ffilDESCM COURANT. Woensdag 6 February. n°. 11. 1850. y Woensdag en Zaturdag. BESTUREN AMfSTRATOL Mil «Ml»®. BUITENLAND. abonnemebits-pbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daagsle voren,'snamidd. vóór 41 ure. veels chijtmt: raus seb adveetentiem: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels h f 1 behalve het Zegelregt. Als wij den blik rondom ons slaan in de staat kundige wereldals wij opmerken, wat er dagelijks in de stad der groote natie, liet weelderige enrus- telooze Parijs, woelt en voorbereid wordthoe men er van de eene omwenteling tot de andere wordt geleid; als men nagaat hoe treurig het er met alle standen en rangen in DuitschlandPruissen Hongarije, Italic en schier overal elders uitziet, en wij den blik van uit alle die beroeringen ves tigen op ons, op de wereldkaart wel klein maar daarom niet minder belangrijk plekje gronds, Nederland, en wij zien daar alles even rustig, even kalm orde en wet stoorloos geëerbiedigd het eigendom bewaard en de persoonlijke veilig heid op het krachtigst gewaarborgd, voorwaar, dan is het geen wonder, dat de liefde voor dal land ten allen tijde zoo groot was, dat zij zelfs in de grootste mannen door geen ondankhoe schreeuwend, kon bekoelen. Neen, de liefde voor dat land kan geen vooroordeel zijn. Het is en blijft grootals wij een Phocion stervendezijnen zoon hooien vermanen, om zelfs die medeburgers, die hem ter dood verwezen, genegenheid toe te dragen. Het is en blijft grootdat wij cenen Aristides de gunst der Goden hooren afstneëken voor dat Athenedat hem zoo schandelijk ondankbaar be jegend, ja, dat hem onschuldig verbannen had. Het is en blijlt groot, dat wij eenen Casuixus zoo gevoelig in zijne eer beleedigd en verworpen door een volkhetwelk hij groot gemaakt had echter niets zien sparen otn hetzelve te ontruk ken aan de kaken des verderfs, dat hetzelve be dreigde. Maar, meer nog dan op deze allen, staren wij met eerbied op onzen eenigen Huig be Groot die veel liever om en voor een vaderland wilde lij den dan mei dat vaderland te lijdendat hem Zoo schandelijk verguisd had. Jabij het indenken aan hoe vele Tampen en el lende naburige staten ter prooi zijn dan moet een vaderland, dat zich zoo uitstekend kenmerkt door deugden en beginselen, welke elders zóó niet ge kend zijnalthans niet beoefend worden, en dat ons daardoor met zulke zachte banden bindtdierbaar zijn boven alles, wat onze harten kan boeijen. Of, welk ander land ter wereld kan nog, ih weerwil ook vanhet kwade zaad, dat in veler boezems is gestrooid en welig is opgewassen ,twelk land kan nog tegen het onze de proef eener vergelijking doorstaan, niet slechts van onze staatkundige, maar ook van onze godsdienstige beginselen en van de hecrschende zeden bij allen, die eenen naam en aanzien in hetzelve te verliezen hebben? Of, waar is het tal van menschöriteerende gruwelen zoo zeldzaam en weinig, als in Nederland, in vergelijking met an- dere landen? Waar wordt het regt heiliger en meer onkreukbaar gehandhaafd door Regters, bij welke geschenken ongekend en ongehoord zijn en waar een Hoogste Vierschaar is gevestigd die niet aarzelt, haren Koning en zijne erven te ver- oordeelen, .waar het regt niet aan zijne zijde is, en aan wier uitspraak die Koning zich onderwerpt, als aan een orakelste n. Men leze de jongste dis- cussiën vari de vertegenwoordigers van dat zoo verlicht en beschaafd genoemde Frankrijken men oordeele dan hoe jammerlijk het daar is gesteld met de gehcele inrigting van het onderwijs, in vergelijking met dat in ons vaderland; en ook onze nijdigste vijand zal de betuiging moeten af leggen, dat de jeugd nergens beter onderrigt ont vangt zoodat zelfs eenmaal een Fransch Inspec teur van hel onderwijs als lofredenaar optrad van onze schoolinrigtingen. Geen wonder alzoodat, daar op alle hoogescholen in andere staten de studerende jongelingschap zich schaart onder de bloedige vanen van den revolutiegeestgeen derstudenten aan onze hoogescholen, zich dooreen geest van oproer gekenmerkt, of deel genomen heeftaan de minste staatkundige woelingen maar die eerst dan Mars voor Apollo verwisseltwanneer een overheerscher ons onder zijn tirannenjuk wil brengen, of een afvallige broeder onze grenzen bestookt; om alsdan ook van die togten weder te kee- reu als overwinnaar en op nieuw zich der weten schappen te wijden. Maar, er is nog meer, waarom de Nederlander vooral bij uitnemendheid gehecht is aan den grond zijner geboorte. Het isomdat hetzelve de wieg en bakermat is van staatsmannengeleerden le gerhoofden vlootvoogden en kunstenaarslióéda- nige geen ander rijk kan noemen zoodat men op den ganschen aardbol geen plek gronds kan aan wijzen, die, gelijktijdig, zoo velegrootemannen en kunstenaars heeft voortgebragtals ons klein koningrijk heeft opgeleverd. Hebben onze vaders alzoo een heiligdom ge sticht, door hunne kunde en deugd als waarop geene andere natie kan roemen dat dan ieder in den zijnen, door stipte handhaving van wet en orde, door niet te verdartelen, wat wij tot eenen duren prijs hebben verkregen, er naar streve, om dat heiligdom meer en meer te verheffen en het zelve alzoo aan onze kinderen als het kostbaarste erfdeel achter te laten. Mogen daartoe krachtig medewerken de daar- stelling van liberale wetten en