UTMDM. BffillS-, In Bohcme neemt de cholera toe de ziekle heerscht daar in niet minder dan 168 plaatsen. Tot 9 December telde men daar in liet algemeen 5-514 ziektegevallen van welke 2348 een doodelijken af loop hadden. Reis doop Californie. [Vervolgd Mrat betreft het vinden van groolere stukken gouds dnn de korrels welke de wassching gewoonlijk levert zegt de reiziger Men beweerde dat werklieden soms chispa dat is stukken gouds van 7 of 8 pond gevonden hadden ik voor mij de grootste welke ik nu en dan in han den der arbeiders gezien heb wogen niet meer dan 3 of 4 poml ook is het wel waarschijnlijk dat zij die zulke gelukkige vondsten deden ze zorgvuldig verbor gen en niet in zegepraal rond droegen. Eenmaal heb ik werkelijk stukken gouds ter waarde van vele hon derd duizenden francs zien wegen op schalen zoo slecht en gemeen dat men ze in Europa niet tot bet wegen van vleesch zou hebben willen gebruiken. «Tijdens mijn verblijfte Stanislaus tins gaat hij voort had men er nog geene andere woningen dan tenten hetgeen mij zeer verwonderde want er was overvloed van hout in de nabijheid en de Amerikanen welen zeer aardige houten huizen Ie bouwen. Weinige dagen voor mijne aankomst had een brand 25 tenten vernield. «Er waren twee apothecars te Stanislaus; beide klaagden bitter dat ?i) zoo slechte zaken deden. Dit was zeker zeer ongelukkig voor hen maar gelukkig voor de kolonie in zoo verre daaruit bleek, dal zij eene goede gezondheid genoot. «Eens heb ik er eene scboone gelegenheid om for tuin te maken laten verloren gaan de Sonorénas omdat zij tot de Spanjaarden bebooren worden overal verjaagd maar de win- en hebzucht die hun eigen is doet hen zich alle vernederingen getroosten en zoeken steeds den een of ander onder bedekking van wiens naam of bescherming zij hunne zaken kunnen voortzetten. Zoo kreeg ik op zekeren ochtenil in mijn tent hel bezoek van afgevaardigden eener bende van die lieden welke mij in naam hunner makkers liet derde deel van al wat zij vinden moglen kwamen aanbieden wanneer ik mij voor de leus aan hun hoofd wilde stellen. Ik dacht, dal dit volk den spot met mij dreef, en ik zond hen weg zonder hen te willen antwoorden. Toen ik vervolgens van het ontvangen bezoek sprak zeide men mij, dat ik hoogst verkeerd gedaan had den voorslag niet aan Ie nemen, daar ik er niets bij waagde en aanzienlijke winsten had kunnen trekken, wanneer ik door mijne betrekkingen, gelijk ik denk, dat ik wel zou hebben kun nen doen, voor mijnen kleinen troop de noodige bescher ming had welen te verkrijgen." Den 26 Julij verliet onze reizieor Stanislaus om zich naar Mukelemnes te begeven. Ter gelegenheid van de zen logt merkt bij aan dat men aan dit gedeelte des lands althans ten ooregte den naam van onveilig gege ven heeft. Nergens bad bij eenig gevaar geloopen, maar overal ontmoette hij lieden van Spaansche afkomst die door de Amerikanen verjaagd werden. Den 27 bereikte bij de grenzen van bet districthetwelk bij zucbt en 4 mijlen verder aan de rivier eene legerplaats, weike de inwoners bet kamp van Neder-C-bfornie noemden. Overal zoo ver bel oog reikte hiel .nén zich met bet opdelven der goudstoffen bezig doch thans daar hel water zeer hoog was, vond men zoo veel nietals vroeger, toen men hem zeide dat ieder goudzoeker op eenen dag sorns vijf-en-ltvinlig pond gouil gevonden had. Het goud werd hier tusschen de keijen op den grond en in de spieeten der steenen