1 1. Woensdag 2 Januarij, 1850. J mmm v Woensdag: en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. zierkzesc COURANT. AB ONWEMENTS-PRIJSI *er <fne maanden f 2,00. Franco p&t f 2,15. er A dverldaags te voren,'s narwóór 4! ure. verschiet: fhiis beb abtxrtentien! Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Hoodbèrigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregl. IETS TER H-'EDERLEIJYG. [Vervolg f) Niet minder, dan '/.ijne brroemdorgangers ■verdient vermelding hetgeen Wills IV Prins van Oranje, ten nutte en roem van vaderland heeft verrigt. Want wie anders watdan hij die, toen een onbezonnen oorlog eqnde nam, en de verwarring ten hoogste klom n ons va derland ophetpunt stond, eene aareling, een wingewest van Frankrijk te worden ji aanbood en het volvoerde, om met goeden ld zonder belooning, rang of titel, in eigen pon ter hulp te vliegen tot dien bondgenoot, wiengevaarhet meest dreigde; die reeds de verwoeste vlammen van zijne eilanden aanschouwde eeefde voor- zijne haardstede en altaren Jaterwijl hijde Prins, in de je van zijn kabinet dien edelmoedigen brief ade Staten onzerProvincie opstelde en dien den lenden dag afzonddaagde voor Nederland de dap redding. In dienzelfden nacht toch had de burg van Veere reeds aan hare magistraatspersonen oogd dat alles zou verloren zijn, indien de ns niet in het stadhouderschap werd hersleh Gelukkig vond dit betoog bijvalen eerde.zoij kim rees was de Prins van Oranje uitgeroepót stadhou der van Zeeland. Weldra verspreidde zich deze maloor geheel Nederland. Die mare ontvlamdeile harten. Overal wenschte men elkander gelil Niemand weerhield meerzijne staatkundige gelens. Al gemeen was de kreet: leve onze Vosser! leve Oranje kom lol ons over Die stem klonk in's Prinsen ooreiihij volgde dezelve op. En zietdie havenvir dagelijks duizend kielen de schatten van ft en West aanvoerden, was weldra te klein ir de sche pen, jagten en schuiten, die van allijden aan kwamen om den Verlosser van Neaund te zien tankomenen naauwelijks kon n jagt een loortogt vinden, om Amsterdam te "naken. De vijand was in onze frontiereledrongen naar Nassau zal ze van daar verijven. De (.rijgstucht was verloren in het legetnaar hi j is iet hoofddat ze zal herstellen, 'snids finan ciën waren uitgeputmaar Nederlaréal die lier- stellen nu het weet, dat 's lands schatt tot 's lands nut zullen besteed worden. Binnerjnds was al les vol twist, tweedragt en wantrouvn, maar na korten tijd hielden alle deze rampenp en was de tweedragt door zijn wijs en weidag bestuur verdwenen. Hoe ook vervolgd en getergd, hoènregtvaar- lig behandeldhoezeer omringd >n onlangs log openbare vijanden, niemand hode ooit één voord uit zijnen mond dat verbitteng, verach- ing of wraakzucht ademde, en ofiioon mees- er, oiri alle zijne vijanden te verpliercnwas ijn grootste zorg, om hen gelukkijte maken, [en bewijze hiervan diene, dat hij, tgelijk met :ijne aanstelling tot Stadhouder van ijlland, een brief ontvangende van een' Regent, Idus eindi gende: nu zal Uwe Hoogheid zich vdcomen kun nen wreken over alle zijne vijanden 1 dien brief met ongeduld gelezen hebbende, mc verachting van zich wierp, zeggende: die schelffmeentdat ik denkgelijk hij. Zoo was ook deze Pri. van Oranje op nieuw de redder van ons vaderland, en nebben wij het aan dat Stamhuis te dankendat onze voorvaders geene slaven werden van een Fransch wingewest. En wij vragen alzoo den vuigen smader van dat van Nederland onafscheidbaar Huis, of hij niet moet erkennendat wij onvergeldbare verpligting aan hetzelve hebben, en wiens pen mitsdien svaar- heid heef l geschreven de zijne of de onze? De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland Brengt, bij deze ter kennis van de belanghebbendendat met den eersten Januarij aanstaandeen vervolgens, ten kantore van den Arrondissements-Betaalraeester te Middelburg, zal worden uit betaald l.o 'net kapitaal, niet 12|/2 percent premie op de aflossing en de rente ad o percent over 1849 van de Obligatiën ieder groot ƒ1000,00. genummerd 9 2150,72, 81, 124, 127, 130, 134144, 151152', 162. 