Ms N°. 1 Woensdag 23 January. 1850. Woensdag en Zaturdag. BES'f ADMINISTRATIES. NIEUWSTIJDINGEN. ZMUEZEËSGHE COURANT. ab obj2w emektts-prij s*. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren's namidd.vóór 4L ure. verschijnt: prijs deb advertekttiem: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Poodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt, BRANDSC HOUWING. Burgemeester en Wkthoubers der Slnd Zie.riJszee brengen ter kennis van de in* en opgezetenendat op M andag den 28 dezer maand en volgende dagen, eene aeigïmeene brasid» schovwzng door al de wijken dezer Siad zal gehouden worden en worden mitsdien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd om heeren Brandmeesteren den vrijen toega'ri" in derzelver woningen en werkplaatsen te verleenen.en hunne aanwijzingen tot voorkoming Van brandgevaar, op te volgen, overeenkomstig de bepalingen van het Brand-Reglement voor deze Stad. En opdat niemand hiervan onwptend zij, zal deze worden afge kondigd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 21 Januarij 4850. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vu Ter ordonnantie. De Stads Secretaris W. J. F. KROEF. Hen heden ontvangen bf.sluit houdende nadere be palingen omtrent den IJK van ODP VAATWERK te uitgebreid om'in dit nummer op te nemen zal in zijn geheel in onze volgende worden geplaatst. BINNENLAND. 's Gravenhage 19 Ja nu a rij. In 1849 hebben 's rijks middelen opgehragt ƒ54,029.811,29. In 1848 was die opbrengst 53,499,599,09. Onder meerdere bezuiniging en vereenvoudiging, dezer dagen bevolen is nu ook onder anderen eervol onlslag verleend aan den opperhoutvester (be reids vroeger door ons vermeld) en is die betrekking met 1.° April e. k. opgedragen aan den minister van binnenlandsche zaken. Utrecht 17 Januarij. De bevolking dezer stad is in het laatste jaar ten gevolge der cholera enz. met ongeveer 3000 zielen verminderd en bedraagt thans 49,932. Groningen, 16 Janumij. Onlangs begaven zich te Haaren liggende in Oost-Vriesland nabij onze grenzen 25 gehuwde en ongehuwde personen op het ijs van de daar langs stroomende Eoms orn aldaar schaatsen te rijden. NannweJijks waren /ij in het midden op deze breede rivier of vijf hunner zakten met een stuk ijs, dat zich van het overige losscheurde, in de diepte neder. Op hun noodgeschrei snelden de anderen toe om hen te redden maar ook zij werden allen eene prooi der golven. Met eene vis- schersboot haalde men met veel moeite de drenkelin gen aan wal doch te vergeefs beproefde men hen door geneeskundige hulp in het leven terug te roe pen allen waren zij reeds overleden. Naar men verneemtzijn er gisteren hij de zeer hevige koude, die hier heerschte, twee kinderen on der de gemeente Helpman doodgevroren. Assen, 15 Januarij. Men verneemt dat de nieuw benoemde burgemeester der gemeente Gasselle de heer T. B. in het gemeentehuis komende, len einde zijne funcliën te aanvaarden er echter geen der as sessoren aantrof doordien het grootste gedeelte der ingezetenen bovengenoemde» niet als hunnen burge meester verlangen. Naar men ons verzekert zijn de bezwaren aan Z. M. den koning medegedeeld. Men ziet alzoo met belangstelling den alloop dezer zonder linge handelwijze te gcmoet. [Hand,) Middelburg, 16 Januarij. Den 29 November jl. stonden alhier voor het provinciaal geregtshof teregt Theodorus Begtho en Anthony Marinus Maris de eerste ter zake van moedwillige brandstichting in een ge bouw te Tholen de tweede van medepligligheid daar aan. Beider, werden bij arrest van den hove van den 3 December daaraanvolgende