Zaturdag 5 Januari j. N°. 2. 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTORM ADMINISTRATIEF BUITENLAND. HUSCH n' :Z COURANT. AB O W3W EMEHTS-PRIJS*. Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,15. nzending der A dvertdaags 1e voren's namtdd. vóór 41 ure V2S3CHIJNT: péus oer abveetewtiem: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Ooodheriglen van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. NATIONALE MILITIE. lAgting van den fare 1S50. Burgemeester en Wethouders der Sta<l Zierikzee Provincie Zeeland. Gelet hebbende op de wet ter. der Nationale Militie, roepen bij deze óp, alle manspersonen zonderonderscheid, die in 1831 geboren zijn en voor de ligting van liet jaar 1850 de eerste klasse moeien uitmaken om op Dingsda.g.den 1 Januari) 1830 aanstaande en vol gende dagen des voormiddags van 9 tot 12 ure zich ter Stedelijke Secretarie voor de Nationale Militie te doen inschrijven Int den 20 dier maand, als wanneer het Inschrijvings-Begisfer voorloopig zal worden gesloten dat na dien tijd tot den 28 Januarij daaraanvol gende wanneer de finale sluiting van het register zal plaats hebben de nalatigen nog zullen worden ingeschreven, doch alsdan wegens verzuim van geene aangifte vóór den bepaalden tijd te hebben ge daan verwezen worden in eene geldboete van niet minder dan /"5 en niet te bovengaande de som van 100, of, ingeval van onver- mosen met eene gevangenis van vierdagen tot zes weken worden gestraft welke.boete en strafbepalingen ook toepasselijk zijn op de ouders voogden curators en regenten van publieke gestichten of andere instellingen van weldadigheid, die verantwoordelijk zijn voor erne beh'orlijke en tijdige inschrijving hunner kinderen pupillen,of geadministreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoor dig zijn. endat na de finale sluiting van het Inschrijvingsregister geene inschrijving meer wordt toegelaten zullende de nalatigen onmiddelijk daarna worden gearresteerd, om zonder loting in dienst te worden gesteld onverminderd de betaling van bet dubbeld der vorengemelde boeteen het ondergaan van de verdere strafbepalin gen die ingevolge de wet op de nalatigen op de ouders voogden Curators of regenten zullen worden toegepast. Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de wettige woonplaats voor de inschrijving, wordt gehouden voor rle ongehuwde!) de woonplaats hunner ouders en bij overlijden die van bunnen voogd of curator voor de gehuwden de plaats alwaar zijhun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de Personele f.ohsting zijn beschreven en voor de gealimenteerden of die in godshuizen zijn opgevord de plaats welke de alimentatie bekos, tigpn of waar de godshuizen gelegen zijn. Pat een ieder, die zich ter inschrijving aangeeftverzekerd moet zijn van zijnen ouderdom, waartoe de gelegenheid is opengesteld ter Stedelijke Secretarie voor zooveel zij in de stad geboren zijn doch die elders geboren zijn moeien bij de inschrijving overleggen een geboorte-extracthetwelk op hunne aanvrage kosteloos zal Worden afsegeven. Al vorder worden opgeroepen allen die de vereischten bezitten en genegen mogten zijn om als vrijwilligersin mindering van bet kontin^ent dezer Stad bij de Nationale Militie te dienen waartoe 7,ij zich ter Stedelijke Secretarie behoóven aan te melden gedurende de seheele maai d Januarij aanslaande: zullende aan eiken vrij williger na rloor den Militie ra a d in deze Provincie te zijn goedge keurd eene premie van dertig pulden uit de Stedelijke kas worden ter band gesleld en waarvoor worden toegelaten alle Ingezetenen die op den 1 Januarij aanstaande bun 19de jaar zijn ingetreden en het.'lOsle niet hebben volbragt. ten ware zij vroeger mogten gediend hebben in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van 1. el 570 streep en gedurende de 'natste 15 maanden binnen de Stad woonachtig zijn geweest^ Eindelijk worden opgeroepen, al de voor zicbzelven dienende manschappen, die in den loop van dit jaar, overeenkomstig de Bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Januarij 1817 reut op vrijstelling hebben verkregen en mitsdien bun ontslag uit de dienst, verlangen, om de schriftelijke bewijzen, daarvoor, naar aanleiding van art. 21 der wet, vóór den 5 Januarij aanstaande ter Stedelijke Secretarie over ie I rensen. waartoe ook oud'ts voouden I curators of gemagtigden van de belanghebbendenevenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand biervan eeniue onwetendheid zonde kunnen Voorwenden, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan te Zierikzeeden 27 December 1849. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE. vt. Ter ordonnantie van dezelve Pc Slads Secretaris, W. J. P. KROEF. Paar het clenE. A. Baad dezer Stad behaagd beeftbij besluit van 28 December jl. de OPRIGTSNTG van een GfMBïASIUM door ineensmelling van de zoogenoemde Latijnsche School met bet Instituut voor Jonge Heeren, bier ter'Slede, goed Ie keuren, waar door bet belang van beide genoemde inrig'tlhgen aanmerkelijk bevor derd en tevens aan bet. vrij algemeen verlangen van dezen tijd daaromtrent voldaan zal worden zoo nemen Curatoren van bet nieuw opgerigte Gymnasium dezen weg te baatom Ouders er» "Voorden, die hunne Zonen of Pupillen daarop zouden wenschon geplaatst te zien, te herig ten dat de opening daarvan op Maandag den 7 dezer maand zal plaats hebben. De allezins kundige en ver dienstelijke Onderwijzersde lleeren Pr. H. M. dk Brumn de Nbve 3dou. Dr. C. W. Volckk en W. Top. Wz., benevens een' of meerdere hulponderwijzers, zullen zich gezamentlijk met het ondeiwijs der leerlingen belas.en zoodat men zich daarvan de beste gevolgen voor de toekomst mag beloven. Met bet volsie vertrouwen wordt dan ook de nieuwe inrigling door bet Collegie van Curatoren aan Ouders en Voogden zoowel binnen als buiten deze Stad, aanbevolen; terwijl daarbij ook tot het houden van kos'Jeev'ingen de beste gelegenheid y ooihanden is. Het zal pro visioned genneg zijn zich bij ee(i dev-.genoemd'e Heeren.,Ondeywii- y.e'-s Ier plaafsmg aan Ie melden bij wie tevens uiijreksels uil; 'iel mede door den SfedeÜjken Baad goedgekeu.de Reglement^voor bet Gymnasium lot nadeie inlichting Ie bekomen zijn. Zieri/.r.ec1 Jam» ai;/ JS50. CuraLO;en van liel Stedelijk Gymnasium Ie Zierikzee, W. J. P. KROEF, Piesidcni. P. J. ANÜRËjÉ, Sccrctacs DUITS CHEiAN D, Keulen, 1 ,1 arm a rij. Van goederharid wordt ver zekerd dal al de geruchten wegens militaire toerus tingen in Pruissen niet alleen ongegrond zijn maar dat de regering van dat rijk er integendeel ernstig np bedacht is om den legenwoordigen builengewonen staat van het leger aanmerkelijk te verminderen ten einde daardoor besparingen in het algemeen belang te verkrijgen. Blijkens medegedeelde opgave van den minister van oorlog, telt de Pruissiscbe marine thans 3 groote schepen (waaronder 2 stoomvaartuigen) 36 sloepen en 6 jollen te Tarnen aan boord hebbende 97 stukken geschut 48 officieren en 1753 manschappen. Deze oorlogs-marine zal echter zeer spoedig eene aanzienlijke vermeerdering ondergaan. In Engeland zouden 3 linieschepen 1 fregat en 2 korvetten ter harer behoeve worden aangekocht. De politieke gebeurtenissen der twee laatste ja ren hebben op den toestand der Proteslantsche ge meenten in Oostenrijk een gunstigsten invloed uitge oefend. Hare bedehuizen bezitten thans gelijke regten met die der lioomsch-Katholijken velen daarvan zijn reeds met torens en klokken voorzien geworden en niet langer gelijk vroeger tusschen de woonhuizen als verscholen. De kinderen uit gemengde huwelij ken behoeven niet meer uitsluitend door Iloomscli- Katlmlijke geestelijken Ic worden gedoopt en de Protestantsche scholen worden langs hoe me.er bevolkt. Alleen in Tyrol wil zich do meerderheid der bevol king nog niet naar die nieuwigheden voegpn maar men vertrouwt van de wijsheid der regering, dat zij ook daar alle vervolging zal welen voor te komen of te beteugelen. Uit Zevenbergen meldt men dat aldaar de vee pest zoodanig woedt, dat van de 14,425 stuks vee welke aangetast werden 7500 stuks aan de ziekte be zweken zijn. F E A S K R II K, Parijs 31 December. In de zitting der wetge vende vergadering van heden is met 315 tegen 312 stemmen besloten het volgende amendement des heeren de Rance aan de commissie te verzenden Een crediet van 8 millioen (rancs wordt aan den minister van oorlog en marine geopend om des nomls de hangende onderhandelingen tusschen de Fransche en Argentijnsche republiek kracht hij te zetten." De kwestie nopens Montevideo wordt lastig voor het Fransche gouvernement. Om tot handelen over lo gaan moet het bestuur óf tot eene blokkade be sluiten óf tot eene lawlings-expeditie. Eene blok kade voor eenige jaren reeds beproefd wekt al spoedig verzet van den kant der onzijdige mogend heden wegens handels-verliezen en eene bezetting des lands zou nog grooler tegenwerking ondervinden. De bekwaamste staatslieden vinden in deze netelige zaak maar twee uitwegen: liet traktaat Lepredour te wijzigen of een snel-werkenden verwoeslings-oorlog te voeren dat isBuenos-Ayres te verbranden zoo als S.'