ADVERTEM. BEURS-, HMiliTBHlIGTEK HZ. fi t 4 inzonderheid vermelding verdienl om vnorzigligheiu hij de behandeling van schietgeweer in te boezemen. Een 2.5jorig jongeling begaf zich in eene smids werk plaats hier ter stede en nam eene aldaar op eene bank liggende pistool waarschijnlijk met oogmerk om zich van dezelvetot het zoogenoemde nieuw-' jaarschieten, te bedienen. Zoo het schijnt wilde hij dezelve in zijne broekzak steken, doch, hij de poging daartoe, ontbrandde de met scherp geladen pistool, met dat gevolg dat het schot hem in het onderlijf trof, aan de gevolgen waarvan hij binnen zoo korten tijd overleed dat het niet mogelijk was hem eenige afdoende hulp toe te brengen. Middelburg 4 Januarij. Volgens de aangiften bij den burgerlijken stand dezer stad, zijn in liet jaar 1849 alhier geboren 521 kinderen 277 zonen 244 dochters en levenloos aangegeven 4t kinderen zijn gehuwd 158 paren en is één huwelijk ontbonden terwijl in dalzelfde tijdvak zijn overleden 477 personen 218 van het man nelijk en 259 van het vrouwelijk geslacht. Onder de overledenen waren er 28 die elders zijn gestorven. Vlissingen 5 Januarij. Gisteren avond is door den hreeden kerkeraad derNederd. Herv, Gemeente alhier, ter vervulling der voortdurende vacature bestaande zoo door het vertrek vnn d.® Gann Dun naar Zwijn- drecht als door het bedanken voor de, heide bereids uitgebragte beroepingen uit het atsnu laatstelijk ge formeerde viertal beroepen lot haren herder en leeraar, d.® Bresserte Strijen en zulks thans met algemeens stemmen. Zierikzee 8 Januarij. Bij besluit van den 1 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden lol burgemeesters voor de gemeenten ten platten lande in de provincie Zeeland ter vervulling der vacaturen welke duor de gewone aftreding op den 2 Januarij 1850 ontstaan te benoemen of bij continuatie te benoemen onder an deren de volgende personen Bommenede en Blonis J Isebree Moens Brouwershaven, C. Lopse Moeke; Bruinisse C. van de SlolpeMs. Burgh en Westen- schouwen G. A. de KaterDreischor J. Moolen burgh Jz.Duivendijke c. a., C. ViergeverElkerzeu AMoolenburgh EllemectJ. SchalkwijkHaamstede L. L. Bolle Kerkwerve c. a. M. Boogerd Nienwer- kerk c. a. ff. de Jonge. Cs.; Noordgouwe I. Moeke; Noordwelle C. Gast, Cs-Oosterland en Sirjansland T. Brouwer Jz. Oud-Vosmeer c. a. L. C. van den OudendijkPoortvliet c. a.P. vander SlikkefSonesse li. Steur Serooskerke L. KrepelSint-Maartensdijk C. Il'as Jz. Stavenisse A. van Klinke en Zonne- maire C. Moolenburgh Jz. Keis dooi" CalSfonile. [Vervolg.) In eenen brief uit San-Francisco van den 10 Sep tember geeft de meermaal vermelde reiziger iierigt van zijne verdere tosten en lotgevallen in het goudland. Hij begint dat schrijven met eene mededeeling omtrent de eerste ontdekking van het door de rivieren afgevoerde goudstof, ter gelegenheid, dat de Zwitser Sutter op eenen van het Mexieaansch gouvernement aangekochten grond een' zaagmolen had doen bouwen. Wat de schrij ver te dezen opzigte verhaalt willen wij niet overnemen alzoo het gebeurde reeds van elders genoegzaam hekend is. Behalve een versterkt huis, waaraan de stichter den naam van Suttersl'ort gegeven heeft bestaat er op de plaats waar in der tijd dè molen gebouwd werd een reeds uil 50 buizen bestaande en nog aangroeijend dorpje dat den naam van Suttersheim draagt. Hel grondgebied zelf van Suttersheim (dus gaat de schrijver voort) werd niet bearbeid, en ook niet de plaats, •waar de