N° ZEETIJDINGEN VERVOERMIDDELEN KEURS-, MMTDERIGTEN ENZ. ADVERTENTIE! BINNENLAND. 's Gravenhage 11 September. Inde lilting van de tweede kamer der staten-generaal van heden zijn de heide wets-ontwerpen nopens het mnntweien aan genomen hel eerste houdende inwisseling van zilveren speciën met 50 tegen 6 en hel tweede omtrent de ontneming der hoedanigheden van standpenningen aan gouden speciën met algemeene stemmen. In het 8"" kiesdistrict van Gelderland (Zalt-Bom- mel) had den 10 dezer do verkiezing plaats van een lid voor de tweede kamer ten gevolge van het bedanken des heeren II'. J. van Hoytema. I)e keus is thans ge vallen op den heer IF. van floevellgewezen predi kant van Batavia thans te Groningen die 271 stem men op zich vereenigde. Het Algemeen Handelsblad maakt de opmerking, dat art. 91 der Grondwet volgens hetwelk de betrek king van bedienaar der godsdienst niet vereenigbaar is met het lidmaatschap der kamer welligt tot een be danken door den verkozenen zou kunnen leiden naar dien bij koninklijk besluit bepaald zou zijn, dat d.' van Hoèvellop het daartoe door hem gedaan verzoek met intrekking van het hem verleend eervol ontslag be schouwd zal worden als predikant te Batavia met ver lof hier te lande. Uit hoofde van de alom in ons vaderland heer- schendo ziekte is door de regering bepaald dat de in spectie der verlofgangers van de nationale militie in plaats van in October in Mei aanstaande zal plaats hebben na de sluiting van de zittingen der militie raden. Men verneemt dat 7,. M. bepaald heeftdat te Harderwijk zal worden opgerigt eene volontaire-school tot opleiding en onderrigting van jongelingen die als officieren en onder-officieren in de Indien in dienst ver langen te treden. Geen der jongelingen zal naar de Indien vertrekken dan nadat hij twee jaren te Harder wijk als onder-officier gediend en alzoo bewijzen van bekwaamheid zal gegeven hebben. De onder-officieren, die op deze school mogten geplaatst en van daar naar de Indien vertrokken zijn zullen aldaar hunne studiën moeten voortzetten en binnen de twee jaren in de Oost als officieren geplaatst worden. Er zal alzoo voor jon gelingen die de school te Harderwijk zullen bezoeken gelegenheid bestaan om binnen den tijd van vier jaren als officieren in Oost-lndie in dienst te treden. 's Gravenhage 13 September. Bij koninklijk be sluit is aan den vice-admiraal den heer J. C. Rijk. op het daartoe door hem gedaan verzoek met den 15 dezer eervol ontslag verleend als minister van marine. De minister van koloniën de schoul-hrj-nachtvan den Bosch is tijdelijk belast met de waarneming dier betrekking. Zïerikzee 14 September. Gisteren avond is in de gemeente Bommenede op de buitenplaats Buiten- lusltoebehoorende aan den heer J. hebree illoens burgemeester dier gemeente, en gelegen in de nabijheid van Brouwershaven door eene onbekende oorzaak de schuur gevuld met granen enz geheel fn de asch gelegd en waarbij zoo men zegt ook twee kalven zijn omgekomen. Hel nabij staande heerenhuis zoo mede de boerenwoning hoewel beschadigd zijn echter behouden gebleven. Zoo wij vernemen, is alles tegen brandschade gewaarborgd. Men schrijft uil IJzendijke den 8 dezer Heden Werd in onze gemeente het te voren aangekondigde fnuzijkfeesl gevierd elf mu/ijk-gczelschappen uit het 4'i« district en uil het naburig Vlaanderen te zarnen gekomen werden achtereenvolgens door de sociëteit Geduld Overwint, met hare directeuren aan het hoofd binnen geleid vormden zich vervolgens tot een aaneengescbakeblen optogl en trokken met hunne Vaandels, onder het afwisselend spelen