verordeningen welke wij hopen, dat eerlang der tweede kamer ter goedkeuring zullen aangeboden worden en waarop de herziene Grondwet voor Nederland wor den moge, wat zij behoort te zijn de grondslag can en waarborg voor hel geluk en de welvaart van volk en vaderlandopdat men ook in dat opzigte, zon der vrees voor een beschamend antwoord kunne vragen: waar leeft een volk, zoo wijs bestuurd door echt liberale instellingen waaris dekoning, die den scepter zwaait overeen zoo gematigd, ordelievend en zelfstandig volk, als Willem III? Nationale. Militie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen door deze Ier Kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zit ting van den Militie-Raad'in deze Provincie en voor dit Kanton is bepaald op Donderdag den 14 dezer maand des voormiddags ten fialf !0 ure in de Abdij te Middelburg voor welken Raad behoo- ren le verschijnen de vrijwilligers casu quo e n de vooreen jaar vrijgestelde dieustpligtige Lotelingen van de ligtingen 1846, '1847 1848 en 1841), voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstellingterwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag, uur eu plaats, aldaar niet verschijnen zullen geacht worden, geene redenen van vrijstelling te bezitten eu mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd Zierikzee den 5 Febrüarij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DÉ CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelve, I)e Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De Burgemeester der Stad Zierikzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat liet kohier der Grondbelasting van deze Stad over het jaar 1850, op den 26 Januari) jongstleden door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard y en op lieden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede téh fine van invordering en eindelijkdat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Zierikzeeden 4 Februari] 1850. DE CRANE. duïtschz.arib» Frankfort 31 Januarij. Men spreekt hier tegen woordig veel van een groot spoorweg-ontwerp name lijk van eene zoogenaamde Oost-Vriesche-Midden-Duit- sche haan tussehen Frankfort en Embden met een tak naar Arnhem. LI. zondag morgpn hoeft het ijs voor deze stad zich plotseling in beweging gesteld op het oogenblik dat het nog met schaatsenrijders en nieuwsgierigen be dekt was. Men kan zich hegrijpen hoe een ieder zich haastte naar den oever le snellen welke alle dan ook nog gelukkig bereikten. De Duitsche diligence tussehen Cobleolz en Linz stortte ten gevolge der gladde wegen op 30 Januarij in den Rijn. De personen zijn gered maar ten ge volge van den sterken ijsgang was diligence paarden en goederen in een oogenblik uit het gezigt verloren. Te Warschau is eene koninklijke ukase hekend gemaakt, waarhij aan de Poolsche Israeliten het dragen hunner nationale kleeding verboden wordt. Een van Praag komend en zich naar Krakau be gevend bataillnn troepen heeft le Regensburg in hooge mate het medelijden opgewekt. De handen en voelen van omtrent dertig manschappen waren bevroren en eenigen heeft men zelfs le Oderherg bijna als lijken moeten achterlaten. Men verwonderde zich daarover echter niet wanneer men de gestrenge koude en do slechte inrigting van de wagens der derde klasse op den noordelijken spoorweg in aanmerking nam. Ook 14 knvalleristen moeten op hunnen marsch naar Wiezelburg dit deerniswaardig lot getroffen hebben. Te Konslantinopel is men niet alleen ton hoogsto verblijd over de oplossing der geschillen met Rusland inaar de Turken mcenen tevens daardoor in de achting der Europesche natiën honger gestegen te zijn dewijl de kwestie tot eere der porte en te gelijk in het belang der menschclijkheid bevredigend is bijgelegd. r E A N R R II E, Parijs 31 Januarij. Reeds voor eenige dagen werd gesproken van moeijeiijkheden welke welligt tussehen de Noordsche mogendheden en Zwitserland zouden op rijzen ten gevolge van den nadeeligen invloed welke de in die streken van alle kanten hijeengestroomde democratische elementen op de rust der naburige staten dreigden uit te oefenen. Deze moeijeiijkheden schijnen inderdaad te bestaan en van ernstigen aard te zijn. Heden is over deze aangelegenheden in een kabinetsraad een geruisnen tijd gehandeld geworden. Men is niet overeengekomen omtrent de houding welke Frankrijk daarbij zal hebben aan te nemen maar welke die ook zijn moge zal zij steeds groote moeijeiijkheden opleveren. De laatste berigten uit Lissabon waren gunstig. Het land is rustig. Men heeft dezer dagen het niet onbelangrijk herigl ontvangen van eene vredebreuk tussehen En geland en Griekenland. Engeland dringt op nieuw hij het Grieksche gouvernement, op betaling aan van de renten eerstgenoemde mogendheid toekomende van de Grieksche leening (gesloten onder guarantie van Rusland, Frankrijk en Engeland), henevens nog onderscheidene andere vorderingen betrekkelijk reeds sedert lang verschuldigde vergoedingen enz. dewelke Griekenland echter ontkent zeggende dat zij van allen grond ontbloot zijn. Eene Engelsche vloot schijnt die vordering kracht hij te zetten althans een eska der is voor den Piraeus verschenen en heeft de bevel voerende admiraal alle havens var. dat land in staat

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1