ZMKZEESCHE jèL/ t Woensdag 16 Januarij. :N°. 5. 1850. Woensdag en Zaturdag. f BESTOREN ADMINISTRATION. NIEUWSTIJDINGEN. ér r ■\-r COURANT. abokhsbubmts-fbijs: Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,15. inzending der A dvertdaags te voren ,'s namtdd. vóór 4 ure. verschijnt: prijs der advertenties!: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberxglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, :V. NATIONALE MILITIE. JLigtiny van den jare 1S50 Bobgf.meester en Wethouders der Stad ZierikzeeProvincie Zeeland Gelet hebbende op de wetter, der Nationale Militie, roepen bij deze op, alle manspersonen zonder ond«*v scheid die in 1831 geboren zijn en voor de ligling van liet jaar 1850 de eerste klasse, moeten uitmaken om op Dingsdag den 1 Januarij 1850 aanstaande en vol gende dagen des voormiddags van 9 tot 12 ure zich ter Stedelijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven tot den 20 dier maand als wanneer het Inschrijvings-Register voorloopig zal worden gesloten dat na dien tijd, tot den 28 Januatij daaraanvol gende, wanneer de finale sluiting van het register zal plaatshebben de nalatigen nog zullen worden ingeschreven doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben ge daan verwezen worden in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet te bovengaande de som van J 100, of, ingeval van onver mogen met eene gevangenis van vierdagen tot zes weken worden gestraft welke boete en strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor eene hein orlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen of geadniinistreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoor dig zijn, en dat na de finale sluiting van het Insein ijvings-Register peene inschrijving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearresteerd, om zonder loting in dienst te worden gesteld onverminderd de betaling van liet dubbeld der voi'engemelde boeleen liet ondeFgaan van de verdere sti af bepalin gen die ingevolge de wet op de nalatigen op de ouders, voogden, curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt Ier kennis van de belanghebbenden gebragt, dat .te wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehouden voor «Ie ongebuwden de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van hunnen voogd of curator; voor de gehuwden de plaats alwaar 7ij hun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de Personele Belasting zijn beschreven en voor de gcalimenleerden of die in godshuizen zi|n 'opgé* oed de plaats welke de alimentatie bekos, tigpri of waar de .godshuizen gelegen zijn. Dal een ieder, die zich ter inschrijving aangeeftverzekerd moet zi|ii van zijnen ouderdom, waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarie voor zooveel zij in de stad geboren zijn doch «lie elders geboren zijn moeten bij de inschrijving overleggen een geboorte-extracthetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal wnvden afgegeven. Al verder worden opgeroepen allen die de vereischfen bezitten en genegen mogten zijn om als vrijwilligersin mindering van bet koutingent dezer Stad bij de Nationale Militie te dienen waartoe 7.il zich ter Stedelijke Secretarie hehooren aan te melden gedurende de goheele maand Januarij aanstaande; zullende aan eiken vrij williger na door den Militieraad iu deze Provincie te zijn goedge keurd eene premie van dertig gulden uit de Stedelijke kas worden Ier hand gesteld eu waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zijn ingetreden en het 30sle niet hebben volbragt, ten ware zijvioeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van I. el 570 streep en gedurende de 'aatste 15 maanden binnen de Stad woonachtig zijn geweest. Eindelijk worden opgeroepen, al de voor zichzelven dienende manschappen, die in den loop van dit jaar, overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 regt rp vrijstelling hebben verkregen en mitsdien hun ontslag uit de dienst verlangen, om de schriftelijke bewijzen, daarvoor, naar aanleiding van art- 21 der wet, vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over te brengen, waartoe ook ouders voogden curators of gemagtigden van de belanghebbendenevenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. Fii opdat niemand biervan eenige onwetendheid zonde kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in de Slads-Courant geplaatst. Gedaan te Zierikzeeden 27 December 1849. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vi. i Ter ordonnantie van dezelve De StadsSecretaris, W. J. P. KROT-F. Het Kaïatoor van den Betaalmeester le Zierikzee zul gedurende zijne afwezig heid worden AvaaTqeiiemen door den Heer H. J. HALFFMAN. Zierikzee den 12 Januarij 1850. R. S. BOKIJE. BUITENLAND. f h a w k b ij k. Parijs, 10 Januarij. Het bevestigt zich dat het ministerie 2- h 3000 man naar Montevidéo zal zen den en daartoe weldra de noodige fondsen zal aan vragen. Nog altijd verwekt de verschijning van het nieuwe dagblad le Napoleon, te Parijs, veel sensatie. Te regt ofte onregl - velen zien Frankrijk's toekomst in de hand van [.odewijk Napoleon en geen wonder dus dat zij het nieuwsgierig oog in de kolommen slaan van het dagblad dat diens naam draagt en zijn orgaan zou zijn. Van het eerste n.° zijn welligl 1Ö0.000 exemplaren verkocht Het departement der Vosges kenmerkt zich door zijn heftig republicanisme. Op de markt eener kleine stad van dat departement zag men voor den winkel van een kramer een grooten schotel uitgestald en daarop een afgesneden menschenhoofd van hord- papier gemaakt waarboven dtf volgende drie regels te lezen stonden: velen vreezen dat, velen willen dut, velen zullen dal verkrijgen. De gendarmen en poli- cie-beambten waagden het niet deze verlooning te beletten. In de laatste maanden van 1849 zijn in Frank rijk 1800 onderwijzers uit hunne betrekking ontsla gen, en 1200 werden daardoor broodeloos. Een reiziger van Geneve komende meldt dal in Zwitserland de sneeuw 6 voet hoog ligt. In den rondgaanden brief, door den paus dezer dagen aan de geestelijkheid van Italië gerigt vindt men vooral in het slot hoogst opmerkelijke waar schuwingen en aanbevelingen die als in den tegen- woordigen tijd op alle landen toepasselijk verdienen in alle landen ter harte genomen le worden. Zie hier eenige der voornaamsten Hel is bewezen dat de hoofden zoowel van het communismus als van het socialismus hoezeer dan ook op verschillende wijzen en door verschillende mid delen werkende, zich in het algemeene doel vereenigen van voortdurend woeling onder de arbeidzame klasse en alle lagere standen te onderhouden hen van liever lede misdadige gevoelens in te prenten en hen door listige laai en hedriegelijke beloften van eene gelukkige toe komst te verleiden. Zij doen dit alles in de hoop van zich later van deze standen te zullen kunnen bedienen tot omstooling van ieder ingesteld gezag en lot plun dering in de eerste plaats varwile aan de kerk en daarna van alle aan bijzondere personen toehehoorende eigen dommen lol verkrachting van alle goddelijke en men- schelijke regten Int vernietiging van de godsdienst en tot omkeering van alle orde in de burgerlijke maat schappij. Bij een zno dreigend gevaar voor Italië is hel uw pligt al uwen herdelijkon ijver in het werk te stellen om het volk te overtuigen dat zoo het zich tol die ver derfelijke stelsels laat verleiden het zich zijn eigen tijdelijk en eeuwig ongeluk voorbereidt. ti Dat de aan uwe zorgen toebetrouwde geloovigen dan door u ten ernstigste worden vermaand dat de aard zelfvan alle menschelijke maatschappij gehoorzaam heid vereischt aan het weltiglijk Ltij die maatschappij ingesteld gezag. «Dat hun wel door u worde ingescherpt hoezeer de natuurlijke en onveranderlijke orde van alle mensche lijke zaken zelve medebrengt dat zelfs onder hen die niet met eenig hoog gezag zijn hekleed de een den ander steeds overtreft in verstandelijke of ligchnmelijke vermogens in rijkdom of andere voorreglen en dat bet onder welk voorwendsel