van eenige hiuzijksliikken de plaats rond om op het doelmatig afgesloten en ruime markt plein aangekomen volgens aangewezene orde de fraai versierde estrade te be klimmen en door de uitvoering van twee muziek stukken naar eigene keuze, proeven te geven van hunne muzijkale begaafdheden. Na den afloop hiervan (terwijl inmiddels eene fraaije illuminatie van de markt en het orkest was daargesteld) werden met korte toe spraken aan ieder der opgekomene sociëteiten eene keurig bewerkte medaille uitgereikt en het geheel door hel afsteken van vele vuurwerken besloten. Eene ontelbare volksmenigte uit omliggende plaatsen •woonde dit feest bijhet. schoonste weder begunstigde hetzelve, vriendschappelijke vrolijkheid bezielde allen en geene de minste ongeregeldheid beeft dat genoegen gestoord. Dit feest zal dus gewis bij allen die er deel aan namen eenen goeden indruk hebben teweeg ge- braglen een aangenaam aandenken achterlaten. De ehefera-beriglen zijn over het geheel niet on gunstiger alleen in Utrecht en Montfoort blijlt die ziekte nog hevig voortduren. Uil Noordwijk-aan-Zee berigl men dat de heer- schen'de ziekte omstreeks een achtste der bevolking al daar heeft weggeruktdoch vleide men zich met een spoedig einde dier ziekte, aangezien men in de afge- loopec weck slechts twee sterfgevallen te betreuren hëeft, Men fcerigt -uil Nieuwe Pekela dat aldaar eens witte zwaluw wordt gezien die er even als alle an- ilere zwaluwen zijn nest houdt. De berigtgever voegt er bij dat het zonderling is te zien hoe de gewone zwaluwen zich om de witte verzamelen als of ook hare nieuwsgierigheid ware opgewekt. Den 8 dezer is door de Israëlitische gemeente te Assen plegtig herdacht de gelijkstelling der Joden in ons vaderland met de andere ingezetenen wat de bur gerlijke en staatsburgerlijke regten aangaateene ge beurtenis van het uiterste gewigt voor de Joden in Nederland en die wel verdiende door alle Israëlitische gemeenten feestelijk herdacht te worden bijna evenzeer al« de uitlogt uit Egypte en de bevrijding van de Egyp tische dienstbaarheid. De onderwijzer Muscoviter hield bij deze gelegenheid in de Synagoge eene rede in de Nederduilsche taal. Hij begon met in het licht te stel len dat hij de weinig bemoedigende tijden welke wij thans beleven terwijl het zwaard een gedeelte van Europa had verwoesten eene vreesselijke ziekte ons werelddeel en ook ons vaderland ontvolkte het als een zonnestraal bij een overigens donkeren hemel was eene gebeurtenis als de emancipatie der Joden te her denken. Hij nam daarop tot tekst Jesaja 63 vs. 7 tot en met 9. Te Assen is men in de gelegenheid goweest bui tengewoon zware rogge te bewonderen door den ge pensioneerden kapitein Wolbers te Rolde verbouwd van gewoon zaaikoren, volgens verzekering van zijn ed., door tusschenkomst van den heer eon Hall. professor te Gro ningen uit Brahand verkregen. Het slroo was zeer grof, soms als riet en doorgaande 5'/, a 6 voet lang de aren waren zeer lang en goed geladen de korrel was bijna eens zoo dik als die welke in deze streken gewoonlijk verbouwd wordtuit vijf hok kleine band was 3 schat rogge verkregen. Op de vergadering van het Drentsch genootschap van den landbouw, onlangs Ie Rolde gehouden is deze rogge aan de leden ver toond de heer Wolbers heeft plan, om een bos van deze rogge op de aanstaande tentoonstelling van producten van den landbouw le Groningen te brengen. Te Antwerpen is ook door den raad der stad het dansen in de koffijhuizen en kroegen uit hoofde der heerschende ziekte tijdelijk verboden. Sedert eenigen tijd hebben twee