BINNENLAND. N ZEETIJDINGEN. VERVOIMIDDELIft BEURS-, MARKTBERIGTEN ENZ. ADYERTENÏIEN. imimt pp MMDS' anderen naar Toskane op marsch gegaan zijn dat zij 1c Lucca zijn binnengetrokken en dat de koning van Napels aan het hoofd van 5000 man den 29 April bij Terracina den Romeinschen Staat is ingerukt. Parijs 11 Mei. Van den toestand der expeditie in Italië weet men met zekerheid niet veel meer, dan den vorigen dag, maar men heeft niet alleen de bevestiging, dat de Napolitanen en de Oostenrijkers den lierkelijken Staat zijn binnengerukt maar ook dat de Spanjaarden er aangekomen zijn, zoo dat thans troepen van alle vier de Catholijke mogendheden wier tusschenkomst de paus heeft ingeroepen zich op het Romeinscho grond gebied bevinden. Het zijn zelfs de Spanjaarden die het eerst te Terracina troepen aan wal gebragt hebben welke plaats hun zonder tegenstand is overgeleverd en door hen nog dienzelfden dag aan den koning van Na pels is ingeruimd. Volgens sommige brieven is uit Rome een korps troe pen den Napolitanen te gemoet gezonden en beeft er een eerste gevecht welks uitslag men nog niet kende omstreeks Veletri plaats gehad. Heeft dit zoo het werkelijk voorgevallen is den ma'rsch van het Napo- litannsche legerkorps niet vertraagd dan moet het reeds den 3 of 4 voor Rome verschenen zijn. Parijs verkeert tegenwoordig in eenen gespannen toestand. De onstuimige zittingen der nationale ver gadering brengen hier ook veel aan toe. Gisteren zijn weder drie dagbladen in beslag genomen als beschul digd van pogingen tot omverwerping of verandering van de bestaande regering. De regering van haren kant neemt maatregelen om zieh te versterken. Hel garnizoen van Parijs is met vijf regementen vermeerderd, en in geheel de militaire divisie waartoe die stad be hoort is bevel gegeven, om al de gewapende magt be reid te houden ten einde zij op den eersten wenk naar Parijs kunne rukken. Jl. vrijdag heeft de plegtige Willem III in deze hoofdstad Amsterdam 14 Mei. intrede van Z. M. koning plaats gehad. Den volgenden dag, zaturdag, heeft in de Nieuwe Kerk geheel en al in overeenkomst met het deswege uitgegeven programma de plegtige inhuldiging van Z. 11. plaats gehad. Ook van (leze indrukwekkende plegtigheid is hel onmogelijk in deze weinige regelen die men thans daaraan kan wijden een denkbeeld te geven hetwelk slechts eenigzins met de wezenlijkheid overeenkomt. Alleen willen wij bier mededeelen (Ie volgende aanspraak door Z. M. op den troon gezeten aan de leden der staten-generaal gedaan: «Mijne beeren leden der staten-gpneraal »Door mijne geboorte en de Grondwet na bet af sterven van mijnen onvergeletrjken vader tot den ko ninklijken Iroon der Nederlanden geroepen heb ik onrniddeïijk de regering aanvaard en dit pleglig aan alle mijne beminde onderdanen bekend gemaakt. «Thans is bet oogenblik daar dat ik voor het oog van den Almaglige die het lol van koningen en volken in handen heeftmij onder inroeping van Zijnen Hei ligen Naam aan mijn edel trouw en ordelievend volk zal verhinden. »Hoog is de betrekking waarin ik geplaatst hen. Zwaar zijn de pligten, die op mij rusten. Ook den ko ningen kleven mcnsehelijke zwakheden aan en daarom behoeven zij instellingen en zelfstandige voorlichting opdat de kroon een brandpunt blijve dat wcldadigen gloed verspreidt. »Dit volk dat een der eerste is