BESTUREN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. lEM)f«. ADVERTENTIE! I li eene kolonisatie in een gezond oord en op eenen vruchtbaren bodem van eene onzer Overzeesche bezittingen, alwaar hetbenoodigde voor voeding, kleeding en huisvesting, bij mindere behoeften, in overvloed gevonden wordt. Verarmde vreem delingen zoude men over de grenzen kunnen bren gen om, van plaats tot plaats gevoed en getrans porteerd ,naar het land hunner geboorte terug te keeren, en hulpbehoevende inboorlingendie tot geen kerkgenootschap behoorennaar de kolonie overvoerenom aldaar goed verzorgd te worden. Kerkgenootschappen niet in staat hunne armen te onderhoudenworden ontbonden en in andere gemeenten ingelijfd. Misdadigersdie nu voor 5 of meer jaren ge- condemneerd wordenzouden wi j naar eene over zeesche strafkolonie tot ontginning van land of van steenkool- of kopermijnenb. v. op Borneo of Timor, willen hebben overgebragt. Ziedaar! eenige los ter neer geworpene hoofd punten die, gewijzigd, vermeerderd en verbe terd in praktijk gebragt, de natie welkom zou den zijn, als leidende tot afdoende maatregelen. Misschien zullen dezelve eenige tegenbedenkingen opwekkendoch de waarheid wint er bij dat zij van alle zijden bezien en bestreden wordten wie het om geen waarheid te doen is zal ook wel nimmer het heil des lands beoogen mogten onze staatsmannen wat minder gehecht zijn aanschoone Redevoeringen en twistgedingenen zich meer toeleggen op de daarstelling van heilaanbrengende maatregelenveel praten geneest nietmaar veel en goed te doenthat is the questionTemnestra. l)e Directie der Bewaarschool voor Kinderen van Armen en Onvermogenden alhier, maakt langs dezen weg hekend dat zij voornemens is, aanstaanden Donderdag den 31 dezer, 's namiddags ten half-4 ure, in een der zalen van liet Raadhuis, rekening en vebamtwoohding van haar over het afgeloopen jaar gehouden financieel beheer fe doen, en noodigt tevens degenen die haar door hunne inschrijvingen tegen mogelijk tekort hebben gelieven te verzekeren uit om daarbij wel te willen adsisteren. Ziciikzce, den 28 Januarij 1850. Namens de Directie voornoemd 1', J. ANDREW, Secretaris. BUITENLAND. DUXTSCHI.AN D. Frankfort, 23 Januarij. De spanning tusschen Oostenrijk en <le Vereonigde-Staten van Noord-Amerika schijnt tot eene vredebreuk te zullen leiden. Uit Dres den wordt namelijk gemeld dat eenen Amerikaan ilie zich daar lot hel Oostenrijkse!) gezantschap had gewend Ier bekoming van eene reispas naar Praag, nas geantwoord, dat, ingevolge hekomen instructie van liet Weener kabinetvoor de burgers van de Vereenigde-Slaten de toegang tot het Oostenrijksche stuatsgehied gesloten was. Gisteren zijn in de omstreken dezer stad twee handwerkslieden en een melkmeisje doodgevroren. Ge lukkigerwijze is de koude lieden minder streng. Al hetgeen uil Berlijn omtrent de bestaande con stitutionele crisis vernomen wordt, bevestigt meer en meer dal alle hoop op vergelijk tusschen regering en kamer is opgegeven. In Hongarije zijn de wolven zóó uitgehongerd dat zij, door de hoog liggende sneeuw geholpen, de vensters en zelfs de schoorstecnen der boerenplaatsen binnendringen en de tnenschen alzoo binnenshuis aan vallen. t r a n k b h k. Parijs, 24 Januarij. Heden is een wets-ontwerp nopens het overbrengen der opstandelingen van Junij naar Algerieir. de zitting der wetgevende ver gadering aangenomen. Die insurgenten zullen het is waar op den Afri- kanpschen grond aan eenige tucht onderworpen zijn maar men verschaft hun loob ile vrijheid, die een arbeid op bet open veld aanbiedt men geeft hun de noodige werktuigen en woningen die menig vrij kolonist hun zoo benijden. Men verwacht zeer spoedig de aankondiging van den dood van het weekblad Ie Napoleon ook wel ge noemd ile Zondags-Keizer. Hel door eenige bladen medegedeelde verhaal over zekeren IF.wegens een aanslag op den presi dent der Republiek, behelst, hoe dramatisch dit ver baal in al deszelfs deolen is zamengesleld noch in den grond der zaak ooi b in de wijze, waarop het gemeld wordt dc minste waarheid. BINNENLAND. 's Gravenbage 26 Januarij. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen afgewezen het verzoek om gra tie van JB. de Loeil die door het provinciaal ge- regtshof in Zeeland bij arrest van 25 October jl.ver oordeeld is lot de straffe des doods ter zake van moed- willigon doodslag zijner vrouw F van Peteghem;-zul lende mitsdien die straf binnen weinige dagen te Mid delburg ten uitvoer gelegd worden. De minister van binnenlandsche zaken heefthij dispositie van 18 dezer eenige verandering gemaakt in de wijze van aanbesteding van's rijks waterstaats werken en leverantiën en zulks ter voorkoming van zamenspanning van aannemers zullende namelijk voortaan in ieder geval door den minister na ontvan- gene voordragt van den betrokken hoofd-ingenieur de wijze van uitbesteding worden bepaald terwijl zoo de aanbesteding van het werk bij enkele inschrijving is bepaald de gegadigden eenige dagen daarvoor hunne op zegel gestelde en daarna behoorlijk gesloten en ver zegelde inschrijvingen zullen dienen in te zenden be vattende de namen en woonplaats der inschrijvers en borgen en de sommen voor welke de werken worden aangenomen uit te voeren welke billetten bij de be steding ontzegeld en luide voorgelezen zullen worden mogl echter de uitbesteding bij inschrijving eu opbod be paald zijn dan zullen deswege de bestaande verorde ningen worden in acht genomen. 's Gravenhagë 27 Januarij. De verloving van H. K. H. de prinses Louisa der Nederlanden (21 jarige dochter van Z. K. H. prins Frederik) met Z. K. H. den kroonprins van Zweden en Noorwegen heeft dezer dagen met officiële toestemming van Z. M. den ko ning plaats gehad. Beriglen uit Christiania melden dat eene Noor- weegscbe Hotille uit 3 korvetten bestaande en met eene Zweedsche flotille verbonden zich in Mei aanstaande naar Lubeck zal begeven om de nieuwe Zweedsche kroonprinses en vice-koningin van Noorwegen (prinses Louisa der Nederlanden) van daar af te halen. Zierikzf.e 29 Januarij. JJ. vrijdag 's morgens omstreeks 6 ure ontdekte men op het onverwachts, brand in eene schuur, slaande achter op de erve van het woonhuis, behoorende aan A. L. Amelunxen .in den kerkring binnen het dorp Dreischor in welke schuur eenig hooi stroo turf en brandhout gebor gen was terwijl zich mede twee kalveren in dezelve bevonden. Door de stille weêrsgcsteldheid en spoe dig aangebragte hulp van de brandspuit dier gemeente, heeft die brand zich gelukkiglijk niet verder uitge strekt dan tot de voormelde schuur welke met der- zelver geheelen inhoud uitgezonderd de twee ge noemde kalveren die men nog in tijds beeft kunnen redden binnen één uur tijds eene prooi der vlam men is geworden. Naar men verneemt is wel het woonhuis, maar niet de gezegde schuur, voor brand schade verwaarborgd hoewel de eigenaar zoo men zegt, in de gedachte verkeerde, dat de schuur mede was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend doch wordt vermoedelijk aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Te Middelburg is den 25 dezer, in publieke veilingeene partij van 55,000 door zeewater beschadigde, Java-koffij in twee kavelingen verkocht tol 21cent het half pond. Bij onderscheidene vonnissen van de arrondis- sements-regtbanken te Middelburg te Goes en te Zierikzee in den loop des jaars 1849 ter zake van overtredingen op het stuk der maten en gewigten ge slagen zijn vijf en dertig personen tot geldboeten ver oordeeld geworden terwijl daarbij één persoon is vrijgesproken en drie personen van alle regtsvervol- ging ontslagen zijn. Den 23 dezer is onder de gemeente Heinkens- zand op een stuk land gevonden het gehavend lijkje van een pas geboren kind. Op vermoedens van kin dermoord is de vermoedelijke bedrijfster door dejustitie aangehouden. Uit Hulst wordt aan het Zondagsblad gemeld dat aldaar dezer dagen zekere weduwe d. B.na in eenen toestand van schijndood al te voorbarig afgelegd te zijn in eene koude kamer eenigen tijd daarna weder ontwaakt en tot hel leven en volko- meoe bewustheid teruggekeerd is maar kort daarna en voor goed is bezweken voornamelijk ten gevolge der in haar schijndooden toestand geledene felle koude. Ernstige les voor allen die in den harren wintertijd geliefde betrekkingen door den dood verliezen. Volgens een particulier schrijven uit's Dage aan de redactie der Zeeuwsche Courantzal de wet op de enquête alsmede die op het regentschap spoedig na de opening der tweede kamer worden ingediend. Volgens hetzelfde berigtzou het do bedoeling zijn prins Frederik tot regent te benoemen. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat de thermo meter aldaar den 21 dezer 12 gr. onder 0 F. tee- kende, merkwaardig daarom ook, dat de koude al daar door de hoogere ligging en bij de mindere af trekking door het water heviger geweest is, dan in andere provinciëR. Te Dreumel is den 19 dezer een 2jarig kind van den arbeider C. K. door onvoorzigtigheid der moeder die het alleen had gelaten terwijl zij, ge durende één uur langeen buurpraatje maakte verbrand. Verleden jaarom dezen tijd verloren zij op gelijke wijze hun oudste kind. ioxs9ti BtriT£NI,aki>anHS tzioinorn. Men merkt over het algemeen hij de thans plaats hebbende verkiezingen door geheel Duitschland eene zeldzame laauwheid op. Te Keulen Koblenz Kleef enz. is daarbij genoegzaam niemand opgekomen. De democraten hebben zich uit beginsel en de overigen uit onverschilligheid onttrokken. Op nieuw wordt van de Poolsche grenzen van ontzaggelijke bijeen trekkingen van troepen in het koningrijk Polen gemeld. In het Russische leger spreekt men algemeen van een veldtogt die in het voorjaar geopend zoude worden. Geruchten zijn in omloop dat in Portugal do vaan des opstands wederom is opgestoken. Van alle oorden ontvangen wij berigtendat er in Duitschland in de rijken langs de Oost-Zee Pruissisch Pommeren enz. zeer veel sneeuw is ge vallen men schrijft van bergen hoogte terwijl hier en daar lawienen veel schadevooral in Zwitserland, hebben aangerigt. Een Duitsch geleerde de hoer Biekésheeft eene ontdekking gedaan welke in het vak van landbouw eene geheele omwenteling kan te weeg brengen. Hij heeft namelijk het middel gevonden geen mest te be hoeven door aan het zaad eene chemische bereiding te doen ondergaan welke den korrel hermetisch be dekt en hem eene tot nu toe onbekende groei kracht geeft. Uit eene proefneming blijkt dat 29 litris zaad door den heer Biekés toebereid op 42 acres grond een oogst gaven van 30 tegen 1 terwijl an dere proefnemingen even schoone uitkomsten leverden. Zierikzee 29 Januarij, Naar men verneemtis in hel laatst der afgeloopen week aan den Noord Beve- lansclien wal bij het dorp Colijnsplaat aangedreven eene Scheveningsclie visscberspiok toebehoorende aan den heer Farkevisservan welke de bemanning door honger en koudein eenen bewnsleloozen toe stand verkeerde en dien ten gevolge niet in staat was eenige werkzaamheden te verriglen. Deze tnen schen moeten reeds sedert verscheidene dagen in zee door het ijs ingesloten hetwelk zoo men ver neemt zich in eene zeer groole massa langs de kust bevindthebben rondgezwalkttot dat zij bij het veranderen' van den wind dit zeegat zijn ingedre ven. Na door de inwoners van genoemd dorp zeer liefderijk behandeld en van het noodige voorzien te zijn bobben zij allen in goeden welstand zondag jl. hunne reis vervolgd. Brouwershaven 28 Januarij. Binnengekomen Prinses Mariannekapt. E. Bergman Australia, kapt. D. Voogd Anspach; Buitenzorgkapt. J. Henzing allen van Batavia naar Rotterdam, en Johanna Willielmina kapt. F. C. Kaïnmirigavan Liverpool naar Zierikzee; en uitgezeild Vrouw Maarlje. kapt. J. van der Valk, naar Vlaardingen laatst van Bilbao. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ |!i[ zal ten verzoeke van L. VERMUNT, op Vrij- SoÉfe dag den 1 Februarij 1850des middags ten 12 ure, vóór bet te veilen perceel, ingevolge Regterlijke magtiging publiek presenteren te' verkoopen Een WUOKHUIS, PAKHUIS en ERF, staande en gelegen op de Schuilhaven te Zierikzee wijk A, n.° 296 kad. sectie A n.°519, waarin sedert vele jaren eene Winkelnering' en Brood- bakkerij is uitgeoefend. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen Me- jufvrouw JOHANNA OMLOO Weduwe Jo hannes Saaij op Maandag den 4 Februarij 1850, 's middags ten 12 ure, in het Logement van den Heer F. J. van Oppen presenteren te verkoopen 1.'° Een WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Oude Haven te Zierikzee wijk D, n.° 415, kadaster sectie B, n.' 226 en 2.° Een zestiende portie in de Meestoot* de Zon. staande en gelegen buiten de Zuid- Havenpoort der Stad Zierikzee, kadaster sectie F n."' 242 en 243. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DB VOS. I

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2