eerste ontdekking geschied was zoo het schijnt wil men deze streek eerbiedigen en haar als een laatste toevlugt bewaren tegen den tijd wanneer de overige piaceres uitgeput zullen zijn. Goud is cr genoeg want 6 mijlen verder vindt men eene kolonie goudzoekers die goede winsten doen. De bevolking van dit gedeelte van Californie is geheel Atnerikaansch en van goeder hand weet ik, dat er verscheiden meetings ofzamenkomsten ge houden waren met oogmerk om tot eene ganschelijke verdrijving van bet Spaansche ras te geraken sommige gemoedelijke Amerikanen hadden bij deze gelegenheid gevraagd of, wonneer de vergadering eenmaal de ver langde uitsluiting toestond niet naderhand ook de uit drijving der Fransehen gevorderd zou worden. Op deze ontijdig beschouwde vragen hadden de meetings uit eenen mond onder luid hurra-geroep ontkennend geant woord en eenige leden, zich tot tolken der meerder heid makende hadden verklaard dat het Atnerikaan- scbe volk te veel genegenheid voor Frankrijk had en zich te levendig herinnerde wal Frankrijk voor hen had ge daan dan dat zulk eene gedachte immer bij hen zou op komen dal daarenboven de Franschen zeer goede kolo nisten waren, en dat allen die lust in arbeid hadden of tot de blijvende bevolking van het land konden toebren gen steeds aldaar welkom zouden zijn. Ons verwer ping-vonnis, voegden zij er bij treft slechts de Mexi canen Cbilianen kortom het Spaansche rasdat slechts komt om zich te verrijken en dan naderhand zich weg te maken want met dezen kan men zich verstaan noch ver broederen. «Deze gronden hadden ingang gevonden en men had, zonder eenigen vorm van proces de Spanjaarden ver jaagd epnige weinigen uitgezonderd die bebzuchtiger of geduldiger dan de overigen liever alles verduurden dan hunne winsten te laten varen. Alle dagen zag ik bewijzen van de verachting waarin het Kastïliaansche volk hij de Noord-Amerikanen vervallen is en dit ging zoo verre dat ik al mijne equipaadjen ofom juister te sprpken mijn reis-en paardentuig dat toen ik in Californie kwam van Mexicaansch maaksel was tegen ander van veel minder wezentlijke waarde verruilen moestom de onaangenaamheden te doen ophouden waaraan het eerste mij aanhoudend blootstelde." Onze reiziger merkt aan dat Suttersheim hem als een kwakersland voorkwam, vergeleken met de koortsach tige onrust aller oorden, die het omringen. Kalmte beerschte er overal en de levensbehoeften waren er, hoe zeer tegen zeer hooge prijzen in overvloed en gemakke lijk te erlangen. Van Suttersheim begaf hij zich naar Sacramenlo-city een afstand van 45 Eng. mijlen tusscben beide plaatsen rijdt thans eene postkoets maar hij verkoos zijne oude wijs van reizen met zijne twee lastdieren. Eerst echter deed hij met eenen Duilschereen uitstap naar Sutters- fortwaar hij den eersten Augustus aankwam den weg derwaarts beschrijft hij als den drukst gebruikten van ge heel het land elk nogenblik werd men door reizigers te voette paard in kar of wagen gekruistof voorhij ge sneld. Thans was Suttersl'ort een vrij aanzienlijk dorp geworden en de prijzen der behoeften waren naar even redigheid niet overmatig vleesch kostte 2 realen het pond eene flesch gewonen wijn 3 realen; vroeger echter warende prijzen er zoo ontzettend hoog geweest, dat b. v. voor eene flesch cognac tot 100 dollars besteed was. Des anderen daags kwam men te Sacramento-city aan dat geheel en al door Noord-Amerikanen bevolkt is bezwaarlijk zou men er eenigen handel hoe