geweestorn uit de duisternis het geweld en de verdrukking der middel eeuwen orde en vrijheid en waarborgen voor het behoud van beide te voorschijn te roepen heeft ook thans we der naar de behoefte des tijd» zijne instellingen her zien en bevestigd. Koning en volk Oranje en Neder land hebben met kalmte dit gewigtig werk volbragt en de onberekenbare voorregten van rust en vrede zijn bet deel van den dierbaren Nederlandschen grond ge bleven. «Indien wij het oog slaan op de beroeringen die een groot deel van Europa teisterenop de vernietiging der bronnen van bestaan en welvaart die zulke treffende lessen geven laat ons dan Gode dankbaar zijn die het dierbaar vaderland heeft behoed en sluiten wij ons naauwer en naauwer aan-een opdat wij Zijnen zegen mogen waardig blijven. «Laten wij ons dagelijks afvragen of wij onze pligten als Nederlanders jegens het vaderland ik als koning gij mijne heeren als vertegenwoordigers des volks allen hebben vervuld, en die regter, die in ons binnenste is, die niémand verloochenen kan, zal ons den weg wijzen tot handhaving der eerlot bevordering van het belang des lands. »Onze rustige houding in deze bewogene tijden heeft ons niet slechts behoed voor groote rampen zij heeft ook het aanzien des rijks vermeerderd want zij heeft de bewondering van alle beschaafde volken tot zich getrokken. «ik verbind mij aan een volk, groeier in deugden, dan in het bezit van een uitgestrekt grondgebied krachtiger door eensgezindheid dan door zielental. Hot is eene grootsche roeping koning van zulk een volk te zijn Na het houden van deze aanspraak stond de koning op en logde blootshoofds met eene vasto slem den hei ligen bij het staats-verdrag voorgeschreven eed op de Grondwet af. Utrecht 11 Mei. Men ontvangt van verschillende kanten berigten over bet gewas die alle nog al gun stige vooruitzigten voor den oogst opleveren. De laat ste vorst voor welks uitwerkselen men algemeen be vreesd was, heelt weinig of geen schade gedaan. De aardappelon staan op sommige plaatsen een' halven voet hoven den grond de erwten en lioonen laten niets te wensehen over de appel- en peerenhoomen staat, in vollen bloei en heioven even als in 1847 een' rijken oogsthet olie-zaad staat almede in vollen bloei en levert een heerlijk gezigt op de granen doen veel ver wachten inzonderheid de tarwe en rogge die overal bijzonder voordeelig staan. Rotterdam, 13 Mei. Een ontzettende ramp trof heden onze stad. Van af den vroegen morgen heeft een brand gewoed die een gedeelte van een onzer schoonste havens vernield en schrikkelijke verwoestingen aangerigt heeft. Bij de afzending van dit berigtheden avond ten 7 ure, hoopt men de vlammen op alle punten in zooverre meester ie zijn dat voor de belendende gehouwen geen vrees meer behoeft gekoesterd te wor den. Het aantal door het vuur vernielde panden be draagt in zooverre dit thans bekend is minstens een twintigtal. Het was heden morgen circa half zeven ure dat de brand het eerst uitbrak in de nieuwe groote stoom-snikerfabrijk aan de Leuvehavon van de heeren II. Tromp Comp. deze nam vreesselijk toe en ten 8 ure stond de geheele fabrijk in lichte laaije vlam de door den al meer en meer. opzetlenden wind aange wakkerde vlammen sloegen van het eene gebouw tot bet andere over zonder dat eenig afdoend middel konde gevonden worden, om ze in hare vaart