van vrijheid en van ge lijkheid nimmer geoorloofd kan zijn de regten van anderen op deze of gene wijze aan le randen. »Dat zij die in weerwil van deze vermaningen hun ner herders mogten voortgaan met zich door de pre dikers der verkeerdheden van den tijd te doen misleiden en zich met hen te vereenigen ter bevordering van de verderfelijke stelsels van het socialismus en communis mus dat deze zich overtuigd houden van de waarheid dat zij den toorn des hemels op zich laden en hun eigen tijdelijk nadeel berokkenen want het is den menscb niet gegeven nieuwe en tegen de natuurlijke orde der menschelijke zaken strijdige maatschappijen en instel lingen in te voeren, en het is daarom datbijaldien zoodanige woelingen zich over Italië moesten uitbrei den het gevolg daarvan wezen zou, dat aanvankelijk de ingestelde orde van zaken, door het gestadig wor stelen der burgers tegen de burgers door overwel diging en moord geschokt en omgestooten zou wor den en dat daarna enkele mannen die zich in de algemeene plundering verrijkt zouden hebben zich le midden van het algemeen verderf van alle gezag zouden meester maken." o b oot-britt1hhies, Londen 9 Januarij. Onder de wels-ontwerpen die hij de aanstaande parlements-zilting in behande ling zullen worden gebragt wordt hijzonder een nieuw jagt-reglement genoemd men zegt, dat het beginsel er van eenvoudig op het eigendoms-regt gegrond zal zijn zoodat de pachter van den grond ook tevens pachter van de jagt zou wezen voorzoo verre de landheer hij het pacht-contract geene voor- hehoudingen gemaakt zal hebben hetgeen hem ech ter 2al vrij blijven. Men verzekert dat in het Engelsch parlement ppn voorstel gedaan zal worden om de Rootnsch- Katholijke geestelijkheid in Ierland van staatswege le bezoldigen. Blijkens eene officiële opgave waren van de Britsche zeemngt op den 1 dezer 187 schepen in werkelijke dienst waarvan 14 linieschepen 23 fre gatten 9 stoomfregatlen 32 sloepen 23 stoom- sloepen 17 kleine zeilvaartuigen 45 kleine stoom- vaartuigen 24 wachtschepen en douanekotters. BELGIE. Brussel 8 Januarij. Men schrijft uit Larocbe (Luxemburg) Wij zitten onder de sneeuw bedol ven. Bij mcrtschen geheugenis heeft men hier zoo veel sneeuw niet waargenomen. Reeds hoort men van vele dooden. De gemeenschap met de omliggende dor pen zal langen tijd afgebroken blijven indien het niet sterk gaal dooijen. Ook van Arlon schrijft men over de ontzaggelijke massa sneeuw die daar gevallen is. De diligence naar Luik kon niet voort dan nadat er hulp was gekomen van een aantal paarden. Twee gendarmen verdwaalden in een bosch en waren er bijna van koude en gebrek omgekomen. Hunne voeten zijn bevroren. BINNENLAND. 's Ghavenhage 12 Januarij. Z. M. is heden mor gen uit ile residentie naar het Loo vertrokken. Z. M. zal ook een bezoek afleggen bij H. M. de koningin- moeder. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd den heer A. van den Heuvel, pastoor der parochie van S.l-Pieter le 's Herlogenbosch uit aan merking der uitstekende diensten door hem in het belang der hulpbehoevende volksklasse te dier stede bewezen. Er hebben in de laatste dagen weder verschil lende kabinetsraden en ministerraden plaats gehad. Men verzekert (lat het gouvernement zich bezig houdt met het in gereedheid brengen van onderscheidene ontwerpen van wet die uitvloeiselen zijn van de nieuwe grondwettelijke bepalingen en die gedurende deze zitting aan de kamers moeten worden voorge dragen. Door het departement van binnenl. zaken zijn de gouverneurs der provinciën aangeschreven om uit iedere provincie een ambtenaar van het provinciaal be stuur aan dat departement voor 6 maanden te zenden tegen eene toelage van f 100 's maands en vrije reis kosten ten einde het werk der telling van de bevolking te helpen in orde brengen. Het collegia van raden en generaal-meesters der munt maakt bekend dat het meest in het oog val lend kenteeken der valsche 25-centstukken te Amster-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1