N°. 4. v Woensdag en Zaturdag. Bank van Leening. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ZIEBIKZEESCHE COURANT. AB OBtlZnBBIS-'PBIls: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert-daagste voren,'s namtddvóór '9 ure verschijnt: prijs der abVbrtiniiei»: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Ouwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, De Commissie- voor de Onderlinge PVaarborg^Vereentging van Arbeiders en Werklieden maakt bij deze bekenddat zij met de Winteruitdeeling een- aanvung zal maken op Maandag den 14 dezer, des namiddags ten 3 ure in het gewóón- lokdal alwaar de Deelnemers hunne aanteekeni«-boekjes kunnen Overnemen. De Commissie noodigt tevens s odanige Deelnemersdie f'5 ■en-daarboven in het Fonds hebben ingebrttgl en verlangen mogten deel te nemen aan eenige Werkzaamheden die de Com missie in dit wintevsairoen denkt te doen uitvoeren uit om zich op voorschreven tijdstip, en vervolgens op eiken Maan dag, bijgelegenheid der uitdeelingendaartoe aan te melden. Zierikzeet den 8 Januarij 1850. De Commissie voornoemd A. moens van ïiloois, Ter ordonnantie, B. C. CAU. VERKOOHNG aan de BANK VAN LEEN ING te Zierikzïe tip Woensdag den 16 Januarij 1850 des namiddags ten twee ure, van de OPENSTAANDE PANDEN, verpand tot ultimo Oc tober 1848. Dingsdag namiddag van drie tot vier «re te bezien. sBiTtcaiiii). KeüLeN 4 Januarij, Man schrijft van de Puni sche grenzen dd. 29 December Weder dringt uit hel naburige koningrijk Polen een kreet van ont zetting tot ons door. Bij de recrulering van dit jaar hadden bijna alle dienslpiigtige jongelieden zich ver wijderd om de militaire dienst te ontgaan. Om dit deserteren (waartoe de Russische wetten door hare schrikkelijke gestrengheid zelve aanleiding geven) te voorkomen is zoo even eene verordening verschenen, volgens welke de broeders der gedeserteerden zij mogen nog zoo jong zijn voor de militaire dienst worden aangewezen. Van den dag af der publicering van dit besluit worden kinderen van 10, 12 en 13 jaren aan hunne ouders ontrukt. f n a n k B tt K, Parijs 6 Januarij. Een brief in het Journal des Débats werpt over den staatkundigen en zedelijken toe stand van Frankrijk een akelig en verontrustend licht. De propaganda der verwoesting zoo heet het daarin, uil de sleden verjaagd ondermijnt nu de maatschappij op het land. Door de werktuigen zeiven van hel gou vernement door de onderwijzers veldwachters enz. dringt die vernielende geest overal door. Vindt men niet, zelfs in de hutten, een almanak? welnu ook deze is een dictionnaire van het athei'smus en maleria- lismus geworden hij is in do hand der armen de ca- .thechismus der jeugd. En in zulk eenen lijd nu alle krachten zich tegen dien geest moesten vereenigen nu elk uitziet waar de eenheid en het gezag is in zulke oogenblikken verdeelt en verzwakt zich de wetgevendo vergadering 1 Dat zij zich de woorden van den oude herinnerende: «Catilina staal voor uwe poorten - en gij beraadslaagt!" 'ïichzelve steeds toeroepe de barbaarsehheid is voor onze ■veste en wij nog zijn verdeeld en wij twisten." Naar men verzekertbearbeidt de president eenige ontwerpen van wel welke ten doel hebben den toestand van het leger te verbeteren en ziel» van deszelfs medewerking te verzekeren wanneer hij die soms behoefde onder anderen zou de soldij der onder-officieren met 25 centimes daags verhoogd worden. Vrijdag is bij een kleermaker een geheime boek handel in beslag genomen bestemd om socialistische boeken te verkoopen. De kleermaker bekende dat b"' in dienst stond van een socialistische propaganda. De winter is te Rome sterk ingevallen.