-■'i ff W V Zaterdag 19 Januarij. h 1 lil W°. 6. i Woensdag en Zaturdag. w if ZERIEZEESCHE t COURANT. abonmekents-fbijs: Per rfrte maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'s namxdd.vóór 4 ure. verschijnt: prijs der advertenties?? Gewone 1.5 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodherigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. f' De tweede hamer heeft, door de aanneming en goedkeuring der ter beoordeeling aangeboden hoofdstukken van het Budget voor het loopende jaar,getoond, dat zij, even als de Regering, verschilt van het gevoelen dergenen die zeggenhet Bud get is begroot en aangenomen op eene som van zoo en zoo veel;" bij gevolg blijkt, dat het land met geene mindere som kan bestuurd worden, en dat mitsdien alle hoop op vermindering van belasting een idéaal is, aan de verwezenlijking waarvan niet te denken valt. Zonder te willen geacht worden te gelooven, dat dit Budget zóó is, als de behoefte en het belang der natie zulks vordert, stemmen wij echter daarin volkomen toe, dat men heeft toegegeven aan den drang der om standigheden, en zulks te meeromdat men daar door een sprekend bewijs gegeven heeft van ver trouwen op hel Ministerie. Te grondiger laat zich die goedkeuring verdedigen omdat bel Ministerie van zijne zijde beloofd heeftdat zij dat cijfer niet gevraagd heeftom te verbruikenmaar dat in alle geval de uitgaven beneden dat cijfer zulleu blijven. Als een eerste hulpmiddel daartoeis men dan ook werkelijk hier en daar reeds aangevangen met door- tastende bezuinigingen; en heeft men getoond datmenniet,zooals vroeger meermalen geschiedde, nog daarenboven rekende op de batige saldo's on zer Overzeesche Bezittingen. En waarlijk niets ook zou dwazer zijn, dan dit: want, men vergete toch niet, dat onze Oost-Indische kas, ten ge volge van vroegere ongelukkige berekeningen en inzigten gedrukt word door een rente-last van niet minder, dan ƒ9,800,000, behalve nog tot en met den jare 1854 met eene rente en aflossing aan de Handel-Maatschappij. En wie daarbij in denkt, dat de waarde der indigo, thee en andere specerijen uit die bezittingen, grootendeels afhangt van het productief van dezelve en van de prijzen die men er van kan maken, die zal gewis het in- zigt van het Ministerie beamen, dat te regt de batendaaruit te trekkenbeschouwt als onzeker en hoogst wisselvallig. Het was inderdaad een troostrijk woord, door den minister van financiën gesprokendat het stelsel van belasting, zoo als het thans is, niet op den duur zóó kan blijven bestaan, maar dal hetzelve door eene meer evenredigedie op het inkomen, behoort vervangen te worden. Dat woorddoor geen der overige ministers weer sproken toont alzoo aanden grondtoon uit te maken van het beginselwaarvan men voortaan wil uitgaan. Ja, zoo toont men te beseffen zoo als wij vroeger aanmerkten dat de lasten door de nij vere klasse op te brengen te drukkend zijn dat die lasten de onmiskenbare hoofdbron zijn van eene algemeene ontevredenheiddat dit misnoegen niet anders kandan weerklank vinden in den boezem van alle standen en datzoo die toestand moet blijven voortduren, dezelve zou leiden tot den algeheelen val vari het vadcvland. Het is daarom te wenschen - en, wij mogen er bijvoegen le verwachtendat het stelsel van ver eenvoudiging en bezuiniging meer en meer zal uitgebreid en het laatste vooral niet toegepast wordenzonder het eerste in praktijk te bren gen; rr want, zonder dit, is het eene ruïne voor enkele personen, zónder dat het land er bate van heeft. Zonder dat, is het ook onmogelijk, in dat opzigt billijk en regtvaardig te handelen. Bezuiniging in te voerenambtenaren af te dan ken posten te vernietigenzonder tevens de noodelooze omiflagtigheid van den tak des bestuurs, dip het aangaat, te weren; of, die bezuiniging alleen uit te strekken tot zekere takken, ware eene onregtvaardigheiddie den Nederlander vooral zou moeten grieven, omdat hij, hoezeer afgedankt en misbaar verklaard, bij een gering pensioen of wachtgeld, altijd blijft belmoren tot eene natiedie onder de meest belaste behoort niet alleen in opzigt tot de hoofd- en personele belastingen, maar ook ten aanzien der schier even zwaar drukkende opcenten provinciale en ge meentelastenwaarvan het cijfer alleen eene be zwarende belasting uitmaakt. Naar dezen stel regel handelende, behoort dan ook alles afge schaft te wordenwat kan gemist en bezuinigd worden, of wat te duur betaald wordt, zoo als de al te kostbare en zelfs weelderig bezoldigde Gezan ten, bedenkende, dat niet van het traclement maar van degelijkheidnationaliteit eii prohiteit de luister onzer kroon moet blijken, en dat de Gezant, die om verminderd inkomen minder ai niet goed de belangen van het volk en Gouverne ment behartigt, de plaats onwaardig is, die hij beslaat. Engelijk ten genoemden opzigtezoo ook wenschen, ja, verwachten wij dat het Ministerie, bij het hervatten der werkzaamheden van de tweede kamer, haar niet slechts de twee aanhan gige wets-ontwerpenmaar ook alle die wetten zal aanbiedendoor welker in werking zijn de vernieuwde Grondwet eerst met regt