Zaturdag 2 February. W°. 10. 1850. iMkj Woensdag en Zaturdag. MEWSTIJMWN, BUITENLAND. BINNENLAND. 1 I HMHESCffl GODRANT. aboktnements^frzjs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 0,15. Inzending der A dvertdaags te wren's namidd.vóór 4 ure. vebschijnt: PSII! HEB ADVERTENTIE»! Gewone 15 cenls.de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve het Z.egelregt. DÜÏTS C U t A N bi Berlijn 27 Januarij. De tweede kamer heeft heden nacht het koninklijk voorstel omtrent de vorming eener eerste kamer, verworpen met 216 tegen 96 stemmen maar aangenomen een amendement van een harer leden, dat eene verschuiving Van het pair schap bedoelt tot 1852 met eene meerderheid van 12 stemmen. Zulks doet de hoop op eene minnelijke schikking in de constitutie-crisis herleven namelijk tusschen regering en volksvertegenwoordiging. Uit Munchen wordt bij herhaling gewag gemaakt Van aanslaande groote toerustingen bij het leger vermits men in het voorjaar gewiglige gebeurtenissen te gemoet ziet. In den nacht van zalurdag op zondag werd de uiterste wachtpost aan eene der poorten van Coblentz door een wolf aangevallen zoodal hij zich genoodzaakt zag tweemalen vuur te geven. Sedert de sneeuw zoo hoog opeen ligt gestapeld vertnonen zich in die omstre ken vele wolven. Alleen te Maijen werden onlangs drie dezer dieren doodgeschoten. Uit het Westerwald vernam men, hoe de sneeuw daar zoo dik ligt.dat reeds sedert eenige dagen de lijken niet begraven konden worden. Het afkoopen der dieiistpligligheid met 2100 lires per hoofd heeft in Lomhnrdije reeds eene som van 10l/2 millioen aan de schatkist opgebragt daar reeds 5000 dienstpligtigen van dit middel om zich van de conscriptie te bevrijden gebruik gemaakt hebben. In Bohemen neemt de cholera, sterk toe. aBOOI'BEIlTASItEN. Londen 26 Januarij. De Times beschouwt den toestand van Duitschland in hel algemeen en vanPruis- sen in liet bijzonder nog als zorgharend en hij ver wondert zich dan ook niet dat de hoofden en voor standers van omwentelingen meer en meer eenen nieu wen schok aldaar verwachten als gebeurtenissen in het overige Europa daartoe de gelegenheid mogten geven. Volgens de laatste berigten uit Brazilië, schijnt de aanslaande koflij-oogst overvloediger te zullen Wezen", dan een der vorige. r B a N K B II ft. Parijs 26 Januarij. De amusementen zijn hier in vollen gang en ieder vermaakt zich of heeml er den schijn van aan. Sommigen meenen dat men in de wufte hoofdstad op een vulkaan danst en de onbezorgden zeggen zoo komen wij althans in rust en vrede een paar dagen verder, De president nadert steeds tot de welgezinde meer derheid. Het gouvernement heeft strenge maatregelen ge nomen tot bewaring der orde gedurende de aanstaande hcrinnerings-dagen der revolutie en deze schijnen in sommige departementen wel noodig te zullen zijn. Volgens de bevelen door den prefect van po- licie gegeven is men begonnen met de wegneming Van de vrijheidsboometi die in verschillende wijken van Parijs den vrijen weg belemmerden. Die handel wijs beeft de goedkeuring van alle bezadigde burgers verworven. De Spannsche minister van buitenlandscbe zakep zou van den zaakgelastigde van Portugal berigt hebben ontvangen dat don Miguel, op hel punt slaat, zich in Engeland in Ie schepen en naar Portugal over te steken om zich aldaar aan het hoofd zijner aanhangers en der ijverige Septembristen te plaatsen. Onmiddelijk na de ontvangst dezer mededeeling heeft de Spaansche regering zich gehaast, aan alle overheden op de grenzen bevel lo Zenden om gestreng te waken en zich zoo mogelijk van den Porlugesclien prins meester te maken die het vuur van den burger-oorlog in zijn vaderland weder wil doen ontbranden. Parijs 27 Januarij. Het weekblad le Nap. (n.