ZMKZëESCl W°. 9. Woensdag 30 Jannarij. 1850. .C/ Woensdag en Zaturdag. ABONMEMEMTS-PRIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dverldaags fe voren,'s namidd.vóór 4 ure. verschijnt: PRIJS der advehtentiem: Gewone 15 cents de regelGeboorte- Huwelijks- en Ooodlierigten van 1-6 regels af1 behalve hel Zegelnat. Hoezeer de bijeenkomst der tweede kamer Tan het eene tijdstip tot het andere, door onvoor ziene omstandigheden, wordt verdaagd, toont het Ministerie echteralles behalve stil te zitten maar door daden te bewijzen dat hetzelve de wenschen der natiezonder nadere interpellationvervult. Wij vinden de proeven daarvan onder meeran dere, in de algeheele suppressie der Opperhout- vesterij en de toevoeging van hetzelve aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Men mag dit niet ongegrond aanmerken als een eersten stap tot vereenvoudiging der administratie op de jagt, waarvan de werkzaamheden, zonder nadeel of ongerief, voor het grootste gedeelte althans, ge voegelijk door de Gouverneurs zouden kunnen wor den afgedaanimmers, zoo lang wij ons niet mogen beroemen op eene jagtwet, die den eigenaars en pachters der landen dit regt als eene natuurwet toekentterwijl het toezigt over de jagt zeer doelmatig kon opgedragen worden aan alle veld wachters en agenten van policie. Zoo lang het toch waarheid blijftdat de jagt bij ons geene broodwinning of noodzakelijke behoefte is, maar enkel een vermaak, zoo lang ook is het niet te verantwoorden dat de schatkist gedrukt wordt door vele en hooge ambtenarentot heden aan die administratie toegevoegd geweest. Wij twijfelen nietof het Ministerie maakt zich, tot welzijn der natie, den tijd te nutte, gedurende welken de tweede kamer niet vergadert, en be reidt zich krachtig voor, om, bij de heropening van dezelve, vele en groote ontwerpen ter goed keuring aan dezelve aan te bieden. Daar echter ieder eene zaak op zijne wijze beschouwt en beoor deelt, kan het niet onbelangrijk geacht worden, te weten, welke middelen bekwame mannen doel matig achten om het groote doeleinde der natie te bereiken bezuinigingnamelijk, en vereenvou diging en laten alzoo daarom hier volgenhet geen gevonden wordt in het Zondagsblad van den 20 dezer n.° 55 Die liet doei wil moet ook het middel willens. Wat verlangt de natie? De natie verlangt om in overeenstemming met de Grondwet voor het Koningrijk der Nederlanden te bezuinigen en zulks door middel van vereenvoudiging, gepaard met verbetering; doch: hoe dat doel tc bereiken? Wij zouden, om slechts eenige hoofdpunten in losse omtrekken aan te stippen als wcnschelijk beschouwen, dat men ons rijk in drie provinciën of afdeelingen verdeelde, als: dellollandschede Vriesehe en de Bataafsche. Het lstc departement moest bestaan uit de pro vincie Noord-Holland (zonder het eiland Terschel ling), Utrecht en de noordelijke gedeelten van de provinciën Zuid-Holland en Gelderland bene vens dut gedeelte van Overijssel, wat ten westen van de rivier de IJssel ligt; palende ten noorden aan de Noord- en de Zuider-Zee ten oosten aan den Vliestroom en de Maas (en dus met inbegrip van Arnhem enden hoek van Holland), ten wes ten aan de Noord-Zee. Het 2de departement Vriesland (met Terschel ling), Groningen (met Schiermonnikoog), Drenthe, Overijssel (ten oosten van dén IJssel en dus zon der Kampen enz.), benevens dat gedeelte van Gelderland, wat ten westen van den IJssel enten noorden van den Kijn ligtpalende ten noorden aan de Noord-Zee, ten oosten aan Hanover en Pruissen, ten zuiden aan den Rijn en ten westen aan den IJsselde Zuider-Zee en het Vlie Het 3<le departement uit hel overige gedeelte van Nederland (zonder Limburgdat een afzon derlijk gedeelte als Hertogdom uitmaakt), be staande alzoo uit de provinciën Noord-Braband Zeeland en de zuidelijke gedeelten van Zuid- IIolland en Gelderland, ten zuiden van de Maas, de Lek en den Rijn. Ieder departement in arrondissementen ge meenten en kerspels (de steden in wijken) te verdeelen. De kerspels of wijkenvan niet minder, dan 500 zielen door een driemanschap voor de ad ministratieve policie te doen besturen, waarvan de leden uit ingezetenendie een eigen huis in het kerspel of de wijk bewonen hij regtstreeksche verkiezing voor drie jaren worden benoemd b, v. een voogdouderman enjongerman, welke eerste tevens lid der gemeenteraad is. De leden bij aftreding weder verkiesbaar te stellen. De kleine burgerlijke gemeenten aan naburige gemeenten toe te voegen of te verdeelen, zoodat iedere gemeente minstens niet minder, dan 5000 zielen bevat. Ieder gemeente is een ander kies district. Het plaatselijk bestuur wordt meerder inagt verleend. Het policiewezen wordt vermeer derd en verbeterd. Er bestaat een vast kantoor houdende secretaristevens gemeente-ontvanger en distributeur der brievenposterij. De