195,204. 247, 275 en 283, van de provinciale negoliatie van ƒ290,000,00, ter verbetering der groofe wegen eri c.ommunicatiën in Zeeland, zijnde de eenige welke van voorschreven negotiate nog moeten -worden afge- losten zulks tegen intrekking der zoo even opgenoemde obli gatiën 2.o de interessen over den jare 1849, van de provinciale negotia tion van ƒ20,000.00 ƒ220,000,00 en 24,000,00respective- lijk voor de instandhouding der bestaande stoomboot-dienst in het veer van V lis singe n op Breskens voor de verbetering der wegen in het vierde en vijfde districten voor de verbete ring der communicatie tusschen Zuid- en Noord-Bevelanden zulks tegen intrekking der daarvoor afgegeven Coupons, de kapitalen der op den 3 September 11in het openbaar uitgelole Obligatiën in de voorschreven geldleening van ƒ20,000,00. genummerd 11, 17 en 33, ieder groot 500.00 en in de voorschreven geldleening van 220,000,00 genum merd 4 31, 50, 92, 101116en208,ieder groot ƒ1000,00 en zulks tegen intrekking dier obligatiën met de daarbij behoo- rende niet verschenen interest-coupons wordende de belanghebbenden tevens verzochtde voorschreven interessen en aflosbare kapitalen zoodra mogelijk ter aangegeven plaats te doen ontvangen. Middelburg den 26 December 1849. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, van vredenbcrch. Daar het den A. Baad dezer Stad behaagd heeft, bij besluit van 28 December jl. de oprigting van een gymnasium, door inrensmrlling van de zoogenoemde Latijnsche School met het hit i tuut voor Jonge Heeren, hier ter Stede, goed te keuren, waar door het belang van beide genoemde inrigtingen aanmerkelijk bevor derd en tevens aan liet vrij algemeen verlangen van dezen tijd daaromtrent voldaan zal worden zoo nemen Curatoren van het nieuw opgerigte Gymnasium dezen weg te baatom Ouders en Voogden, die hunne Zonen of Pupillen daarop zouden wpuschen geplaatst te 7,fen te berigten dat de opening daarvan op Maandag den 7 dezer maand zal plaats hebben. De allezins kundige en ver dienstelijke Onderwijzers, de Heeren Dr. H. M. de Buuijn de Neve Moll, Dr. C. W. Volckk en W. Top "Wz.benevens een4 of meerdere hulponderwijzers, zullen zich gezamentlijk met het onderwijs der leerlingen belasten zoodat men zich daarvan de beste gevolgen voor de toekomst mag beloven. Met het volste vertrouwen wordt dan ook. de nieuwe inrigting door het Collegie van Curatoren aan Ouders en Voogden zoowel binnen als buiten deze Stad, aanbevolen; terwijl daórbij ook tot het houden van kostleerlingen de beste gelegenheid voorhanden is. Het zal pro visioneel genoeg zijn zich bij een' der genoemde Heeren Onderwij zers ter plaatsing aan te melden bij wie tevens uittreksels uit liet mede door den Stedelijken Baad goedgekeurde Regiement voor het Gymnasium tot nader inlichting te bekomen zijn. Zierik&ee1 Januarij 1850. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Zie rik zee W. J. P. KROEP. President P. J. ANDREjE Secretaris Amsterdam 1 Januarij. In het jaar 1849 zijn alhier geboren 3904 zonen en 3856 dochters te za nten 7760 kinderen overleden 9143 personen ge huwd 2142 paren en hebben er 19 echtscheidingen plaats gehad. 