° 4) zegtdat hij op Zondag Bl de leugens die in de week over het gouvernement in omwandeling worden gebragtniet kan opnemen. Zoo had men ook verhaald dat in den raad van ministers het doodvonnis over hem {le NapoleonWas uitgesproken. Zijne verschijning was de logenstraffing van dit berigt. De expeditie naar la Plata zal volgens le Na poleon beslaan uit 16 groote en kleine oorlogschepen. Volgens de jongste berigten uit Portugal wordt het in hel binnenland hier en daar woelig. De auto riteiten moesten reeds progressislische vergaderingen verbieden. Ook vertoonde zicb le Avo eene Miguel- listische guerilla. Die partij schijnt eene beweging op groote schaal in den zin te hebben. Amsterdam 29 Januarij. Hel zal den schaaklief- hebbers aangenaam zijn te vernemen dat het genoot schap Philidot eerstdaags met den Lohdenscben Schaak club een nieuwen strijd zal aangaan. 's GraVeNhage 29 Januarij. Bij besluit van den 27 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden te be noemen met ingang van deh 1 April aanstaande tot hoofd-ingenieur van den waterstaat van de 1"° klasse den hoofd-ingenieur der 2a° klasse A. Caland. Bij Zijher Majesleits besluit van den 18 dezer, is de hoofd-ingenieur bij 's rijks werf te Vlissingen A. E. Tromp, tnet den 1 Maart aanstaande in die be trekking overgeplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam. Naar men verneemt zijn er bij den raad van state onderscheidene ontwerpeh van wet aanhangig die waarschijnlijk in de aanstaande bijeenkomt der ka mers van regeringswege aan haar zullen worden aan geboden. Daaronder behoortnaar men verneemt ook het ontwerp nopens de hoogheemraadschappen dat reeds sedert eenigen tijd le gemoet gezien wordt. Voorls spreekt men Van eene daar te stellen verordening no pens de binnenlandsche paspoorten. 's Hertogenbosch 29 Januarij. Eenigen lijd ge leden werd uit Breda medegedeeld dat aldaar in een bordeel-of publiek huis. door baas, vrouw en do publieke meisjes een hoerenjongen jammerlijk was geslagen beroofd en bewusteloos de deur uitgesmeten. Het provinciaal geregtshof van Noord-Brabnnd heeft heden gemelde» bordeelhouder zijne vrouw entwee publieke meisjes veroordeeld lot de straf van het zwaaijen met het zwaard over hel hoofd op een daartoe op- gerigt schavot den eersten wijders lot 8 en de drie volgende tot 6 jaren tuchthuisstrafhel derde pu blieke meisje is, uit boordeer geene overtuiging van schuld tegen haar bestond vrijgesproken en onmid delijk op vrije voelen gesteld. De commissie der vereenigde boogschulterijen tot het doen vervaardigen van eene gouden medaille die aan Z. M. den koning als ópper-beschermheer aller Nederlandsche boogschulterijen zal worden aan geboden heeft door den grooten bijval dien dat plan bij de schutterijen heeft gevonden zoo ruime bijdragen ontvangen dat zij besloten heeftin plaats van den geborduurde» band, waarmede de medaille zou worden aangeboden eene prachtige gouden kelen te stellen. Zwolle 27 Januarij. Van allo zijden komen zoo vele berigten in van gevallen sneeuw vooral van het zuiden naar het oosten en noorden dat er eene be langrijke massa water te wachten is. Bij den on voldoenden toestand der Pruissische Waterkeeringen en bij de ondoelmatige inrigting der mondingen van onze Hollandscbe rivieren is hel zeer aan te raden dat er bij tijds maatregelen worden genomen om zooveel mogelijk een onheil dat ons dreigt af te Weren. Naar men verneemt is de inschrijving voor de leening van ƒ1,100,000 voorde Overijsselsche kana lisatie, volteekend waardoor de uitvoering van dat gewigtige werk verzekerd is. Assen 23 Januarij, Wegens de benoeming