na verdediging van de heeren m.r J. P. Pronkers voor den eersten en n».r M. F. Lanlsheervoor den tweeden beschul digde ontslagen van alle reglsvervolging. De heer fung. procureur-generaal j van dit arrest in cassatie gekomen bij den hoogen raad heeft dezer dagen daarvan afstand gedaan en zijn heide personen dien ten gevolge in vrijheid gesteld. Zïerïkzee 22 Januarij. Dezer dagen is in eenen winkel binnen deze stad ontvangen een valsch stukje van tien cents, met het jaartal 1827, kenbaar aan de tinnchtige kleur en buigzaamheid. De provinciale staten van Limburg hebben met eenparigheid van stemmen besloten de districts commissarissen niet op kosten der provincie te hand haven. jongste ruiteni.ata30sche tijbingekt. De beriglen uit Java thans ontvangen loopen van den 31 October tot en met den 28 November II. Daaruit nemen wij onder anderen, het volgende over Den 15 November is overleden z. exc. de vice- admiraal J. P. Machielsen, kommandant van Z.r M.3 zeemagt in Oosl-Indie enz. Op den 1 November is te Soerabaija aangebragt het in de redoute te Beliling op Bali nog achter geblevene gedeelte van de bezetting en van het mate rieel zoodal deze sterkte thans geheel ontruimd is. Volgens beriglen uit Palembang lot den 15 No vember waren, na de vermeestering van alle vijan delijke sterkten de militaire operatiën in de Margas Adjie en Boeai Roendjong afgeloopen. De bevolking van de in opstand geweest zijnde districten was na genoeg geheel teruggekeerd en hield zich onledig met den veldarbeid en de herstelling der wegen. Men wendde middelen aan om de voortvlugtige werkelijke hoofden van den opstand in handen te bekomen. De opmarsch van eene kolonne zamengesteld uit de garnizoenen van Tebing-Tingcl en Lahatnaar het tooneel van den oorlog was dien ten gevolge on- noodig geoordeeld. Te Parijs verzekerde men vrijdag morgen dat bij de Fransche regering de officiële tijding ontvan gen was van de terugkomst des pausen te Borne. Zulks verdient evenwel nadere bevestiging. Fene. nieuwe Russische leening die onverwacht, geopend is maakt het onderwerp der gesprekken te Londen uit allen geloofde dat Rusland gee.ne be hoefte aan geldleeningen had. Dit is de tweede leening die het Russische gouvernement in Engeland sluit. Den 18 dezer heeft te Londen eene vergadering plaats gehad waar men zich hevig legen deze nieuwe Rus sische leening heeft uitgelaten daar zij zou moeten strekken om de uilgaven van den jongslen krijg in Hongarije te dekken. Ten opzigte van de algemeene Duitsche kwestie wordt uit Frankfort geschreven dat naar alles schijnt aan te duiden de beide groote mogendheden Pruissen en Oostenrijk het eens geworden zijn omtrent de hoofd punten ter daarslelling van den Bondstaat. Bij het enkele Beijeren zou men dus nog op zwarigheden stuiten. De toestand van bet koningrijk Saksen begint meer nn meer in Duitschland de algemeene aandacht te trek ken. De twijfelachtige bedoelingen van de regering en de dreigende houding van het Oostenrijksche observatie- korps aan de grenzen hebben dat land in een staat van beroering en onzekerheid gebragt welke op den handel en nijverheid een doodenden invloed uitoefent. Met eiken dag ziet men daar eenigcn beslissenden slap tege moet welke aan dien treurigen toestand een einde maakt. Uit Praag schrijft men dat de Protestanten de kerken van de Jesuiten verkregen hebben en dat de Evangelische gemeente hare godsdienstoefening reeds begonnen heeft in een voormalig verblijf der Jesuiten. In België Duitschland Frankrijk Zwitser land enz. zijn dezer dagen zoo groote massa's sneeuw