dien naam verdient; opdat men niet langer vruchteloos uitzie naar vrijheid van onderwijs, van Godsdienst, van vereeniging van drukpers; naar nieuwe ge westelijke en gemeente-wetten, opdat voor altijd aan de besturen derzelve de mogelijkheid van eene onregtvaardige en billijk misnoegen wek kende willekeur benomen, en niet aan de ééne provincie of stad een last ,tot druk harer bewoners, opgelegd worde, welke eene andere noodeloos ondoelmatig, zooniet onregtvaardigkeurtwaar over te regt geklaagd en gemord wordt. BUITENLAND. r B 1 N H B IJ B. Pakijs, 12 Jatiuarij. In hel Elysée beraadslaagt men thans ijverig over familie-aangelegenheden onder de leiding van bekwame reglsgeleërden. De Bonapartes willen optreden als sehuldeischers van den staat naar aanleiding van het .testament des kei zers, en vragen - ongeveer '20 millioen franks. Do spanning lusschcn de bewindslieden en de wetgevende vergadering neemt op eene zeer verontrus tende wijs toe. Men heeft verbreid dat onder an deren de ministers Fould en Roucher zich op eene hoogst oneerbiedige wijs over de volksvertegenwoordi ging zouden hebben uitgelaten en verkondigd dat het nu lang genoeg had geduurden het hoog tijd werd een einde te maten aan de thans bestaande orde, of liever wanorde van zaken. De heer Fould ontkent dit doch zonder in dat opzigt veel geloof te vinden. De regering heeft zich weder verpligt gezien maatregelen te nemep tot beteugeling der openbare dagbladpers. Op last van het openbaar ministerie is het dagblad la Presse in beslag genomen ter zake van het overnemen van een betoog uit het dagblad la Ré- formehetwelk getiteld is: aan de bevolking van het platteland, en waarvoor de redacteur van dat laatste blad onlangs is veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf en 2000 fr. boete. Wijders is heden ook het blad la Réforme in beslag genomen ter zake van het bezigen van zinsneden, welke beleedigend moeten wor den geacht voor den persoon van den voorzitter der republiek. In de voorsteden van Parijs worden naar men verzekert petitiën geteekend om le verzoeken dat Lodewijk Napoleon voor zijn geheele loven tot president der republiek worde benoemd. Pakijs 13 Januarij. Heden is het tweede nomtner van het nieuwe Napoleontische blad verschenen waarin sommigen beweren dat de voorzitter der republiek zelf de hand zou hebben. Uit den inhoud van dat nom- mer blijkt meer en meer hel verschil van meening, tus- schen den voorzitter en de wetgevende vergadering bestaande. De half officiële dagbladen wederspreken dat een minister zich beleedigende uitdrukkingen legen die vergadering zou hebben laten ontvallen. Desniet temin verzekert men dat morgen deswege interpella tion zullen gedaan worden. Over het algemeen is de toestand voor hel tegenwoordige niet zeer gunstig. Vele vreemdelingen van aanzien verlaten ook deze hoofdstad. De jongste tijdingen uit Konstantinopelvan den laalsten December, deelen thans de algeheele schikking van het Hnngaarsch geschil mede. De Russische minis ter heeft zijne officiële betrekkingen met de porte her vat. De Oostenrijksche wacdilto nog eenige nadere instrucliën doch men twijfelde nietof dit zou mede spoedig met dezen hel geval wezen. Men hield het er te Konstantinopel voor dat nu weldra de Engelsche en Fransche smaldeelen naar Malta en Toulon zouden terugkeeren. BINNENLAND. 's Graveniiage 16 Januarij. Dezer dagen hebben onderscheidene dagbladen gesproken van onderhande lingen tusschen Nederland en Relgie met het doel om Limburg aan het laatstgenoemd rijk af te staan. Verschillende bijzonderheden daartoe betrekkelijk zijn tevens vermeld welke aan de zaak eenen schijn van waarheid zouden kunnen geven. Intusschen kun nen wij verzekeren, dal van deze geheele zaak niets is. Staats-Courant Men verneemtdat z. exc. de minister van binnenlandschn zaken, ofschoon nog zijne kamer hou dende van zijne ziekte is hersteld. Zierirzee 18 Januarij. In een inde Zeeuwsche Courant van jl. woensdag geplaatst artikel wordt onder anderen gemeld dat de gewezen districts-com- missaris jh.' IE. D. de Jonge, le Zierikzee zich de eer der vooploopige herbenoeming door gedeputeerde Stalen van Zeeland niet heeft laten welgevallen. Men schrijft uit Rotterdam van den 14 dezer: «Onze stad, ja bet gansche vaderland leed heden een gevoelig verlies door het overlijden van den hoog edel geslrengen heer A. van Hobohen heer van Rhoon en Pendrecht en Cortgenekommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw ridder met de Ster der orde van de Eikenkroon en deken van den Ne derlandschen handel en reederijen. 'sMans langdu rige en nuttige loopbaan is te algemeen bekend dan dat wij daarover voor het oogenhlik in het breede behoeven uit te weiden. Tol op het laatst van zijnen 93jarigen leeftijd verliet hetn noch zijne noeste werkzaamheid noch zijn heldere geest." Uit Zwolle meldt men dat de inschrijvingen voor de Overijsselsche-kanalisatie reeds ƒ1,055,000 bedra gen te weten van de spoorweg-maatschappij ƒ450,000 van de prov. Overijssel ƒ300,000, van de steden en

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1