kanton-geregten vervallen en de burge meesters oefenen dieregten vervolgens, ofschoon gewijzigduit. De arrondissements-regtbanken blijven, ofschoon over meerdere uitgestrektheid, in wezen. Zoo zouden wij b. v. iedere afdeeling des rijks in 5 arrondissementen willen verdee len, als: voorde llollandsche afdeeling Alkmaar Amsterdam, Utrecht, 'sGravenhage en Rotter dam; voor de Vriesehe afdeeling Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle enZutphen; voorde Bataafsche afdeeling Middelburg, Breda, Dord recht, Nijmegen en 's Hertogenbosch. De drie nieuwe departementen of afdeelingen worden, even als thans de provinciën, door een gouverneur staten en gedeputeerde staten be stuurd. Wanneer ééne hoogeschool voor geheel het rijk niet voldoende wordt geacht, heeft ieder departement een hoogeschool, een geregtshof, een militair kominando, eene hoofd-commissie voor de geneeskundige faculteit, een hoofd-bestuur van onderwijs, eene commissie van landbouw een kamer voor koophandel en zeevaarteen hoofd-directie voor nijverheid en fabrijkwezen handwerken en dergelijkeeen hoofd-bestuur voor den waterstaaten een hoofd-kantoor voor de pos terijen enz.Alle aan verschillende ministeriële departementen onderworpen. Het lager school-onderwijsis verpligtend, waar van ouders of voogden verantwoordelijk zijn; het onderwijs geschiedt kosteloos voor rekening van den staat. In ieder kerspel of in iedere wijk is een school-locaaleen onderwijzer en eene on derwijzers-woning de onderwijzer geniet een vast traktement en mag geen onderwijs geven wanneer hij niet door het plaatselijk bestuur en den school-opziener als daar gevestigd school onderwijzer erkend is. Het kerspel of wijk-be- stuur is met een naauwkeurig toezigt op het per soneel enhetmateriëel belast, moetende daarvan alle drie maanden verslag inzenden aan het plaat selijk bestuur en den school-opziéijie'r. De godsdienst is vrij binnen de daarvoor be stemde gebouweniedere kerkelijke gemeente zorgt voor zijn personeel en materieel, zonder hulp of toelage uit 's rijks schatkist. De collatie-regten blijven slechts daar in stand, alwaar de ingezetenen, tot goedmaking der bezol digingen en traktementen of der kosten van het onderhoud der gebouwen geene geldelijke bij dragen behoeven te geven en uitsluitend door den collator ofcollatoren wordt bestreden. Het regtswezen, bij invoering eener Jury, te vereenvoudigen hetzelve te bespoedigen in af doening, en dit minder kostbaar te maken; en elk het regt toe te kennen, om zichzelven te mogen verdedigen en tevens billijke en uitvoerige tarie ven voor pleitbezorgers, notarissen, deurwaar ders, geneesheeren en andere personen van open bare betrekkingen daar te stellen. De belastingen te doen heffen naar evenredig heid der inkomsten en bezittingenzonder nij verheid en industrie te drukken ofte belemmeren. In den waterstaat wijzigingen daar te stellen, met de besturen van heemraadschappen, zijl— vesterijenof polderste doen kiezen door de bezitters van de gronden naar ieders bunder tallen die in de generale kosten van dat zijlvest enz. zijn aangeslagen, en alle vroegere privilegiën en vrijdommen van landen, die onder de sluis uitwateren, te doen vervallen. Het regt van jagt aan elkna bckoming eener actetoe te kennen op den akker voor welks grondbelasting hij is aangeslagen, en het regt van visschen in de waterendie in zijne gronden ge vonden worden. Op gronden of in wateren, aan corporatiën of aan meerdere eigenaren behoorende, worden die regten voor die gemeenschap verpacht. Op de defensie te water en te lande meerdere bezuinigingen in te voeren, en de schutterijen te vermeerderen en beter te oefenen en te wapenen. Het nu bestaande pensioenfonds onder de con tribuanten te verdeelen en te ontbinden en ver volgens van rijkswege geen nieuw pensioenfonds daar te stellen, doch tc helpen bevorderen de oprigting van particuliere fondsen van verschil lende standen der maatschappij, zooals die dei- geestelijke, juridische, geneeskundige, opvoed kundige, administrative, de militaire of die der zeelieden, of een fonds daar te stellen tot onder steuning van weezen en weduwen, uit eigene mid delen bijeen te brengen en door een eigen uit hun midden gekozen bestuur te doen administreren naar een voor hetzelve te ontwerpen reglement. De armen worden verzorgd op de plaats hunner geboorte, en aan de liefdadigheid hunner kerke lijke gemeenten en diaconiëu opgedragen. De vrouw volgt den man, de kinderen den vader, en bij diens overlijden de moeder, en ouderloos zijnde, het oudste der gealimenteerde kinderen naar diens geboorteplaats. Bedelen en landloopen wordt niet geduld. De kostbare koloniën van wel dadigheid, op schrale ondankbare gronden daar- gesteldworden opgeheven en vervangen door

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1