- De -sneeuwbuijen zijn zeer talrijk en de vorst buitenge meen sterk. Vooral do lagere volksklasse die thans baren arbeid heeft moeten staken lijdt veel door de koude en den bongee. De bijzondere weldadigheid is uitgeput. Rijkverrnogende hebben aanzienlijke sommen moeten besteden tol herstel hunner vernielde of ver brande villa's. De pauselijke schatkist weet in alle behoeften niet te voorzien zoodat de toestand voor velen zorgbarend mag beelen." Zoo schildert een correspondent van het Journal des Débats ongeveer Rome's gesteldheid afen voegt er bij dat zelfs 's pausen terugkomst hoe vele be zwaren ze uit den weg zal ruimen toch niet in staat zal zijn de diep geslagen wonden te beelen of de naweeën te stuiten die zich in de gansche maat schappij zóó sterk zullen doen gevoelen. Amsterdam 8 Januarij. Door den aanhouden den kooplust voor koffij werd heden voor ord. Java 35en zelfs 35'/» c. besteed. De heer Leonard Anelpredikant te Brussel, gaf dezer dagen Ie Amsterdam ten aanhoore van een aanzienlijk auditorium eenige mededeelingen over de verriglingen van het Evangelisch Genootschap in Belgie. De bemoeijingen van dit genootschap strekken zich uit tot het houden van predikatiën het openen van bedeplaatsen met het doel om daarna kerken te stichten het openen van Evangelische scholen het uitgeven van boeken en traktaatjes het doen rond reizen van bepaalde personen om bijbels en testa menten te verkoopon en tot den boekhandel zelf, uitsluitend in werken van godsdienstigen aard. Op ruim 20 plaatsen worden predikatiën gehou den in groote kamers of zalen en bijgewoond door 25 tot 250 personen. Verder telt men in Belgie 12 Evangelische kerken, met 11 h 12 predikanten. 's GravENHAGE 8 Januarij. De Slaats-Courant deelt het volgende mede Men schrijft uit Londen van den 31 December liet eerste vreemde-vaartuig dat alhier is aange komen om van den ophanden zijnde vrijdom van na vigatie partij Ie trekken is een schip onder Nederland- sclie vlag te weten de Stad Amsterdam kapitein Blok- sielgroot 380 lasten. Dit schip is voornemens om behalve voor Java ook voor de Kaap-de-Goede-Hoop goederen te laden en het is te hopen dat door eene voorileelige vracht op genoemde Britsche kolonie onze reeders zullen worden aangemoedigd dit voorbeeld te volgen. Deze mag beschouwd worden als de eerste stap waardoor de Noderlandsche vlag van lieverlede zal kunnen terugwinnen het voordeel in de scheepvaart, van welke zij gedurende twee eeuwen door de thans afgeschafte Britsche scheepvaartwetten is verstoken ge weest." Men leest in de NederlanderDe buitenge wone Synode der Nederlandsch-Hervorinde kerk zal geopend worden op donderdag den 4 April eerst komende. Men spreekt van meer gewigtige zaken dan alleen liet kies-reglementdie daar te behande len zouden zijn. Eene opening door den minister van justitie, tevens van Hervormde Eeredienstaan dp Synodale commissie gedaan geeft daartoe aan leiding." De Limburger dagbladen houden zich ernstig bezig met de meer en meer veld winnende geruchten wegens onderhandelingen tusscheu de Nederlandscbe en Belgische regeringen over den afstand van Maastricht voor 27 iniliioen francs cn van het geheele afgestane gedeelte van den regter-Maasoever voor 50 millioen francs, aan Belgie. Eendier dagbladen zegtdat op welke wijze dan ook een Vreedzaam einde gemaakt moet worden aan de onaangenaamheden waaraan de Hollanders in dat hertogdom zoowel wegens hunne nationaliteit als uit hoofde der geloofsbelijdenis van de meerderheid hunner lahdgenooten dagelijks zijn blootgesteld.: 's Gravenhage 9 Januarij. Naar