te sluiten niet tegenstaande er ongeveer 35 brandspuiten aanwezig waren en onophoudelijk werkten. Achlervolgens wer den in de asch gelegd de kapitale woonhuizen van de heeren P. TI. TrompSchuurman Boogaard en van Dorp, het kantoor van de beeren D. van Dorp Comp. het prachtige gebouw van den beer Rochussen de ach ter deze huizen gelegene pakhuizen eo enlrepóts van suiker vlas zaad enz,.het kolossale pakhuis Rusland genaamd met al de kostbare koopwaren, die er zich in bevonden de pakhuizen van den heer Ringrose het woonhuis van denzelven bet gebouw van den heer H. H. Roelofs Heijermanswaarin het kantoor van de beeren Meinhard Retemijer Comp.benevens hunne bergplaats van pek en andere brandbare voorwerpen bevond enz. De schade aan de belendende en over staande gebouwen is zeer aanzienlijk. In zooverre be kend is is gelukkig geen verlies van menscbenlevens te betreuren. Rotterdam, 14 Mei. De hoop die wij gisteren te kennen gaven heeft zich gelukkig bevestigd. De brand heeft zich niet verder uitgestrekt. De schade kan men veilig berekenen op ongeveer 4 initlioenen scbats. Terwijl dus de hoofdstad des rijks nog ter naanwernood uitrustte van de vreugdebetooning die na de plegtige inhuldiging des konings in den nacht van eergisteren op gisteren bij schitterend feestlicht langs hare grachten en straten klonken brak voor de tweede stad des rijks een dag van onlrerekenbare ramp aan eene ramp, uitgestrekter in zijne vernieling dan de jaar boeken van Rotterdam welligt sedert den grooten brand van Julrj 1563 opleveren. Zoodra Z. M. gisteren avond te Amsterdam de schrik kelijke ramp vernam heeft hoogsldenzelven een zijner adjudanten alsmede een ordonnans-officier herwaarts gezonden ten einde hoogstdeszelfs deelneming daarover te betuigen en alle hulp aan te bieden. Z. K. H. prins Hendrik heeft heden namiddag mede de plaats van het ongeluk bezocht zoo mede ook de heeren ministers van binnen- en huitenlandsche zaken. Morgen namiddag wordt Z. M. de koning met het zelfde doel hier verwacht. Een particulier berigt uit Parijs van den 13 dezer spreekt van een gerucht als zoude liet franscbe gou vernement zeer gunstige berigten van de expeditie ij Italië ontvangen hebben. O Zierikzee 14 Mei. Heden is alhier iiinnengeko men het kofschip Marinus en Gerlruida kapt. T. C Kamminga van Liverpool, met zout voor deze stad AFVAART 9EB STOOMBOOT STA2> ZIERIKZEE gedurende de maand Mei 1849. Van Zierikzee: Vrijdag 18,'smorg« 8 ure. Zondag 20. 9 o Woensdag 23, 'srould. 12 DXLIOENCE- Van Rotterdam; Zaturdag 19,'s morg. 3 ure Dingsdag 22, 4 Donderdag 24, 5l/a DIENSTEN Per drie r sending CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAAN LEGGEN ÏV3 AAN HET ZïJPE; Vertrek-uren van Zieriftzee gedurende de maand Mei, (dienst tdsschen middetbhbg en rotterdam.) Naar Middelburg Donderdag 17, 'snara. 2/2 ure. Vrijdag 18,'s morg, 6 Zaturdag 19, 6 Zondag 20, 6 Dingsdag 22, t 7 Woensdag 23, 8 Naar Rotterdam Donderdag 17, 's morg. 6'/2 "re< Vrijdag 18. 7T/2 Zaturdag 19, 9 Zondag 20, 9'>/2 t> Dingsdag 22, 11 Woensdag 23, 'smidd. 12 (dienst tcsschen vlissingen en rotterdam.) Naar Vlissingen Zaturdag 19, 'snam. 2y2 ure. Maandag 21, 'smorg. 