's Gravenmagb 29 December. De geheele staats- begrooling is hij de eerste kamer der staten-generaal nsede aangenomen. De wet lot heffing van eene pro vinciale belasting in Vriesland is heden door baar ver- wurpvn... °n fegen ■■.'-.wpn De minisler van financiën deelde bij die gelegen heid mede dat over hot loopend jaar een batig slot van 6 millioen zal bestaan, ten gevolge waarvan het tekort als van zelf tol 3 millioen gereduceerd zal worden. Bij besluit van den 29 December jl., heeft Zijne Majesteitonder anderen goedgevonden te rekenen van. 1 Januarij 1850, eervol ontslag uit 's rijks dienst te verleenen aan den district-commissaris, jh.' IF. D. de Jonge in het district Zierikzee. Naar men verneemt, heeft het den koning be haagd uit eigen middelen aan de hoogbejaarde ouders van den 24"" luit. C. Derensdie zich bij de laatste expeditie op hel eiland Balidoor zijne dap perheid zoozeer onderscheiden heeft en voor koning en vaderland manmoedig strijdende aldaar gesneuveld is, eene som van f 100 te doen toekomen. Z. exc. de heer J. R. Thorbecke is nog bij voort during ongesteld en houdt zijne kamer. BoTTERnAM28 December. Met leedwezen eu verontwaardiging verneemt men dat hier ter slede reeds valsche nieuwe 25-cenlsslukken in omloop zijn gehragl uit eene soort van compositie vervaardigd en die zich van de echte voornamelijk door de meer doffe en blaauwe kleur en door minder zuivere ba- werking van den rand onderscheiden. Even als de dagbladen der hoofdstad waar het bestaan van zoo danige valsche stukken insgelijks is geldeken maken wij iedereen op dit bedrog opmerkzaam met bijvoe ging van den wensch dal de valsche munters spoe dig ontdekt en naar alle gestrengheid der wetten ge straft zullen worden. 's HertoGenbosCH 29 December. In de vergade ring der provinciale stalen van heden opzettelijk bijeengeroepen, om to beraadslagen over het al dan niet aanhouden der districts-commissarissenals provin ciale ambtenaren ten laste der provinciale kasis besloten, die ambtenaren niet te behouden. Het provinciaal geregtshof in Noord-Braband Iipeft den 27 dezer uitspraak gedaan in de zaak van Philip Nathan Hartog, eu hem schuldig verklaard aan moord met voorbedachten radegepleegd op zijne vorige beminde, Petje Staal, en diensvolgens veroor deeld, om, ter plaatse, waar men gewoon is van wege dat hof criminele executie te doeu op een daartoe opgerigt schavot, met den strop aan den hals aan de galg te worden gehangen dat er de dood na volgt. De heer president riglte eene treffende aanspraak tot den veroordeelde die echter geene uiterlijke teekenen gaf van daardoor getroffen te wezeu. Middelburg 29 December. Heden is de op zijn verzoek als zoodanig ontslagene stads apotheker Eybaardbij arrest van het provinciaal-gcreglshof finaal vrijgesproken. jongste buitenï.andschb tijdingen, Do Belgische senaat heeft eene wettot afschaf fing van het brandmerk aangenomen. Men verzekert, dat de heer Rothschild tot voor waarde van het aangaan eencr leening met het pau selijk bewind gesteld heeftdal Z. H. terstond do emancipatie der Israëliion iu de Rooieinsche Staten zou doen afkondigen. Een burger van Londen heeft een legaat van 31/, t°n gouds vermaakt aan het genootschap lot uit breiding van het Evangelie onder de Heidenen. Te Bristol heeft een knaap van slechts 15 jaren een anderen 19jarigen jongeling, ten gevolge van een in zichzelven beuzelachtigen twistmet eene pistool doodgeschoten. De Deensche regering heeft, voor 10,000 pon den sterling aan Engeland hare bezittingen op do kust van Guinea verkocht, bestaande in de forten Christiansburg Fredenhorg, Iiongsteen en Prinzen- steen en de versterkte dorpen Proevesleen en Augus-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1