gevonden. De reiziger meende hier de rijkste aller placeren of wasscherijen gevonden Ie heb ben, maar men zeide, dat er nog een rijkere aan de over zijde was, waar een groot kamp Amerikanen zich had nedergeslagen. Met moeite vond hij eene plaats waar de rivier waadbaar was. Een eind wegs verder ontdekte hij een man die alleen bezig was goud Ie wasschen en herkende in hem een Franschen doclor uil hel Maijenne- departementdie hem verzekerde dat in Californie zoo weinig ziekten heerschten dat hij zijne praktijk had moeten opgeven, omniet van honger te sterven. Hij was met zijne beroepswisseling zeer tevreden wantna vruchteloos met eenige vrienden de Sierra Nevada (het Sneeuwgebergte) doorkruist te hebben verzamelde hij thans waar hij was ,3,4, 5 soms 6 oneen gouds per dag nimmer minder dan één. Ware hij vroeger geko men zoo had hij naar zijn zeggen een groot fortuin kunnen maken, want toen vond men soms lot 4 pond goud op eenen ochtend en eens had iemand er op éénen dag voor 3000 dollars waarde opgeraapt. Van bier begaf de reiziger zich naar eene plaats Pla cer secco (drooge graafplaats) geheelen en werd op den weg derwaarts te Jackson-Brick verschrikt door liet ontmoeten van ettelijke wilde Indianen mot hunne bo gen op de schouders zij bleken echter uiterst zachtzin nig te zijn en een hunner kocht hem een rood gestreepte» doek dien hij om den bals droeg voor twee dollars aan stofgoud af. Iets verder vond bij een kamp van 100 tenten enkel door Mexicanen bewoond die weinig winst maakten en zeer door de Amerikanen gekweld werden. Hij reisde voort naar het Placer secco en in derdaad moet de gelegenheid allengs beter geworden zijn, want te dezer plaats zegt hij in zijn verhaal het volgende: Overigens bevond ik mij nu regt in het goudland letterlijk vond men dit metaal overalrivieren beken valleijen alles was er vol van men zeide zelfs dat het boven op do rotsen gevonden werd en echter was men reeds maanden lang bezig deze streek te bearbeiden, maar zonder orde zonder beleid er waren plaatsen waar de arbeiders elkander gedurig opvolgden en desniettemin vond men ook daar nog altijd goud en weder goud 's Avonds bereikte bij de rivier Los Cosumos. Den volgenden ochtend, den 29, ging hij weder op weg. Den 30 kwam hij door een dorpje, Wiberskrig geheelen, en een uur daarna trad hij de landstreek binnen welke men Placer secco of Dry Diggings noemde. Hij vond er bijna niemand en vernam dat de goudzoekers die plaats, welke 's zomers geen water beeft en daarvan haren naam ontleentverlaten om naar de nabuurschap der rivieren te verhuizen hoezeer de Drooge Graafplaats anders van ziclizelve rijk genoeg is en men er des winters goede za ken doet. Van bier vertrok onze reiziger naar de plaats, waar men het eerst hel daarzijn van bet goud ontdekt heeft zij heel Suttersheim anders ook Colotno of Ma- lino dit laatste waarschijnlijk naar den daar gebouwden molen. Laatstleden vrijdag werd uit het arresthuis te Nijme gen naar bet gemeentehuis aldaar overgebragl en door den ambtenaar van den burgerlijken stand met de vrouw zijner keuze door het huwelijk verbonden zekere P. R. leetlooijer wonende binnen die stad doch thans, als gebukt onder eene criminele beschuldiging zich in hechtenis bevindende. Nadat de vereischte for maliteiten hadden plaats gehad en de aanstaande echt- genooton plegtig verklaard dat zij elkander aannamen lot eebtgenooten en dat zij getrouwelijk al de pligten