5 Naar Rotterdam Vrijdag 18, 's morg. öV^nre» Zondag 20, 8 (dienst amicitia.) Naar Antwerpen Donderdag 17, 's morg. 3y2 ure. Vrijdag 18, 4'/2 Zaturdag 19, t 5% Maandag 21, 7'/2 Dingsdag 22, 8 ]/2 Woensdag 23. t> 9]/2 PRIJZEN DEB EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 Mei 1849, gebleven. Neder landenf 2% pC. Werk. Schuld 3 Amorl. Syndikaat 3% pC. HandelrMaatschappij 4% Oost-Indien 4 Wie Wie 77 pCi 147 75% a Binnenlandsche fondsen waren heden goed prijshoudend. ROTTERDAM, den 14 Mei. Tarwe hij gprineen aanvoer vun Zeeuws. Vlaams, en Overm, gingen puike partijtjes lot goed vorige prijzen van de hand mindete soorten onbegeerde» 10 cents lager goede en puike Nieuwe./8,30 a 8,70 Mindere ƒ7 a 8; Jarige ƒ8,50 a 9,25. Rogge prijshou dend Overm.Zeeuws, en Vlaams, 4,40 «4 5,30. 1 Gerst Zeeuws Vlaams, en Overm. 10 cents hooger Winter ƒ3,40 a 3.80, dito Zomerƒ3.20 a 3.70. HauerZeeuws, en Inl. Korte ƒ2,40 a 3,30; dito Lange ƒ1,90 a 2,40. Erwten f Zeeuws. Graauwe ƒ5,75 a 8: dito Groene, 25 cents lager. /-4,75 a 7,25, dito Witte f 5,50 a 6,75. Bonnen Zeeuws, en Walch. Witte ƒ7,25 a 8.25; dito Bruine, ƒ1 lager, ƒ10,50 a 12; dito Faardeboonen j'4 a 4,40_ lOKGSXR lUlTXSIiANSSCHR TIJUINGRS. Het gevaar, dat te Par ijs als gevolg der verdeeldheid van de hooge magten gevreesd werd is gelukkig afge wend. Een blad maakt de aanmerking dat de vrede gesloten is tusschen de drie presidenten dien der re publiek dien van den ministerraad en dien der ver gadering. De--vredesvoorwaarden zijn het onder ar rest plaatsen van den generaal Forest, het laken der ge draging van den generaal Perrotdie beschuldigd wordt de beruchte dagorder anders gesteld te hebben dan de heer Changarnier hem gelast had en liet plaatsen van een artikel over dit alles in den Moniteur. De Duitsche berigten van heden zijn weinig be langrijk. De staat van zaken in de Palz blijft nog altijd dezelfde. Overigens is de rust overal waar die ver breken wasgeheel hersteld en verder niet meer ver stoord. Heden verloste voorspoedig van eene welge schapene Docliter, A. C. ERMEN, Echtgenoot van Zierikzee W.n' van NIEUWLAND. den iö Mei: 1849. Algemeene kennisgeving. Den 23 Mei 1849 (om den daaraanvolgen dag te vertrekken) zal te Middelburg in lading liggen de Schroef-Stoomboot the City of Hotter dam, lot vervoer van ttWEDEKEJU en "VEE. Degenen die verlangen verschepingen te dqen wor den verzocht zich uiet opgaaf van de door hen te ver 2enden voorwerpen te vervoegen te Middelburg bij den Heer J. i. db KANTER. te Zierikzeebij den Heer H, A. van 1JSSELSTR1JN, L te Goesbij den Heer J. H. C. KAKEBEEKE Gz, te Tholenbij den Heer M. AUGUSTEYN. te Neuzen bij den Heer H. D. STEENKAMP. te Aardenburgbij de bh. v. i>. BROECKE St HERNÏ ter stads drukkerij van db erven a. de vos. Wat Ie vu De ovei sche volk daandot meenen d in progre: Tot de hooren, d gang des in evenret liandhavir regten di allengsker de regerii instandho te voorko welvaart lijke vern die zich d vallen in laten afs beid hare chroomd egtstreek oordigin m> hare lichters u neenstort worden g geleerden partijw staatkund kondigd. Met de) hendie j staatkund) ziel bev- woord en] lunkelijki e gebruik Iers van 1 welgemeer len en vo rpregtheid dert acht den, en i vorderinge lijke geb< Duitschlan heel en al :rgere geb genoeg gei te gaan, nl door de te vestigen Dan eerst, hebben leemten be eenstemmi Oogenbliks andermaal hebben in' De schi Thorbeckeh selingliet ot 'snians politiek

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2