winst gevend ook meteenen Spanjaard willen drijven. De reiziger had gewenscht zich naar Vernon 15 mijlen ver der te hegeven waarvan hij gehoord had dat het een waterkom bezatwelke de grootste schepen toeliet; doch deels wist men hem de eigenlijke ligging van dit ontlui kend plaatsje niet aan te duiden, deels had de weg, hetzij te land hetzij langs de rivierzoo vele moeijelijkheden dat hij het plan opgaf. "ij keerde dus naar Suttersfort terug. Op den weg derwaarts werd hij des nachts na verdoold te zijn, door eene groote bende zoogenaamde cogoten eene soort van wilde honden Vervolgd en verviel den volgenden mor gen in eenen troep half wilde aan hunnen hoeder ont- snaplc paarden. Deze verzelden hem langen tijd en hq' zou volgens de gewoonte der dieven van het land, zich ligtelijk vari een dier dieren hebben kunnen meester ma ken omzijn eigen slechten afgemat paard te vervan gen maar hij wilde zulk eene daad niet begaan. Van dit door de bandieten des lands geoefende paar- den-slelen geeft hij de volgende beschrijving Wan neer zij vervolgd worden of ook eenen langen en snellen rid te doen hebben begeven zij zich naar de plaatsen waar zij weten dat eene kudde zulker wilde of aan de hoede van een nalatig herder toevertrouwde paarden aanwezig is meteen handvol gerst of tarwe lokken zij een dezer dieren ter zijde wringen bet een lasso in den mond, waarvan zij een toom maken, springen op zijn rug en jagen in vollen galop voorttot dat zij een twee den troep vinden, als wanneer zij van paard verwisselen, en op die wijs, van pleisterplaats lot pleisterplaats voort- rennende, hunne reis ten einde brengen. Soms gebeurt het dat de geheele paardentroep zijnen vertrekkenden kameraad volgt, en niets is wonderlijker, dan zulk eenen ruiter met de snelheid van den stormwind over de vlakte te zien stuiven op een paard mei vliegende manen, gloeijenden blik en gevolgd door eenen zwerm van tach tig of honderd losse paarden. Men zou wanen den uit bet graf verrezen Maseppa op nieuw zijne straf te zien ondergaan." Na deze reis waarop hij aan den oever van den Mu- kelemmes veel van de muskieten tc lijden had die hein overal, waar hij op zijne togten het water naderde, onge meen hinderlijk waren kwam hij ten tweede male te Stockton waar hij een ouden kennis ontmoette, die, bet goudwasschen te inoeijelijk gevonden hebbende zich tot vrachlvoerman gemaakt en op deze wijs met hulp van een door zes ossen getrokken pakwagen in eene maand tijils 3000 dollars gewonnen had. Den 7 vertrok de reiziger van Stockton kwam den 8 door de missie van San-Jose welke hij den 9 verliet, en bereikte denzelfden avond San-Francisco welke plaats bij in minder gezonden toestand vond dan vroeger de buikloop heerschte er. Ondertusschen bleef er zich nog altijd uitmuntende gelegenheid aanbieden om snel zijn fortuin te maken. Op den oudejaarsavond werd te Parijs een zeer zon derling feest gehouden. De 12 brigades gotenruimers dier hoofdstad vereenigden zich namelijk te Bercy aan een grooten maaltijd om de luisterrijke overwin ning te vieren door hen op de grijze en zwarte ratten bevochten die de onderaardsche gangen ondermijnden en wier aantal tot 600,000 is gestegen. De heer John fVarlonuit Londen die gelijk reeds gemeld is al de vellen dier dieren heeft gekocht vervrolijkte den maaltijd door eene gift van 25 flesschen Champagnewijn terwijl de twee eerzame handschoenmakers van Grenoble het verbreken van hun contract poogden goed te