gevallen dat vele wegen volstrekt onbruikbaar zijn geworden. Vier menschen die zich van Sourbrodt naar Henri Chapolle op 3 uren afslands van Eupen begeven wilden hebben hun leven in de sneeuw ver loren, Uit alle oorden ontvangt men beriglen van bet rondzwerven van wolven welketen gevolge der gevallen sneeuw de bosschen verlaten en de dorpen en wegen onveilig maken. Dat ook vogelen geheugen en dankbaarheid bezitten daarvan kan bet volgende ten bewijze strekken J. 5. Kramerbakker op de Scheid te SmihJe kreeg in bet voorjaar van 1848 een jonge, zoo uit het nest gehaalde kraai in bezit en voedde die op de kraai gewende zich aan hem werd tam en bleef steeds in of hij huis. Maar toen de lente in 1849 veld en bosch met bevallig groen tooide en rnensch en dier lust en zucht tot ge not instortte gevoelde naar het scheen onze ver- huisselijkte woudbewoner zich eenzaam onder de men schen en verlangde naar het gezelschap van zijne zwart gekleede broeders en zusters en zekerlijk het meest naar de leedere toegenegenheid dezer laatsten. Hii vloog heen. Onlangs echter, toen reeds helgroen van veld en bosch door rijm en ijzel vervangen was kwam hij bij de hoeve van Kramer terug vergezeld van haar die hij lot zijne wederhelft had uitgekozen en begroette de eenzame woning met vrolijk gekras als wilde hij zijne vreugde te kennen gpven dal hij het verblijf we der zag waar hij zijn eerste levensjaar onder genot van ruim voedsel had doorgebragt. En toen Kramer hem bij zijn' ouden naam van Ka riep vloog hij onverwijld naar dezen toepikte met vorige vrijmoedigheid de kruimels brood uit zijne hand en ging met hem in huis, Dit ziende hief de bezorgde gade op eenigen afstand in een' boom zittende en schuw een luid gekras aan waarin men meende dat üefde en toorn vrees en waarschuwing duidelijk en voor eene kraai verstaanbaar werden uitgedrukt. Onze kraai echter door de blijd schap des wederziens vervoerd gaf geen gehoor aan de slem zijner gade hij bleef eenige oogenblikken in Kramer's huis betoonde aan allen zijne oude vertrou welijkheid en keerde toen terug naar haar die nog altijd op den boon» zat te wachten en hem liefkozend ontving. Dikwijls komt. hij nu in den winter weêrom eet met de hoenders of uil de hand van den voeder zijner jeugd en begeeft zich dan weer naar het bosch waar hij thans met gade en kroosteen gansch gezin schijnt te wonen. Dezer dagen is door onderscheidene dagbladen de ont lasting eener slang door een driejarig kind te Voort huizen vermeld. De heer J. W. Loggen genees- en heelmeester te Barneveld die het kind en de slang ge zien en de geheele toed ragt dezer zaak vernomen heeft, berigt thans, dat wel in de nabijheid van het kind hetwelk mei buikpijn hel bed verlaten had, eene gewone Veluwsche slang gevonden is (op den steenen vloer bij de warme haardstede] met eene harde en frisch ge kleurde huid bedekt maar dat er geene voldoende be wijzen voorhanden zijn dat dit dier in het ligchaam des kinds zoude gehuisvest hebben. Uit geloofwaardige attesten blijktdat de schoon broeder en zusters van het zoogenaamde belooverde meisje te Ulrum onschuldig zijn aan medewerking aan bet door haar gepleegd bedrog. Vrijdag morgen en middag had men te 's Her- logenbosch oorlog op het ijs namelijk een detache ment van nagenoeg 200 man officieren onder-offi cieren en soldaten allen goede rijders op Vriesche schaatsen maakten, met geweer en wapentuig bela den militaire evolutiën in het vuur, hetgeen met eene zoodanige orde werd verrigtals of die exerci-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1