-Jean d'Ulloa en dan onder den rook der kanonnen tot onderhandeling te geraken eervol en voordeelig voor de Fransche vlag. Wie weet," schrijft een Fransch correspondent, «of niet het lot van den vrede of den oorlog der wereld aan de oevers van de ia Plata wordt heslist." -r Mep weet .dal d-) president der Frot sche repu bliek alles behalve rijk is zoo zelfs dal hij 'in schulden gewikkeld is en daardoor dikwerf moeijelijkheden on dervindt, zijnde zijn tractement op verre na niet ge noegzaam voor zijne behoeften. In den laatsten lijd scheen bij echter ruimer van geld voorzien te zijn een gerucht dat weldra in omloop werd gebragt meldde, dat men Lodewijk Napoleon geldsommen uit Engeland toegezonden had. Dit was echter niet het geval. Het blijkt thans dat hij onlangs bet laatste zijner eigendom men voor eene som van 180,000 francs beeft doen be- lepnen door tusschen komst van een der voornaamste Parijsche notarissen den heer Noël, en daardoor eenige uitgaven meer dan gewoonlijk heeft kunnen doen, (Jit Valenciennes wordt geschreven dat er sedert eenigen tijd vele vreemde deserteurs aldaar over de noordelijke grenzen aankonien die hun fortuin in Frankrijk willen gaan beproeven. Zaturdag den 29 II. is er onder geleide van een sergeant nog zulk eed troep van 50 man aangekomen meerendeels Neder- landsche en Belgische deserteurs en voorts enkele Duit- srhers. Twee hunner droegen vreemde ridder-orden meest allen waren armoedig gekleed. Ondervraagd waarom zij Nederland of Belgie verlieten gaven zij ten antwoord dat aldaar niets te doen was. In die landen schijnt het te rustig voor zulke woelgeesten zij zien dus om raar eene plek waar meer te doen zou kun nen vallen om ben daarin voort te helpen zal men hen denkelijk naar Afrika verschepen. Te Lyon vindt het plan om aldaar een stand beeld van Napoleon op te riglen grooten bijval. K B OOT-BBtTTANNlEN. Londen 31 December. Op den Teemsin da omstreken dezer hoofdstad is de springvloed tusschen zaturdag en zondag niet hooger geweest, dan doorgaans anders in dit jaargetijde. Op de heide oevers van den Teems waren groote voorzorgen genomen de woningen waren ontruimd meubelen en koopwaren op bovenverdiepingen gebragt, soorten van dijken opgeworpen enz. De onheilvoorspellingen van watersnood zijn dus gelukkig evenmin vervuld geworden als zoo veie vroe gere die Engelands ondergang ten gevolge dan eens van deze, dan eens van geene ramp voorspelden. De Times drijft lieden op eene bijtende wijze den spot mei al die profeticn. De stormen hebben evenwel hier en daar zoo als veeltijds des winters het geval is nog al schade aangerigt. BINNENLAND. Zierikzee 3 Januarij. In het jaar 1849 zijn binnen deze stad en het poortambacht geboren: 138 kinderen van het mannelijk geslacht 3 41 vrouwelijk te zamen 279 kinderen waaronder 9 begrepen zijn welke als levenloos zijn aangegeven de geboorte over treft die van 1848 met 11 kinderen. En op de registers van overlijden zijn ingeschreven 94 personen van het mannelijk geslacht 105 vrouwelijk tezamen 199 personen zijnde 26 meer dan in 1848. Er zijn 67 huwelijken voltrokken zijnde 24 meer dan in 1848 en één echtscheiding heeft er plaats gehad. ZieriKzee 4 Januarij. Naar men verneemt is de zer dagen binnen deze stad eene Yereeniging van Liefdadigheid opgerigt met het doel om de armoede te verminderen en de bedelarij tegen te gaan dezelve is samengesteld uit gecommitteerden uit de regering, de verschillende armbesturen en andere weldadige in- rigtingen die daarvan het bestuur zullen op zich nemen terwijl een onbepaald gelal burgers en in gezeteoen zich aan die vereeniging zullen aansluiten, om do minvermogenden die niet tot de vaste be-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1