maken door het zenden van een 50tal flesschen Maconwijn. De bankethakker wien de zorg voor het nageregt was toevertrouwd had op de kolossale taarten het beeld van een golenveger doen prijken met het doorboren van eene rat bezig. Deze vrije navolging der voorstel ling van Sint-Joris en den draak verhoogde de tafel vreugdedie nog vermeerderd werd door de voorlezing van een gedicht, door Victor Lamolhegolenveger- poëetvervaardigd. Alles liep in de beste orde af. - Da heer Warton heeft 60,000 francs voor de 609,000 rat- tenvellen betaald welke som onder de 144 overwin naars verdeeld istot wier eer hier mag worden bijge voegd dat zij die gelden terstond in de spaarbank belegd hebben. Proudhonde pbilosooph die de instelling van het huisgezin als een ouderwelsch misbruik wilde af schaffen heeft zijne eigene stellingen met den voet getrapthij isnamelijk den 31 December in bet huwelijk getreden. Sedert eenige dagen is de koude te Madrid zoo sterk dat de koninklijke vijver geheel bevrozen is en men er zelfs schaatsenrijders op ziet hetgeen voorzeker in Spanje eene zeldzaamheid mag genoemd worden. In het oude-mannen-gasthuis te Breda waarin 42 broeders gealimenleerd wordenen waarvan de jongste ten minste 80 jaar oud is, terwijl er 15 bo ven de tachtig jaren oud zijn heeft in het afgeloo- pene jaar 1849 geen enkel sterfgeval plaats gehad, in weerwil der cholera, welke aldaar nog al vrij hevig heeft gewoed. Men leest in het Tielsch Weekblad: In het jaar 1849 zijn te Tiel op de markt ver kocht: 300 paarden, 5650 stuks rundvee 3269 var kens 23,547 keujens 98,658 mudden aardappelen 100,336 stukken boter a 5 ons, 518,285 eijeren 213,000 witte en roode kolen, 8173 Ned. ponden schapenwol. Sedert de oprigting der korenbeurs (in Sept. 1849) zijn verkocht16,326 mudden graan. In 1819 zijn te Tiel alteen voor Engeland afgeleverd 265,000 ponden kersen, 15,000 mudden appelen, 320 mudden peren eu 250 mudden pruimen. Te Zwolle zal in de volgende week een varken wor den geslagtdat men op eene zwaarte van 425 a 450 Nederl. ponden' schat. Het is 19 maanden oud lang, van den staart tot de ooren 2 Ned. ellen boog l el en 6 palmen en rondom den buik genieten 2 el en 3 palmen. Het zwaarste varken tol heden aan de waag te Zwolle gebragt woog 362 Ned. ponden en werd in 1845 verkocht aan den heer Koopmanschapte Amsterdam. PRIJZEN OER EFiTCTiSH TE ADIITEHDABT, den 5 Januarij 1850. gebleven. N e der lande n2'/2 pC. Werk. Schuld 3 168% Amort. Symlikaat e 3T/2 pC. Harulel-JVÏaatschapprj41/2 Oost-Indien4 Binnenlandsehe fondsen waren heden in alle soorten zeer wil lig gestemd. 55',:, 6^8 84-% pC* Zierikzee 4 Januarij. Heden is alhier door schipper P. Regoort voerende de schokker N.° 1 der Z.-H.-Maatschappij tol Redding van Schipbreukelin gen aangebragt de equipage van het in den jl. nacht op den Ranjerd verongelukte te Rotterdam te huis behooreriile kofschip Alida kapitein A. K. Rentes in ballast van Londen naar Rotterdam. Het schip is totaal weg en van den inventaris slechts weinig geborgen. Brouwershaven 7 Januarij. Binnengekomen Junokapt. F. Mellema van Batavia naar Roller- dam en is den 5 dezer hier ter reede gekomen doch heden weder uitgezeild hel schoonerschip Ann Elize kapt. J. Maclachln van Londen naar Brugge als bijlegger. Heden verloste van eene welgeschapene Docliter, TOONTJE MEERMAN geliefde Echt genoot van Bruinisse M. L. BROUWER, den 5 Januarij 1850. IER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2