van den heer T. B. tot burgemeester hebben twee assessoren en een lid van den raad te Gasselle, bun ontslag aan- Men verneemtdat voor eenigen tijd in de ge meente Westerbork een jongeling uit scbers eene pistool op zijne zuster afschoot hetwelk slechts met pa pier was geladen. Het schot heeft haar iri den nek ge troffen zoodat men vreest dat zij voor immer een stijven nek zal behouden. Onlangs heeft te OmmBrschans een zeer betreu renswaardig en verschrikkelijk ongeval plaats gehad. Een der beambten aldaar stond met een meisje in betrekking waaraan hij dikwerf te kennen gafdat hij zeer jaloersch was. Dezer dagen dat meisje bijeen veldwachter te huis aantreffende, grijpt hij oogenblik- kelijk een mes, brengt den veldwachter eene Wonde toe poogt ook het meisje te wonden hetgeen mis lukt, on drijft ten slotte eichzelve bet lemmer in het hart waarna hij dodelijk den geest gaf. Leeuwarden 28 JahUarij. Men verneemt dat volgens de bekomeno berigten zich sedert onze laatste Opgave gevallen van de besmettelijke longziekte on der het rundvee hebben voorgedaan in de grietenijen: Tietjerksteradeel en is naar aanleiding daarvan overeenkomstig de reglementaire bepalingen tot Wering en verspreiding van gedachte ziekte last gegeven lot dooding van 47 runderen makende met de vorige op gaaf een totaal van 190. Volgens de Proo. Priesóhe Cour,, zou het ministe rie van binnenlandsche zaken de drukkosten van het materieel van het register der volkstelling op rekening der onderscheidene gemeenten willen gestéld hebben op grond dat die lelling reeds zoo veel kosten had ver oorzaakt dat daartoe geene fondsen nieer voorhanden zijn. Genoemd blad berigt vérder, dat vele gemeente besturen hiertegen zwarigheden opperen. Op 26 dezer zoo schrijft men aan de Leeu warder Courant, des avonds kwam tot élks verwon dering te iiarlingeii binnen de Ëngelsöhè schroefboot Apolloen wel door het ijs dat op sommige plaat sen 1 el 8 palm (6 voel) dik op elkander zat Zonder zelfs de vaart te.stopptin, veel minder fienig hinder bekomen te hebben. Middelburg 30 Januarij. De opzlgter bij 's rijks waterstaat in Zeeland A. Schram is door zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken uit die betrek king ontslagen te rekenen van den 1 Januarij 1850. Door den minister voornoemd is wijders bepaald dat de persoon van ff. ff". Visserte Slicdrecht voor liet vervolg zal worden geweerd van alle mededinging hij aanneming van rijks werken en leverantiën welke van wege het departement van binnenlandsche zaken Worden besteed. Deze en andere beschikkingen doof genoemden mi nister en den Staatsraad gouverneur der provincie, tot afkeuring en bestraffing genomen .staan in verhand tot eene onlangs plaats gehad hebbende onvolkomene en achtelooze keuring van dijks-materialen aan de polders Margaretha Klein Huissens en Koudon en aan de wa tering Walsoorden. Vlissingen 28 Januarij. Volgens het gisteren bij den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier inge komen berigtheeft ook d.' Bresserte Strijen bedankt voor het op z. eerw, uitgebragt beroep ais herder en leeraar dier gemeente waardoor dus de wegens het vertrek van d.' Gann Bun, ontstane vacature nog onver vuld blijft en het beroepswerk ten vierden male wel dra zal worden hervat. Er heerscht thans in deze stad ongemeene leven digheid door het binnenvallen van onderscheidene 6chepen van verschillend charter zoo in 's rijks dok als in de andere havens waardoor op nieuw het bewijs wordt geleverd hoeveel deze plaats boven de meeste zeehavens vooruit beeft daar alhier het binnenloopen mogelijk blijft en daarmede de veiligheid van bodem en

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1