geneesheeren te Bergen in Henegouwen de heeren van den Broeck en Debauque, de moeijelijke en lastige taak op zich geno men om de vervalschingen na te gaan welke men do voedingsmiddelen doet ondergaan. Zoo hebben zij in eene zekere hoeveelheid Leuvcnsch hier hetwelk hij eenen koopman gehaald was eene bepaalde hoeveelheid aluin-aarde gevonden het gevolg van de aanwending van de aluin ter clarificatie. Zonder direct nadeelig te zijn zoo is toch de hoeveelheid van eene stuf door de analyse gevonden in staat om de gezondheid te bonadeelen in gQval van dagelijksch cn veelvuldig ge bruik. Deze daadzaak en zoovele anderen die wij zou den kunnen bijbrengen toonen aan hoe noodzakelijk het is dat de verkoop van voedingsmiddelen aan een streng en onophoudelijk onderzoek worde onderworpen. In den tegen woord igen tijd heeft het bedrog op eene groote schaal plaats, het is een schandelijk winstbejag, dat zelfs het voedsel van het volk niet ontziet. Dezer dagen werd te Munchen een kunststuk ter bezigtiging gestéld hetwelk volgens de Allgemeine Zeitungniet alleen om zijne geschied- en aardrijkskun dige belangrijkheid maar ook om zijne nieuwheid en waarheid meer algemeen verdient bekend le worden. Hel is een panorama van Jeruzalem met de omstreken genomen van den toren der Hemelvaartskerk op den Olijfberg. Ulrich Halbrelierde bekende Munchensche historieschilder beeft het. vier jaren geleden, op zijne reis in liet Oosten op de plaats zelve zeer getrouw ge schetst en het op herhaalde uitnoodiging van vrienden in de laatste maanden ter grootte van 100 voet in omtrek en 18 voet hoogtedoor den jongen en talent rijken schilder l.ofller te Munchen in kleuren doen uit voeren. De beschouwer bevindt zich midden in een hoog prieel en wordt als bet ware verplaatst op den toren der Hemelvaartskerk op den Olijfberg rondom hem breidt zich voor zijne oogen het Heilige Land uit met de stad Jeruzalem en al de merkwaardige plaatsen waters en bergen die door de geschiedenis van vroegere eeuwen hem eerwaardig, ja heilig zijn geworden en die inderdaad met verrassende getrouwheid en waarheid en met onnavolgbare kunst in bet panorama weergé- geven zijn. In Londen wordt thans ter bezigtiging gesteld het mode! eener gronte hangbrug welke op last van den keizer van Rusland is vervaardigd en bestemd om over den Dnieper gelegd te worden. Deze brug zal de communicatie tusschen Busland en Polen vergemakke lijken en zal de langste zijn welke tot nu toe van dien aard hekend is namelijk een halve Engelsche mijl 750 Ned. ellen. Zij zat zamengesleld zijn uit zes bo gen waarvan vier eene lengte zullen hebben van 444 voet en twee van 222 voet de rijweg 34 voet breedte en het voetpad 6 voet breedte. Het ganscbe zamenstel zal 5 jaren arbeids vereischen. lOnOSTR BZriTENIiAKDSCHM TU9IHGES, De berigten uit Italië zijn niet belangrijk. Die uit Rome spreken steeds van de willekeurige daden deï kardinalen en van hunne oncenigheid met den Fran- schen generaal Rostolan. De keizer van Oostenrijk en de koningen van Pruis- sen en Saksen alsmede hoogstderzelver gemalinnen hebben den 7 dezer te Töplitz in een familiekring door- gebragt. Die do Duilsche eenheid van harte is toege daan moet zich verheugen over deze bijeenkomst. Op 9 September kwam te Weenen de tijding aan dat de vesting Pelerwardein zich had overgegeven. Het laat zich voorzien dal de Oostenrijksche en Rug. I sische troepen voor Komorn ten bedrage van 60,000 inan die vesting nog zullen moeten aantasten. D0 bezetting blijft er bij volharden zich te weer le stellen. a Brouwershaven 12 September. Jacoba Helena kapt. L. van Haften Botterdam. Binnengekomen van Batavia naar ATVAABT DXB STOOMBOOT ■TAB ZXBBZKZSS gedurende de maand September 1849. Van Zïerikzee: Zondag 16,'s morg. 11 u Woensdag 19 'a midd. 12 Vrijdag 21,'sinorg. 