot tijd eens om naar zijn huisen juisttden bij dit weder doet, staat hij eensklaps als aan den grond genageld want hij ziet zijne woning instorten hoven de zijnen. De schrik, die voor een oogenblik zijne voeten als in boeijen sloeg, geeft hem in het volgende oogenblik vleugels en hij vliegt ijlings naar den puinhoop waaronder hij zijne hoogzwangere vrouw en vijf on- noozcle kinderen begraven waant doch wie schetst zijne verwondering en dankbare blijdschap toen hij vrouw en kroost behouden en wel naast zijn omge vallen huis zag staan. Aan de vlugheid en beraden heid der moeder, ofschoon zelve door een steen reeds deerlijk aan hét hoofd gekwetst, was het gelukt, met de kinderen waarvan het eene in de wieg lag en een ander in een kinderstoel zatnog even in tijds het nederstortend dak en een anders maar al te waarschijnlijken dood te ontkomen. Zierikzee 5 Februarij. De stand der rivieren was, volgens een berigt uit Gorinchem van zon dag sedert den vorigen dag niet verbeterd maar veeleer verergerd want de ijsstoppingen zijn tot nog toe niet opgeruimd en het water zoowel te Huihui zen als te Pannerden gewassen aldaar heeft men de tijding ontvangen van was van het water bij Keulen dit te zamen genomen maakt dén toestand der ri vieren nog niet geruststellende. Men beeft uit voor zorg besloten voorloopig een gedeelte der manschap pen op te roepen, die bestemd zijn bij onverhoopte inundatie der Retuwe, de overlaten van Dalem te slechten. Zondag morgen geraakte bet ijs in bewe ging doch zette zich weder spoedig VBst met eene waterhoogte van 2.80 el beneden 0 2,38 el 'des na middags zette het ijs zich weder in beweging en dreef snel naar heneden. (Jit Grave meldt men van 1 dezer dat het drijfijs der Reersche Maas bijna al de binnendijken vernielt; onderscheidene dorpen staan reeds onder water. De buitenpolders van Raardwijk en van Waalwijk zijn overstroomd. Het water was mede sterk was sende. Vrijdag avond ten 61/, ure is de Maas voor Rot terdam losgebroken. De massa drijfijs was zeer groot. Van Oberwesel tot Surleij had zich het ijs zoo hoog opeen gestapeld dal het met den straatweg gelijk stond. Bacharach en omstreken liggen grootendeels onder wa ter hét water is er tot 8 voet boven den straatweg ge wassen eene hoogte, welke het zelfs in 1784 niet bereikte. De Delftsche Courant wil uit eene goede bron weten dat 's rijks werf te Rotterdam opgeheven het magazijn van vivres thans te Delfsliaven naar Amster dam overgebragt en het instituut voor de marine van Medemblik naar Delfshaven verplaatst zal worden. Onder dagteekening van den 18 Januarij II. wordt uit Utrecht aan het Zondagsblad hél volgende voorv.il medegedeeld Gisteren middag ongeveer een uur na etenstijd werden ten huize van den heer v. d. B., alhier, plotseling alle huisgenooten acht personen in mindere of meerdere mate ongesteld vergezeld met braking en hevige buikpijnen. Men merkte op dat dit bet ergste was bij diegenen welke liet meest gebruikt hadden van de bij het middagmaal gegeten gedroogde appelen. Bij onderzoek bleek dat die appelen waarschijnlijk gedroogd waren op behangsel papier (met groen dessin) ten einde dezelve zoo min mogelijk met het stof van den oven in aanraking te brengen en dat dezelve alzoo giftdeelen tot zich ge nomen hadden. De aldaar ten huize practiserende geneesheer (prof. F.) heeft gezegde appelen tot schei kundig onderzoek medegenomen. Niels van het ge- getene was in koperen pannen of dergelijk gevaarlijk vaatwerk toebereid. «Ofschoon thans nog allen eenigzins onpasselijk zijn, ducht men verder geene nadcelige gevolgen." Wij meenen bet publiek in de kleinere steden en vooral ten platten lande attent te moeten maken op eene geheel nieuwe industrie die hij den tegen woordig hoogen prijs der koffij in praktijk wordt ge- bragt. Onder het voorwendsel van bier of daar in gevroren te liggen en over land naar hunne haard steden te willen vertrekken verloonen zich bij de kleine kruideniers een paar als scbippers-knecbten gekleede landloopers en bieden op vertoon van een monster eene in papieren zakken gepakte kwanti teit koffijboonen aan, die zij op het schip niet kun nende achterlaten na lang marchanderen, voorden balven marktprijs van de hand zetten. Na gesloten knop maken zij zich spoedig uit de voeten en hebben zij den blijden kooper voor