zouden vervullen welke door de welaan don huwelij ken slaat verbonden zijn moesten de partijen echter, onmiddelijk na de voltrekking des huwelijks wederom acto gescheiden worden daar bet hoofd der echlver- eeniging onder secuur geleide wederom naar de ge vangenis werd teruggebtagt. Vergeefs was het beroep der vrouw op de bepaling van art. 162 van hel Bur gerlijk Wetboek waarbij den man de verpligting is opaelegd, zijne, vrouw bij zich tc ontvangen in heihuis, hetwelk bij bewoont. In de staatkundige wereld houdt men zich bezig over een werk dat eerstdaags in 4 doelen zal in het licht verschijnen, en welks schrijver de ex koning Lodewijk Philips zijn zou die de ledige uren van zijne ballingschap benuttigd heeft om zijne eigene denkbeelden over personen en zaken op liet papter te stellen. Men verwacht belangrijke en piquante ophelderingen in dal geschrift hetwelk tot titel heeft Dix-huü ans de règne (achttien jaren regering.) Men deelt de volgpnde statistiek van de Oostenrijksche ministers sedert 1848 mede 9 van hen zijn in andere betrekkingen overgegaan 4 zijn tol het burgerlijk leven teruggekeerd 4 zijn voorivlugtig 3 zijn krankzinnig ge worden 2 zijn verbannen 1 is vermoord 2 zijn ter dnod gebragt. In hel geheel hebben dus sedert Maart 1848 niet minder, dan 25 ministers uitgediend. De Engelsche admiraal sir IV. Pinker, die thans het bevel over de vloot in de Dardanellen voert is een zoo verklaard vijand van hel tabak-ronken dat hij hot niet alleen zelf nooit doen wil maar het ook aan niemand aan boord van zijn schip vergunt. Toen bij nu on langs met zijne officieren den pacha der Dardanellen een bezoek hragtreikte dezo hem naar Turksch ge bruik zijne pijp over. De admiraal deed daaruit mot groote inspanning drie trekken, en verklaarde toen, dat hij het zou besterven, indien hij tot een vierden genood zaakt wierd. Vroeger kon men ziel) geen Engelsch zeeman zonder labaks-pijp en grog voorstellen. Uit Hellevoetsluis meldt men van den 24'dezer: Gisteren avond vertoonde zich hij eenen helderen sterrenhemel en maanlicht een vreemd luchtverschijn sel, namelijk eene helder witte streep, in de gedaante eens regenboogs, welke zich van het zuid-oosten naar het zuid-westen uitstrekte zij deed zich ongeveer ten 5'/, ure in het oos.t-nooni-ooslen opmerken en bewoog zich langzaam naar het west-zuid-westen waar zij ten O1/, ure verdween. Naar bet gevoelen van oude zeelieden en alhier aanwezige visschers zou bieruil eene aanslaande felle koude kunnen worden te gemoet gezien. (Ook in de provincie Zeeland is zulks opgemerkt.) Volgens waarnemingen van vroegere jaren is het dik wijls bevestigd dat de bijen door haar werk sterke en aanhoudende winters aankondigen. Zoo beeft men ook thans opgemerkt dat dit nijvere diertje zijne woning digter gesloten heeftdan het voorgaande jaar hetwelk eenen zwaren winter aankondigt het is be kend dat het zich cellen maakt en daarin eene opening houdt om uit en in te gaan die opening is gewoon lijk berekend naar zijne grootte ditmaal echter is do cel nagenoeg digt, zoodat, indien het tegen het aan staande voorjaar gevoerd wordtmen eerst zijne cel moet ontsluiten. Dezer dagen heeft men, in de omstreken van Rot terdam twee arenden hoog in het zwerk zien vlie gen hetwelk almede als een voorteeken van een strengen winter wordt aangemerkt. Ziebikzre 27 December. Heden is alhier bin- nengebragthet te Swansea te huis hehoorende En gelsche schoonerschip Diana, kapt. William Gething laatst komende van Londen in hallast en bestemd naar Rotterdam hebbende reeds 20 dagen reis. Wind noord-west slormweêr met zware sneeuwhuijen. Dit schip is door de door schipper P. Uegoort gevoerd wordende schokker N.