3% ■ILIOSNOB- Van Rotterdam: Dingsdag 18, 'smorg. 3 Donderdag 20, 6 Zaturdag 22, 7 SIESSTEN CORRESPONDERENDE OP DE 9TOORROOTENAANLEGGENDE AAN HET ZÏJPE; Vertrèk-urenovan Zïerikzee gedurende de maand September* (dienst tusschen middelburg br botterdam.) Naar Middelburg Zondag 16. 's morg. 6x/i ure. Dingsdag 18, 8 o Woensdag 19, 8% Donderdag 20, 9 Vrijdag 21, 9'/2 Zalurclag 22, 10 Naar Rotterdam: Zondag 16, 'smorg. 11 Dingsdag 18, Woensdag 19, Donderdag 20, Vrijdag 21, Zaturdag 22, llt/2 S'/2 6 Va Z,/2 v/i (dierst tusschen vlissingen en rotterdam.) Naar Vlïssingen: I Naar Rotterdam Dingsdag 18. 'sinorg. 7 ure I Maandag 17, 's morg 11'/2ijre. Zaturdag 22, o 9 J Vrijdag 21, 's midd. 12 (dierst amlcltia.) Naar Antwerpen Maandag 17, 's morg* 9V2 ',fc. Dingsdag 18, o 10 t» Woensdag 19, 10 Donder lag 20, 11 Vrijdag .21, H'/a Zaturdag 22, 's midd 12 Per dri Inzendii 11 Bhbgbmi kennis van eene AZ.O worden ge dat de str woning oft herinnerin ment tegei En opda Worden af{ Zierü PBUZEN DER EFFECTEN TB AMSTERDAM, den 13 September 1849. gebleven. My4 fit me Vb m'/t pC. Nederlanden, 2% pC. Werk. Schuld o 3 4 o a Amorl. Syndikaal 3'/2 pC. 9 Handel-Maatschappij 4'/2 o Oost-Indien 4 o De markt in onze binnenlandsche fondsen was heden overhel algemeen zeer vast. MIDDENPRIJZEN VAN DB VOLGENDE ARTIKELEN TB ZZERXKZBE, van den 13 September 1849. De Ned Mudde. O. Tarwe 1818 8,00 a 8,50 N. dito 1849 - 6,23 a 7,00 Zaai-Zomer dito - 0,00 a Ordinaire dito - 0 00 a 4.30 3,30 a 3,00 a 2,20 a 4 00 a 0,00 a 0,00 a N. Wint.-Gerst Zomer-dito. Haver Paardeboohen Witte dito Bruine dito 0,00 0,00 4,70 3,80 3,23 2,23 3,00 8.00 9,00 De NedMudde Graauwe Erwten J 0,00 a 00.00 4 30 - 0.00 a O.oö - 10.00 h n,«o - 0,00 a 0.00 - 3 00 a 7,00 - 42,00 per vat; - 43,00 - 00.00 Raapkoekenƒ00,00 de 1040stukt; Lijnkoeken -00,00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Glie Patent-Olie Lijn-Olie MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TB ZIEHIKZEE van den 13 September 1849. Teelt 1848. Twee en eeneerste kwaliteit 21,00 a ƒ22,00 Twëeeneerr, middelbare dito V' - 19,00 a - 20.00 Twee en een mindere dito - 17,00 a -•* 18,00 'Eert'Cn ëén, eerste kwaliteit - 19,00 a - 20,00 Een en een, middelbare dito - 17,00 a - 18,00 Een en een mindere dito - 00,00 a - 00,00 Onberoofdeeerste kwaliteit 2l,G0 - 22,00 Onberoofde. middelbare dito - 19,00 a - 20,00 Onberoofde, mindere dito - 17,00 a 18,00 Mullen- 0,00 a - 0.00 Middelbare dito 0,00 a - 0,00 Van de nieuwe onberoofde waarvan de kwaliteit vrij g°e<j voldoet, waren deze week ongeveer 60 vaten te Rotter tl am aa de markt, waarvan slechts 2 vaten, a/17, zijn verkoeld. !S|| Tegen November eene ïfa| henoodigd bij Mevrouw de CRANEva» Ykijberghe. ter stads drukkerij van de erven a. »k v05' Frank Petersbu land twei herinnert heeftdo Na eene i hevel geg «Van idie alle z frond vai hoort het ons." Bij een schreven in onders de 1000 Te rangen zers van 1 ten te V De boorden oogenblik dit land t> rijk is th zulh whepen. - Te) Racht van igen dezer ong golven get Ven rijer firoolt 'rrjna gehei maakt bet ipezigten zi knechts wi ronder arl gesloten v kustvaardel a's hout 'avehdigen Oostenrijk; dan den rot, ®enige bale •nnnen ve: (ens 3300 I 'an 10 mil end oiriz Jjcn werd ad reeds "Harders. j!en invoei llorins. Üal Jevi

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2