men verneemt is de bijeenkomst van de tweede kamer der staten- generaal welke vroeger vastgesteld was op dingsdag deti 15 dezer veertien dagen uitgesteld en nu be paald op dingsdag 29 dezer. Men gelooft dat dit uitstel in verband staat met de nog voortdurende ongesteldheid van den minister van binnenlandsche zaken. Naar men verneemt is bij het ministerie van binnenlandsche zaken wederom eene reorganisatie op handen welke lot vereenvoudiging en bezuiniging moet leiden. Tegen 1." April aanslaande zouden namelijk eervol uit hunne betrekkingen worden ont slagen onder toekenning van wachtgeld of pensioe nen de hoeren IV. J. P. baron Stoet van Touten- burg opper-houtvester M. Wijnbach adviseur voor de zaken van het onderwijsen meer andere ambte naren. Vlissïngen 7 Januarij. Gedurende het jaar 1849 zijn in de registers van den burgerlijken stand dezer stad ingeschreven als: geboren 315 kinderen, 165 van het mannelijk en 150 van het vrouwelijk ge slacht overleden 263 personen 153 van bet man nelijk en 110 van het vrouwelijk geslacht. Onder de overledenen zijn begrepen 18 militairen in het hospi taal 21 elders overleden doch alhier ingeschreven 7 omgekomen door het springen vaneen kanonstuk, 4 verdronken en 2 aangespoelde lijken. Levenloos aangegeven 8 5 zonen en 3 dochters. Gehuwd 56 paren. Ziërikzee II Januarij. De Amsterdamsche Cou rant, het berigt van ons overnemende, wegens de oprigting te dezer stede eener Vereeniging ca» lief dadigheid tol vermindering der armoede en wering der bedelarijlaat daarop deze woorden volgen «Zóó komt men voorzeker tot eene hetere kennis van den toestand der huisgezinnen - zóó zal men ophouden met geven zonder te weten waartoe do gift zal strekken en dus te geven veelal tol verderf. »De vereeniging te Zierikzee zij andere gemeenten een voorbeeld Ier navolging Er gaat thans zooveel drijfijs in de rivieren dat de vaart geheel gestremd is ook het overzetten aan de veeren gaat zeer moeijelijk. De districts-commissarissen van Gelderland zijn van wege gedeputeerde stalen dier provincie uitge- noodigd om hunne werkzaamheden op den bestaan- den voet voor provinciale rekening over 1850 to blijven voortzetten, tot dat de gerneenle-wet zal zijn ingevoerd. Gedurende het jaar 1849 zijn door de verschil lende provinciale commissiën van onderwijs na af gelegde examens de volgende acten van aigemeene toelating afgegeven 3 als onderwijzer van den eersten rang (alle drie in de provincie Gelderbnd)115 als onderwijzer van den tweeden rang 271 als onder wijzer van den derden rang, 240 als onderwijzer van den vierden rang, 11 als huis-onderwijzer, 150 ais schoolhouderes en 10 als huis-onderwijzeres. Gedurende het vorig jaar zijn door het Groot Kanaal van Yoorne gepasseerd 2650 schepen waar van 1417 binnenkomende en 1233 uitgaande. In het jaar 1849 zijp. 34 Nederlandscbe koop vaardijschepen verongeluktverbrand afgekeurd verlaten of gesloopt. Men leest in de ProV. Overijss. en Zwols. Courant: Men vermoedt sinds eenigen tijd dat eene dieven bende stelselmatig diverse plaatsen hier te lande bezoekt en exploreert door insluiping door te letten op welke tijden soms (vooral gedurende kerkgangen) woningen zonder toezigt van binnen worden gelaten door brsak en valsche sleutels enz. Sorns melden zich onbekenue kooplieden aan de huizen aar» b. v. met schrijfbehoef ten enkel om van de plaatselijke aangelegenheden bij name van de huisdeur-sluitingen kondschap lé verkrijgen en te trachten zich in het bezit van den te meuigwerf nabij hangenden huissleutel te stellen öf

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1