° 1 van de Zuid-Hol- landsche Maatschappij lot Redding van Schipbreu kelingen gevestigd te Rotterdam tusschen de banken van Schouwen ontwaart en onder verleening van de noodige adsistentie, van uit dezelve alhier binnen- gebragt. Hetzelve is zwaar lek en maakt 6 voet water in de wacht, bobbende op de banken van Schouwen veel malen zwaar gestooten en aan den grond gezeten. De Nederlandsche kof Afina, kapt. A. R. Post, van Koningsbergen naar Antwerpen met raapkoeken op de hoogte van Baarland (Zuid-Beveland) vastge raakt is zaturdag-avond in vlot water gekomen doch kort daarna gezonken de equipage is gered. Brouwershaven 27 December. Binnengekomen Prins van Oranje kapt. J. C. van der Zweep naar Botterdam, Anna, kapt. 11. A. Cratner, naar Dordrecht, de lloompotkapt. II. H. de Boer naar Middelburg als bijlegger ailen van Batavia Jantje Doornbos kapt. H. S. Addens, van Goole Pultneykapt. S. T. Davison, van Hartlepool Riga kapt. J. H. Jonker van Riga (Ie drie laatste naar Rotterdam en Fenighina kapt. J. F. Peper van Koningsbergen naar Amsterdam als bijlegger. DULISEBTCfi DIENSTE» COIlRESrO!M>Efc£M)F, Of* RE STOWtKlWlTEN \/tNLECJGEl*rE AAW If 121' Z M t' E Vertrek-urrn van Ziet'ifczee gedurende do maanden Dec. enJart* (mi'.NST TÜSSCHF.W MIDDELBURG KR RO'tTKKWAM Naar M tddqlbrir'gj SadP Rotterdam: Dingsdag 1, 's nftjrg. 9 ure. bondag 30, 'smorg 5 tir0; Vrijdag 4, *10 I Donderdag 3, 7% 11IKRST AM1C1TIA.) Naar dinwerpen Woensdag 2, 's mort». 11 ure. WIDDEMPËÏ355EN V&TÖ DE VOLGENDE ART1KE1ES TE ZIERZKZBE, ran den 27 December 1840. De Ned Muddc O. Tarwe 1848 7,30 h 7.73 N. difo 1819 Zaai-Zomcr dito - Ordinaire dito - Rogge - N. Wint.-Gerst - Zomer-dito- Haver Paardeboonen - Witle dito - bruine dito - 6,30 a 0,00 a 0 00 a 4,30 a 3,20 a 3,00 a 0.00 a 3 30 a 3,00 a 4,30 a 0,00 0,00 3 00 3,30 3,10 2,00 4 00 0.00 6,00 De Ned, Mudde6 Graatiwe Erwten J 0,00 a O.OO Groene <1 ito Gele dito Koolzaad - Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap Olie Patent-Olie Lijn-Olie - 4.00 k 4,30 - 0.00 a 0,00 - 0.00 a 0,00 - 13.00 a 14.00 - 3 00 a 7,00 - 47.00peryati - 30,00 - 00.00 Raapkoeken fOQ ,00de 1040stu k&i- Lijnkoeken -00,00 o t> MAR&TPBEJZSBI 10ER MEEKRAP TE ZIERIKZBB van den 27 December 1849. TEELT 1849. Tweeeneen, Igte kw.puik. Twee en een middelbare dito Twee en eenminderedito Feu en een, 1ste k\v puik. Een en een, middelbare dito Een en een mindere dilo Onbêroofifg TsTèfctv.'puik. Önberoofde. middelbare dito Onberoofde, mindere dito Mollen Middelbare dito f 26,00 a f 27.00 - 23,00 a - 23,00 - 21,30 a - 22,50 - 26,00 d - 27,00 - 23,00 a - 24.00 - 21,00 a - 22,00 - 27,00 a"- 28.00 - 23,00 a - 26:00 - 22,00 a - 24,00 - 3,00 a - 6 00 - 3,00 a - 4.00 Si De Notaris M.' J.J. ERMERINS zal, ten verzoeke van LA M lilt ECHT de WAARD, op Donderdag den 3 Januarrj 1850 's morgens ten 10 ure, op de Nieuwe Haven te Xierikzee, presenteren te ver- koopen De E& VEITAIUS en TUIGAAUJE van hetin de Zandkreekverongelukte Schip de Utanfib aavheid bestaande in vier An» Kers, BioKken met ijzeren beslag Tttfelblok' Ken, Keilen Touwwerk en meer andere Goe deren. ter stads droejusru van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2