drie-vierde gebrande dui- venlioonen in de handen gestopt. meento-hestuur doet veel moeite om onze vervallen markt weder op te beuren hel loofde onder meer medailles eene uit voor dengene die de meeste bees ten ter markt bragt. De markt was dan ook zeer goed bezet; de jury van prijs-uitdeeling ging uit spraak doen toen kwam iemand die een voorwerp onder een grooten doek droeg, de medaille vorderen voor de meeste beesten want hij had zeide hij niet minder dan 90,000 ter markt gebragt hierbij nam hij den doek wegen loonde een bijenkorf. De jury zag nog eens het programma der prijs-uitloving in, en reikte den bijenhouder, onder toejuiching der schare de medaille uit. Uit Petersburg schrijft men dat bij een brand on langs eene belangrijke fabrijk is vernield te weten eene knoeten-fabrijkdie jaarlijks verscheidene tnillioenen stokken en riemen voor de knoeten leverde. Zierikzee 4 Februarij. Heden is binnendoorvan Brouwershaven hier binnengekomen het kofschip Johanna Wilhelmina kapt. F. C. Kamminga van Liverpoolmet klipzout. Brouwershaven 4 Februarij Binnengekomen.: (TElminakapt. J. C, Jansen Whampoa .'kapt. 'J. *M. Phijl, Jan Daniel, kapt. J. H. Zeeman Ida Elisabeth, kapt. J. M. Kleinhouwer allen van Batavia naar -Rot terdam en Timor, kapt. J. Koning van Batayia naar Dordrecht. De LOTERIJ va n HANDWERKEN tn VOORWEKPEX, die, met goedkeuring van Z. M. den Koning, .ton overstaan van een' Notaris, weder zal plaats hebben, ter ondersteuning dei1 Armen, zal getrokken worden den 4 Maart 1850. De bezigtiging zal plaats hebben op Donderdag den 28 Februarij en Vrijdag 1 Maart op de üaadzaal van het Stadhuisvan 12 tot 3 urealwaar men zich. tevens, van Lölen zal kunnen, voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen bij.den Boekhandelaar P, ae Looze a 1 het Lot en kunnen de voorwerpen ingezon» den worden tot den 27 Februarij ten Huize van Mev. de Crane geb. Errnerins, Mev. de Jonge, gcb. Badon Ghljbenen Mev. de Jonge, geb. van Breugel. Een roggebroodbakker te Amsterdam de heer A. Zeh bezit thans een oven waarin 800 drieponders te gelijk gebakken worden alsmede eene machine, geheel uit ijzer ter bereiding van het brooddeeg. Hij heeft zijne stadgenooten uitgenoodigd beide kunststukken in Amsterdam vervaardigd te komen bezigtigen. Uit Moorslede in West-Vlaanderen wordt bet; Volgende geméld van den 19Januarij; «Het ge- Tot innige droefheid van zijne Vrouw en Kin deren ontsliep op het alleronverwachts .in den leef tijd van ruim 02 jaren de Wel—Eerw. zeer gel. Heer ADRIAAN SOL 1RRMEER in leven Predikant te Burgh. Uit aller naam Bürgii C. J. HALE WIJN den 30 Januarij 1850. Wed. A. Soetermeer. Eenige kennisgeving. jllll De Notaris J. de KATER Nz. zal ten verzoeke van zijn principaal, op Vrijdag don 8 Februarij 1850 des voormiddags ten 10 ure, in de Gemeente van Noordgouwe veilen en verkoopen Eene groote partij extra zware IJjseai ES©©. Vltt'-W zeer geschikt tot Werkboutstaande op Ro zengaard; mitsgaders eene groote partij extra zivaau S 2 Ai-xE'tii 'i'op bet Hemeltje, De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van zijnen prin cipaal, op den 16 Februarij 1850, 's middags precies ten 12 ure vóór de Herberg van J. E. Droo- gendijk te Capelle onder de Gemeente Nieuwer kerk, publiek presenteren te verkoopen De Notaris M.' G. van der LEK de CLERCQ te Zierikzee, zal jtaj ten verzoeke der Erven van wijlen - J. WARNIER op den 16 Fe bruarij aanstaande des namiddags ten 2 ure in de Her berg te Zonnemaire publiek presenteren te verkoopen 3 Bunders 85 Roeden en 8® Ellén BOUW. TLAIVif, gelegen in den Polder van Zonnemaire. kadaster sectio R n.' 30. Verpacht aan J. TuïnmaN tot 11 November 1853 voor f 82 den hoop 'sjaars. De Notaris 1). Q. de JONGE van der HALEN zal ten verzoeke zijner principalen publiek presenteren te verkoopen, op Woens dag den 20 Februarij 1850, des namiddags, om 3 ure ten Huize van Anthonij Paoldssen te Zierikzee Een met twee SCBÏUaêKffiJ, KOOllG IARI) en MOESGKOSD ter in- boudsgrootte van 20 Roeden 47 Ellen, staande en gelegen aan de westzijde van de Zuidwellestraat nabij de Kar.nemelksvaart te Zierikzee; en 7 Bunders 5»5 Roeden 75 Ellen HOUW. en WEItiAN/D, gelegen in het Poortambacht der Stad Zierikzee in sectie D; ter stads drukkerij van de erven a. de vos. I

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2